Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czworonożni towarzysze broni

SPECIAL OPS

SPECIAL OPS

Od blisko 12 tysięcy lat psy towarzyszą ludziom, pełniąc różne funkcje, w tym tropicieli,  stróżów i obrońców, niewiele krótsza jest też historia wykorzystania ich do walki u boku wojowników.  Czworonożni przyjaciele wspomagali żołnierzy podczas kolejnych wojen, od czasów starożytnych po ostatnie konflikty zbrojne, stając się obecnie nieodzowną częścią nowoczesnych armii, w tym m.in. niezwykle ważnymi członkami zespołów bojowych jednostek sił specjalnych.
For almost 12 thousand years dogs have accompanied human beings and worked in various functions, including scouts, guards and defenders and their history as companions of warriors is not much shorter. The four-legged friends supported soldiers in wars - from the ancient times till the military conflicts of our times, and have become the indispensable part of the modern armies, including extremely important members of the combat detachments of the special operations forces units.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy! GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...

Krzysztof Mątecki BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

BOPE Zwycięstwo nad śmiercią! BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski 15 lat Wojsk Specjalnych

15 lat Wojsk Specjalnych 15 lat Wojsk Specjalnych

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony...

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony odrębny Rodzaj Sił Zbrojnych (RSZ) – Wojska Specjalne (WS), które obecnie stanowią ok. 3% liczebności polskich Sił Zbrojnych. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę tego ważnego wydarzenia, dlatego warto przypomnieć proces dochodzenia do ich powstania oraz zaistniałe zmiany i rozwój.

Psy w działaniach wojennych - historia

Najstarsze z odkrytych dotąd przekazów o udziale psów w działaniach wojennych pochodzą z połowy VII wieku p.n.e. Podczas wyprawy Efezjan na należące do Związku Jońskiego miasto Magnezja nad Meandrem w zachodniej części Azji Mniejszej oddziały jazdy obrońców wypuszczały przed sobą psy bojowe, których atak dezorganizował linie przeciwnika, ułatwiając ich przełamanie przez uzbrojoną we włócznie kawalerię. W bitwie pod Peluzjum na Synaju, stoczonej zwycięsko w 525 r. p.n.e. przez wojska perskiego króla Kambyzesa II z siłami faraona Psametycha III, te pierwsze miały zdobyć przewagę psychologiczną nad Egipcjanami, m.in. używając przed swymi nacierającymi szykami psów atakujących.

Wśród malowideł ściennych z IV w. p.n.e. można natknąć się na sceny przedstawiające egipskiego wojownika z trzymanym na smyczy psem, który atakuje nieprzyjaciela, greckich hoplitów prowadzonych przez psy do walk z Persami oraz Asyryjczyków z potężnymi czworonogami w najeżonych kolcami obrożach, atakującymi piechotę wroga. Psy strzegły obozy Ateńczyków i Koryntian, silne molosy wykorzystywali w swych kampaniach Hunowie Atylli i wojska Aleksandra Wielkiego, a król Persji Kserkses I sprowadzał dla wojsk kierowanych do podboju Grecji groźne odmiany aż z Indii. Specjalnie szkolone do walki masywne psy, będące przodkami włoskich mastiffów i rottweilerów, towarzyszyły przez lata legionom imperium rzymskiego, biorąc udział w bitwach (wyposażone w metalowe półpancerze z ostrymi występami), polowaniach na nieprzyjaciół ukrywających się w jaskiniach Sardynii, patrolach strzegących obozy oraz konwoje w podbitej Germanii, a nawet ciągnąc w nich zaprzęgi z żywnością i amunicją. Od Rzymian korzystania z pomocy tego rodzaju psów nauczyli się szybko ich wrogowie: Hunowie, Galowie i Germanie.

W średniowiecznej Europie odnotowano udział psów m.in. w wojnie między Burgundią a Szwajcarią w 1476 r. oraz użycie 800 bloodhoundów przez armię lorda Essex podbijającą Irlandię. Rozpowszechnienie broni palnej praktycznie wyeliminowało psy jako środek walki, ale jeszcze w XV w. wykorzystywali je hiszpańscy konkwistadorzy eksplorujący Amerykę Południową przeciwko tubylcom. Podczas wojny siedmioletniej w wojskach pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego rozpoczęto szkolenie psów do roli szybkich łączników, przenoszących meldunki, a oddziały Napoleona Bonaparte powszechnie ochraniały swoje obozy i umocnienia z pomocą czujnych czworonogów.

 W 1884 r. w Niemczech powstał pierwszy ośrodek szkolenia psów wojskowych do zadań wartowniczych, łącznikowych i sanitarnych, a wkrótce podobne pojawiły się także w innych krajach Europy Zachodniej. Przed wybuchem Wielkiej Wojny armia niemiecka dysponowała 30 tysiącami psów służbowych, francuska 20 tysiącami, a włoska 3500. Na frontach I wojny światowej zginęło około miliona czworonożnych żołnierzy, wypełniających różne funkcje. Belgowie i Francuzi używali dużych ras do ciągnięcia wózków z ciężkimi karabinami maszynowymi, małe terriery sprawdzały się jako łącznicy skrycie i szybko przenoszący meldunki, inne przyuczano do rozwijania linii telefonicznych, wyszukiwania rannych na ziemi niczyjej między liniami przeciwników, ostrzegania przed zbliżającym się nieprzyjacielem, a nawet przed gazami bojowymi. Psy używano także do pilnowania obozów jenieckich.

Psy w czasie II wojny światowej

W czasie II wojny światowej Armia Czerwona szkoliła psy do roli nosicieli meldunków, transportu amunicji na niebezpieczne stanowiska, wyciągania w bezpieczne miejsca rannych oraz wykrywania min. Już w latach 30. pojawiła się w ZSRR oprócz tego idea wykorzystania czworonogów jako „żywych bomb” do niszczenia czołgów przeciwnika. W 1941 r. Sowieci sformowali kilka takich czterokompanijnych oddziałów liczących po 504 psy, tresowane do szukania charakterystycznych dla czołgów zapachów paliwa i wczołgiwania się pod znalezione pojazdy. Umieszczony wertykalnie nad grzbietem prętowy zapalnik ulegał wówczas złamaniu, inicjując eksplozję przenoszonego przez psa ładunku wybuchowego. W Moskwie zorganizowano centralny ośrodek szkolenia „psów przeciwpancernych”, z pomocą którego powstały dwa pułki zwierząt nieświadomych, że szkolone są do samobójczych misji oraz ponad 160 mniejszych, samodzielnych pododdziałów tego typu. Początkowo udało się z ich pomocą zadać istotne straty niemieckim wojskom pancernym na froncie wschodnim, szacowane na około 300 zniszczonych maszyn, ale ostatecznie ta metoda walki obróciła się przeciwko pomysłodawcom, gdyż psy często nie rozróżniały, do kogo należy pachnący paliwem pojazd i wbiegały pod czołgi radzieckie.

W Stanach Zjednoczonych, za sprawą Szwajcara W.A. Prestre z Santa Fe, pojawił się natomiast wówczas dość szalony pomysł masowego szkolenia psów do zabójczego atakowania Japończyków. Amerykańskie siły zbrojne utopiły krocie w nieudanym programie, którego efektem miało być przygotowanie nawet dwóch milionów czworonogów o agresji ukierunkowanej na ludzi żółtej rasy, by wysadzić je przed własnymi wojskami podczas desantów na wyspy japońskie. Tresura pod tym kątem, rozpoczęta na jednej z wysp na Missisipi, przyniosła jednak zbyt wiele problemów – za mało było odpowiednich pozorantów (jeńców i amerykańskich żołnierzy-ochotników japońskiego pochodzenia), nie wszystkie psy okazywały się dość agresywne, inne bały się wystrzałów lub nie radziły sobie z desantowaniem. W Korpusie Piechoty Morskiej, w tym formacji specjalnej Marine Raiders, szeroko korzystano natomiast w latach 1943–1945 na Pacyfiku z psów-zwiadowców, przede wszystkim rasy doberman.

Musiały one łączyć spokój i opanowanie psa tropiącego w razie potrzeby maksymalną agresywnością bojowego. Ich zadaniem podczas patrolowania terenu i postojów w terenie było jak najwcześniejsze, ciche ostrzeganie o obecności wroga oraz kierunku, na jakim się znajduje, zwłaszcza zasadzek i ukrytych snajperów, a także wywęszenie innych pułapek (booby traps), min i skrytek z materiałami wojskowymi. Innym przyczynkiem do historii psów we współczesnych siłach specjalnych były w okresie II wojny światowej pierwsze skoki spadochronowe przewodników z ich czworonożnymi partnerami. W brytyjskim 13. batalionie powietrznodesantowym służyło pięć takich psów, przede wszystkim owczarków niemieckich, które wzięły udział w desantach w Normandii w 1944 r. i za linię Renu w 1945 r. Żołnierze brytyjskiej SAS (Special Air Service) skakali natomiast z owczarkiem border collie podczas misji we Włoszech i w Afryce Północnej.

Psy służbowe po II wojnie światowej

W latach 1966–1973 prawie 5000 psów służyło w oddziałach amerykańskich w Wietnamie, w tym 3747 podczas działań bojowych, z czego zginęły tam w akcji 232 z nich i 295 ich przewodników. Najszerzej korzystano tam z pomocy psów przy ochronie baz. US Air Forces od lat 40. zatrudniała psy stróżująco-obronne (ang. sentry and attack dogs) do służby patrolowej wokół swych obiektów oraz ostrzegania przed niebezpieczeństwem i obrony dostępu do posterunków ochronnych. W czasie „zimnej wojny” stanowiły one bardzo ważny element system ochrony baz nosicieli broni jądrowej i jej składów, zyskując ze względu na swe zdolności strzeżenia takich miejsc w nocy przydomek „Guardians of the Night”. Po udanych atakach partyzantów Vietcongu na bazę sił powietrznych w Da Nang 1 lipca 1965 r. jej ochronę natychmiast wzmocniono kierowanymi tam na czteromiesięczne tury 40 psami, które okazały się tak skuteczne w wykrywaniu zagrożeń, że w tym samym roku we wszystkich bazach USAF w Wietnamie i Tajlandii rozmieszczono ich 467, radykalnie powstrzymując ataki dywersyjne przeciwnika.

Wzorem sił powietrznych wkrótce zaangażowano kolejnych czworonożnych stróżów w większości dużych baz Army, Navy i Marines. Według US War Dogs Association te i inne psy w siłach amerykańskich na terenie Azji Południowowschodniej przysłużyły się do zapobieżenia stracie co najmniej 10 tysięcy żołnierzy. To także zasługa tych pełniących funkcję zwiadowców, towarzyszących patrolom żołnierzy i marines w wietnamskich dżunglach. Pierwszy taki pies pojawił się już pod koniec lat 60. w skierowanej do Wietnamu nowej formacji specjalnej Navy SEAL. Był to owczarek niemiecki Silver, należący wraz ze swym przewodnikiem, Quartermaster 3rd Class Dewaynem „Wally’m” G. Schwalenbergiem do SEAL Team 2 z Little Creek w stanie Wirginia. Ukończył tam szkolenie psów atakujących, w zakresie wykrywania pułapek, patrolowania, zwiadu, desantowania ze śmigłowca i jako pierwszy pies w marynarce wojennej USA zaliczył do grudnia 1967 r. pięć skoków spadochronowych. W Wietnamie Silver służył przez rok. Na cześć takich jak on czworonożnych weteranów wojny wietnamskiej w Narodowym Muzeum Piechoty w Fort Benning, w Parku Pamięci Karoliny Południowej, w Bristol w stanie Pensylwania, Holmdel w stanie New Jersey oraz innych miejscach wzniesiono pomniki i tablice Vietnam War Dog Memorial.

Czytaj też: K9 GROM >>>

Psy służbowe obecnie

Obecnie psy służące w siłach zbrojnych określane są w terminologii anglojęzycznej jako MWD (military working dogs), a wraz z tymi w innych służbach po prostu jako psy służbowe lub skrótem K9 (K-nine), nawiązującym brzmieniem do angielskiego canine – psowaty. W Siłach Zbrojnych RP służy dziś ponad sto psów, przede wszystkim patrolowo-obronnych w ochronie (służbie patrolowej i wartowniczej) różnego rodzaju składów i magazynów logistycznych, bazy antyrakietowej w Redzikowie, Portu Wojennego w Gdyni oraz 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Psy do wyszukiwania śladów zapachowych materiałów wybuchowych znajdują się przede wszystkim w składzie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów oraz Żandarmerii Wojskowej, która dysponuje także psami do wyszukiwania zapachów środków narkotycznych i tropiącymi.

Od 2004 r. przewodników i psy służbowe o takich specjalnościach przygotowuje się na potrzeby WP na pięciomiesiecznych Kursach Szkolenia Przewodników i Tresury Psów, organizowanych dwa razy w roku przez Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej (WOFiTM) w Celestynowie, który szkoli także pozorantów do treningów oraz sanitariuszy weterynaryjnych. Czworonożni absolwenci tych kursów brali udział w operacjach zagranicznych, podczas których m.in. przyczynili się do zatrzymania 97 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną i kilku poszukiwanych listami gończymi. Owczarki niemieckie i golden retriever z WP zostały odznaczone za swą służbę medalami NATO „za wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz osiągnięcia w misjach poza granicami kraju”. Program kursów w Celestynowie wymienia także szkolenie psów bojowych, ale na tym polu pionierami w SZ RP byli żołnierze JW GROM.

Pies bojowy sił specjalnych łączy umiejętności psa atakującego/obronnego, zwiadowczego, tropiącego oraz wykrywającego zapach materiałów wybuchowych. Stąd w terminologii angielskojęzycznej nosi nazwę psa „wielofunkcyjnego” MPC (multi-purpose canine). Pomaga wytropić przeciwnika w terenie oraz podczas przeszukiwania obiektów, w tym trudno dostępnych miejsc, i wykrywając te zamaskowane, ubezpiecza zespół ostrzegając głosem lub bezgłośnie przed obecnością niewidocznego wroga, a w przypadku zagrożenia lub na rozkaz błyskawicznie atakuje lub wykorzystywany jest jako psychologiczny środek przymusu. Wykrywając zapach substancji wybuchowych ostrzega pozostałych operatorów przez IED (Improvised Explosive Devices), a wyposażony w zamontowaną na głowie lub kamizelce kamerę odgrywa również nieocenioną rolę zwiadowcy, przekazującego z daleka swemu zespołowi obraz z niebezpiecznych lokalizacji. MPC przygotowane są do desantowania z przewodnikiem drogą powietrzną i wodną, zjazdów po linach i korzystania z pojazdów. Uczy się ich także wielu specyficznych umiejętności, np. wyciągania rannego z zagrożonego obszaru, zabierania jego broni itp.

Chociaż pies najsprawniej i najszybciej porusza się bez obciążeń, MPC zaopatrzone są często w specjalne kamizelki ochronne, wyposażone w uchwyty transportowe ułatwiające ich szybkie podnoszenie i przenoszenie lub podpięcie do uprzęży zjazdowej czy spadochronowej, a także mocowanie różnych akcesoriów, od radia po zagłuszarki sygnałów zdalnie aktywujących zapalniki improwizowanych ładunków wybuchowych (jammery C-IED). Od spodu kamizelka jest wzmocniona, by chronić zwierzę przed skaleczeniem podczas pokonywania przeszkód i czołgania się w trudnym terenie, może też mieć wkłady balistyczne, jak kamizelki kulo-, odłamko- i nożoodporne przewodników. Takie kevlarowe modele Intruder firmy K9 Storm zakupiła w 2010 r. dla psów bojowych swej najlepszej jednostki specjalnej (Naval Special Warfare Development Group) amerykańska marynarka wojenna za 86 000 dolarów. Obecnie do najpopularniejszych należy Revere K9 Modular Assault Vest firmy Tyr Tactical, również z rozkładanym wspornikiem dla kamery w części grzbietowej, choć takowe, np. marki MOHOC, mogą być mocowane także na głowie czworonożnego operatora.

Psie nogi zabezpieczane są przed skaleczeniem specjalnym obuwiem z antypoślizgową podeszwą, jak choćby Bark’n Boots Grip Tex amerykańskiej firmy Ruff Wear, a oczy goglami ochronnymi, zwanymi „doggles”. Kagańce, wzmocnione od wewnątrz blachą, służą w mniejszej mierze do ochrony przed ugryzieniem psa, a bardziej jako narzędzie walki, uderzenie, którym powoduje dotkliwe obrażenia. Inne wyposażenie MPC to obroże elektroniczne, umożliwiające przewodnikowi skryte przekazywanie drogą radiową komend za pomocą wibracji, z lokalizatorem GPS, czasem też funkcją podświetlenia. Rozwój na tym polu nie ustaje – amerykańscy rangers w najnowszych zamówieniach oczekują nowych, zdalnie włączanych sensorów dla swych MPC, z silnym światłem zielonym lub widocznym tylko w podczerwieni, urządzeniem umożliwiającym programowanie i odtwarzanie komend głosowych, a wszystko zasilane baterią wystarczająca na co najmniej 36 godzin.

Czytaj też: Jagdkommando >>>

Doskonałym partnerem operatorów zespołu specjalnego czyni psa, poza wysoką inteligencją i umiejętnością współdziałania, zwłaszcza jego szybkość i dynamika (skoczność) oraz o wiele wyższa percepcja zapachów. Przeciętny pies jest co najmniej dwa razy szybszy od człowieka, co bardzo utrudnia skuteczną obronę przed jego atakiem i w zasadzie uniemożliwia ucieczkę. 220–300 milionów receptorów węchowych psa, w porównaniu do zaledwie 5 milionów człowieka, sprawia, że jego zmysł powonienia wychwytuje i rozróżnia z nieosiągalnej dla nas odległości oraz z niemożliwą precyzją sygnały zapachowe. Przewagę zapewnia mu również kilkakrotnie czulszy słuch rejestrujący dźwięki w znacznie szerszym zakresie częstotliwości i z o wiele większej odległości.

Psy lepiej też widzą w nocy dzięki odblaskowej błonie wewnątrz oka (tzw. makata), która odbija światło, mają także większy zakres widzenia peryferycznego, co pozwala im szybciej dostrzegać ruch w pobliżu i reagować. Gabaryty psa umożliwiają mu także bardziej skryte poruszanie się i przenikanie przez niewielkie przejścia. To właśnie one zadecydowały m.in. o szczególnej popularności w roli MPC owczarków belgijskich Malinois i holenderskich. Poza nadprzeciętną zdolnością do szybkiego uczenia się, sprawnością fizyczną, odpornością psychofizyczną oraz innymi zaletami cechującymi te rasy przewagę nad innymi dały im właśnie optymalna wielkość i masa. Są one wystarczające, by takie psy były bardzo niebezpieczne i skuteczne w ataku na człowieka (nawet w kagańcu potrafią z rozpędu obalić ponad stukilogramowego mężczyznę i zadać mu groźne obrażenia), a z drugiej strony pozwalają przeciętnemu przewodnikowi-operatorowi swobodnie podnieść współpracującego czworonoga, by np. pomóc mu pokonać ogrodzenie, dostać się na dach czy do wyżej położonego okna, wciągać go na wyższą kondygnację, przenosić, zjeżdżać z nim po linach czy skakać ze spadochronem.

Najpopularniejsze rasy psów w jednostkach specjalnych

Dziś „Belgi” i w mniejszej liczbie „Holendry” to najpopularniejsze psy w wojskowych oraz większości policyjnych jednostkach specjalnych – nawet w tych drugich coraz rzadziej pełnią służbę owczarki niemieckie i jak np. w węgierskiej TEK czy serbskiej SAJ rottweilery, przewidziane do węższego zakresu zadań, przede wszystkim obrony i ataku w zwykłych warunkach. Owczarki belgijskie od lat 80. są członkami takich jednostek kontrterrorystycznych jak francuska GIGN czy belgijska ESI (obecnie DSU), a dziś stanowią standard zarówno w policyjnych, jak i wojskowych.

Chyba najbardziej znanym przedstawicielem tej rasy jest jeden z około 2800 psów pełniących w ostatnim dziesięcioleciu służbę w amerykańskich siłach zbrojnych, z czego ponad 600 w kampaniach w Iraku i Afganistanie, a dokładniej jeden z MPC słynnej Devgru US Navy SEAL o imieniu Cairo – uczestnik operacji „Neptune Spear” z 2 maja 2011 r., podczas której w Pakistanie zlikwidowano przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena. Jedyny spośród jej uczestników, którego imię ujawniono, ma za sobą trzy tury bojowe w Afganistanie i Iraku, a obecnie jest już na psiej emeryturze. Mniej szczęścia miał Bart, który wraz ze swym przewodnikiem Johnem „Jet Li” Douangdarą znalazł się wśród 22 operatorów Devgru, którzy z ośmioma innymi Amerykanami zginęli w śmigłowcu zniszczonym przez talibów 6 sierpnia 2011 r. Upamiętnia ich pomnik z brązu na terenie Siouxland Freedom Park w South Sioux City, w stanie Nebraska, wykonany przez Susan Bahary. Dwa lata wcześniej w nieudanej operacji odbicia z rąk talibów sierżanta Bowe Bergdahla 9 lipca oddział Devgru stracił innego psa bojowego o imieniu Remco, który zginął, ostrzegając w walce swego przewodnika i innych operatorów przed ukrytymi bojownikami. Na temat takich psów służących w Navy SEAL w oparciu o losy jednego z nich, owczarka holenderskiego Turbo po dwóch turach bojowych w Afganistanie, powstała książka autorstwa R.C. Cooka pt. „Senior Chief Turbo: Memoir of a Navy SEAL K-9”.

MPC służą we wszystkich formacjach amerykańskich sił operacji specjalnych, od słynnej Delty, która jeszcze pod koniec ubiegłego wieku ćwiczyła z nimi skoki z bardzo dużych wysokości typu HALO/HAHO w maskach tlenowych, po najmłodszy Raider Regiment z Korpusu Marines. W MARSOC (Marine Special Operations Command) przygotowuje się je podczas 16-tygodniowych kursów, podzielonych na dwie fazy. Pierwsze osiem tygodni to szkolenie podstawowe w zakresie m.in. przeszukiwania obszarów i obiektów, wykrywania materiałów wybuchowych, tropienia przeciwnika, stosowania kontrolowanej agresji oraz pierwszej pomocy rannemu psu. W trakcie drugiej przewodnicy z psami ćwiczą pokonywanie wpław i łodziami długich dystansów, różne techniki ewakuacji do wody i z niej, działanie podczas szturmowania obiektów z użyciem ostrej amunicji oraz wykrywanie wymyślnie zamaskowanych IED. Własne zaawansowane kursy dla swych psów bojowych i ich przewodników (Advanced Handler’s Course) organizują także rangerzy w Fort Benning, w stanie Georgia.W Afganistanie psy bojowe działały również w składzie m.in. kontyngentów australijskich i brytyjskich sił specjalnych.

W 2010 r. żołnierze brytyjskiej SAS lądowali z nimi skrycie na spadochronach w jednym z mateczników terrorystów, a czworonożni operatorzy z zamocowanymi kamerami jako pierwsi rozpoznawali najniebezpieczniejsze rejony. Pod koniec 2014 r. talibowie rozpowszechnili w internecie film pokazujący, że psy nie tylko giną, ale czasem również trafiają do niewoli. Podczas jednej z operacji we wschodniej prowincji Laghman 23 grudnia zespół z brytyjskiego Task Force 42, złożonego z komandosów SAS, SBS, SRR i SFSG stoczył trudną potyczkę z partyzantami, podczas której zginął kpt SBS Richard Holloway, a oddzielony w zamieszaniu od przewodnika owczarek belgijski o imieniu Colonel wpadł w ręce talibów.

Jego dalszy los nie jest znany, ale prawdopodobnie został przez nich zabity, powiększając liczbę poległych na wojnie psów SAS. Z Afganistanu nie wróciło ich co najmniej osiem, ale choć nikt z jednostki nie chciał, by zginęły brutalna prawda jest taka, że ryzykuje się ich życie, by w danej sytuacji zwiększyć szanse przeżycia służących z nimi ludzi. Śmierć tych ośmiu psów uratowała życie przynajmniej ośmiu żołnierzy SAS, którzy bez nich sami znaleźliby się w identycznych okolicznościach. Na 75-lecie SAS w 2016 r. odsłonięto w kwaterze tej jednostki w Hereford pomnik „The Pursuit of Excellence”, przedstawiający dwóch operatorów tej formacji z psami bojowymi. Jest on wyrazem szacunku dla ich roli oraz pamięci o dwóch z nich, Scotty’m i Thorze, poległych podczas operacji w Bagdadzie w 2008 r.

Szczególnie tragiczny wymiar miała śmierć siedmioletniej suczki Diesel podczas obławy w podparyskim Saint-Denis na terrorystów, odpowiedzialnych za zamachy w listopadzie 2015 r. w stolicy Francji. Podczas szturmowania 14 lutego 2016 r. pomieszczeń budynku, w którym zostali osaczeni przez policyjną jednostkę RAID, należąca do niej Diesel zginęła, pędząc w kierunku zamachowców w zmasowanym ostrzale, prawdopodobnie od pocisków wystrzelonych przez antyterrorystów. Nawet w najtrudniejszej sytuacji każdy taki pies bez wahania bowiem wykonuje to, do czego był szkolony, co sprawia, że w pełni zasługują na status prawdziwych operatorów sił specjalnych i jednej ich najskuteczniejszych broni.

Czytaj też: Awans MJK >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE

KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE

„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to...

„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to znaczy, że jesteś naprawdę bardzo dobry. Gdy powiedzą tak o tobie Brytyjczycy z SAS lub SBS, możesz być pewien, że należysz do najlepszych, bo oni rzadko prawią komplementy”. Jedną z jednostek specjalnych, o której wszyscy wymienieni zawsze wyrażają się z uznaniem, jest Kampfschwimmerkompanie niemieckiej...

Ireneusz Chloupek EOG

EOG EOG

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Wybrane dla Ciebie

Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Dobierz wyposażenie na misje specjalną » Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Wybierasz się w góry? Zobacz, jakie buty mogą uratować życie »

Wybierasz się w góry? Zobacz, jakie buty mogą uratować życie » Wybierasz się w góry? Zobacz, jakie buty mogą uratować życie »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony? Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Testujemy telefon do zadań specjalnych >>

Testujemy telefon do zadań specjalnych >> Testujemy telefon do zadań specjalnych >>

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Który telefon ma najlepszą kamerę termoaktywną

Który telefon ma najlepszą kamerę termoaktywną Który telefon ma najlepszą kamerę termoaktywną

Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny?

Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny? Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny?

Poznaj nieodłącznego towarzysza Twoich wypraw

Poznaj nieodłącznego towarzysza Twoich wypraw Poznaj nieodłącznego towarzysza Twoich wypraw

Iść tam gdzie buty poniosą? Czy wytrzymają?

Iść tam gdzie buty poniosą? Czy wytrzymają? Iść tam gdzie buty poniosą? Czy wytrzymają?

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops