Psy były tresowane i wykorzystywane przez policyjne siły specjalne praktycznie od początku ich powołania. Austria, Francja, Izrael i inne kraje bardzo szybko przygotowały psy służbowe do wsparcia działań swych pododdziałów kontrterrorystycznych, a z czasem niemal wszystkie liczące się policyjne i wojskowe jednostki specjalne na świecie doceniły zalety wykorzystywania psów bojowych oraz prowadzą programy tresury psów i szkolenie przewodników w tym zakresie. Szybkie i bezkompromisowe, stanowią doskonałe uzupełnienie grup szturmowych, niejednokrotnie przejmując na siebie główne niebezpieczeństwa zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi.
Dogs have been trained and used by the police special forces units from the very beginning of their foundation. Austria, France, Israel and other countries quickly prepared their service working dogs for the role of support for their counter-terrorist subunits, and after some time almost all recognized police and military special units in the world acknowledged the benefits coming from the use of combat dogs and have been running training programs for dogs and their instructors. Very fast and uncompromising, dogs complement perfectly the assault the teams, often covering on their own the main danger or factors that threaten the human life or health.
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.
Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...
Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...
Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...
Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.
Psy bojowe mogą być w działaniach pododdziałów antyterrorystycznych wykorzystywane m.in. do wypełniania następujących funkcji:
rekonesans przed podjęciem działań bojowych – rozpoznanie terenu objętego działaniami z wykorzystaniem technologii audiowizualnej, poprzez umieszczoną na psie kamerę (np. w celu zbadania zabezpieczeń, jakiego rodzaju są zamki, drzwi itp.), także pod kątem ewentualnie rozmieszczonych tam pułapek, dzięki przenoszeniu przez psa urządzenia zagłuszającego sygnały radiowe, mikrofony w rejonie niebezpiecznym; pies jest w takich działaniach dużo szybszy niż zdalnie sterowany robot,– zwiększenie bezpieczeństwa realizowanych działań: psy dzięki swojej mobilności, precyzji i szybkości działania w znaczący sposób uzupełniają katalog środków, którymi mogą się posługiwać policjanci w trakcie działań bojowych i zwiększają bezpieczeństwo tych działań (co ważne, psy zaliczane są do grupy środków „non-lethal”),
przekazywanie informacji drogą przekazu wizji z kamery umieszczonej na psie w czasie rzeczywistym – dzięki zastosowaniu technologii teleinformatycznych obraz z kamer, w wysokiej rozdzielczości, może być jednocześnie przesyłany do sztabu dowódcy akcji/operacji policyjnej lub grupy szturmowej oraz zespołów bojowych.
Psy bojowe są przede wszystkim doskonałym narzędziem pracy jednostki specjalnej w przypadkach, gdy zachodzi konieczność obezwładnienia niebezpiecznych osób. Gdyby nie było możliwości użycia w tym celu psów, funkcjonariusze jednostek specjalnych o wiele częściej musieliby używać broni palnej. Inne ważne przesłanki, dla których psy są wykorzystywane przez siły specjalne w walce z terroryzmem, to: zwiększenie bezpieczeństwa interweniujących policjantów, odwrócenie uwagi napastnika od głównego kierunku szturmu, element zaskoczenia, zwiększenie bezpieczeństwa także przy dostarczaniu terroryście przedmiotów lub odbieraniu ich od niego, np. broni. Użycie psa ma też pierwszorzędne znaczenie z punktu widzenia szybkości prowadzonych działań szturmowych.
Spośród europejskich policyjnych sił specjalnych duże zaangażowanie w przygotowanie psów do działań bojowych ma zwłaszcza austriacka „Cobra” oraz francuska GIGN. Austriacy pracują z owczarkami belgijskimi od ponad 10 lat, bardzo często wykorzystując je w swoich działaniach, a tym samym dysponują odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Sposób szkolenia tych psów zdobył uznanie wśród wielu europejskich jednostek, które chętnie korzystają z doświadczenia instruktorów „Cobry”. Drugi renomowany ośrodek zajmujący się tresurą psów bojowych i szkoleniem przewodników istnieje przy Grupie Interwencyjnej francuskiej Żandarmerii Natrodowej, GIGN. Porównując oba ośrodki, należy przyznać, że francuscy żandarmi są niewątpliwie liderem w przygotowywaniu psów do działań AT. Wieloletnia tradycja i doświadczenie, rozbudowany pion zajmujący się tą problematyką, zaplecze treningowe, jak i weterynaryjne, plasują ich obecnie w światowej czołówce.
Mimo wieloletnich tradycji w tresurze psów służbowych i szkoleniu ich przewodników, w Polsce bardzo długo nie podejmowano inicjatywy w kierunku przygotowania psów do działań bojowych pododdziałów antyterrorystycznych. Nie dostrzegano korzyści, jakie płyną z posiadania tego typu „narzędzia” w wachlarzu środków, jakimi te pododdziały mogłyby dysponować. Sytuacja ta zmieniła się w połowie lat 90. ubiegłego wieku.
W 1996 r. polska Policja otrzymała od policji węgierskiej propozycję przeszkolenia przewodników psów służbowych w zakresie tresury psów do działań antyterrorystycznych. Jednym z uczestników szkolenia miał być funkcjonariusz z Wydziału AT KSP (po kolejnych reorganizacjach Wydział wyewoluował w dzisiejsze Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP). Warunkiem, jaki kierownictwo Wydziału postawiło kandydatowi, było zobowiązanie do opieki nad psem w domu przewodnika, a nie trzymanie go w kojcu na terenie pododdziału. Ostatecznie na szkolenie pojechał Marek Krzemiński. Oprócz niego skierowano na kurs trzech policjantów z Kompanii Antyterrorystycznych w Poznaniu (przedstawiciel poznańskiego pododdziału Piotr Rost wniósł do realizowanego tam szkolenia duży wkład merytoryczny, co znalazło uznanie w oczach węgierskich wykładowców), Gdańsku i Krakowie, a także funkcjonariusza z centrum Szkolenia Policji w Legionowie (z Zakładu Kynologii Policyjnej z siedzibą w Sułkowicach) – Grzegorza Wiorowskiego.
Szkolenie odbyło się w dniach 17 lutego – 12 lipca 1996 r. w miejscowości Dunakeszi na Węgrzech, w tamtejszej Szkole Tresury Psów i Koni. Psy szkolono do pokonywania różnych przeszkód, takich jak: włazy, okna, wyłomy, otwory, w tym z wykorzystywaniem przez przewodnika technik wysokościowych do zjazdów z budynków oraz przedostawania się do pomieszczeń przez otwory okienne na różnych piętrach i wysokościach. Były przewidziane do wykorzystania przy pracy z zespołem szturmowym w poszukiwaniu szczególnie niebezpiecznych osób uzbrojonych w broń palną w pomieszczeniach oraz w terenie, a także do zatrzymywania osoby poszukiwanej w zastawionej pułapce, w obiektach i środkach transportu. Psy były przygotowywane do poruszania się samochodami osobowymi, ciężarowymi, łodziami motorowymi, statkami żeglugi śródlądowej i morskiej; do desantu na budynki i teren przygodny z wykorzystaniem technik wysokościowych (alpinistycznych) ze śmigłowców, a także do ewakuacji z wykorzystaniem śmigłowców z terenu działania zespołu szturmowego, tj. z budynku, lasu, terenu przygodnego.
Po sześciu miesiącach szkolenia Marek Krzemiński wrócił z psem „Maksem” (w rejestrach Policji funkcjonuje jako „Kliper” — nr ewidencyjny 1814). Był to owczarek niemiecki, pies o nieprzeciętnej inteligencji, zrównoważony, wspaniale wyszkolony, mający doskonały kontakt ze swoim przewodnikiem. W 2003 r. „Maks” został wybrakowany (tak się określa nieprzydatność psa do służby). Do końca swoich dni był razem ze swoim przewodnikiem, który odkupił go od Policji – brakowany pies służbowy jest wystawiany na licytację, a przewodnik ma prawo pierwokupu.
Odejście psów wyszkolonych na Węgrzech praktycznie zakończyło pierwszy okres obecności psów służbowych do działań bojowych w pododdziałach specjalnych polskiej Policji, jednakże taki rodzaj policyjnych psów istniał i istnieje nadal w uregulowaniach formalnoprawnych. Kategoria „psów antyterrorystycznych” wymieniona była w Zarządzeniu nr 11 Komendanta Głównego Policji z 2002 r. (rozdział 1, par. 2, pkt 4, ppkt 1 „c”), w którym określono, że: 4) Wytresowane psy dzieli się na następujące kategorie:
Psy w prewencji o specjalności:
patrolowo-tropiąca,
tropienie śladów,
działania antyterrorystyczne,
wyszukiwanie zapachów materiałów wybuchowych,
inne zadania.
Również kolejne Zarządzenie Komendanta Głównego nr 296 z 2008 r., pozostawiło pojęcie psa „do działań antyterrorystycznych” (par. 3, pkt 6, ppkt 1 „d”), a w kolejnej nowelizacji tego zarządzenia z 31 grudnia 2014 r., pojęcie to w podpunkcie 1 „d” zastąpiono określeniem: „do działań bojowych”. Mimo takiego stanu rzeczy centralny, warszawski pododdział kontrterrorystyczny, jak i pozostałe pododdziały AT w kraju, nie dysponowały psami służbowymi do działań bojowych. Mimo podejmowania przez lata wielu prób, przy osobistym zaangażowaniu Marka Krzemińskiego, długo nie udawało się pozyskać takiego psa lub psów (jeden to z pewnością za mało jak na zaspokojenie potrzeb jednostki w tym zakresie) na potrzeby policyjnych sił specjalnych.
Rozważano samodzielne wyszkolenie psów w oparciu o wiedzę i doświadczenie Marka Krzemińskiego i Grzegorza Wiorowskiego, powstał nawet odpowiedni program szkolenia, a na pewnym etapie uzyskano zgodę ze strony austriackiej jednostki kontrterrorystycznej EKO Cobra, która ma duże doświadczenie w wykorzystaniu psów bojowych, na przeszkolenie przewodników i wytresowanie psów przy jej pomocy. Do takiego szkolenia wówczas nie doszło, ponieważ polska Policja nie znalazła środków finansowych na zakup psa (owczarka belgijskiego) oraz pokrycie kosztów pobytu przewodnika – hotel na terenie jednostki Cobra to koszt... 30 € miesięcznie, a samo szkolenie miało być nieodpłatne. Kilka lat później powrócono do idei szkolenia w Austrii, jednak wówczas strona austriacka zażądała już za nie pełnej odpłatności.
Po ponad 10-letnim okresie podejmowania prób pozyskania, tresury psów i wyszkolenia ich przewodników, znalazły one swój szczęśliwy koniec w 2015 roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 19 Komendanta Głównego Policji z 14 lipca 2015 r. (Rozdz. 4, par. 18, pkt 1) w trakcie działań bojowych pododdziały antyterrorystyczne Policji i komórki minersko-pirotechniczne Policji mogą wykorzystywać psy służbowe do działań bojowych lub wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Dzięki zmianie nastawienia kierownictwa Policji do problemu psów służbowych do działań bojowych w pododdziałach antyterrorystycznych, co było niewątpliwie zasługą insp. dr. Michała Stępińskiego – ówczesnego dyrektora BOA KGP, rozpoczęto proces przygotowania tego typu psów w oparciu o wzorce francuskie. Obecnie BOA ma dwa psy bojowe, zakupione i szkolone przy współudziale instruktorów z Francji (dzięki pomocy ambasady francuskiej oraz GIGN). Pierwszy to owczarek holenderski Jemen. Jego przewodnikiem jest funkcjonariusz, który wraz z Markiem Krzemińskim współtworzył system szkolenia psów bojowych w Polsce, w oparciu o doświadczenia francuskich kolegów. Drugi to owczarek belgijski Jordan.
Przez długie lata rasą dominująca w tresurze psów służbowych był owczarek niemiecki, wyhodowany na początku XIX wieku. Od początku służył w policji i wojsku, zyskując uznanie i popularność w obu wojnach światowych, po których szybko stał się jednym z najpopularniejszych psów na świecie. Jest to pies niezwykle wszechstronny, który nadal sprawdza się w policji, ratownictwie i obronie, jest też wspaniałym psem rodzinnym. Od kilku lat najczęściej wykorzystywaną rasą w tresurze są jednak lżejsze i szybsze owczarki belgijskie oraz holenderskie, wykorzystywanye jako psy obronne pracujące w policji i wojsku, a także jako psy stróżujące. Szczególnie popularny jest „Belg”.
Pierwszy w polskiej policji pies tej rasy o imieniu Patek trafił, w roli patrolowo-tropiącego, do mającego siedzibę w Sułkowicach Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, na początku tego wieku. Owczarki belgijskie to rasa dość trudna przez swoją silną potrzebę ruchu, dlatego nie jest polecana początkującym hodowcom. Są to psy bystre, inteligentne i bardzo czujne, skore do współpracy. W stosunku do nich potrzebne jest odmienne prowadzenie tresury niż np. w stosunku do owczarka niemieckiego. „Belga” nie da się do wykonania danej czynności zmusić za pomocą tzw. twardej szkoły, czyli powtarzania komendy i egzekwowania jej wykonania – reakcją jest najczęściej agresja, a czasem apatia. Uczą się za to bardzo szybko (czasem także rzeczy niepożądanych) w trakcie interesującej zabawy prowadzonej przez konsekwentnego i cierpliwego tresera czy właściciela.
Owczarek belgijski jest jedną z najlepszych ras do działań bojowych, ze względu na swe unikalne cechy, takie jak: perfekcyjnie skoncentrowanie na przewodniku, ogromna dynamika, niespotykana waleczność, bezkompromisowość i chęć do pracy oraz wykonywania poleceń przewodnika, bardzo szybka reakcja na to, co się wokół niego dzieje – na występujące wokół bodźce. Nadrzędną cechą tej rasy potrzebną w działaniach specjalnych jest to, że podczas podejścia zespołu szturmowego psy zachowują ciszę, nie szczekają, nie piszczą (większość psów uzewnętrznia swoje emocje właśnie poprzez wydawanie takich głosów), a więc nie pozbawiają zespołu elementu zaskoczenia. Ponadto owczarki belgijskie łatwo odnajdują się w nowych sytuacjach, bardzo łatwo i chętnie uczą się nowych rzeczy. W porównaniu z innymi rasami owczarek belgijski jest mniej podatny na różnego rodzaju choroby i schorzenia, łatwy i mało wymagający w utrzymaniu.
Nowe psy BOA skierowano na rozpoczęty 6 grudnia 2016 r. pierwszy w historii Zakładu Kynologii w Sułkowicach specjalistyczny kurs dla przewodników psów do działań bojowych. Wzięło w nim udział dwóch instruktorów Zakładu oraz trzech funkcjonariuszy z psami służbowymi, dwóch z BOA i jeden ze SPAP KWP we Wrocławiu. Czas przewidziany na realizację wszystkich zagadnień zawartych w programie to 120 dni szkoleniowych, podczas których psy m.in. uczestniczyły w przelotach samolotem, desantowaniu się po linach z pokładu śmigłowca, a w ostatnich dwóch dniach w zadaniach realizowanych na nabrzeżu portu wojennego w Świnoujściu, pokładzie jednego z okrętów i wychodzącym w morze kutrze transportowym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Praca w różnego rodzaju środkach transportu stanowi bowiem duże obciążenie dla psa i wymaga przyzwyczajenia go do różnych warunków oraz zapachów. Kurs zakończył się w połowie ubiegłego roku, a w kolejnym zaplanowano udział już sześciu funkcjonariuszy. Należy mieć nadzieję, że będzie to początek procesu zbudowania i stałej obecności psów bojowych w policyjnych siłach specjalnych w Polsce.
W styczniu br. rozpoczęto proces kwalifikacji nowych czworonogów na kursy psów służbowych, w tym w obecności przedstawiciela BOA KGP, do działań bojowych. Takie zwierzęta musi cechować m.in. ponadprzeciętna odwaga, odporność na hałas czy rozwinięta zdolność do aportowania. Komisje sprawdzają przydatność zgłoszonych zwierząt – te o odopowiednich predyspozycjach zostaną zakupione przez policję. Decyzję o nabyciu psów do działań bojowych dla SPAP podejmują ich macierzyste Komendy Wojewódzkie.
Pierwotna, rozszerzona wersja artykułu ukazała się pt. „Wykorzystanie psów służbowych w działaniach bojowych pododdziałów antyterrorystycznych” w publikacji „Policyjne siły specjalne w Polsce”, wydanej przez WSPol w Szczytnie w 2015 r. („SPECIAL OPS” 5/2015).
Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...
Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.