Blogi // Michał Piekarski

 


 

Nowa odsłona wojny w Lewancie

Michał Piekarski  /  07-10-2015
Fregata "Dagestan" klasy "Gepard"

Otwarte włączenie się Rosji do wojny domowej w Syrii oraz dzisiejszy atak rakietowy wyprowadzony z Morza Kaspijskiego są dobrze czytelnymi oznakami dynamicznie zmieniającej się sytuacji międzynarodowej.

 

Nie ulega wątpliwości, że działania rosyjskie, będące wręcz lustrzaną odpowiedzią na działania amerykańskie, są przede wszystkim sposobem zaznaczenia przez Rosję swojej pozycji globalnej i kolejną próbą odbudowy pozycji supermocarstwa, równorzędnego faktycznym statusem Stanom Zjednoczonym – choć nie tylko. Trzeba bowiem pamiętać, że od czasu zakończenia „zimnej wojny” na świecie pojawiło się wielu pretendentów do bycia nowymi mocarstwami, w szczególności Chiny.

W takiej sytuacji wykazanie się przez Rosję zdolnością do prowadzenia ekspedycyjnych działań zbrojnych, pod hasłem walki z terroryzmem - a de facto w obronie własnego sojusznika (czyli reżimu Assada) daje Kremlowi bardzo poważny argument w relacjach z innymi państwami.

Co jest szczególnie ważne, jest to argument niezwykle wiarygodny. Jeśli wierzyć oficjalnym informacjom, do ataku na cele w Syrii użyto pocisków manewrujących wystrzelonych z okrętów na Morzu Kaspijskim. Były to najprawdopodobniej pociski 3-M14  „Klub”, wystrzelone z trzech korwet rakietowych klasy „Bujan - M” i jednej fregaty klasy „Gepard”. Biorąc pod uwagę polityczne znaczenie tego ataku, wybór takiej opcji, nie mógł być przypadkowy, choć z pewnością zaskakujący.

Wykorzystując bowiem te, dość niewielkie okręty – porównywalne wielkością z niedawno zwodowanym ORP „Ślązak” a mniejsze od fregat klasy „Olivier Hazard Perry” Rosja uzyskała platformę projekcji siły na obszar Bliskiego i Środkowego Wschodu, uzupełniający potencjał innych elementów rosyjskich sił morskich oraz powietrznych. Okręty mogą przecież pozostawać w morzu dłużej niż samoloty, i możliwe jest wręcz że drugorzędna i pełniąca w przeszłości funkcje policyjne i pomocnicze Flotylla Kaspijska będzie teraz – o ile już tak nie działa – wystawiać okręty do zadań patroli odstraszania, na podobieństwo...okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi.

W trakcie obecnego ataku pociski przeleciały przez przestrzeń powietrzną Iranu i Iraku prawdopodobnie za wiedzą i zgodą władz tych państw. Jednak nie musi być to regułą, jest to raczej wyjątek. Pociski manewrujące są bowiem z definicji szczególnie trudne do wykrycia i zniszczenia, a większość państw regionu dysponuje tylko ograniczonymi środkami obrony własnej przestrzeni powietrznej. Nawet obecność zachodnich systemów rozpoznania i walki nie musi być tu przeszkodą nie do pokonania.

Istotną korzyścią jest tu nie tylko koszt utrzymywania takich patroli, znacznie mniejszy niż w przypadku na przykład samolotów, ale także fakt, że na tym akwenie okręty będą względnie bezpieczne a zabezpieczenie logistyczne ich działań będzie znacznie łatwiejsze niż w przypadku sił działających na innych akwenach. Posiadanie takiej, dodatkowej opcji strategicznej, może być więc dla Rosji szczególnie opłacalne.

Ten przypadek podkreśla więc szczególne znacznie jakie dla polityki współczesnych państw mają siły morskie, jako narzędzie projekcji siły i stwarzające wiarygodną groźbę jej użycia. Kontekst morski jest także widoczny w całym rosyjskim zaangażowaniu na Bliskim Wschodzie, i w jej polityce w ostatnich latach.

Wartość Syrii jako sojusznika dla Rosji wynika bowiem z istnienia w porcie Tartus rosyjskiej, a wcześniej radzieckiej bazy morskiej. Zdecydowana interwencja na Ukrainie pozostaje w bezpośrednim związku ze znaczeniem półwyspu krymskiego dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jednym z symptomów rosyjskich ambicji była także chęć pozyskania na Zachodzie okrętów desantowych – francuskich Mistrali – doskonale nadających się do projekcji siły z morza na ląd.

Jak więc widać, nawet konflikt nieregularny i toczony na lądzie, jakim jest wojna domowa w Syrii i Iraku ma swoje morskie oblicze. Trudno zresztą wskazać we współczesnym świecie konflikt zbrojny, w który nie byłyby zaangażowane bezpośrednio lub pośrednio siły morskie, lub nie zachodziła by konieczność transportu wojsk lub zaopatrzenia drogą morską.

W obliczu rosnących obaw o stabilność sytuacji w otoczeniu Polski, te wnioski należy uznać za szczególnie ważne, także w obliczu potencjalnych sytuacji kryzysowych w naszym regionie, spośród których za najgroźniejsze i najbardziej prawdopodobne należy uznać właśnie te, które w całości lub w części będą zachodzić na obszarach morskich.

 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Dopasuj latarkę do rodzaju broni »


latarka na broń

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw powstańczy w okupowanej Europie. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni.

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl