Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kobiety w walce?

Michał Piekarski | 2011-12-05
Weryfikacja do służby w Cultural Support Teams Fot. SSG. Russell Lee Klika JFKSWCSPAO

Weryfikacja do służby w Cultural Support Teams Fot. SSG. Russell Lee Klika JFKSWCSPAO

Czy kobiety we współczesnej armii powinny służyć na równi z mężczyznami i czy ograniczenia dotyczące ich służby stosowane w niektórych państwach mają sens ?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

W roku 2008 pierwszy brytyjski żołnierz zabił przeciwnika w bezpośredniej walce w Afganistanie. Byłoby to zdanie naładowane absurdem równie mocno jak skecz Latającego Cyrku Monty Pythona, gdyby nie jeden szczegół. Mowa o żołnierzu płci żeńskiej.

Sierżant Chantelle Taylor, służąca wówczas jako sanitariusz w 16 Brygadzie Powietrznodesantowej, użyła broni podczas zasadzki w prowincji Helmand, zabijając talibskiego partyzanta. Fakt ten został ujawniony mediom w nieco sensacyjnej atmosferze, w związku z zapowiadana publikacją wspomnień sierżant Taylor, która obecnie pracuje już w branży cywilnej.

Obiektywnie analizując problem, nie jest to wydarzenie nowe, podobnie jak służba kobiet w wojsku. Od ponad trzech dekad, kolejne państwa umożliwiają kobietom pełnienie służby wojskowej, poza tradycyjną niszą czyli korpusem medycznym i czasem innych służbach (vide Wielka Brytania i korpusy pomocniczej służby kobiet, w tym w lotnictwie w okresie II Wojny Światowej). Przypadki liniowej służby kobiet to w historii wojen raczej wyjątki potwierdzające regułę, choć częste w armiach partyzanckich lub podziemnych (jak w Armii Krajowej).

Feminizacja armii ma związek z demografią, a zwłaszcza stopniowym odchodzeniem od modelu armii poborowej oraz zmniejszającym się w społeczeństwach zachodnich przyrostem naturalnym. Podobnie demografia zadecydowała o szczególnym statusie kobiet w armii izraelskiej, jedynej w historii która utrzymuje koedukacyjną obowiązkową służbę wojskową. Jednak większość armii (izraelska także - do lat dziewięćdziesiątych) wprowadziła zasady ograniczające służbę kobiet w jednostkach liniowych. Armia amerykańska i brytyjska utrzymują ją do dziś, wzbraniając kobietom służby w wojskach pancernych lub piechocie. Są państwa, gdzie takich restrykcji nie ma – jak na przykład Szwecja. Niektóre floty nie zezwalają na służbę kobiet na okrętach podwodnych, są też takie które zniosły takie ograniczenia – przykładem jest marynarka wojenna Norwegii, gdzie jednym z okrętów klasy Kobben dowodziła kobieta. Limity mają jednak jedną zasadniczą wadę. Są fikcją.

Na współczesnym polu walki nie ma już tego co definiowało kiedyś pojęcie „linii” i tyłów” : linii frontu. Front wojny – nawet konwencjonalnej, toczonej według współczesnych doktryn – nie jest wąską linią oddzielającą piekło okopów od bezpiecznego zaplecza. Przeciwnik może pojawić się głęboko na własnym terytorium – choćby w formie zagonów pancernych czy desantów – i analogicznie, własne siły często operują głęboko na tyłach przeciwnika. Współczesne wojny, asymetryczne i sieciocentryczne, pojęcie linii frontu rozmywają jeszcze bardziej. Gdzie była linia frontu podczas inwazji na Irak w 2003?Tam gdzie w danym momencie byli żołnierze sił koalicji. I właśnie wówczas doszło do fatalnej zasadzki podczas której do niewoli dostały się szeregowa Lynch i spc. Johnson z 507 kompanii remontowej. Dalsze walki w Iraku i Afganistanie tylko uwidoczniły płynność pojęcia „jednostek bojowych”. Odznaczeń za męstwo w walce doczekały się kobiety służące w żandarmerii wojskowej lub pododdziałach medycznych. Co więcej, w latach dziewięćdziesiątych kobiety dopuszczono niemal w pełni do służby w amerykańskim lotnictwie wojskowym, bez wątpienia wykonującym zadania bojowe.

Czy kobieta w składzie załogi samolotu transportowego, desantującego żołnierzy na tyłach przeciwnika, czy pilotująca samolot szturmowy (jak kapitan Campbell, która w kwietniu 2003 lądowała uszkodzonym A-10A  pod Bagdadem) nie bierze udziału w walce? Bierze. Co więcej, jest równie narażona na zabicie lub wzięcie do niewoli jak żołnierz piechoty. Jeśli zaś uwzględnić fakt, że w ostatnich dwóch dekadach Amerykanie częściej woleli do walki posyłać lotnictwo niż wojska lądowe, może się okazać że te czynniki ryzyka – statystycznie - są większe w przypadku operacji lotniczych.

Podobnie, w obliczu wojny z terrorystami, którzy uderzają najczęściej wszędzie, tylko nie tam gdzie mogą spotkać silne pododdziały lądowe, a dla których instalacje choćby logistyczne są atrakcyjnym celem, można zadać inne pytanie. Czy walka z terrorystami, atakującymi bazę wojskową, w której biorą udział kobiety z pododdziałów ochronnych lub logistycznych, różni się czymś od starcia z terrorystami na pustyniach Bliskiego Wschodu?

Nie można przy tym nie zauważyć, że właśnie doświadczenia kampanii przeciwpartyzanckich w Iraku i Afganistanie (a wcześniej w innych miejscach) zwróciły uwagę na kolejny aspekt wojskowej służby kobiet. W wielu zadaniach, z uwagi na uwarunkowania kulturowe, kobiety muszą towarzyszyć wojskom toczącym „walkę o serca i umysły” - jak w przypadku Female Engagement Temas i Cultural Support Teams, wspierających pododdziały bojowe, w tym siły specjalne. Terroryści także w swoich działaniach wykorzystują kobiety, a pamiętać należy że zalecenia policji zachodnioniemieckiej z czasów walki z Frakcją Czerwonej Armii („strzelać najpierw do kobiety”) nie są fikcją.

Oczywiście, można wskazać szereg różnic – i wymienić szereg argumentów „za” i „przeciw”. Ale problem oceny roli kobiet we współczesnej armii (także w odniesieniu do sił specjalnych) wymaga dyskusji. Czy taka dyskusja w Polsce jest? Niestety mimo wzrastającej obecności kobiet w siłach zbrojnych , nie. Prawdopodobnie zacznie się – jak wiele innych – po jakimś głośnym zdarzeniu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.