Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3

Paweł Piotrowski | 2016-07-03
Wyciskanie bala drewnianego.

Wyciskanie bala drewnianego.

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 3. części artykułu naszego eksperta.

Zobacz także

Aleksandra Wilczek-Musielak Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.

Aleksandra Musielak Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX® Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.

Paweł Piotrowski Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit? Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.

Tempo w praktyce

 

Bazując na informacjach z części 1 oraz części 2 artykułu, zebrano w tabeli 1 przekrojowo różne sugerowane w literaturze z zakresu kulturystyki czasy trwania kolejnych faz pojedynczego powtórzenia w zależności od celu treningowego [15]. Wśród autorów omawiających koncepcje optymalnego tempa na uwagę zasługują dość radykalne sugestie Christian Thibaudeau. Uważa on [10], że ruch w 1 fazie ekscentrycznej powinien trwać optymalnie od 3 do nawet 5 sekund (napięcie mięśni znacząco wzrasta gdy ruch ekscentryczny jest wolny). Dodatkowo, aby maksymalnie wykorzystać potencjał fazy ekscentrycznej zaleca aby tylko pierwsze ¾ ruchu tej fazy wykonywane było wolno natomiast ostatnie ¼ tej fazy ruchu zawierało przyśpieszenie ruchu mające wpływ na dynamiczny początek ruchu w fazie 3 koncentrycznej po szybkim „odbiciu” w fazie 2.

Polecamy lekturę: Blog treningowy Pawła Piotrowskiego

Uważa on, że faza 2, czyli pełny rozkurcz mięśnia powinna być jak najkrótsza (0 sekund), dzięki czemu mięsień cały czas pozostaje w napięciu. Ruch w 3 fazie koncentrycznej wykonywany powinien być natomiast maksymalne szybko, dzięki czemu napięcie mięśni jest największe [11]. Dodatkowo zaleca, aby mięsień w 4 fazie czyli pełnego skurczu mięśnia pozostawał w kontrolowanym napięciu przez 2 do nawet 3 sekund. Zalecane przez niego tempa to od 30X2 do 50X3. Innego zdania jest natomiast Charles Poliquin, wg niego faza 2 czyli pełen rozkurcz mięśnia powinna być niezerowa, ponieważ dzięki temu unika się efektu odbicia ciężaru (efekt plyometryczny), a mięsień rozpoczynając fazę 3 koncentryczną silniej pracuje i jest w większym napięciu.

Dlaczego seria powinna trwać od 20 do 70 sekund?

 

W przypadku serii trwającej poniżej 20 sekund, energia do skurczu mięśni jest czerpana głównie z rozpadu ATP (kwas adenozynotrójfosforowy), co nie wpływa na wzrost kwasu mlekowego i procesy biochemiczne związane ze wzrostem mięśni. Natomiast w przypadku serii trwającej powyżej 60 sekund nie następuje dostateczne pobudzenie jednostek motorycznych mięśni typu II z uwagi na zbyt małe obciążenie. Według Christiana Thibaudeau [11] optymalny czas trwania powtórzenia powinien wynosić od 30 do 40 sekund w celu maksymalizacji pracy metabolicznej. Czasy krótsze lub dłuższe stosowane powinny być jedynie sporadycznie. Przykładowo, w celu zwiększenia spalania tkanki tłuszczowej stosować można serie trwające od 40 do 60 sekund.

Polecamy również: Genetyczne uwarunkowania rozwoju masy, siły mięśniowej oraz wytrzymałości – część 1

Od strony metabolicznej, podczas krótkotrwałego wysiłku o dużej intensywności wysiłek trwa zbyt krótko, aby koszt energetyczny mógł być pokryty przez tlenowe procesy metaboliczne (spalanie węglowodanów i tłuszczy). Z tego powodu podczas takiego wysiłku, głównym źródłem energii są beztlenowe procesy metaboliczne. Wykorzystywane są wtedy mięśniowe zapasy ATP, fosfokreatyny i glikogenu. W procesie adaptacji organizmu wraz w wytrenowaniem, poziom zapasów stopniowo ulega zwiększeniu, można więc trenować dłużej i intensywniej. Z drugiej strony mięśnie nie tylko zużywają, ale także produkują energię. Przy wysiłkach trwających do 120 sekund wykorzystywany jest anaerobowy kwasomlekowy system do produkcji energii.

Rozpad cząsteczek cukru zachodzi bez udziału tlenu, a organizm produkuje kwas mlekowy. Organizm pozbywa się go w ciągu maksymalnie 1 godziny. Bolesność mięśni, którą odczuwa się następnego dnia po treningu związana jest natomiast z mikrouszkodzeniami mięśni. W następstwie mikrouszkodzeń mięśnie ulegają progrubieniu adaptując się do obciążeń treningowych. Chcąc dalej powiększać masę mięśniową należy zwiększać pracę treningową najlepiej poprzez wzrost intensywności i skracanie przerw pomiędzy seriami, zachowując jednocześnie stały czas treningu (nadmierne wydłużanie czasu treningu ponad 60-80 minut powoduje wzrost procesów katabolicznych).

Przeczytaj także: Szokowa metoda dla mięśni – ekstremalna liczba serii w tylko jednym ćwiczeniu na daną grupę mięśniową (część 1)

Charles Poliquin [12] zaleca nieco szerszy zakres trwania serii od 20 do 70 sekund. Zwraca uwagę, że daje to dużo potencjalnych kombinacji. Dla czasu w napięciu równym 70 sekund rozważać można np. 10 powtórzeń po 7 sekund ale i 1 powtórzenie trwające 70 sekund.

Henryk Jasiak [14] uważa, że maksymalny wysiłek, który można wykonywać przez 40-70 sekund, daje największe efekty. Oznacza to 8-12 powtórzeń w średnim tempie. Zwraca ponadto uwagę, że na dolne partie ciała (mięśnie brzucha, mięśnie nóg) wartościowe są serie trwające od 70 do nawet 150 sekund co odpowiada od 15 do 30 powtórzeniom w serii.

Konieczność zmienności tempa

 

Na tempo ćwiczeń z reguły mało zwraca się uwagę stosując w praktyce niemal to samo tempo na każdym treningu [15]. Nie jest żadnym odkryciem, że idealne optymalne tempo nie istnieje dla osiągnięcia wszystkich celów treningowych. Ponadto system nerwowo-mięśniowy przystosowuje się nie tylko do typu, zakresu i innych cech ruchu, ale również do jego szybkości [3]. Intensywność ma wpływ na tempo. Wykorzystanie większych obciążeń w sposób naturalny wymusza tendencję do tego, aby  ruch był szybszy w fazie ekscentrycznej i wolniejszy podczas fazy ekscentrycznej (ciężar trudniej jest unosić niż opuszczać). 

Takie postępowanie jest jednak metodologicznie błędne ponieważ szybkość ruchu w danej fazie ma za zadanie realizować określony cel treningowy. Przyjąć jednak należy, że tempo należy zmniejszać w miarę wzrostu intensywności (ciężar) ponieważ trudniej jest kontrolować duży ciężar. Zalecenie to nie dotyczy specyficznych ruchów takich jak rwanie lub zarzucanie w których technika wymusza dużą szybkość ruchu [3]. Pamiętać należy jednak o tym, że szybkie poruszanie dużych ciężarów zwiększa znacznie ryzyko kontuzji. 

Pavel Tsatsouline [8] zwraca uwagę na konieczność zmiany tempa w treningu siłowym. Opisuje badania Lelikowa w których wykazano, że dla przyrostów siły najgorsze tempo było szybkie, wolne dawało nieco lepsze rezultaty, a najlepsze było tempo średnie. Tym niemniej największa poprawa wyników siłowych wystąpiła, gdy tempo było zróżnicowane zróżnicowane czyli stosowane zamiennie tempo szybkie, średnie lub wolne (50% poprawa w stosunku do tempa wolnego). Do rozwoju masy mięśniowej zaleca tempo umiarkowanie wolne (sprzyja generowaniu dużego napięcia mięśni) z okresową zmianą na tempo bardzo wolne oraz szybkie (radykalna zmiana bodźców dla systemu nerwowego i mięśni). 

Poznaj szczegóły: Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny

Również Marek Kruszewski [13] zwraca uwagę na konieczność okresowej zmiany bodźców, szczególnie w przypadku osób z długim stażem treningowym. Według niego oprócz najczęściej stosowanego umiarkowanie wolnego tempa należy również stosować napięcia dynamiczne uzyskiwane w czasie pracy z wykorzystaniem siły bezwładności oraz sprężystości aparatu ruchu co powinno sprzyjać dalszej rozbudowie masy mięśniowej

Istotne jest również wg Christiana Thibaudeau [11], że szybkie ruchy działają najbardziej na podatne na rozwój włókna szybkokurczliwe. Co więcej, włókna mięśniowe wolnokurczliwe mogą w pewnym zakresie adoptować się i zmieniać we włókna mięśniowe szybkokurczliwe w wyniku treningu w szybkim tempie i z wykorzystaniem dużych obciążeń. Zwróćmy chociażby uwagę na doskonałą muskulaturę sportowców, u których dominują bardzo szybkie ruchy (np. sprinterzy, gimnastycy, wioślarze, zawodnicy judo). Ruchy szybkie związane są ponadto z większym wydatkiem energetycznym, co sprzyja zachowaniu dobrej sylwetki (niski poziomu tkanki tłuszczowej).  

Charles Poliquin [12] zaleca, aby na danym treningu ukierunkowanym na rozwój masy mięśniowej stosować zmienne tempo w treningu w poszczególnych ćwiczeniach np. dla kolejnych ćwiczeń na tę samą grupę mięśniową tempo: 4180, 5150, 3130, 2110, 3210. Liczba serii danego ćwiczenia uzależniona jest od tempa. Im czas wykonania powtórzenia rośnie tym liczba serii maleje. Przykładowo, dla tempa 4080 może to być 5 serii, a dla tempa 2010 do 12-15 serii. Według niego dobór tempa zależy również od stażu treningowego. 

Dla zaawansowanych tempa powinny być najbardziej zróżnicowane (tab.1). Konieczność zmiany tempa jest również wymuszona pracą różnych grup włókien mięśniowych. W przypadku bardzo dużych obciążeń i stosunkowo szybkich ruchów rozwijane są głównie włókna szybkokurczliwe typu IIb (glikolityczne). Redukując nieco obciążenie (poniżej 85% 1CM) i wydłużając czas trwania serii włączamy do pracy włókna szybkorczliwe typu IIa (tlenowo-glikolityczne). Natomiast przy zdecydowanie wolnym tempie i znacznie zmniejszonym ciężarze (poniżej 60% 1 CM) rosną głównie włókna typu I wolnokurczliwe mające mały potencjał wzrostu, a włókna szybkokurczliwe typu IIb i IIa z dużym potencjałem wzrostu są pobudzane dopiero przy wykonywaniu ostatnich powtórzeń w serii lub ostatnich serii danego ćwiczenia gdy mięśnie są już zmęczone. Dlatego zaleca on aby okresowo stosować w czasie wykonywania kolejnych serii danego ćwiczenia zmienne tempo i zmienne obciążenia (np. system piramidy – w kolejnych seriach maleje ciężar a rośnie liczba powtórzeń i czas wykonywania pojedynczego powtórzenia). 

Kontyuacja artykułu w części 4 >>

Bibliografia

[1] Joe Weider: „Kulturystyka. System Joe Weidera”, Agencja Wydawnicza COMES, Katowice 1996.
[2] Stuart McRobert: „Beyond Brawn - The Insiders's Encyclopedia on How to Build Muscle & Might”, CS Publishing LTD 2003.
[3] Everett Aaberg: “Trening siłowy – mechanika mięśni”, Wydawnictwo Aha!, Łódź 2009.
[4] http://www.simplyshredded.com
[5] www.sfd.pl
[6] Wolfgang Miebner: „Sztanga, hantle i sztangielki”, Alma-Press, Warszawa 2010.
[7] Kurt Brugardt: „Klatka piersiowa i barki”, Wydawnictwo Aha!, Łódź 2008.
[8] Pavel Tsatsouline: „Więcej niż bodybuilding 1”, Wydawnictow Aha!, Łódź 2009.
[9] Leszek Michalski: „Metody treningowe. Kulturystyka”, Wydawnictwo Literat, Toruń 2009.
[10] Christian Thibaudeau: „The black book of training secrets”, 2006, F.Lepine Publishing.
[11] Christian Thibaudeau: “High-Threshold Muscle Building”, 2007, F.Lepine Publishing.
[12] Charles Poliquin: “The Poliquin princpiples – successful methods for strength and mass development”, 1997, Dayton Writers Group.
[13] Marek Kruszewski “Metody treningu i podstawy żywienia w sportach siłowych”, Warszawa 2007, Centralny Ośrodek Sportu.
[14] Henryk Jasiak: „70 sekundowe serie” (na podstawie Rekreacja Fizyczna 1982) www.jwip.pl, dział trening.
[15] Piotrowski P.: „Optymalne tempo powtórzeń. Cz.2”, miesięcznik KiF Sport, nr 6/2013

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.

Paweł Piotrowski Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2

Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2 Wyciskanie sztangi w leżeniu  bez tajemnic - część 2

Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by ich uniknąć. W drugiej części artykułu naszego eksperta wskazujemy również na warianty ćwiczenia, które nie kończą się na "wyciskaniu na skosie".

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury ostatniej części z cyklu artykułów naszego eksperta poświęconej szybkości wykonywania powtórzeń.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 2. części artykułu naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy.

Paweł Piotrowski Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).

Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).

Redakcja Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 2. Przykłady ćwiczeń.

Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 2. Przykłady ćwiczeń. Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 2. Przykłady ćwiczeń.

Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu....

Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu. W drugiej części artykułu prezentujemy przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem taśm.

Paweł Piotrowski Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2 Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie...

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie nie tylko sprawi, że nasz trening będzie ciekawszy i mniej monotonny, ale również nasze mięśnie odczują bodźce do rozwoju. W drugiej części artykuł naszego eksperta przedstawiamy kolejne warianty uginania ramion z hantlami.

Paweł Piotrowski Niestabilność w ćwiczeniach pomocna w budowie masy mięśniowej - część 2

Niestabilność w ćwiczeniach pomocna w budowie masy mięśniowej - część 2 Niestabilność w ćwiczeniach pomocna w budowie masy mięśniowej - część 2

W drugiej części artykułu nasz ekspert opisuje zasady i rolę ćwiczeń wzmacniających i aktywizujących (bazujących na niestabilności w ich wykonywaniu) w efektywnej rozbudowie masy mięśniowej, jak i rozwoju...

W drugiej części artykułu nasz ekspert opisuje zasady i rolę ćwiczeń wzmacniających i aktywizujących (bazujących na niestabilności w ich wykonywaniu) w efektywnej rozbudowie masy mięśniowej, jak i rozwoju siły dynamicznej, podając przykłady ich włączenia w regularnych trening kulturystyczny.

Paweł Piotrowski Niestabilność w ćwiczeniach pomocna w budowie masy mięśniowej - część 1

Niestabilność w ćwiczeniach pomocna w budowie masy mięśniowej - część 1 Niestabilność w ćwiczeniach pomocna w budowie masy mięśniowej - część 1

Aby stymulować mięśnie w maksymalny sposób do rozwoju, należy wybrać najlepsze ćwiczenia na każdą grupę mięśniową. Powstaje pytanie – jakie ćwiczenia są najlepsze? Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest...

Aby stymulować mięśnie w maksymalny sposób do rozwoju, należy wybrać najlepsze ćwiczenia na każdą grupę mięśniową. Powstaje pytanie – jakie ćwiczenia są najlepsze? Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to sprawa często bardzo indywidualna u każdego ćwiczącego z uwagi na typ budowy ciała, stopień zaawansowania, dominację włókien mięśniowych szybkokurczliwych lub wolnokurczliwych [4]. W procesie budowy masy mięśniowej możemy wyróżnić cztery odmienne kategorie ćwiczeń z uwagi na sposób wykonywania ruchu,...

Redakcja Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.

Paweł Piotrowski Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów...

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów kulturystycznych. Wprowadzeni w temat, możemy przystąpić do adaptacji metody do naszej "treningowej rutyny", dowiadując się przy okazji o niepodważalnych zaletach SuperSlow, odczuwalnych zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.

Paweł Piotrowski Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 1

Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 1 Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 1

"Ile wyciskasz? Ile bierzesz na klatę?" - któż z nas nie słyszał tych pytań, które należą chyba do najczęściej padających wśród entuzjastów ćwiczeń z ciężarami i bywalców siłowni. Wyciskanie sztangi w...

"Ile wyciskasz? Ile bierzesz na klatę?" - któż z nas nie słyszał tych pytań, które należą chyba do najczęściej padających wśród entuzjastów ćwiczeń z ciężarami i bywalców siłowni. Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce płaskiej jest zaś chyba najbardziej popularnym ćwiczeniem. Tym bardziej warto przyjrzeć się mu bliżej, by sprawdzić, czy przypadkiem nie popełniamy błędów podczas jego wykonywania. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 5 – Przykład programu treningowego dla początkujących

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 5 – Przykład programu treningowego dla początkujących Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 5 – Przykład programu treningowego dla początkujących

Program treningowy metodą HIT dla początkujących Początkujący (staż treningowy poniżej 6 miesięcy) powinni trenować 3 razy w tygodniu wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu. Wykonywać należy jedno...

Program treningowy metodą HIT dla początkujących Początkujący (staż treningowy poniżej 6 miesięcy) powinni trenować 3 razy w tygodniu wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu. Wykonywać należy jedno ćwiczenie w jednej serii na każdą grupę mięśniową.

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 4 – Jak doprowadzić mięśnie do całkowitego zmęczenia?

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 4 – Jak doprowadzić mięśnie do całkowitego zmęczenia? Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 4 – Jak doprowadzić mięśnie do całkowitego zmęczenia?

Bardzo silne zmęczenie mięśni możemy osiągnąć wieloma technikami stosowanymi w kulturystyce dla zaawansowanych. Najbardziej chyba ekstremalną jest doprowadzenie mięśni do trzech następujących po sobie...

Bardzo silne zmęczenie mięśni możemy osiągnąć wieloma technikami stosowanymi w kulturystyce dla zaawansowanych. Najbardziej chyba ekstremalną jest doprowadzenie mięśni do trzech następujących po sobie etapów całkowitego zmęczenia czyli wykonywanie serii do momentu gdy nie możemy wykonywać ruchu nawet w fazie ekscentrycznej (ruch od fazy maksymalnego skurczu do całkowitego rozciągnięcia mięśnia).

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody.

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody. Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody.

Oryginalna metoda zakłada, że na daną grupę mięśniową wykonujemy tylko jedno ćwiczenie w jednej serii ale do całkowitego zmęczenia mięśni (upadku mięśniowego) – zwolennikiem tej koncepcji był np. Dorian...

Oryginalna metoda zakłada, że na daną grupę mięśniową wykonujemy tylko jedno ćwiczenie w jednej serii ale do całkowitego zmęczenia mięśni (upadku mięśniowego) – zwolennikiem tej koncepcji był np. Dorian Yates. W praktyce ćwiczeń z jedną serią na daną grupę mięśniową może być więcej - od 2 do 4 w zależności od częstotliwości treningu oraz tego czy trenujemy wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu czy też stosujemy trening dzielony (maksymalna zalecana liczba treningów wynosi 3 tygodniowo). Wydaje...

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 2 – Podstawy metody.

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 2 – Podstawy metody. Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 2 – Podstawy metody.

Metoda zakłada, że trening powinien być krótki, najlepiej około 45 minut i bardzo intensywny. Pierwsza faza treningu to bardzo solidna rozgrzewka, dłuższa niż przy klasycznym treningu (minimum 10 minut)....

Metoda zakłada, że trening powinien być krótki, najlepiej około 45 minut i bardzo intensywny. Pierwsza faza treningu to bardzo solidna rozgrzewka, dłuższa niż przy klasycznym treningu (minimum 10 minut). Mięśnie poddawane będą bardzo silnym bodźcom, w związku z tym ilość mazi stawowej powinna być również odpowiednia zwiększona w wyniku rozgrzewki, a mięśnie i stawy dobrze rozgrzane.

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny

Na początku warto podać kilka definicji wprowadzających. 1. Objętość treningu – ilościowy składnik pracy wyrażony czasem trwania oraz ciężarem. Trening kulturystyczny objętościowy trwa długo od 1,5 do...

Na początku warto podać kilka definicji wprowadzających. 1. Objętość treningu – ilościowy składnik pracy wyrażony czasem trwania oraz ciężarem. Trening kulturystyczny objętościowy trwa długo od 1,5 do nawet 2 godzin ale przerwy pomiędzy seriami są dość długie, a stosowane ciężary nie są bardzo duże. Natomiast liczba ćwiczeń i serii jest duża.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut...

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut oraz porozciągać mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz rąk.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3

Przedstawiamy trzecią część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Przedstawiamy trzecią część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4

Przedstawiamy czwartą część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Przedstawiamy czwartą część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku cz. 5 – aspekty psychologiczne treningu

Metodyka podciągania na drążku cz. 5 – aspekty psychologiczne treningu Metodyka podciągania na drążku cz. 5 – aspekty psychologiczne treningu

Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to...

Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to jest to tylko złudzenie. Hamuje nas mózg i jego ośrodkowy (centralny) układ nerwowy. To on przekazuje informacje do mięśni o konieczności zakończenia pracy. Nasze mięśnie mogą jednak nadal pracować.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops