Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.
Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...
Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.
Należą do nich [1,2]:
Liczba powtórzeń. Najczęściej liczba ta wynosi od 6 do 15. W zależności od cech indywidualnych (procentowy udział włókien mięśniowych białych oraz czerwonych w mięśniach) preferowana liczba powtórzeń może być różna. Osoby z przewagą włókien szybkokurczliwych, siłowych (białych) lepszy efekt mogą uzyskać wykonując mniejszą liczbę powtórzeń (bliżej liczby 6), natomiast dla osób z przewagą włókien wolnokurczliwych, wytrzymałościowych (czerwonych) korzystniejsze może być wykonywanie większej liczbę powtórzeń (bliżej liczby 15). Pamiętać jednakże należy, że włókna białe są znacznie podatniejsze na wzrost ich wielkości. Testem na dominację włókien mięśniowych może być wykonanie podciągania z dodatkowym ciężarem, takim z którym jesteśmy w stanie wykonać tylko 1 prawidłowe podciągnięcie. Następnie obliczamy 80% ciężaru unoszonego łącznie z wagą ciała (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Przykładowo, jeśli ktoś waży 80kg a ciężar dodatkowy wynosił 25kg, to 80% ze 105kg daje 84kg. Należy teraz wykonać maksymalną liczbę powtórzeń z tym ciężarem czyli 80kg masa ciała plus 4kg dodatkowego obciążenia. Znając tę liczbę możemy w przybliżeniu stwierdzić jakie włókna mięśniowe dominują w naszych mięśniach. Liczba powtórzeń od 1 do 3 oznacza ekstremalną przewagę włókien białych, 4-6 oznacza silną dominację włókien białych, 7-10 dominację włókien białych, 11-13 oznacza równowagę pomiędzy białymi i czerwonymi włóknami mięśniowymi, 14-17 oznacza dominację włókien czerwonych, 18-21 oznacza silną dominację włókien czerwonych, liczba powyżej 21 oznacza ekstremalną przewagę włókien czerwonych. Test raczej skierowany jest dla osób już nieco wytrenowanych, a nie dla takich osób, które bez dodatkowego obciążenia są w stanie podciągnąć się tylko kilka razy. Test wykonać można, a nawet należy na różne grupy mięśniowe wykorzystując sprzęt dostępny na siłowni, ponieważ rozkład procentowy włókien czerwonych i białych może być różny dla każdej grupy mięśniowej. Podciąganie jest testem głównie na mięśnie najszersze grzbietu oraz mięsień dwugłowy ramienia (biceps).
Szukasz plecaka, który sprawdzi się w każdej sytuacji? Wisport Crafter to godna uwagi propozycja.
wykonany z oryginalnej Cordury
pojemność 55 litrów
system nośny FAS PLUS MILITARY zapewniający pełną regulację
łatwy dostęp do głównej komory - przez klapę oraz przedni panel plecaka
nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne
wysoka jakość wykonania
Zobacz jak Crafter wypadł w naszym teście.
Częstotliwość treningu. Okres regeneracji mięśni najszerszych grzbietu to typowo 48-72 godziny (2-3 dni) i taka powinna być przerwa pomiędzy kolejnymi treningami.
Tempo wykonywania ćwiczenia oraz liczba serii. Wg większości opinii, preferowane tempo fazy koncentrycznej (ruch ciała w górę w trakcie podciągania) powinien być szybki i dynamiczny (około 1-2 sekundy), natomiast tempo fazy ekscentrycznej (ruch ciała w dół) powinno być zdecydowanie wolniejsze (3-5 sekund). Wartościowe jest również zatrzymanie ruchu w fazie skurczu mięśni na około 1-2 sekundy. Tempo warto okresowo zmieniać aby zapobiec szybkiej adaptacji mięśni (zatrzymanie wzrostu). Od czasu do czasu spróbować można nawet 10 sekundowego tempa fazy ekscentrycznej lub fazy koncentrycznej. Taki rodzaj szoku może być dobrym impulsem do wzrostu mięśni. Bardzo istotne jest, aby całkowity czas trwania wykonywania pojedynczej serii był dłuższy niż 20 sekund - tylko wtedy mięśnie są dostatecznie pobudzone do wzrostu. Sam wzrost mięśni następuje na skutek mikrourazów powstałych w wyniku treningu, tak więc i obciążenie musi być znaczne (intensywność) czyli 60-85% 1CM (patrz tabela parametrów treningu w zależności od jego celu) jak również całkowita liczba serii (objętość) czyli typowo od 3 do 6 serii danego ćwiczenia. Przerwy pomiędzy seriami typowo wynoszą od 30 sekund do 3 minut w zależności od wydolności organizmu i wielkości wykorzystywanego ciężaru. Poniższa tabela wskazuje sugerowane parametry treningu, pamiętać jednak należy, że podciąganie na drążku to ćwiczenie specyficzne tzn. minimalny ciężar to waga naszego ciała i nie zawsze możliwy jest trening z obciążeniem np. 60% 1CM gdyż może to być ciężar mniejszy od wagi naszego ciała. 1 CM (ciężar maksymalny) oznacza maksymalny, całkowity ciężar umożliwiający wykonanie tylko jednego powtórzenia.
W treningu na masę mięśniową elementem ważnym jest wykonywanie pracy mięśni w całkowitym zakresie od pełnego rozciągnięcia do pełnego skurczu. Na siłowni spotkać można często zakrzywione końce drążka w stosunku do drążka prostego - poprawiają one tor ruchu, zmniejszają obciążenie stawów nadgarstkowych oraz zwiększają o kilkanaście centymetrów zakres ruchu w fazie górnej (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Elementem dezorientacji mięśni, które zatrzymały się w rozwoju może być okresowo wykorzystanie niestabilnego drążka – np. zawieszonego na dwóch łańcuchach lub linach czy też podciąganie na dwóch linkach (ręcznikach) przymocowanych do drążka. W takich sytuacjach znacznie wzrasta praca włókien mięśniowych, które przy klasycznym podciąganiu nie są zaangażowane. Adaptacja mięśni do danego sposobu wykonywania podciągania (ćwiczenia) i innych stałych parametrów treningu np. liczby powtórzeń, tempa itp. jest sprawą indywidualną ale typowo następuje po 3-4 tygodniach. Po takim okresie czasu sugeruje się tydzień lżejszego treningu i zmiany w dotychczasowym sposobie treningu, ukierunkowane na wzrost objętości lub/i intensywności lub/oraz zmianę innych parametrów wymienionych w tabeli.
Tabela parametrów treningu w zależności od jego celu (opracowano na podstawie [1]) [badania - Poliquin 1991]
Parametr treningu
Rozwój masy mięśniowej
Ciężar (w procentach 1CM)
60-85 %
Liczba powtórzeń w serii
6-20
Liczba serii ćwiczenia
3-6
Przerwy pomiędzy seriami
2-4 minuty
Czas trwania fazy koncentrycznej
1-10 sekund
Czas trwania fazy ekscentrycznej
4-10 sekund
Czas trwania wykonywanej serii
20-70 sekund
Liczba ćwiczeń na danym treningu
6-12 sekund
Drążek można wykorzystać do treningu na masę mięśniową także innych grup mięśniowych np. mięśni prostych brzucha wykonując wznosy nóg do pionu (najlepiej wyprostowanych) a także mięśni skośnych brzucha skręcając dolną część tułowia w trakcie unoszenia nóg raz w jedną a raz w drugą stronę Wartościowym ćwiczeniem angażującym nie tylko mięśnie brzucha ale cały szereg innych grup mięśniowych jest wymyk wykonywany w seriach. Natomiast znajdując się w pozycji nad drążkiem (ręce wyprostowane) można skutecznie ćwiczyć mięśnie trójgłowe ramienia (tricepsy) wykonując opuszczanie i unoszenia tułowia w kierunku drążka. Ćwiczenie dość trudne ale wartościowe dla rozwoju tricepsów a także dolnej części mięśni piersiowych.
Literatura:
[1] Charles Poliquin “The Poliquin princpiples – successful methods for strength and mass development”, 1997, Dayton Writers Group,
[2] Piotrowski P. „Wpływ rodzaju włókien na skuteczny trening, miesięcznik KiF Sport, nr.9/2011
Autor wykonuje podciąganie na drążku z wykorzystaniem ręcznika (efekt niestabilności, inny, trudniejszy chwyt oraz większy zakres ruchu-głowa w pozycji górnej w fazie skurczu mięśni jest znacznie wyżej niż przy klasycznym podciąganiu)
Autor wykonuje trening mięśni trójgłowych ramienia przy wykorzystaniu drążka
barti
barti, 25.01.2013r., 18:26:35
dla mnie najlepsze są ćwiczenia z dużym obciążeniem z małą ilościa powtórzeń, ostatnio po 2 miesiącach ćwiczeń z maxymalnym ciężarem na cyklu na prohormonie SUS LMG zrobiłem ponad 5 kg masy a siła na ławce poszła do przodu o 18kg
slawe 8822
slawe 8822, 22.09.2014r., 19:17:25
witam serdecznie. mam pytanie wzgledem miesni kregoslupa. czyli tak normalnie mowiac mam kaloryfer na plecach zamiast na brzuchu:) normalne to jest bo szukam wszedzie zdjec z takimi miesniami i nigdzi tego nie widze. ?
Piotrowski Paweł
Piotrowski Paweł, 23.09.2014r., 14:46:18
Z tyłu przy kręgosłupie są przyczepy mięśnia najszerszego grzbietu, głębiej leży mięsień zębaty tylny dolni a wzdłuż kręgosłupa po jego bokach leży mięsień prostownik grzbietu. Przy bardzo niskiej zawartości tkanki tłuszczowej i bardzo mocno rozbudowanych mięśniach ich widoczność może sprawiać wrażenie nieco zbliżonego do oddzielnych brzuchów mięśni prostych brzucha.
Patryk
Patryk, 22.06.2015r., 17:05:09
Dzien dobry
mam do was pytanie. Mianowicie chodzi mi o podciaganie sie w domu na drążku
chodzi mi o przybycie masy miesniowej, mam 23 lata 170 wsrostu i waga 51 kg tzn chudzina chlopaczyna
powinienem robc mniej powtórzeń czy wiecej żeby urósł bicek ?
Piotrowski Paweł
Piotrowski Paweł, 23.06.2015r., 08:48:31
Dzień dobry.
Masa mięśniowa rośnie jeśli seria do niemal pełnego zmęczenia jest w zakresie 6-12 powtórzeń. Innymi słowy jeśli ktoś wykonuje bez problemu więcej powtórzeń na treningu w serii to od tego absolutnie mięśnie nie urosną. Należy wtedy zastosować obciążenie mocowane np. do pasa lub plecak z obciążeniem aby seria była w zakresie 6-12 powtórzeń. Liczba takich serii zależy od wydolności i stopnia zaawansowania. Typowo od 2 do 5-6 serii.
Jeśli ktoś jest zupełnie początkujący i jest w stanie wykonać tylko kilka prawidłowych podciągnięć to należy po ich wykonaniu kontynuować serię (do 6-12 powtórzeń) tzn. podskakiwać do drążka i powoli się opuszczać jako kolejne powtórzenia (mięśnie są znacznie silniejsze w fazie rozkurczu).
Pozdrawiam,
Paweł Piotrowski
Gdy ciężar odważników nie jest zbyt duży (umożliwia wykonywanie 15–20 powtórzeń) ćwiczenia nimi wykonywane mają głównie charakter wytrzymałościowy. Poprawia się również siła dynamiczna ale aby wzrost siły...
Gdy ciężar odważników nie jest zbyt duży (umożliwia wykonywanie 15–20 powtórzeń) ćwiczenia nimi wykonywane mają głównie charakter wytrzymałościowy. Poprawia się również siła dynamiczna ale aby wzrost siły dynamicznej był znaczący należy zwiększyć ciężar co związane jest z redukcją liczby powtórzeń.
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację,...
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację, silnie zaangażowane są mięśnie stabilizujące czego nie gwarantują często inne przyrządy treningowe [3].
Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna...
Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna wersja związana jest z carskim wojskiem – żołnierze, także marynarze dawno temu ćwiczyli mięśnie podnosząc do góry kule armatnie. Aby sobie ułatwić wykonywanie ćwiczenia mocowali do kuli dodatkową rączkę. Która wersja jest prawdziwa i czy nie ma innej – nie wiadomo.
Zmieniając diametralnie położenie ciała (obrót o 180 stopni tułowia lub na pozycję pionową ciała - głowa u góry lub na dole) możemy wykonywać wartościowe ćwiczenia rozwijające mięśnie, które również nazywane...
Zmieniając diametralnie położenie ciała (obrót o 180 stopni tułowia lub na pozycję pionową ciała - głowa u góry lub na dole) możemy wykonywać wartościowe ćwiczenia rozwijające mięśnie, które również nazywane są pompkami.
Wykonywanie klasycznych pompek warto również urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów wprowadzających dodatkową niestabilność. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących pomocniczych...
Wykonywanie klasycznych pompek warto również urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów wprowadzających dodatkową niestabilność. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących pomocniczych grup mięśniowych. Istotny jest również fakt, że mięśnie w trakcie wykonywania pompek są w stanie napięcia dłużej niż w przypadku klasycznych.
Wykonywanie klasycznych pompek warto urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących grup mięśniowych ale również efekt nieco innego na nie oddziaływania.
Wykonywanie klasycznych pompek warto urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących grup mięśniowych ale również efekt nieco innego na nie oddziaływania.
Wykonując pompki ruch tułowia w wersji klasycznej to zmiana położenia ciała w osi pionowej (góra-dół). W praktyce można spotkać się z innymi ruchami tułowia.
Wykonując pompki ruch tułowia w wersji klasycznej to zmiana położenia ciała w osi pionowej (góra-dół). W praktyce można spotkać się z innymi ruchami tułowia.
Położenie rąk, przedramion oraz nóg może być modyfikowane w stosunku do klasycznej wersji pompek opisanych w części 1 artykułu, zmieniając w ten sposób intensywność ćwiczenia oraz zaangażowanie poszczególnych...
Położenie rąk, przedramion oraz nóg może być modyfikowane w stosunku do klasycznej wersji pompek opisanych w części 1 artykułu, zmieniając w ten sposób intensywność ćwiczenia oraz zaangażowanie poszczególnych grup mięśniowych.
Pompki to oprócz podciągania na drążku podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Pompki są standardowym elementem testów sprawnościowych oraz...
Pompki to oprócz podciągania na drążku podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Pompki są standardowym elementem testów sprawnościowych oraz popularnym ćwiczeniem na lekcjach WF. Większość osób ma do tego ćwiczenia zapewne duży sentyment, ale zapewne niektórzy wspominają je z niechęcią z powodu słabych wyników na testach lub zaliczeniach. Celem prezentowanej serii artykułów jest przybliżenie tej tematyki i równocześnie zachęcenie do...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele a co ciekawsze mają one często założenia zupełnie sobie przeciwstawne, tak więc jest wiele dróg do celu. Która z nich jest najlepsza dla Ciebie?
Trening wytrzymałości to zupełnie inne metody treningowe niż stosowane w rozwoju masy mięśniowej lub siły. W wyniku tego typu treningu zwiększamy głównie wytrzymałość mięśni (w tym przypadku maksymalną...
Trening wytrzymałości to zupełnie inne metody treningowe niż stosowane w rozwoju masy mięśniowej lub siły. W wyniku tego typu treningu zwiększamy głównie wytrzymałość mięśni (w tym przypadku maksymalną liczbę powtórzeń w podciąganiu na drążku), masa ciała pozostaje w praktyce bez zmian ale może ulec również zmniejszeniu. Możliwości rozwoju wytrzymałości są cechą osobniczą i zależą od dominującego typu włókien mięśniowych.
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących...
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących załogi 13 statków i jednego jachtu spędziła ten okres w niewoli u Somalijskich piratów. Od 2008 roku, kiedy to drastycznie wzrosło piractwo w rejonie Rogu Afryki, a do ataków i uprowadzeń statków zaczęło dochodzić w odległości powyżej 1200 mil morskich od wybrzeża Somalii świat zobaczył, iż...
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny...
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny być 2-4 serie podciągania po około 5-8 powtórzeń bez dodatkowego obciążenia (liczba powtórzeń w serii powinna wynosić nie więcej niż 30% maksymalnej możliwej do wykonania).
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to...
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to jest to tylko złudzenie. Hamuje nas mózg i jego ośrodkowy (centralny) układ nerwowy. To on przekazuje informacje do mięśni o konieczności zakończenia pracy. Nasze mięśnie mogą jednak nadal pracować.
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.