Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Trening wytrzymałości siłowej cz. II

Aleksandra Musielak | 2020-05-11
Program treningowy prowadzony przez  Aleksandré Musielak,  Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Program treningowy prowadzony przez  Aleksandré Musielak,  Fot. archiwum Aleksandry Musielak

„Trzymaj formę ze Special OPS” to projekt, który powstał dla Ciebie we współpracy z AdrenalineFIT. Jako trener przygotowania motorycznego zachęcam Cię do realizacji drugiej części treningu wytrzymałości siłowej, którą możesz potraktować jako aktywną regenerację od ciężkich treningów, jakie wykonywałeś na siłowni.

Zdjęcia: archiwum Aleksandry Musielak

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Selekcja do KT Policji

Selekcja do KT Policji Selekcja do KT Policji

Wyzwania stojące przed służbami specjalnymi, w tym policyjnymi kontrterrorystami, zaowocowały wprowadzeniem istotnych zmian i przynajmniej formalnym otwarciem drzwi do tych elitarnych jednostek dla grona...

Wyzwania stojące przed służbami specjalnymi, w tym policyjnymi kontrterrorystami, zaowocowały wprowadzeniem istotnych zmian i przynajmniej formalnym otwarciem drzwi do tych elitarnych jednostek dla grona nowych kandydatów. Znoszenie kolejnych barier formalnych i wzrost zapotrzebowania na kandydatów do służby nie oznacza jednak rezygnacji z rygorystycznych kryteriów przyjęcia do grona kontrterrorystów. Dlatego warto zapoznać się przed złożeniem swojej aplikacji do służby z aktualnymi informacjami...

Tomasz Łukaszewski Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie

Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie

Rozmowa z podkom. Kamilem Winterem, koordynatorem krajowym ds. służby kontrterrorystycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Rozmowa z podkom. Kamilem Winterem, koordynatorem krajowym ds. służby kontrterrorystycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Aleksandra Wilczek-Musielak Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję? Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności...

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności fizycznej, w ramach naboru do poszczególnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji, tzw. „selekcji”.

Ze względu na ogłoszony światowy stan pandemii SARS-CoV-2, nadal obowiązują ograniczenia co do uprawiania sportu. Wychodząc naprzeciw zmieniającym się warunkom, prezentowane w programie ćwiczenia wielostawowe, możesz z powodzeniem wykonać na niewielkiej przestrzeni w domu, plenerze lub na terenie swojej jednostki.

Pierwszą część przedmiotowego programu poznałeś w poprzednim wpisie (Trening wytrzymałości siłowej cz. I), która ma swoją kontynuację w prezentowanej obecnie drugiej części.

W praktyce, ten program ćwiczeń należy rozłożyć, na poszczególne dni treningowe w tygodniu, według następującego schematu:

  • poniedziałek – trening wytrzymałości siłowej „część pierwsza”
  • wtorek – trening wytrzymałości siłowej „część druga”
  • środa – Twoja aktualna aktywność fizyczna lub dzień wolny
  • czwartek – trening wytrzymałości siłowej „część pierwsza”
  • piątek – trening wytrzymałości siłowej „część druga”
  • sobota – Twoja aktualna aktywność fizyczna lub dzień wolny
  • niedziela – odnowa biologiczna (np. relaks, masaż etc.)

Zawarte w drugiej części treningu wytrzymałości siłowej ćwiczenia, są ukierunkowane na rozwój siły funkcjonalnej.

Świadomie pomijam rozwój wytrzymałości tlenowej w tym programie, abyś mógł skoncentrować się na jakości ruchu i rozwoju siły w obrębie całego układu taśm mięśniowych – zwanych w świecie fizjoterapii łańcuchami kinematycznymi. Trening specjalistyczny, w formie treningu wytrzymałości siłowej, jest jednym ze skutecznych sposobów kształtowania siły funkcjonalnej ciała.

Czym zatem jest siła funkcjonalna, dowiesz się w dalszej części artykułu. Musisz jednak wiedzieć, że rozwój tego rodzaju siły wymaga ogromnej koncentracji od osoby ćwiczącej i dbałości o detale poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Początkowo, trening tego typu powinien być realizowany w tzw. „strefie komfortu”, aby trenujący mógł skoncentrować się na świadomym wygenerowaniu wszystkich możliwych napięć izometrycznych, trenowanych w danym momencie mięśni.

Kształtowanie omawianej siły funkcjonalnej w warunkach beztlenowych (w treningu wytrzymałości tlenowej) jest niezwykle trudne, nawet dla zawodowych sportowców, gdyż wymaga wytrenowania „pamięci mięśniowej” na najwyższym poziomie. Nie ma tu miejsca na błędy w technice, gdyż każdy błąd utrwalony zostanie w „przebiegu łańcucha kinematycznego”. W konsekwencji zakodujesz wzorzec ruchowy, który nie jest poprawny technicznie. 

Wykonywanie w sposób poprawny technicznie ćwiczeń wielostawowych, pomoże wytrenować pamięć mięśniową i utrwalić prawidłowy wzorzec ruchu. Ponadto, wykonywanie ćwiczeń wielostawowych (wzmacniających i rozciągających), wpłynie pozytywnie na wygląd Twojej sylwetki i kształt mięśni. Mam tu na myśli definicję ciała, jaką reprezentują zawodnicy sportów wytrzymałości siłowej tj. ciało, wykazujące się wysokim poziomem ogólnej sprawności fizycznej, z widocznym zarysem mięśni i niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Przykład takiego atletycznego ciała reprezentują zawodnicy sportów o charakterze wytrzymałości siłowej (zawody typu „CrossFit” lub znane w świecie militarnym zawody „Ogień na Ogień”); sportów lekkiej atletyki czy też zawodnicy olimpijskich dyscyplin sportowych.

Występujące w sporcie zawodowym specjalizacje zawodnicze mają odmienny cel treningowy. Zawodnik trenuje tylko te formy aktywności fizycznej, które pomogą mu osiągnąć szczytową formę. Ostatecznie, takie działanie wpływa na różnice w wyglądzie i budowie sylwetki sportowca, w danej dyscyplinie. 

Posłużę się przykładem sportu, jakim jest dwubój olimpijski. Ta dyscyplina olimpijska jest mi szczególnie bliska, gdyż miałam przyjemność trenować podnoszenie ciężarów, z sukcesami przez wiele lat.

Trzymaj formę z Special OPS

Osoby podnoszące ciężary, nie włączają do swoich treningów siłowych, aktywności biegowej. Dlaczego?

W tej dyscyplinie sportu, zawodnik w trakcie podnoszenia ciężarów, rozwija siłę mięśni szybko kurczliwych (włókien białych). Ruch jaki zawodnik ma wykonać, trwa krótko i wymaga siły. Zatem na liście priorytetów tej dyscypliny sportu, nie ma miejsca dla aktywności, ukierunkowanej na rozwój włókien wolno kurczliwych. Odpowiedzialnych za wytrzymałość mięśni, umożliwiającą wykonanie długotrwałego wysiłku fizycznego o niskiej lub wysokiej intensywności (wytrzymałość siłowa i tlenowa).

W rezultacie sylwetka osoby podnoszącej ciężary będzie wyglądała inaczej niż zawodnika wspomnianej aktywności biegowej. Nie mniej jednak, wszystkie sporty mają wspólny mianownik. Konkretniej, wzorzec ruchowy, który ma swój wytypowany szlak transmisji siły mięśniowo-powięziowej w przebiegu łańcucha kinematycznego. Oznacza to, że każdy sport ma swoją „właściwą technikę wykonywania ruchu” niezbędnego do osiągnięcia celu treningowego, determinującego zwycięstwo zawodnika w danej dyscyplinie sportu.

Co ze sportem w "mundurówce"?

Omówione powyżej podziały, dotyczące odmiennego rozwoju włókien mięśniowych, występują w sporcie wyczynowym.  W świecie służb mundurowych wręcz całkowicie zanikają.

trening wytrzymalosci silowej

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

W codziennej służbie, istotna jest wysoka „zadaniowa wszechstronność”.  W specjalistycznych programach treningowych zaprojektowanych, w celu równomiernego rozwoju poszczególnych cech motorycznych żołnierza czy też funkcjonariusza - jednostki treningowe w nich zawarte, muszą holistycznie rozwijać ciało, tj. należy trenować zarówno włókna białe jak i czerwone. Głównym celem staje się więc rozwój siły funkcjonalnej. Treningi takie projektowane są w sposób zapewniający kształtowanie wspomnianej powyżej „pamięci mięśniowej” – by w pełni rozwinąć siłę danego ruchu, czyli siłę wykonywanego wzorca ruchowego.

W tym miejscu, w mocnym skrócie, przybliżę Ci pojęcie siły funkcjonalnej, utożsamianej z całkowitą siłą wykonywanego ruchu złożonego w przebiegu szlaku mięśniowo-powięziowego.

Zwróć uwagę na fakt, że sam pojedynczy mięsień nie może wykonać pożądanego ruchu, zatem nie może spełnić swojej fundamentalnej funkcji (tj. zgięcie, wyprost, odwiedzenie itp.). Proces wytworzenia ruchu jest złożony, gdyż nie odnosi się tylko do jednego rodzaju generowanej siły.

trening wytrzymalosci silowej dla żołnierzy

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

W istocie, aby ciało się poruszało, wytwarzane są różne siły, o różnych kierunkach działania (np. siła absolutna, siła dynamiczna, siła eksplozywna etc.). Te siły muszą być też równoważone, aby ciało w trakcie ruchu utrzymywało równowagę oraz generowało jak największą moc, szybkość i dynamikę.

Mocno upraszczając – w obrębie włókien mięśniowych (tzw. miofibryli) jest wytwarzana siła, która zostaje przekazana dalej – poza włókna mięśniowe, aby powstał ruch poszczególnych części ciała. Tą czynność, wykonuje cały aparat ruchu tj. mięśnie, ścięgna, więzadła, stawy, kości itp. Oczywiście musi zostać wydany „rozkaz” wykonania takiego ruchu, wychodzący z ośrodka zarządzania, jakim jest mózg.

Ten rozkaz jest przekazywany dalej za pomocą struktury, która łączy poszczególne części aparatu ruchu, nadając im określony kształt. Tą strukturą jest powięź mięśniowa. Zbudowana głównie z włókien kolagenowych i elastyny, tworzy ciągłą sieć powięziową w obrębie włókien mięśni oraz lepko sprężystą strukturę poza mięśniową. W związku z powyższym powięzi, przypisuje się rolę „opakowania” bądź „rusztowania”, gdyż jest to, niezwykle skomplikowany narząd, poddawany ciągłym napięciom. Narząd, który nadaje kształt naszemu ciału i jego poszczególnym organom oraz pośredniczy we wszystkich procesach niezbędnych dla naszego sprawnego funkcjonowania.

Ciekawym jest fakt, że powięź jest plastyczna. Co to oznacza?

Możesz powięź ukierunkować, aby uzyskać jej właściwy kształt. Za pomocą systematycznego wykonywania poszczególnych ćwiczeń wielostawowych z zachowaniem ich poprawnej techniki, trenujesz pamięć mięśniową konkretnego wzorca ruchowego. Tym samym, nadajesz powięzi oczekiwany kształt pod wpływem różnych obciążeń treningowych, regulowanych nieustannym napięciem. W sytuacji, gdy jedna część systemu połączeń mięśniowo-powięziowych, utraci swoją ruchomość, powięź mięśniowa zostanie: przeciążona, zdeformowana lub wykaże zaburzenia o innym podłożu. Powstałe zaburzenia będą wykazywały negatywny wpływ na funkcjonowanie najbliższych lub odległych segmentów ciała. Mówiąc krótko, utrzymując poprawną plastykę powięzi możesz efektywnie maksymalizować swój poziom siły funkcjonalnej.

Z uwagi na powyższe, siłą funkcjonalną nazwiemy sumę napięcia wszystkich mięśni, jakie ciało jest w stanie wytworzyć i wykorzystać do wykonania ruchu złożonego, czyli ruchu wielostawowego. Oznacza to, że każdy wykonywany przez nasze ciało ruch (np. przysiad, wykrok, rzut, wyskok, wybicie, wymach itp.) będzie wykazywał swoją odmienną wartość siły. Stąd też rozwój siły funkcjonalnej jest niezbędny dla każdego, kto ceni sobie ogólnie pojętą sprawność fizyczną i kondycyjną, na ponadprzeciętnym poziomie.

Jednym ze sposobów rozwoju tego rodzaju siły są treningi wytrzymałości siłowej i tlenowej w ruchach wielostawowych oraz ruchach dynamicznych. Dlatego też, w ostatnim czasie obserwuje się tendencję wskazującą, iż najlepsze jednostki mundurowe na świecie, modelują swoje programy treningu sprawności fizycznej, wykorzystując m.in. opisane w artykule metody oraz wsparcie fizjoterapeutów i trenerów przygotowania motorycznego.

Decydując się na wykonanie przedmiotowej jednostki treningowej - przestrzegaj kolejności zawartych w programie ćwiczeń. To ważne, aby stopniowo zwiększać intensywność pracy mięśni w obrębie całego układu taśm mięśniowych i uzyskać efekt wzrostu siły funkcjonalnej i wytrzymałości siłowej mięśni.

Pamiętaj - trenuj dokładnie i wolno dbając o wszystkie detale techniczne, gdyż zestaw ćwiczeń (tak samo jak pierwsza część) ma rozwijać wytrzymałość siłową a nie wytrzymałość tlenową. Do realizacji tego celu posłuży, znana Tobie z poprzedniej części treningu, metoda „piramidy malejących powtórzeń”. Wyznaczyłam w tabeli odmienną ilość powtórzeń, dla osób zaawansowanych w treningu oraz osób reprezentujących poziom średnio zaawansowany.

W celu zwiększenia efektywności tego treningu, możesz ćwiczyć z użyciem dodatkowego obciążenia w postaci kamizelki sportowej lub taktycznej.

Czytaj też: Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju >>>

Trening wytrzymałości siłowej cz. II

ROZGRZEWKA

Ćwiczenie nr 1
BOCZNE SKŁONY TUŁOWIA Z UNIESIONĄ RĘKĄ NAD GŁOWĄ

Wykonanie:
Stań w lekkim rozkroku, opierając dłonie na biodrach. Unieś rękę nad głowę i wykonaj boczne skłony tułowia z pogłębieniem ruchu, w prawą stronę. Zmień rękę po wykonaniu ilości 30 powtórzeń.

Ćwiczenie nr 2
SKŁONY TUŁOWIA W STANIU SKRZYŻNYM

Wykonanie:
Skrzyżuj stopy w staniu. Pochyl ciało w przód, utrzymując proste kolana. Postaraj się oprzeć dłonie na podłożu, wykonując pogłębienie skłonu. Zakończ ruch, napinając mięśnie brzucha i pośladków. Zmień nogę po wykonaniu ilości 30 powtórzeń.

Trening wytrzymałości siłowej - rozgrzewka

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Ćwiczenie nr 3
PRZYSIADY ZE WZNOSEM RĄK I WSPIĘCIEM NA PALCE

Wykonanie:
Stań w lekkim rozkroku i wykonaj niski przysiad, utrzymując pięty na podłożu. Kieruj kolana na zewnątrz podczas prostowania sylwetki. Zakończ ruch wspięciem na palce i wznosem rąk nad głowę. Wykonaj 60 powtórzeń.

Ćwiczenie nr 4
NAPRZEMIENNE WYKROKI W TYŁ ZE WNOSEM RĄK NAD GŁOWĘ

Wykonanie:
Ustaw stopy równolegle i wykonaj wykrok w tył prawą nogą z jednoczesnym uniesieniem prostych rąk nad głowę. Wróć do pozycji startowej i zmień nogę. Pamiętaj, aby w trakcie wykonywania wykroków, prowadzić równo stopę oraz zachować kąt prosty w stawach kolanowych i biodrowych. Wykonaj naprzemienny ruch licząc 60 powtórzeń /tj. 30 powtórzeń wykroków na nogę.

Ćwiczenie nr 5
PRZEJŚCIE Z PODPORU PRZODEM DO PLANKU

Trening wytrzymałości siłowej - rozgrzewka

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Wykonanie:
Ustaw ciało w podporze przodem. Rozsuń stopy na odległość ok 40-50 cm. Wykonaj uginanie ramion, by zmienić pozycję podporu na plank (podpór na przedramionach, potocznie zwany „deską”). Unieś ciało, prostując ręce, powróć do pozycji startowej (podporu na dłoniach). Pamiętaj, aby w trakcie wykonywania ruchu, utrzymać ciało w jednej linii, napinając mięśnie brzucha i pośladków.  Rozpocznij ruch opuszczania i unoszenia ciała prawą ręką w ilości 60 powtórzeń następnie zmień rękę i wykonaj kolejne 60 powtórzeń.  

Ćwiczenie nr 6
UGINANIE NOGI W PODPORZE PRZODEM Z DŁONIĄ NA PODWYŻSZENIU

Wykonanie:
Przejdź do pozycji pompki (podpór przodem na dłoniach). Ustaw prawą rękę na podwyższeniu w linii barów. Utrzymując sylwetkę w linii prostej, wykonaj ugięcie prawej nogi, kierując kolano do prawego łokcia. Wolno wróć, nie odstawiaj stopy na podłoże. Wykonaj 60 powtórzeń w przeliczeniu na nogę.

Czytaj też: Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń >>>

Trening główny: zastosowanie metody „piramidy malejących powtórzeń”

Piramida nr 1
UNOSZENIE BIODER W PODPORZE BOKIEM Z UNIESIONĄ NOGĄ

piramida malejących powtórzeń

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Wykonanie:
Przejdź do podporu bokiem na prawym przedramieniu. Ustaw prawy łokieć w linii barku. W trakcie wykonywania ruchu, utrzymaj prawą nogę uniesioną. Oprzyj dłoń na biodrze lub podłożu przed sobą. Wykonaj opuszczanie bioder, dotykając podłoże i unieś tułów do jednej linii. Zakończ ruch napięciem mięśni pośladków. Zrób określoną w piramidzie liczbę powtórzeń na prawej stronie. Powtórz ruch na lewą stronę. Możesz zwiększyć obciążenie, trenując w kamizelce.

Piramida nr 2
UGINANIE RAMION W PODPORZE PRZODEM Z DŁONIĄ NA PODWYŻSZENIU

piramida malejących powtórzeń

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Wykonanie:
Przejdź do podporu przodem na dłoniach. Rozstaw ramiona szeroko pod linią barków i oprzyj dłoń na podwyższeniu (schodek, odważnik kulowy). Wykonaj uginanie przedramion (klasyczne pompki) zatrzymując ciało przed podłożem, możesz wykonać pogłębienie ruchu.

Pamiętaj, aby utrzymać ciało w jednej linii, utrzymując napięty brzuch i mięśnie ud. Zrób określoną w piramidzie liczbę powtórzeń na prawą rękę, utrzymaną na podwyższeniu, a następnie tą samą liczbę powtórz na lewej ręce. Możesz zwiększyć obciążenie, trenując w kamizelce.

Piramida nr 3
JEDNOSTRONNE WYKROKI W PRZÓD I TYŁ

piramida malejących powtórzeń

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Wykonanie:
W staniu, utrzymaj dowolne obciążenie oburącz przed klatką piersiową. Wykonaj wykrok prawą nogą w przód i tył (pomijając zatrzymanie nogi, obok stopy).

Pamiętaj, aby w trakcie wykonywania ruchu, utrzymać stopę równolegle oraz uginaj nogę, tworząc kąt prosty w stawie kolanowym i biodrowym.  Zrób określoną w piramidzie liczbę powtórzeń, w przeliczeniu na nogę.

Piramida nr 4
PRZYSIADY Z WYCIŚNIĘCIEM CIĘŻARU NAD GŁOWĘ

piramida malejących powtórzeń

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Wykonanie:
Stań w lekkim rozkroku i rozsuń palce stóp na zewnątrz. Powoli opuść ciało, wykonując niski przysiad, bez unoszenia pięt z podłoża. W trakcie trwania ruchu, staraj się utrzymać stopy w jednym miejscu.

Utrzymuj plecy proste w pozycji przysiadu. Wyprostuj sylwetkę, napinając brzuch i pośladki oraz wolno wyciśnij, oburącz ciężar nad głowę. Zrób określoną w piramidzie liczbę powtórzeń. Możesz zwiększyć obciążenie, trenując w kamizelce.

Rozciąganie:

Ćwiczenie nr 1
ROZCIĄGANIE SPIRALNEJ TAŚMY MIĘŚNIOWEJ

Wykonanie:
Połóż się na plecy i przenieś nogę na przeciwną stronę. Utrzymaj dłonie na podłożu i ustaw głowę w przeciwnym kierunku. Utrzymaj pozycję przez 30 s następnie, dociśnij kolano do podłoża i utrzymaj kolejne 30 s. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie w pozycji leżąc przodem tj. na brzuchu.

Ćwiczenie nr 2
ROZCIĄGANIE MIĘŚNI CZWOROGŁOWYCH UD

Wykonanie:
Przejdź do pozycji klęku na prawym kolanie. Przysuń prawą stopę do prawego pośladka i opuść biodro. Utrzymaj pozycję przez 60 s / zmień nogę. Możesz to rozciąganie, wykonać w pozycji stojącej. Podczas utrzymania nogi w górze, zbliż kolana i przesuń nogę w tył.

Ćwiczenie nr 3
ROZCIĄGANIE GRUPY KULSZOWO - GOLENIOWEJ

Wykonanie:
Przejdź do pozycji wykrocznej, opierając dłonie na kolanie lub podłożu. Rozsuń maksymalne nogi, utrzymując stopy równolegle. Pogłęb ruch poprzez opuszczenie bioder i wyprost nóg. Utrzymaj pozycję przez 60 s / zmień nogę

Ćwiczenie nr 4
ROZCIĄGANIE OBRĘCZY BARKOWEJ I SZYI

Wykonaj ćwiczenia w pozycji siadu japońskiego (przysiad na piętach).

Pierwsze ćwiczenie: Złącz za plecami ręce, unieś ramiona i skieruj głowę w stronę prawego barku rozciągając mięśnie szyi. Utrzymaj pozycję przez 30s i zmień stronę.

Ćwiczenie drugie: Przybliż głowę do prawego barku z jednoczesnym dotknięciem podłoża lewą ręką.

Ćwiczenie trzecie: Oprzyj prawą rękę na łopatce i lewą ręką dociśnij prawy łokieć w stronę podłoża – rozciągając tricepsy.

Ćwiczenie czwarte: Oprzyj prawą rękę na plecach i lewą ręką przesuń, prawy łokieć w stronę głowy. Utrzymaj pozycję przez 30 s i zmień stronę.

PAMIĘTAJ
Załączone w programie ćwiczenia rozciągające są propozycją stretchingu. Do tego zestawu możesz dodać swoje ulubione ćwiczenia.

Czytaj też: Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 1 >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Piotrowski Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!

Globemaster Sniper Extreme SOUTH BALTIC 2022

Sniper Extreme SOUTH BALTIC 2022 Sniper Extreme SOUTH BALTIC 2022

Zawody strzeleckie Sniper Extreme to wyjątkowa impreza strzelecka. Z edycji na edycję coraz większa, przyciągająca coraz liczniejsze grono uczestników oraz darczyńców. To niezwykle ważne, ponieważ jest...

Zawody strzeleckie Sniper Extreme to wyjątkowa impreza strzelecka. Z edycji na edycję coraz większa, przyciągająca coraz liczniejsze grono uczestników oraz darczyńców. To niezwykle ważne, ponieważ jest to impreza charytatywna, ukierunkowana na pomoc podopiecznym Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Ta natomiast pomaga żołnierzom, weteranom, funkcjonariuszom resortów siłowych, którym w służbie zabrakło szczęścia czy też ulegli życiowym wypadkom oraz ich najbliższym, którzy takiej pomocy oczekują.

Globemaster Mykita Rifle Series - MID Range Episode 3

Mykita Rifle Series - MID Range Episode 3 Mykita Rifle Series - MID Range Episode 3

W dniu 6 listopada 2021 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w malowniczo położonym Strzepczu na Kaszubach rozegrana została trzecia odsłona zawodów strzelectwa praktycznego MYKITA....

W dniu 6 listopada 2021 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w malowniczo położonym Strzepczu na Kaszubach rozegrana została trzecia odsłona zawodów strzelectwa praktycznego MYKITA. Była ona również finałowym epizodem serii zawodów rozgrywanych w formule MID RANGE. Tak jak w poprzednich edycjach rozgrywanych na średnim dystansie organizatorami zawodów były dwa podmioty: Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja Sprzymierzeni z GROM. Zdjęcia: BULLETBROTHERS.PL, GREEN MEN CLAN

Globemaster Sniper Extreme - South Baltic 2021

Sniper Extreme - South Baltic 2021 Sniper Extreme - South Baltic 2021

Zawody Sniper Extreme to jedyna tego typu impreza w Europie, a być może i na świecie. Składa się na to kilka czynników. Jednym, pierwszym i najważniejszym, jest fakt, że jest to impreza charytatywna. Celem...

Zawody Sniper Extreme to jedyna tego typu impreza w Europie, a być może i na świecie. Składa się na to kilka czynników. Jednym, pierwszym i najważniejszym, jest fakt, że jest to impreza charytatywna. Celem jest pomoc żołnierzom weteranom, funkcjonariuszom, którym w służbie zabrakło szczęścia, czy też ulegli życiowym wypadkom, oraz dla ich najbliższych.

Globemaster Mykita Rifle Series – episode 2

Mykita Rifle Series – episode 2 Mykita Rifle Series – episode 2

Strzelectwo praktyczne na dalekim dystansie jest w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Przybywa osób chętnych stanąć do rywalizacji z innymi zawodnikami o miano najlepszego strzelca. Strzelca,...

Strzelectwo praktyczne na dalekim dystansie jest w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Przybywa osób chętnych stanąć do rywalizacji z innymi zawodnikami o miano najlepszego strzelca. Strzelca, który potrafi praktycznie wykorzystać karabin do rażenia celów na dalekich dystansach, z reżimem czasowym do wykonania zadania strzeleckiego i bardzo często w nietypowych postawach strzeleckich. Bez wątpienia najlepszymi i jak do tej pory jedynymi tego typu zawodami strzeleckimi realizowanymi...

Krzysztof Mątecki Ćwiczenia Sea Breeze ‘21

Ćwiczenia Sea Breeze ‘21 Ćwiczenia Sea Breeze ‘21

Sea Breeze to ćwiczenia krajów sojuszniczych organizowane cyklicznie od 1997 roku przez Ukrainę i Stany Zjednoczone na wodach międzynarodowych w basenie Morza Czarnego. Ich tegoroczna edycja odbyła się...

Sea Breeze to ćwiczenia krajów sojuszniczych organizowane cyklicznie od 1997 roku przez Ukrainę i Stany Zjednoczone na wodach międzynarodowych w basenie Morza Czarnego. Ich tegoroczna edycja odbyła się w dniach 28 czerwca – 10 lipca i była największą w swojej historii pod względem liczby uczestniczących w niej żołnierzy oraz wykorzystanego sprzętu. Zdjęcia: 73. Centrum, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Tomasz Łukaszewski Ćwiczenia sił specjalnych podczas Combined Resolve XV

Ćwiczenia sił specjalnych podczas Combined Resolve XV Ćwiczenia sił specjalnych podczas Combined Resolve XV

Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia: NATO,...

Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia: NATO, U.S. SOCEUR

Krzysztof Mątecki Szturmowcy z KSP

Szturmowcy z KSP Szturmowcy z KSP

Punktualnie o 6 rano transporter opancerzony TUR z impetem rozbija bramę wjazdową domu przestępcy. Grupy szturmowe wyważają drzwi taranem, rozbijają okna i wrzucają granaty hukowe. Uzbrojeni po zęby kontrterroryści...

Punktualnie o 6 rano transporter opancerzony TUR z impetem rozbija bramę wjazdową domu przestępcy. Grupy szturmowe wyważają drzwi taranem, rozbijają okna i wrzucają granaty hukowe. Uzbrojeni po zęby kontrterroryści krzyczą: „Policja! Na ziemię, nie ruszaj się!”. Kompletnie ogłuszony i zdezorientowany przestępca jest wyciągany z łóżka i ląduje na podłodze z kajdankami na rękach. Funkcjonariusze SPKP Warszawa nie mogą sobie pozwolić na pomyłkę czy chwilę zawahania.

Redakcja Treningowa odzież od Zlatana Ibrahimovica

Treningowa odzież od Zlatana Ibrahimovica Treningowa odzież od Zlatana Ibrahimovica

Marka sportowa A-Z, jak twierdzi sam Zlatan Ibrahimowic, powstała z myślą o wszelkiego rodzaju treningach, zaś przesłanie idące za brandem mówi, iż do trenowania, uprawiania sportu i czerpania z niego...

Marka sportowa A-Z, jak twierdzi sam Zlatan Ibrahimowic, powstała z myślą o wszelkiego rodzaju treningach, zaś przesłanie idące za brandem mówi, iż do trenowania, uprawiania sportu i czerpania z niego radości człowiek nie potrzebuje góry sprzętu. Wystarczą spodenki, T-shirt i buty. Poza tym wszystko zależy od samego sportowca, który dzięki odpowiedniemu nastawieniu i nieosiadaniu na laurach po osiągnięciu jednego sukcesu, może zdobyć wszystko, czego zapragnie.

Globemaster Long Range Mykita 2020 - relacja z zawodów

Long Range Mykita 2020 - relacja z zawodów Long Range Mykita 2020 - relacja z zawodów

To była zdecydowanie najcięższa edycja z siedmiu dotychczas rozegranych, a to za sprawą tropikalnych upałów sięgających 40 stopni w cieniu, które dały o sobie znać nie tylko zawodnikom, ale również sędziom...

To była zdecydowanie najcięższa edycja z siedmiu dotychczas rozegranych, a to za sprawą tropikalnych upałów sięgających 40 stopni w cieniu, które dały o sobie znać nie tylko zawodnikom, ale również sędziom obsługującym zawody. Niemniej jednak taka to już tradycja zawodów Long Range MYKITA, pogoda jest zawsze na maksa. Albo leje przez całe zawody deszcz, albo są rekordowe upały. Dodatkowym wyzwaniem dla organizatora był również stan epidemiczny związany z Covid–19, a to narzucało na organizatorów...

Aleksandra Musielak Trening wytrzymałości siłowej cz. III

Trening wytrzymałości siłowej cz. III Trening wytrzymałości siłowej cz. III

W ramach III części kompleksowego programu kształtowania wytrzymałości siłowej przygotowanego dla Ciebie w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ ZE SPECIAL OPS i przedstawiamy TRENING MOBILNOŚCI I GIBKOŚCI CIAŁA...

W ramach III części kompleksowego programu kształtowania wytrzymałości siłowej przygotowanego dla Ciebie w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ ZE SPECIAL OPS i przedstawiamy TRENING MOBILNOŚCI I GIBKOŚCI CIAŁA zawierający odpowiednie ćwiczenia.

Ireneusz Chloupek Flintlock 2020

Flintlock 2020 Flintlock 2020

W dniach 17-28 lutego 2020 r. na terenie Mauretanii i Senegalu odbyły się kolejne coroczne ćwiczenia sił specjalnych pk. Flintlock, organizowane od 2005 r. w ramach programu Trans-Sahara Counter-Terrorism...

W dniach 17-28 lutego 2020 r. na terenie Mauretanii i Senegalu odbyły się kolejne coroczne ćwiczenia sił specjalnych pk. Flintlock, organizowane od 2005 r. w ramach programu Trans-Sahara Counter-Terrorism Partnership (TSCTP) przez US Special Operations Command-Africa (SOC Africa).

Tomasz Łukaszewski XXII Selekcja

XXII Selekcja XXII Selekcja

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj...

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj – w sierpniu już po raz dwudziesty drugi rozpocznie się SELEKCJA.

TaiLor MID RANGE MYKITA – powrót do korzeni

MID RANGE MYKITA – powrót do korzeni MID RANGE MYKITA – powrót do korzeni

9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla...

9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla aktywnych strzelców nazwa zawodów może być kojarzona z LONG RANGE MYKITA (LRM), które są sztandarową imprezą organizowaną przez Klub Strzelecki KRYZA z Gdyni oraz fundację Sprzymierzeni z GROM. I tak samo jest z MRM. To kolejna odsłona tego typu zawodów dla strzelców długodystansowych, lecz tym razem...

Tomasz Łukaszewski Paramedyk 2019

Paramedyk 2019 Paramedyk 2019

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział...

Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział wzięły 23 drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach. Przy okazji imprezy odbyły się także warsztaty oraz konferencja naukowa z zakresu medycyny pola walki.

Ania "Ruda" Lichota Projekt „AFGAN”

Projekt „AFGAN” Projekt „AFGAN”

Warsztaty i symulacje pod nazwą TRAUMA ROOM II są częścią realizowanego obecnie w Wojskowym Instytucie Medycznym trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez...

Warsztaty i symulacje pod nazwą TRAUMA ROOM II są częścią realizowanego obecnie w Wojskowym Instytucie Medycznym trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Projekt skierowany jest do żołnierzy, personelu medycznego SZ RP oraz podmiotów nadzorowanych przez MON. Miałam przyjemność być obserwatorem już III jego edycji. Czym jest wspomniany projekt? Do kogo skierowany oraz kiedy się rozpoczął?

Ireneusz Chloupek UAE SWAT Challenge

UAE SWAT Challenge UAE SWAT Challenge

W dniach 10-14 lutego 2019 r. w ośrodku szkolenia jednostki specjalnej SWAT policji Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozegrano międzynarodowe zawody tego typu pododdziałów taktycznych, w których wzięło...

W dniach 10-14 lutego 2019 r. w ośrodku szkolenia jednostki specjalnej SWAT policji Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozegrano międzynarodowe zawody tego typu pododdziałów taktycznych, w których wzięło udział 48 zespołów z policji, straży granicznych, służb bezpieczeństwa i żandarmerii z 29 państw świata: od arabskich i dalekowschodnich, przez poradzieckie, środkowo- i zachodnioeuropejskie, po USA oraz przedstawicieli  Ameryki Południowej i Afryki. Zdjęcia: Dubai Police

Norbert Kiderys Pirozakręceni

Pirozakręceni Pirozakręceni

W dniach 24-25 września 2018 roku, przy udziale ponad 120 zawodników z 25 klubów strzeleckich, na strzelnicy PlayGround w Gdyni odbył się już drugi, organizowany przez Tactical Bushido, w formule Pistolet...

W dniach 24-25 września 2018 roku, przy udziale ponad 120 zawodników z 25 klubów strzeleckich, na strzelnicy PlayGround w Gdyni odbył się już drugi, organizowany przez Tactical Bushido, w formule Pistolet i Rewolwer Obronny (PIRO), Memoriał im. Jacka „Gienka” Motyczko, pod patronatem m.in. „SPECIAL OPS”. Choć od tej imprezy minęło już trochę czasu ze względu na formułę i specyfikę zawodów warto szerzej omówić temat. Oto moja, jak najbardziej subiektywna, relacja. Zdjęcia: Piotr Solecki - Green Men...

Błażej Bierczyński Nowa forma SELEKCJI

Nowa forma SELEKCJI Nowa forma SELEKCJI

W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu,...

W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu, organizowanej cyklicznie od 20 lat przez mjr. rez. Arkadiusza Kupsa – weterana szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Ireneusz Chloupek Królewski ośrodek

Królewski ośrodek Królewski ośrodek

Artykuł przedstawia jordański supernowoczesny ośrodek treningowo-szkoleniowy Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II – KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center).

Artykuł przedstawia jordański supernowoczesny ośrodek treningowo-szkoleniowy Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II – KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center).

Redakcja Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych

Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych

W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej...

W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej we Wrocławiu. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był mjr dr Leszek Kołtun – specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu i koordynator...

Paweł Piotrowski Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit? Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.

dr Michał „Łysy” Stępiński Międzynarodowa Konferencja SNAJPER

Międzynarodowa Konferencja SNAJPER Międzynarodowa Konferencja SNAJPER

W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się semi­narium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przed­sięwzięcie...

W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się semi­narium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przed­sięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w dzia­łaniach kontrterrorystycznych.

Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.