Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Inspirowane ataki

Michał Piekarski | 2016-07-22
Policjant GIPN w Nicei, Fot. archiwum

Policjant GIPN w Nicei, Fot. archiwum

Ataki terrorystyczne we Francji i Niemczech, choć przeprowadzone w zupełnie odmienny sposób, mają bardzo ważną cechę wspólną: zarówno zabójczy rajd ciężarówką, jak i atak siekierą skierowane były w przypadkowych ludzi, cywilów, którzy po prostu znaleźli się w miejscu wytypowanym przez zamachowców. Jedyną „winą” ofiar było to, że znalazły się w niewłaściwym czasie, w niewłaściwym miejscu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Publikacje przeznaczone dla radykalizujących się muzułmanów (bądź osób muzułmańskiego pochodzenia), którzy mieszkają w Europie lub USA pełne są nawoływań do zabijania niewiernych. Magazyny i audiobooki sygnowane przez Al-Kaidę, AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim), ISIS (tzw. Państwo Islamskie) dostarczają nie tylko pomysłów na zabicie jak największej liczby cywili, ale także do takich ataków zachęcają używając specyficznej argumentacji.

W artykule zamieszczonym w magazynie sygnowanym przez AQAP, autor w sposób jasny wskazuje, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest obrona swojej religii, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ona zewsząd atakowana. Żydzi i chrześcijanie okrywają muzułmanów hańbą, bezczeszczą święte miejsca, obrażają proroka Mahometa, zachodnie rządy prowadzą bezwzględne wojny z islamem i jego wyznawcami, zawiązują koalicje i mają poparcie społeczeństw we wszystkich wymienionych działaniach. Dlatego należy atakować nie tylko decydentów, czy prowadzących wojny żołnierzy, ale wszystkich członków społeczeństw, które określa się mianem Krzyżowców. Autor zachęca do większej mobilizacji członków społeczności muzułmańskiej. Skoro niewielkie grupy mudżahedinów odnoszą sukcesy w walce z niewiernymi, ile możemy osiągnąć, gdy cała wspólnota muzułmanów się przebudzi – pyta retorycznie autor.

W kolejnych numerach redakcja sukcesywnie przekonuje, że walka w obronie wiary nie musi sprowadzać się do wyjazdu w rejon konfliktu zbrojnego. Dżihad w interpretacji radykalnej organizacji terrorystycznej jaką jest Al-Kaida, to nie tyle dążenie do doskonałości w drodze do Boga, co zbrojna walka, zabijanie niewiernych i wszelkiego rodzaju działania, które mają doprowadzić do ekonomicznego, politycznego czy społecznego kryzysu w krajach zamieszkiwanych przez niewiernych. W numerze 1 czasopisma Inspire  zamieszczono następujący wywód: „Wielu muzułmanów pali się do obrony ummy (wspólnoty wyznawców Islamu), ale nie do końca wiedzą jak to zrobić. Myślą, że aby bronić swojej wspólnoty, muszą wyjechać i dołączyć do walczących mudżahedinów i przejść szkolenie w specjalnym obozie. Muzułmanom z Ameryki i Europy mówimy: istnieje lepszy i łatwiejszy sposób, by wesprzeć waszą wspólnotę.

Wspólny mianownik tego typu artykułów jest w gruncie rzeczy komunikatem: zabijanie jest proste i każdy może to zrobić, należy tylko poszukać sposobów. Ponadto, produkcja improwizowanego ładunku wybuchowego, który może doprowadzić do śmierci lub kalectwa wielu przypadkowych przechodniów przedstawiana jest jako naturalne działanie, nieobarczone żadnymi konsekwencjami (prawnymi, moralnymi, etycznymi). Jedynym problemem zdaje się być jej produkcja. Sposób działania określa się przymiotnikiem efektywny. Efektowność oznacza, według autora, zabicie przynajmniej 10 osób w przypadku jednej bomby, której wyprodukowanie trwa 1-2 dni. W ciągu miesiąca można wykonać więcej bomb, które zabija dziesiątki ludzi – kalkuluje autor. Podobnie ma się z atakiem z Nicei. Ten typ ataku (użycie rozpędzonej ciężarówki do zabijania cywili) nie był dotychczas stosowany w Europie, jakkolwiek w publikacjach sygnowanych przez organizacje terrorystyczne, przeznaczonych dla radykalizujących się entuzjastów dżihadu pojawił się już kilka lat temu w ramach cyklu „Ogólnodostępny dżihad”.

„Ogólnodostępny dżihad” to w gruncie rzeczy kopalnia pomysłów na to, jak zabijać ludność cywilną w krajach zachodnich. Jednym z takich pomysłów jest użycie kosiarki . Pomysł jest w istocie bardzo prosty; „Chodzi o to, by użyć półciężarówki jako kosiarki, ale nie do koszenia trawy, tylko do koszenia wrogów Allaha (Boga Jedynego)”. Autor artykułu sugeruje, że wjechanie w tłum ludzi nie jest wystarczająco skuteczne, dlatego należy samochód odpowiednio przygotować. Radzi pozyskać samochód z napędem na 4 koła lub półciężarówkę i przyspawać do jego przedniej części ostre elementy – kawałki blachy, metalu, ostrza rzeźnicze. Jeśli nawet nie będą bardzo ostre, nie szkodzi, jeśli mudżahedin trochę rozpędzi auto, ostrza łatwo przetną kości. W artykule umieszczono wiele dalszych wskazówek odnośnie do przeprowadzenia ataku; jakie miejsca wybierać, kogo atakować, na jakiej wysokości umieścić ostrza, jak zwiększyć liczbę potencjalnych ofiar. Autorzy sugerują, że podobnych ataków dokonywać można w wielu krajach, takich jak „Izrael, USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Francja, Niemcy, Dania, Holandia oraz w krajach, których rządy i opinia publiczna popiera izraelską okupację Palestyny, amerykańską inwazję na Afganistan i Irak, a także w krajach, które odgrywają znaczącą rolę w obrażaniu Proroka Mahometa”.

Cechą charakterystyczną wszystkich publikacji przeznaczonych dla radykalnych dżihadystów, zarówno tych sygnowanych przez Al-Kaidę, AQAP, czy ISIS jest fakt, iż nawołują do dokonywania ataków na ludność cywilną i w pełni usprawiedliwiają takie ataki. Argumentacja opiera się na założeniu, że społeczeństwo, które wybrało rządzących dokonujących inwazji na kraje muzułmańskie, uczestniczących w nalotach, czy wysyłających na Bliski Wschód swoich żołnierzy jest winne. Z powodu silnego zaangażowania USA (oficjalnego lub udzielania pomocy lub wsparcia walczącym) w prawie każdy konflikt na Bliskim Wschodzie, AQAP nawołuje szczególnie intensywnie do mordowania Amerykanów. Ataki usprawiedliwia w sposób następujący: „Ameryka jest państwem terrorystycznym. Amerykanów cieszą najgorsze formy ataków skierowanych w naszą muzułmańską społeczność. Z powodu amerykańskiej brutalności miliony muzułmanów straciło życie. Najwyższy czas, by muzułmanie się przebudzili i odpłacili Ameryce tak, jak na to zasługuje”. Warto podkreślić, że oprócz motywowania i inspirowania redakcja przekonuje, że w przypadku podejrzeń muzułmanina o jakąkolwiek nielegalną działalność, przestaje istnieć amerykańska konstytucja, prawa człowieka i wszelkie prawa obywatela. Podejrzany może zostać zamknięty na długie lata w więzieniu, także na podstawie fałszywych bądź sfabrykowanych dowodów, a w przypadku inwigilacji obywateli prawne ograniczenia nie są stosowane w stosunku do muzułmanów.

W magazynie sygnowanym przez AQAP umieszczono szczegółowy wywiad na temat atakowania przypadkowych obywateli państw, które są w trakcie wojny z muzułmanami. Na pytania redakcji odpowiadał Anwal Al-Alwaki, urodzony w USA, bardzo radykalny duchowny muzułmański, inspirator zamachów, jeden z przywódców AQAP, zabity w wyniku ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego. W podsumowaniu rozważań o zabijaniu ludności cywilnej znalazły się następujące stwierdzenia: „Wszyscy [duchowni – KW] są zgodni, co do tego, że jeśli kobiety, dzieci, osoby starsze, rolnicy, kupcy, niewolnicy, którzy uczestniczą w wysiłku wojennym (ang. war effort) przeciwko muzułmanom albo przez faktyczny udział w walce, wsparcie finansowe, lub poparcie (poglądy), to stają się uzasadnionym celem ataków”. Ponadto, „Jeśli walczący i niewalczący są przemieszani, muzułmanie mogą ich atakować, jeśli nawet kobiety, dzieci, osoby starsze, rolnicy, kupcy, niewolnicy zginą w ataku, ale celem takiego ataku powinno być przede wszystkim zabicie walczących”. Na końcu dodano:„Jeśli w trakcie walki muzułmanie zabiją niewalczących [niewiernych- KW], nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Nie poniosą kary, nie zapłacą retrybucji, a w oczach Boga są bez grzechu”.

 Abu Muhammad Al-Adnani, rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), w sposób jednoznaczny nawołuje do zabijania ludności cywilnej i przeprowadzania tak wielu ataków, jak to tylko możliwe. Już w 2014 roku, powiedział, że ten, kto nie można zbudować IED bądź użyć broni, powinien atakować i użyć wszelkich dostępnych metod: „rozbić głowę kamieniem, dźgnąć nożem, rozjechać samochodem, zepchnąć z wysokości, udusić, otruć”. Podobne przesłanie nagrali zamachowcy, którzy dokonali ataków w Paryżu w listopadzie 2015. Będąc jeszcze w Syrii przekonywali przed kamerą, że muzułmanin, który nie walczy z niewiernymi i nie ginie w walce jest hipokrytą oraz podkreślali, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest zabijać niewiernych w każdy dostępny sposób. Film nosi znaczący tytuł „Zabijaj ich [niewiernych], gdziekolwiek są”.

Te założenia ideologiczne jak również porady techniczno – taktyczne znajdują zastosowanie w faktycznie przeprowadzonych atakach. W październiku 2014 roku w Kanadzie doszło do ataku przeprowadzonego z wykorzystaniem samochodu (choć nie był on specjalnie przygotowany), którym sprawca rozjechał dwóch żołnierzy. Powszechnie znana jest inspiracja zamachowców z Bostonu instrukcją dostępną w „Inspire”. Ataki z ostatnich dwóch lat – zamachy w Paryżu, Kopenhadze, Nicei, Orlando, San Bernardino czy Brukseli i inne zostały przeprowadzone wyraźnie w duchu ideologii oraz taktyki „samotnych wilków” (czasem działających stadnie). W znacznej mierze, wykorzystano – zgodnie z instrukcjami – te narzędzia i materiały które można było pozyskać legalnie, jak topór, ciężarówka, czy legalnie zakupiona broń palna, lub też łatwe było ich pozyskanie w drodze nielegalnej.

Prowadzi to do oczywistego pytania o zdolność do zapobiegania i reagowania na takie ataki. Skrajnie zdecentralizowane planowanie i wykonanie zamachu czasami tylko zachodzące w większej sieci powiązań oznacza że środki jakie zostały rozwinięte w celu walki z wcześniej istniejącymi grupami terrorystycznymi, do reagowania na częste w przeszłości formy ataków są obecnie mało skuteczne.

Trudno bowiem mówić o efektywności narzędzi do masowej analizy informacji (np. komunikacji elektronicznej) gdy taka komunikacja nie występuje, albo jest bardzo ograniczona. Pojawia się ponadto olbrzymi problem z oddzieleniem ziarna od plew, wobec czego nie jest już niczym zaskakującym że sprawcy zamachów to osoby które były notowane przez służby policyjne, ale nie uznano ich za zagrożenie na tyle poważne by wdrożyć wobec nich bardziej inwazyjne środki inwigilacji. I znów, paradoksalnie inspiratorzy działalności terrorystycznej obracają zdolności zachodnich służb przeciwko nim – jeśli ma miejsce wiele prób dokonania zamachu,to oznacza to „zapchanie” zdolności inwigilacyjnych służb i zwiększa szanse na to, że jakiś zamach w końcu się uda.

Drugą rzeczą jest reakcja na zamach. Jak już widać aż zbyt dobrze, sprawcy działają wykorzystując do maksimum na własną korzyść czynnik czasu, nie dając służbom państwowym szansy na wykorzystanie całego swojego potencjału. Liczy się więc reakcja najbliższych – czy wręcz obecnych na miejscu – funkcjonariuszy, i działanie w sposób obliczony na jak najszybsze zneutralizowanie zagrożenia, lub przynajmniej opanowanie sytuacji na tyle aby dać czas na interwencję lepiej wyszkolonych i lepiej wyposażonych funkcjonariuszy.

Widać wyraźnie przy tym tendencję zwłaszcza w państwach szczególnie zagrożonych, jak Francja, aby tworzyć siły zdolne do możliwie szybkiej reakcji na zagrożenia powodowane przez „samotne wilki”. Utworzenie w niemieckiej policji federalnej pododdziałów BFE+ mających wspomagać centralną jednostkę GSG-9 i zapewnić szybszą reakcję na nagłe zdarzenia było wynikiem analizy doświadczeń z zamachów w Paryżu w styczniu 2015 roku. Francuska żandarmeria rozbudowywuje liczebnie swoje terytorialne siły interwencyjne w postaci plutonów interwencyjnych określanych jako PISG-Sabre, które docelowo mają być w stanie interweniować w rejonach swojej odpowiedzialności w ciągu 20 do 30 minut. Należy uznać ten trend za istotny, także w przypadku oceny skuteczności polskich służb i pododdziałów specjalnych oraz kierunków ich dalszej ewolucji.

Współautorką tego wpisu jest dr Karolina Wojtasik, socjolog, specjalistka w zakresie oficjalnych mediów islamskich ugrupowań fundamentalistycznych

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Iluzja siły

Iluzja siły Iluzja siły

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Michał Piekarski Następny 11 września?

Następny 11 września? Następny 11 września?

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można...

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można jednak zadać pytanie, czy po ponad dekadzie „długiej wojny” możliwy jest zamach o porównywalnej lub jeszcze większą skalę?

Michał Piekarski Asymetria zagrożenia

Asymetria zagrożenia Asymetria zagrożenia

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą...

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą na różnicy pomiędzy samym czynem (zamachem) a konsekwencjami, jakie ów czyn wywołuje.

Michał Piekarski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza...

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza strefami konfliktów zbrojnych. Widać w nim także szereg charakterystycznych dla współczesnego terroryzmu elementów.

Michał Piekarski Polityka i „political fiction”

Polityka i „political fiction” Polityka i „political fiction”

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na...

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na zdobycie ropy w państwach Zatoki Perskiej. W tym celu musi usunąć tylko jedną przeszkodę, wyprzeć Stany Zjednoczone na zachodnią półkulę, dezintegrując NATO politycznie i militarnie, a to wszystko kończy się długą równie zaskakującą co wyniszczającą wojną w Europie Zachodniej, Północnym Atlantyku...

Michał Piekarski Czarny scenariusz

Czarny scenariusz Czarny scenariusz

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych....

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych. Aby móc dokonać racjonalnej analizy tego problemu należy porównać możliwe technicznie scenariusze wydarzeń z wiedzą jakiej dostarcza analiza całokształtu zjawiska.

Michał Piekarski Cyberterroryzm i cyberwojna

Cyberterroryzm i cyberwojna Cyberterroryzm i cyberwojna

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło...

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło się także pojęcie cyberterroryzmu, a więc działalności terrorystycznej związanej z komputerami i sieciami komputerowymi. Zarazem, kontrowersyjne jest samo istnienie tego zjawiska, przynajmniej w świetle dotychczasowych doświadczeń.

Michał Piekarski Siły specjalne a obrona terytorialna

Siły specjalne a obrona terytorialna Siły specjalne a obrona terytorialna

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.

Michał Piekarski Zagrożenie ze Wschodu?

Zagrożenie ze Wschodu? Zagrożenie ze Wschodu?

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Michał Piekarski Morze i niepodległość

Morze i niepodległość Morze i niepodległość

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia...

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia na strategiczne interesy państwa polskiego. W szczególności dotyczy to perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych.

Michał Piekarski Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko...

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko samo w sobie.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1 Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu...

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa

Michał Piekarski Przyszłość Marynarki Wojennej

Przyszłość Marynarki Wojennej Przyszłość Marynarki Wojennej

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego...

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego wydarzenia.

Michał Piekarski Śmigłowce i komandosi

Śmigłowce i komandosi Śmigłowce i komandosi

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym...

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym wsparciu sił specjalnych, z reguły pierwszym skojarzeniem są śmigłowce.

Michał Piekarski Pobór i powszechna obrona

Pobór i powszechna obrona Pobór i powszechna obrona

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż...

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż obecne w rozważaniach dotyczących obronności Polski, także w kontekście zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.

Michał Piekarski Rok 2013 – podsumowanie

Rok 2013 – podsumowanie Rok 2013 – podsumowanie

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Michał Piekarski Rok 2014 – prognoza

Rok 2014 – prognoza Rok 2014 – prognoza

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok...

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok 2014 będzie jednak także obfitował w inne, choć niekoniecznie spektakularne wydarzenia.

Michał Piekarski Pustynna Burza

Pustynna Burza Pustynna Burza

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt...

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt stał się pod wieloma względami wzorcem późniejszych operacji wojskowych i w dalszym ciągu jest punktem odniesienia dla prognoz przyszłych konfliktów zbrojnych.

Michał Piekarski Polscy dżihadyści?

Polscy dżihadyści? Polscy dżihadyści?

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy...

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy do nich podchodzić ostrożnie. Nie oznacza to jednak że nie jest to informacja nieprawdopodobna i sam problem udziału osób związanych w różny sposób z Polską w globalnym ruchu jakim jest salaficki dżihad, zasługuje na szerszy komentarz.

Michał Piekarski Ile wolno w walce z terrorystami?

Ile wolno w walce z terrorystami? Ile wolno w walce z terrorystami?

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Michał Piekarski Wojna atomowa, Polska i agenci

Wojna atomowa, Polska i agenci Wojna atomowa, Polska i agenci

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć...

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć istotnych faktów, które muszą rzutować na ocenę działalności tej osoby w kontekście całości zimnowojennej gdy mocarstw.

Michał Piekarski Lekkie wsparcie lotnicze?

Lekkie wsparcie lotnicze? Lekkie wsparcie lotnicze?

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych,...

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych, jednym z istotnych elementów lotniczego wsparcia operacji specjalnych jest wsparcie ogniowe. Jego znaczenie uwidoczniły konflikty asymetryczne.

Michał Piekarski Nowa doktryna w założeniach

Nowa doktryna w założeniach Nowa doktryna w założeniach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.