Special-Ops.pl

Polska walka z terrorystami

Michał Piekarski | 2016-02-20
Fot. antyterroryzm.gov.pl

Fot. antyterroryzm.gov.pl

Obecne kierunki bieżącej polityki antyterrorystycznej w Polsce określają dwa fakty: rezygnacja z zapowiadanej reformy Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz płynące z kręgów rządowych sygnały o możliwości włączenia się Polski w operację przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zmiana planów dotyczących miejsca centralnej jednostki kontrterrorystycznej w strukturach Policji jest zbieżna czasowo ze zmianą na stanowisku Komendanta Głównego Policji, co może potwierdzać hipotezę , że owe plany miały wyraźny kontekst personalny – były już Komendant Główny najwyraźniej chciał wzmocnić organizacyjnie, sprzętowo i finansowo Centralne Biuro Śledcze Policji, w którym wcześniej pełnił szereg stanowisk kierowniczych.

W tym momencie, decyzja o zachowaniu stanu obecnego, jest po prostu najlepszą z możliwych. Potencjalne przesunięcie BOA do innej struktury (czyli CBŚP) oznaczało by wydłużenie łańcucha decyzyjnego, możliwe ograniczenia dotyczące finansowania jednostki, potencjalnie mogłoby „rozdrobnić” potencjał jednostki poprzez obciążenie jej bieżącymi działaniami konwojowymi czy realizacyjnymi, ewentualne zmiany w strukturze etatowej mogłyby wymusić przetasowania kadrowe o trudnych do oceny konsekwencjach. To wszystko działoby się podczas przygotowań do ochrony szczytu NATO w Warszawie, dużej imprezy jaką są Światowe Dni Młodzieży i pod presją bieżącego zagrożenia, które potencjalnie może się zwiększyć, jeśli faktycznie polscy żołnierze zostaną znów wysłani na Bliski Wschód.

Ten ostatni zamiar, który zasługuje na szersze omówienie w oddzielnym artykule, a został zaledwie zasygnalizowany, może w stopniu bardzo poważnym przełożyć się na wzrost zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Z dostępnych informacji, wynika bowiem, że Polska zamierza zaangażować się w możliwie minimalnym stopniu, wysyłając cztery samoloty F-16 z zasobnikami rozpoznawczymi. Ponieważ w zamian za wsparcie Zachodu w walce z tzw. państwem islamskim (ISIS) Polska oczekuje istotnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, można się spodziewać że taki relatywnie skromny wkład, będzie przez Polskę nagłaśniany i przypominany przy każdej możliwej okazji, a zatem będzie to oznaczać rosnące ryzyko zamachu. Należy założyć, że już złożone deklaracje zostały odnotowane przez liderów ugrupowań islamskich fundamentalistów i ich zwolenników.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym zagrożenie jest (paradoksalnie!) to że Polska należy do państw, które współczesny terroryzm dotknął w stopniu wręcz marginalnym, w porównaniu z choćby Europą Zachodnią. Nie da się bowiem wykluczyć scenariusza w którym terroryści z ugrupowań islamskich fundamentalistów zdecydują się uderzyć właśnie w naszym regionie, licząc na to atak tutaj będzie łatwiejszy, zwłaszcza wobec coraz ostrzejszych środków po jakie sięgają państwa zachodnie. Jak dotąd jest to jedynie hipotezą, ale nie można wykluczyć jej potwierdzenia przez faktyczną próbę dokonania zamachu. Zwiększona obecność zachodnich wojsk w Polsce (czyli dla terrorystów – potencjalnych celów) również może być czynnikiem ryzyka.

Do grupy tych czynników należy także sytuacja w naszej części Europy. Chodzi tu głównie o tzw. zagrożenia hybrydowe, a więc działania obcych państw i ich służb specjalnych mogące przybrać formę działalności terrorystycznej (w tym upozorowanej na działania zupełnie innych podmiotów) ale także o zagrożenia wynikające z dynamiki konfliktów wewnętrznych, w Polsce i jej sąsiedztwie. I znów, mnogość scenariuszy zasługuje na oddzielne omówienie. W kontekście polskiej polityki antyterrorystycznej kluczowe jest to, że owo zagrożenie (czy szerzej – zagrożenia) istnieje a ryzyko ataku w porównaniu z poprzednią dekadą, rośnie.

Trudno ocenić, jakie kierunki w zakresie polityki antyterrorystycznej obierze obecny rząd, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację na scenie politycznej. Można jednak zauważyć, że w zakresie polityki bezpieczeństwa, oprócz daleko idących zmian kadrowych, wyraźnie czytelnym kierunkiem jest przygotowanie państwa na zagrożenia konwencjonalne – co jest wyraźnie widoczne w deklaracjach dotyczących Sił Zbrojnych. To może oznaczać, że zagrożenia niekonwencjonalne będą traktowane w sposób drugorzędny, co może przełożyć się na choćby budżet służb i jednostek odpowiedzialnych za ich zwalczanie, możliwości rozwoju, politykę kadrową i inne istotne czynniki. Możliwe jest także, że polityka antyterrorystyczna ograniczy się do działań incydentalnych, będących doraźną reakcją na pojawiające się zagrożenia i zjawiska, co było by kontynuacją polityki poprzednich rządów. Pozostaje postawić kilka zasadniczych pytań, na które być może odpowiedź zostanie udzielona w ciągu najbliższych miesięcy.

Po pierwsze, jak miałoby wyglądać zaangażowanie Polski w walkę z tzw. państwem islamskim?Czy będzie to wsparcie jedynie symboliczne, czy będzie to wsparcie logistyczne (np. dostawy uzbrojenia), szkolenie (np. żołnierzy irackich) czy może będzie to wysłanie na Bliski Wschód większego kontyngentu, a jeśli tak to jakiego?

Po drugie, jak ma wyglądać struktura sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo terytorium Polski? Czy zapowiadana ustawa antyterrorystyczna będzie na nowo określać podział zadań pomiędzy policję, służby specjalne i Siły Zbrojne, czy tylko powieli dotychczasowe rozwiązania? Czy powstanie nowa służba specjalna, czy może ABW stanie się odpowiedzialna także za fizyczne zwalczanie terroryzmu? Czy będzie zawierała także przepisy karne lub znowelizowaniu ulegnie Kodeks Karny?

Po trzecie wreszcie, odpowiedź musi zostać udzielona na pytanie zasadnicze – jakie miejsce zdaniem centralnych ośrodków decyzyjnych, zajmuje w hierarchii zagrożeń cała grupa zagrożeń asymetrycznych, w tym terrorystycznych i jak one są postrzegane? Jest to bowiem sprawa fundamentalna dla całego sektora polityki bezpieczeństwa państwa i pozwoli także na ocenę podejmowanych działań i ewentualnych reform.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops