Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Polska walka z terrorystami

Michał Piekarski | 2016-02-20
Fot. antyterroryzm.gov.pl

Fot. antyterroryzm.gov.pl

Obecne kierunki bieżącej polityki antyterrorystycznej w Polsce określają dwa fakty: rezygnacja z zapowiadanej reformy Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz płynące z kręgów rządowych sygnały o możliwości włączenia się Polski w operację przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zmiana planów dotyczących miejsca centralnej jednostki kontrterrorystycznej w strukturach Policji jest zbieżna czasowo ze zmianą na stanowisku Komendanta Głównego Policji, co może potwierdzać hipotezę , że owe plany miały wyraźny kontekst personalny – były już Komendant Główny najwyraźniej chciał wzmocnić organizacyjnie, sprzętowo i finansowo Centralne Biuro Śledcze Policji, w którym wcześniej pełnił szereg stanowisk kierowniczych.

W tym momencie, decyzja o zachowaniu stanu obecnego, jest po prostu najlepszą z możliwych. Potencjalne przesunięcie BOA do innej struktury (czyli CBŚP) oznaczało by wydłużenie łańcucha decyzyjnego, możliwe ograniczenia dotyczące finansowania jednostki, potencjalnie mogłoby „rozdrobnić” potencjał jednostki poprzez obciążenie jej bieżącymi działaniami konwojowymi czy realizacyjnymi, ewentualne zmiany w strukturze etatowej mogłyby wymusić przetasowania kadrowe o trudnych do oceny konsekwencjach. To wszystko działoby się podczas przygotowań do ochrony szczytu NATO w Warszawie, dużej imprezy jaką są Światowe Dni Młodzieży i pod presją bieżącego zagrożenia, które potencjalnie może się zwiększyć, jeśli faktycznie polscy żołnierze zostaną znów wysłani na Bliski Wschód.

Ten ostatni zamiar, który zasługuje na szersze omówienie w oddzielnym artykule, a został zaledwie zasygnalizowany, może w stopniu bardzo poważnym przełożyć się na wzrost zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Z dostępnych informacji, wynika bowiem, że Polska zamierza zaangażować się w możliwie minimalnym stopniu, wysyłając cztery samoloty F-16 z zasobnikami rozpoznawczymi. Ponieważ w zamian za wsparcie Zachodu w walce z tzw. państwem islamskim (ISIS) Polska oczekuje istotnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, można się spodziewać że taki relatywnie skromny wkład, będzie przez Polskę nagłaśniany i przypominany przy każdej możliwej okazji, a zatem będzie to oznaczać rosnące ryzyko zamachu. Należy założyć, że już złożone deklaracje zostały odnotowane przez liderów ugrupowań islamskich fundamentalistów i ich zwolenników.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym zagrożenie jest (paradoksalnie!) to że Polska należy do państw, które współczesny terroryzm dotknął w stopniu wręcz marginalnym, w porównaniu z choćby Europą Zachodnią. Nie da się bowiem wykluczyć scenariusza w którym terroryści z ugrupowań islamskich fundamentalistów zdecydują się uderzyć właśnie w naszym regionie, licząc na to atak tutaj będzie łatwiejszy, zwłaszcza wobec coraz ostrzejszych środków po jakie sięgają państwa zachodnie. Jak dotąd jest to jedynie hipotezą, ale nie można wykluczyć jej potwierdzenia przez faktyczną próbę dokonania zamachu. Zwiększona obecność zachodnich wojsk w Polsce (czyli dla terrorystów – potencjalnych celów) również może być czynnikiem ryzyka.

Do grupy tych czynników należy także sytuacja w naszej części Europy. Chodzi tu głównie o tzw. zagrożenia hybrydowe, a więc działania obcych państw i ich służb specjalnych mogące przybrać formę działalności terrorystycznej (w tym upozorowanej na działania zupełnie innych podmiotów) ale także o zagrożenia wynikające z dynamiki konfliktów wewnętrznych, w Polsce i jej sąsiedztwie. I znów, mnogość scenariuszy zasługuje na oddzielne omówienie. W kontekście polskiej polityki antyterrorystycznej kluczowe jest to, że owo zagrożenie (czy szerzej – zagrożenia) istnieje a ryzyko ataku w porównaniu z poprzednią dekadą, rośnie.

Trudno ocenić, jakie kierunki w zakresie polityki antyterrorystycznej obierze obecny rząd, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację na scenie politycznej. Można jednak zauważyć, że w zakresie polityki bezpieczeństwa, oprócz daleko idących zmian kadrowych, wyraźnie czytelnym kierunkiem jest przygotowanie państwa na zagrożenia konwencjonalne – co jest wyraźnie widoczne w deklaracjach dotyczących Sił Zbrojnych. To może oznaczać, że zagrożenia niekonwencjonalne będą traktowane w sposób drugorzędny, co może przełożyć się na choćby budżet służb i jednostek odpowiedzialnych za ich zwalczanie, możliwości rozwoju, politykę kadrową i inne istotne czynniki. Możliwe jest także, że polityka antyterrorystyczna ograniczy się do działań incydentalnych, będących doraźną reakcją na pojawiające się zagrożenia i zjawiska, co było by kontynuacją polityki poprzednich rządów. Pozostaje postawić kilka zasadniczych pytań, na które być może odpowiedź zostanie udzielona w ciągu najbliższych miesięcy.

Po pierwsze, jak miałoby wyglądać zaangażowanie Polski w walkę z tzw. państwem islamskim?Czy będzie to wsparcie jedynie symboliczne, czy będzie to wsparcie logistyczne (np. dostawy uzbrojenia), szkolenie (np. żołnierzy irackich) czy może będzie to wysłanie na Bliski Wschód większego kontyngentu, a jeśli tak to jakiego?

Po drugie, jak ma wyglądać struktura sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo terytorium Polski? Czy zapowiadana ustawa antyterrorystyczna będzie na nowo określać podział zadań pomiędzy policję, służby specjalne i Siły Zbrojne, czy tylko powieli dotychczasowe rozwiązania? Czy powstanie nowa służba specjalna, czy może ABW stanie się odpowiedzialna także za fizyczne zwalczanie terroryzmu? Czy będzie zawierała także przepisy karne lub znowelizowaniu ulegnie Kodeks Karny?

Po trzecie wreszcie, odpowiedź musi zostać udzielona na pytanie zasadnicze – jakie miejsce zdaniem centralnych ośrodków decyzyjnych, zajmuje w hierarchii zagrożeń cała grupa zagrożeń asymetrycznych, w tym terrorystycznych i jak one są postrzegane? Jest to bowiem sprawa fundamentalna dla całego sektora polityki bezpieczeństwa państwa i pozwoli także na ocenę podejmowanych działań i ewentualnych reform.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.