Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowa odsłona wojny w Lewancie

Michał Piekarski | 2015-10-07
Fregata "Dagestan" klasy "Gepard"

Fregata "Dagestan" klasy "Gepard"

Otwarte włączenie się Rosji do wojny domowej w Syrii oraz dzisiejszy atak rakietowy wyprowadzony z Morza Kaspijskiego są dobrze czytelnymi oznakami dynamicznie zmieniającej się sytuacji międzynarodowej.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie ulega wątpliwości, że działania rosyjskie, będące wręcz lustrzaną odpowiedzią na działania amerykańskie, są przede wszystkim sposobem zaznaczenia przez Rosję swojej pozycji globalnej i kolejną próbą odbudowy pozycji supermocarstwa, równorzędnego faktycznym statusem Stanom Zjednoczonym – choć nie tylko. Trzeba bowiem pamiętać, że od czasu zakończenia „zimnej wojny” na świecie pojawiło się wielu pretendentów do bycia nowymi mocarstwami, w szczególności Chiny.

W takiej sytuacji wykazanie się przez Rosję zdolnością do prowadzenia ekspedycyjnych działań zbrojnych, pod hasłem walki z terroryzmem - a de facto w obronie własnego sojusznika (czyli reżimu Assada) daje Kremlowi bardzo poważny argument w relacjach z innymi państwami.

Co jest szczególnie ważne, jest to argument niezwykle wiarygodny. Jeśli wierzyć oficjalnym informacjom, do ataku na cele w Syrii użyto pocisków manewrujących wystrzelonych z okrętów na Morzu Kaspijskim. Były to najprawdopodobniej pociski 3-M14  „Klub”, wystrzelone z trzech korwet rakietowych klasy „Bujan - M” i jednej fregaty klasy „Gepard”. Biorąc pod uwagę polityczne znaczenie tego ataku, wybór takiej opcji, nie mógł być przypadkowy, choć z pewnością zaskakujący.

Wykorzystując bowiem te, dość niewielkie okręty – porównywalne wielkością z niedawno zwodowanym ORP „Ślązak” a mniejsze od fregat klasy „Olivier Hazard Perry” Rosja uzyskała platformę projekcji siły na obszar Bliskiego i Środkowego Wschodu, uzupełniający potencjał innych elementów rosyjskich sił morskich oraz powietrznych. Okręty mogą przecież pozostawać w morzu dłużej niż samoloty, i możliwe jest wręcz że drugorzędna i pełniąca w przeszłości funkcje policyjne i pomocnicze Flotylla Kaspijska będzie teraz – o ile już tak nie działa – wystawiać okręty do zadań patroli odstraszania, na podobieństwo...okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi.

W trakcie obecnego ataku pociski przeleciały przez przestrzeń powietrzną Iranu i Iraku prawdopodobnie za wiedzą i zgodą władz tych państw. Jednak nie musi być to regułą, jest to raczej wyjątek. Pociski manewrujące są bowiem z definicji szczególnie trudne do wykrycia i zniszczenia, a większość państw regionu dysponuje tylko ograniczonymi środkami obrony własnej przestrzeni powietrznej. Nawet obecność zachodnich systemów rozpoznania i walki nie musi być tu przeszkodą nie do pokonania.

Istotną korzyścią jest tu nie tylko koszt utrzymywania takich patroli, znacznie mniejszy niż w przypadku na przykład samolotów, ale także fakt, że na tym akwenie okręty będą względnie bezpieczne a zabezpieczenie logistyczne ich działań będzie znacznie łatwiejsze niż w przypadku sił działających na innych akwenach. Posiadanie takiej, dodatkowej opcji strategicznej, może być więc dla Rosji szczególnie opłacalne.

Ten przypadek podkreśla więc szczególne znacznie jakie dla polityki współczesnych państw mają siły morskie, jako narzędzie projekcji siły i stwarzające wiarygodną groźbę jej użycia. Kontekst morski jest także widoczny w całym rosyjskim zaangażowaniu na Bliskim Wschodzie, i w jej polityce w ostatnich latach.

Wartość Syrii jako sojusznika dla Rosji wynika bowiem z istnienia w porcie Tartus rosyjskiej, a wcześniej radzieckiej bazy morskiej. Zdecydowana interwencja na Ukrainie pozostaje w bezpośrednim związku ze znaczeniem półwyspu krymskiego dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jednym z symptomów rosyjskich ambicji była także chęć pozyskania na Zachodzie okrętów desantowych – francuskich Mistrali – doskonale nadających się do projekcji siły z morza na ląd.

Jak więc widać, nawet konflikt nieregularny i toczony na lądzie, jakim jest wojna domowa w Syrii i Iraku ma swoje morskie oblicze. Trudno zresztą wskazać we współczesnym świecie konflikt zbrojny, w który nie byłyby zaangażowane bezpośrednio lub pośrednio siły morskie, lub nie zachodziła by konieczność transportu wojsk lub zaopatrzenia drogą morską.

W obliczu rosnących obaw o stabilność sytuacji w otoczeniu Polski, te wnioski należy uznać za szczególnie ważne, także w obliczu potencjalnych sytuacji kryzysowych w naszym regionie, spośród których za najgroźniejsze i najbardziej prawdopodobne należy uznać właśnie te, które w całości lub w części będą zachodzić na obszarach morskich.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops