Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Irak – amerykańskie szanse i ograniczenia

Michał Piekarski | 2014-06-20
Amerykańscy żołnierze (w tym doradca z jednostki Asymmetric Warfare Group) w Iraku, rok 2006 Fot. US DoD 

Amerykańscy żołnierze (w tym doradca z jednostki Asymmetric Warfare Group) w Iraku, rok 2006 Fot. US DoD 

Zapowiedź kontynuacji ograniczonego i pośredniego zaangażowania militarnego Stanów Zjednoczonych w Iraku, poprzez wysłanie dodatkowych doradców wojskowych oraz udostępnianie irackim siłom zbrojnym danych rozpoznawczych może skłaniać do porównań z wcześniejszymi okresami konfliktu w Iraku a także innymi konfliktami, w których Amerykanie byli obecni – choćby początkowo – tylko w postaci doradców wojskowych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Niewątpliwie, nad kolejnymi działaniami w Iraku wisi cień dwóch bolesnych dla Stanów Zjednoczonych Ameryki wojen. Jeden to cień wojny wietnamskiej, która również rozpoczęła się od wysłania doradców i udzielania pomocy militarnej, a po kilku latach w działania zaangażowane było około pół miliona żołnierzy a polityczny rezultat konfliktu był wręcz upokarzający dla supermocarstwa. Drugi, znacznie bardziej widoczny to doświadczenie operacji Iracka Wolność.

W wyniku operacji, trwającej od roku 2003 do 2011 a także późniejszej, doradczo – szkoleniowej operacji Nowy Świt mimo użycia znacznych sił (same siły amerykańskie w momencie inwazji liczyły około sto czterdzieści osiem tysięcy żołnierzy, później liczebność sił stabilizacyjnych w szczytowym okresie przekroczyła sto sześćdziesiąt tysięcy) oraz znacznych strat ( około cztery i pół tysiąca zabitych żołnierzy amerykańskich, polskich żołnierzy w Iraku zginęło dwudziestu dwóch ) udało się osiągnąć efekt tymczasowy, podobnie jak w przypadku Wietnamu, pomimo licznych militarnych sukcesów.

Łatwo jest odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule gdy chodzi właśnie o ten ściśle militarny wymiar konfliktu. Nawet ograniczona obecność doradców wojskowych – zwłaszcza z sił specjalnych – wsparta ewentualnymi uderzeniami lotniczymi może zadać poważne straty walczącym już otwarcie siłom Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu.

Dysponując tym potencjałem wywiadowczym i rozpoznawczym jaki posiadają Stany Zjednoczone można uderzyć w zaplecze terrorystów, w ich przywódców, przynajmniej niektórych. Jest to oczywiście zadanie wymagające czasu, odpowiednich nakładów i cierpliwości ze strony politycznych ośrodków decyzyjnych, ale wykonalne, o czym zdążył się przekonać w roku 2006 lider Al-Kaidy w Iraku, Abu Musab al-Zarkawi.

Jednak to wszystko to wciąż jedynie militarne i jedynie taktyczne, potencjalne sukcesy. Sytuację komplikuje choćby to że Islamskie Państwo Iraku i Lewantu działa nie tylko w Iraku ale także w Syrii, co daje im pewną głębię operacyjną Ewentualne operacje wojskowe wykraczające poza Irak oznaczałyby uwikłanie się Stanów Zjednoczonych w syryjską wojnę domową i to mimowolnie opowiadając się (zgodnie z zasadą wróg mojego wroga jest moim przyjacielem) po stronie reżimu Assada, który jeszcze niedawno był traktowany jako potencjalny przeciwnik. Zarazem, po stronie rządu w Bagdadzie opowiada się inny, niechętny Amerykanom aktor, czyli Iran.

Ostatnim problemem jest trwałość tych potencjalnych efektów. Zduszenie powstania czy wypchnięcie głównych sił rebeliantów poza granice irackie oznacza tylko odsunięcie w czasie kolejnego konfliktu. Kluczem jest jest bowiem osiągniecie rozwiązania politycznego, a na to w ogarniętym religijnymi waśniami państwie się nie zanosi.

Oczywiście można wskazać przypadki, gdzie pośrednie działania, jedynie wspierające miejscowe siły okazywały się skuteczne. W Kolumbii poprzez wsparcie szkoleniowe i sprzętowe poważnie wzmocniono siły rządowe (w tym jednostki specjalne policji) udało się poważnie ograniczyć możliwości działania karteli narkotykowych oraz lewicowej partyzantki FARC, zmuszając ją do podjęcia rozmów pokojowych. Prawicowe grupy paramilitarne zostały rozbrojone. Jednak sukcesy są tylko częściowe, ich osiągnięcie zajęło wiele lat a co ważniejsze, konflikt w Kolumbii nie ma podłoża religijnego ani etnicznego. Ponadto, mimo trapiących kolumbijskie wojsko i policję problemów z korupcją, nie zauważono tam przypadków ich dezintegracji na taką skalę , jak to miało miejsce niedawno w przypadku Iraku.

Należy przy tym zauważyć, że próba wywołania zmiany długoterminowej, połączonej z daleko idącą restrukturyzacją irackich sił bezpieczeństwa i być może budową sojuszniczych formacji sunnickich jak to miało miejsce w przeszłości, jest bardzo mało prawdopodobna. Obecność nawet kilku tysięcy amerykańskich żołnierzy, oznaczająca nieuchronne straty w ludziach (a z wielu powodów Amerykanie byli by zapewne celem częstych ataków) była by dla amerykańskiej opinii publicznej trudna do zaakceptowania a ponadto nie rozwiązuje to problemów politycznych.

Ponieważ szybkie osiągnięcie rozwiązania politycznego jest mało prawdopodobne, można spodziewać się, że przyszłe działania amerykańskie (lub prowadzone w ramach szerszej koalicji) będą miały na celu osiągnięcie jedynie krótkoterminowych celów. Można więc uznać za niemal pewne kolejne działania mające na celu dalsze szkolenie irackiego wojska i policji, połączone zapewne z dostawami wyposażenia i uzbrojenia. To oznacza także zaangażowanie w Iraku w roli doradców i instruktorów żołnierzy sił specjalnych. Nie jest także wykluczone że doradcy będą także wspomagać irackich dowódców, zwłaszcza pod względem informacyjnym.
Można także uznać za możliwe w razie dalszego pogorszenia się sytuacji, podjęcie uderzeń lotniczych bądź rakietowych przeciwko rebeliantom, zapewne także przy udziale sił specjalnych oraz użycie ich do wsparcia ochrony ważnej infrastruktury.

Możliwe jest wreszcie także, że jeśli obszary kontrolowane przez Islamskie Państwo Iraku i Lewantu staną się zapleczem zamachów terrorystycznych wymierzonych w inne państwa regionu, lub w cele amerykańskie lub europejskie, przed czym niedawno przestrzegał premier Wielkiej Brytanii i co odpowiadało by sytuacji Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego lub Afganistanu rządzonego przez talibów, dojdzie do ofensywnych operacji sił specjalnych mających na celu neutralizację takiego zagrożenia.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki...

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej. Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.