Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Polska jako cel terrorystów. Część pierwsza

Michał Piekarski | 2012-11-13
Żołnierze JW GROM podczas ćwiczeń z Navy SEALs na wodach Zatoki Gdańskiej Fot. US DoD

Żołnierze JW GROM podczas ćwiczeń z Navy SEALs na wodach Zatoki Gdańskiej Fot. US DoD

Mimo rozmaitych pesymistycznych prognoz, zwłaszcza dotyczących przebiegu finałów piłkarskich mistrzostw Europy w roku bieżącym, nasz kraj jak dotąd nie stał się miejscem udanego zamachu terrorystycznego na skalę porównywalną z państwami Europy Zachodniej. Nie oznacza to jednak, że taki zamach jest zupełnie nieprawdopodobny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Każde zagrożenie i każdy proces zachodzący w obrębie sfery polityki i bezpieczeństwa można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Używając analogii z informatyką, jedna to hardware czyli uwarunkowania fizyczne (w tym szeroko rozumiane geograficzne), druga to software czyli uwarunkowania kulturowe i polityczne. Tylko w przypadku tych drugich ideologiczne oblicze sprawców jest istotne.

Pod względem tych pierwszych, Polska jest państwem w szczególnej sytuacji. Położona jest w centrum Europy, w pobliżu niektórych metropolii zachodnich, ale także niedaleko państw i miast wschodnich. Dotarcie drogą lądową do Niemiec, Skandynawii, Austrii czy nawet dalej, jak również na Bałkany i obszar byłego ZSRR, w zależności od wybranego środka transportu zajmuje najwyżej kilka-kilkanaście godzin, w najgorszym przypadku dobę, i to zakładając że punktem odniesienia jest Warszawa.

To oznacza, że potencjalni terroryści mogą zakładać, że Polska może posłużyć jako dogodna baza do ataku na inne państwo, jako punkt tranzytowy, wreszcie że względnie łatwy będzie atak z innego terytorium na cel w Polsce. Procesy gospodarcze, zwłaszcza globalizacja i integracja sprawiają że infrastruktura transportowa będzie rozbudowywana a kolejne przeszkody w ruchu osób i towarów usuwane. Już teraz w znacznej części granice Polski są wewnętrznymi granicami unijnymi. Istotną częścią granicy jest także granica morska, gdzie także od kilkunastu lat nasila się ruch osób i towarów.

Ludność w Polsce rozmieszczona jest nierównomiernie. Największa koncentracja obserwowana jest w obszarach zurbanizowanych, takich jak aglomeracja warszawska, Górny Śląsk, Trójmiasto, oraz obszary metropolitalne Wrocławia, Krakowa, Poznania, Szczecina i Łodzi. Są to tereny gdzie duża liczba ludności, w dodatku napływowej oraz osób przebywających czasowo, pozwala skutecznie wtopić się w otoczenie, co w małych miastach lub na wsi jest trudniejsze. Nieporównywalnie lepszy jest dostęp do wszelkich dóbr i usług które mogą okazać się przydatne dla działalności terrorystycznej – od lokali po usługi telekomunikacyjne, w tym także rzeczy dostępnych na czarnym rynku.

Postępująca stopniowo heterogenizacja społeczeństwa oraz wzrastający ruch osób przebywających w Polsce czasowo (turyści, studenci oraz przedsiębiorcy i inne osoby przebywające służbowo) powodują, że także terroryści o pozaeuropejskim pochodzeniu mogą operować bez zwracania na siebie uwagi w dużych ośrodkach miejskich. Osoby takie wciąż nie mogą liczyć na zupełną anonimowość i wo niektórych sytuacjach będą się wyróżniać, ale działając ostrożnie mogą pozyskiwać w dużych miastach wspólników, podwykonawców i dostawców (materiałów lub informacji).

Obszary aglomeracyjne, pod względem funkcjonalnym, rozciągają się obecnie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miast. Oznacza to, że zmienia się także rola terenów wiejskich, gdzie wraz z zanikiem tradycyjnej gospodarki rolnej, coraz większa część populacji to osoby pracujące w miastach. Przekształcenie wsi w osiedla podmiejskie sprawia, że zjawiska typowe dla miast – w tym anonimowość i mobilność społeczna - docierają również tam. Ich wpływ jest także widoczny w obszarach odległych od wielkich miast, ale których mieszkańcy czasowo wyjeżdżają do pracy w metropoliach lub za granicę.

Dominacja aglomeracji wyraźna jest także w przypadku potencjalnych celów zamachów. Miasta to siedziby urzędów administracji państwowej, zakłady przemysłowe, infrastruktura krytyczna i inne atrakcyjne cele. Spośród miast polskich, Warszawa znajduje się w najgorszej sytuacji, jako siedziba centralnych instytucji państwowych, węzeł komunikacyjny i ważny ośrodek gospodarczy (w tym sektora finansowego). Jest także siedzibą mediów o zasięgu ogólnopolskim, odbywa się tam także wiele imprez kulturalnych oraz politycznych. W pobliżu Warszawy lub w jej obrębie znajdują się także obiekty wojskowe. Jeśli z racji niewielkiej odległości, uwzględnić Łódź oraz bliskość granicy wschodniej sytuacja ulega dalszej komplikacji.

Na drugim miejscu lokują się ośrodki miejskie Trójmiasta oraz Górnego Śląska. W ich przypadku czynnikiem decydującym jest liczba ludności oraz zróżnicowane funkcje, z gospodarczymi na czele. W Trójmieście, szczególne znaczenie mają porty i inna infrastruktura morska (także militarna) oraz duży ruch turystyczny i tranzytowy do Skandynawii. W przypadku Śląska, zagrożenie może podwyższać bliskość Krakowa oraz miejsc kultu religijnego (Częstochowa) oraz pamięci historycznej (Oświęcim).

Kolejne szczególnie zagrożone aglomeracje to właśnie Kraków, Wrocław, Poznań i Szczecin (oraz Łódź jeśli oceniać jej sytuację oddzielnie od Warszawy). Każde z tych miast to węzeł komunikacyjny, ośrodek administracji i gospodarki. To miasta w których wyraźne są powiązania zagraniczne (głównie gospodarcze). W ich pobliżu znajdują się inne, potencjalnie atrakcyjne obiekty, przemysłowe, komunikacyjne, kulturalne, turystyczne i wojskowe.

Nieliczne takie obiekty są oddalone od dużych miast na tyle, aby nie wiązać ich z żadnym z nich, chodzi głównie o instalacje energetyczne oraz garnizony i poligony wojskowe. Od dużych miast oddalone są niektóre atrakcyjnie turystycznie regiony, jak Mazury, miejscowości na środkowej części wybrzeża bałtyckiego, czy kurorty górskie. Znaczna część granicy zewnętrznej Unii Europejskiej przebiega z dala od aglomeracji, co ma swoje konsekwencje związane z przestępczością transgraniczną.

Te czynniki oznaczają, że niezależnie od uwarunkowań politycznych, i związanych z tym zagrożeń, niezmienne w perspektywie najbliższych kilkunastu lat zjawiska określają pożądaną gradację sił i środków w systemie przeciwterrorystycznym państwa. Oprócz Warszawy, która chroniona jest relatywnie dobrze, gdzie ulokowane są duże siły i środki (w tym centralne jednostki specjalne – także kontrterrorystyczne) należy uwzględnić inne obszary.

Geografia wskazuje na konieczność priorytetowego traktowania także innych obszarów metropolitalnych oraz granicy wschodniej i morskiej. Niestety, obecnie obserwowana jest wyraźna tendencja do centralizacji zasobów, co może być uzasadnione ekonomicznie, ale jest polityką wątpliwą. Nawet najlepiej wyposażone i wyszkolone siły nie są zdolne do teleportacji, a wyprzedzająca dyslokacja sił wzmocnienia nie zawsze jest możliwa. W zjawisko terroryzmu wbudowana jest nieprzewidywalność i nieszablonowość, a to są dodatkowe czynniki które mogą opóźnić lub uniemożliwić reakcję sił bazowania centralnego.

Czytaj dalej: Polska jako cel terrorystów. Część druga – islamscy fundamentaliści >

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.