Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Euro, rzecznik i karabinki

Michał Piekarski | 2012-04-14
Żołnierze jednostki GROM podczas ćwiczeń z sojusznikami na wodach Zatoki Gdańskiej. Fot. US DoD

Żołnierze jednostki GROM podczas ćwiczeń z sojusznikami na wodach Zatoki Gdańskiej. Fot. US DoD

Policyjni antyterroryści znów znaleźli się na stronach prasy codziennej i to z dwóch powodów.
Jednym jest głośna pomyłka w Katowicach. Drugim niedawne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczące stanu jednostek antyterrorystycznych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Samo wystąpienie jest dostępne na stronie internetowej RPO i nie ma potrzeby go w tym miejscu przytaczać . Także dlatego, że niestety – obraz jaki wyłania się z rzeczonego pisma, nie jest zaskoczeniem dla osób mających do czynienia z tą tematyką.

Problemy jakie co jakiś czas dają o sobie znać, często są nierozwiązane od wielu lat. Wystarczy przywołać jedną z najbardziej widocznych spraw, jaką jest uzbrojenie i wyposażenie. Jeśli spojrzeć na zdjęcia policyjnych antyterrorystów pochodzące z lat dziewięćdziesiątych, i porównać je z tym, czym dysponowali ich koledzy po fachu w państwach zachodnich. Do dziś wiele elementów wyposażenia, które są powszechnie używane w jednostkach kontrterrorystycznych lub taktycznych za granicą, w Polsce albo nie ma albo zakupione zostały w niewielkiej liczbie. Są jednostki, takie jak GROM czy BOA, które dorównują swoim zagranicznym odpowiednikom – także sprzętowo. Są takie, w których nie ma wielu podstawowych narzędzi pracy ani zaplecza szkoleniowego.

Problemem zasadniczym nie jest tutaj wyłożenie z budżetu państwa pieniędzy na sprzęt, szkolenia, pensje czy etaty. Paradoksalnie, zwłaszcza w przypadku jednostek specjalnych, pieniądze – choć mogą wydawać się spore, jeśli porównać je z przeciętną pensją – nie są problemem. Kupno nawet kilkuset karabinków czy kamizelek w porównaniu z wydatkami państwa jako takiego nie jest problemem nie do przezwyciężenia. Problemem jest sposób dystrybucji tych środków.

Z perspektywy ostatnich dwudziestu lat, można powiedzieć że mieliśmy szczęście. Po prostu. Nie dotknęła nas przestępczość zorganizowana na taką skalę jak we Włoszech, Kolumbii czy Meksyku. Nie pojawiło się zagrożenie terrorystyczne o poziomie porównywalnym z Norwegią, Holandią, Niemcami, Francją, Hiszpanią, o Wielkiej Brytanii nie mówiąc. Zdarzali się i zdarzają przestępcy szczególnie niebezpieczni czy zdeterminowani, zdarzały się zaskakujące dla służb mundurowych sytuacje kryzysowe. Jednak – na szczęście – ominęły nas takie zdarzenia jak lądowanie dużego, porwanego terrorystów samolotu (jak w Marsylii), opanowanie teatru (Dubrowka) czy zamach bombowy o takiej skali jak w roku 2003 w Madrycie.

Przez długie lata decydenci w Policji i innych służbach traktowali potrzeby większości jednostek specjalnych jako drugorzędne. Dopiero zaangażowanie Polski w działania koalicji antyterrorystycznej i wydarzenia w Magdalence uruchomiły proces modernizacji. Modernizacji, niestety częściowej i nie zawsze racjonalnej, czasem niemal oderwanej od kontekstu jakim jest bezpieczeństwo państwa jako system. Nie jest sztuką kupić broń z najwyższej półki, tylko po to aby natrafić na wąskie gardło w postaci deficytu strzelnic. Nie jest problemem utworzyć nowe etaty czy podnieść pensje, problemem jest dokonanie selekcji kadr, zapewnienie im stabilnych warunków służby i perspektyw rozwoju zawodowego. Tymczasem, co sygnalizowane jest od wielu lat, problem choćby zagospodarowania odchodzących ze służby żołnierzy i funkcjonariuszy nie doczekał się rozwiązania systemowego. Na razie problem częściowo rozwiązuje wolny rynek.

Niestety, zamiast tworzyć rozwiązania systemowe, dominuje podejście nastawione na doraźne efekty. Od czasu gdy terroryzm stał się modny, w Polsce szerzy się fetysz kamizelki taktycznej, kominiarki i kabury udowej. Tworzone są coraz to nowe grupy specjalne, a istniejące są reformowane. Ile z nich jest faktycznie potrzebnych i ile ma możliwości prowadzenia szkolenia na adekwatnym poziomie? Nie wiadomo.

Nie istnieją w Polsce jednoznaczne ramy systemowe które określają choćby podstawowe zasady użycia sił specjalnych en bloc w sytuacji kryzysowej. Istnieją protezy prawne i liczne luki. Do dziś – mimo że jednostki antyterrorystyczne Policji istnieją w Polsce od roku 1976, nie ma uregulowanej w prawie procedury użycia strzelców wyborowych. Odpowiedzialność za podejmowanie decyzji, zwłaszcza ryzykownych, rozmywa się i dotyczy to całej sfery zarządzania kryzysowego. Gdy wszystko idzie dobrze, ojców sukcesu jest wielu, i spierają się o uznanie. W razie porażki, odpowiedzialnego często wskazać jest trudno, albo od podjęcia decyzji się czasem wręcz ucieka, być może w myśl założenia, że skoro nic się nie robi – nie popełnia się błędów.

Obserwując postęp jaki dokonuje się w antyterroryźmie nie można zadać kolejnych pytań, o całość systemu bezpieczeństwa państwa. Można mieć wątpliwości czy efektywnie można działać w sytuacji kryzysowej z flotą lotnictwa policyjnego zdominowaną przez leciwe Mi-2 i doraźnie łataną używanymi śmigłowcami? Co z tego, że w niektórych jednostkach uzbrojenie i wyszkolenie strzeleckie stoi na wysokim poziomie, podczas gdy przeciętny funkcjonariusz, który z reguły jest pierwszy na miejscu incydentu a czasem (choćby w przypadku „aktywnego strzelca”) jego zachowanie może być decydujące, odwiedza strzelnicę kilka razy w roku?

Dochodzenia i kontrole po katastrofie smoleńskiej obnażyły szereg wad i nieprawidłowości dotyczących transportu i ochrony ważnych osób. Nie każda z nich miała bezpośredni wpływ na przebieg feralnego lotu, ale świadczą negatywnie o tej części systemu bezpieczeństwa państwa.

Udany zamach podczas Euro 2012, abstrahując od jego prawdopodobieństwa, spowoduje że Policja oraz inne służby znajdą się pod jeszcze silniejszą lupą zarówno państwowych organów kontrolnych jak i mediów. Każde niedociągnięcie i nieprawidłowość będą prawdopodobnie wyciągnięte na światło dzienne. Jeśli zaś Euro przebiegnie bezpiecznie, będzie to nie tylko sukces polityczny, ale także otwarcie drzwi do organizacji kolejnych, podobnych imprez, które będą się wiązać także z zagrożeniem terrorystycznym.

Ponieważ kluczem do bezpieczeństwa zawsze były i są rozwiązania systemowe, tak należy postrzegać konsekwencje każdego sukcesu lub porażki. W przypadku problemów, nie wystarczy wprowadzenie nowych rozwiązań regulacji lub wyrzucenie kilku ludzi ze służby. Należy dążyć do tego aby istniejące zasady były przestrzegane a struktury ulepszane. Nie jest to możliwe jeśli system bezpieczeństwa państwa będzie zdominowany przez schematyczne myślenie, nie uwzględniające złożoności współczesnych zagrożeń oraz metod ich zwalczania.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops