Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora
 3  6. Ciąg dalszy artykułu...

W Finlandii do testowania amunicji .338 LM wykorzystywano początkowo specjalnie opracowane dla Lapuy lufy o odpowiednio dobranym skoku gwintu z krajowej fi rmy Sako, która następnie przygotowała do tego samego celu wzmocnione wersje swoich myśliwsko-sportowych karabinów powtarzalnych L61. Trzeba pamiętać, że dostosowanie istniejącej broni do naboju .338 LM nie jest rzeczą prostą nie tylko ze względu na jego większe gabaryty, ale także wysokie ciśnienie spalania ładunku prochowego. Dlatego ściany komory zamkowej muszą być odpowiednio grube, a ryglowanie zamka z lufą bardzo solidne. Już w 1989 r. zdobyte na tym etapie doświadczenia zaowocowały, po wprowadzeniu do oferty Sako nowego karabinu TRG-21 kalibru 7,62 mm, skonstruowaniem także jego odmiany TRG-41 na amunicję .338 LM. Na zdobycie przez tego rodzaju broń snajperską dalekiego zasięgu szerszej popularności w kręgach wojskowo-policyjnych trzeba było jednak poczekać jeszcze parę lat. W tym czasie Lapua opracowała nowy, znacznie celniejszy i oferujący większą przebijalność typ pocisku EB431 FMJ-BT z pełnym rdzeniem ołowianym, znany po opatentowaniu w 1990 r. jako Lock Base. Jego konstrukcja z płaszczem osłaniającym dużą część dna rdzenia zapobiega ryzyku uszkodzenia bazy pocisku, co negatywnie wpłynęłoby na jego zachowanie podczas lotu. Dokładnie dobrany profi l VLD (very-low-drag) podwyższa zdolność pokonywania oporów aerodynamicznych i zapewnia bardziej płaską trajektorię lotu, co pozwala uzyskiwać jeszcze większą precyzję trafi eń na dużych dystansach. Obecnie Nammo Lapua Oy oferuje duży wybór nabojów snajperskich .338 LM, w tym z przeciwpancernym pociskiem AP485, który z 500 m przebija 12-mm płytę stalową HB400 oraz z przeciwpancerno-zapalającym API512.

Pierwszym po TRG-41 zagranicznym, produkowanym seryjnie karabinem snajperskim kalibru 8,6 mm był niemiecki Mauser SR93, przygotowany również w wersjach na nabój .300 Win.Mag. i 7,62 mm NATO. Dwie pierwsze odmiany skonstruowano specjalnie do udziału w konkursie Bundeswehry na karabin wyborowy dalekiego zasięgu G22. Niedługo po nim pojawił się następny niemiecki karabin snajperski w takich samych trzech wersjach nabojowych, Erma SR-100. W rywalizacji o zamówienia niemieckich sił zbrojnych przebił je ostatecznie model brytyjskiej firmy Accuracy International (AI), będący wersją rozwojową drugiego z najwcześniejszych poza Finlandią karabinów na amunicję .338 LM tej firmy, Super Magnum z 1993 r. Mausery trafi ły do uzbrojenia jednostek antyterrorystycznych niemieckiej i holenderskiej policji, Ermy m.in. do arsenału GSG9, a Bundeswehra w 1997 r. wprowadziła jako G22 brytyjski AWM-F, ale na nabój .300 Win.Mag., o osiągach pośrednich między standardowym 7,62 mm NATO a .338 LM.

Pierwszym dużym krokiem do prawdziwej popularności tej ostatniej było przyjęcie strzelających nią AWSM-F (Arctic Warfare Super Magnum-Folding, tj. z kolbą składaną) fi rmy AI w 1997 r. przez jednostki elitarne armii holenderskiej jako Accuracy, antipersoneel snipergeweer .338, za czym poszło także ofi cjalne zaakceptowanie nowej amunicji przez NATO. W następnych latach małe partie takich karabinów zakupiły siły specjalne Australii, Indonezji, Irlandii, Korei Pd., Malezji, Norwegii, Polski (DWS, BOA KGP), Portugalii, Singapuru, Włoch, a ostatnio także rosyjska „Alfa” FSB i oddziały specjalne tamtejszej milicji OMSN. W 2000 r. brytyjskie ministerstwo obrony zamówiło pierwsze 90 egzemplarzy AWSM-F dla jednostek szybkiego reagowania JRDF jako L115A1 LRLC Rifl e (Long Range Large Caliber – duży kaliber dalekiego zasięgu), a w listopadzie 2007 roku w ramach Sniper System Improvement Programme (SSIP) do kolejnych jednostek pierwszoliniowych wojsk lądowych, piechoty morskiej i RAF trafi ło 580 egzemplarzy L115A3. Od maja 2008 roku są one w powszechnym użyciu w brytyjskim kontyngencie operującym w Afganistanie. W sierpniu 2009 r. kapral Chris Reynolds z 3. batalionu szkockiego pułku Black Watch trafi ł z takiej broni w potyczce pod Babaji w prowincji Helmand miejscowego dowódcę talibów z odległości 1853 m. W listopadzie tego samego roku, na południe od Musa Qala, kapral Craig Harrison z Household Cavalry ustanowił absolutny rekord, likwidując z karabinu L115A3 dwóch talibskich kaemistów z… 2475 m. Oczywiście, sprzyjały temu doskonałe warunki i niemały łut szczęścia, a oba przypadki wykraczają dalece poza przyjmowany jako realny zasięg skuteczny nawet tak dalekosiężnej amunicji. Mimo wszystko jednak osiągi zapewniane przez broń na nabój .338 LM, zwiększające prawie dwukrotnie przeciętny zasięg snajperów w stosunku do dotąd używanych karabinów średniego kalibru sprawiły, że ich popularność rośnie coraz szybciej.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl