20 lat CBŚP

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2020  /  19-06-2020
W artykule jego autor przedstawia genezę Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji (CBŚ KGP) oraz ewolucję struktur tej instytucji aż po współczesność.
W artykule jego autor przedstawia genezę Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji (CBŚ KGP) oraz ewolucję struktur tej instytucji aż po współczesność. Zdjęcie: TRAVART/Paweł Kucharski

15 kwietnia 2020 r. minęło 20 lat od powołania Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji (CBŚ KGP), od 9 października 2014 r. funkcjonującego jako odrębna jednostka organizacyjna
Policji – CBŚP. Dwie dekady zwalczania przez funkcjonariuszy tej elitarnej służby śledczej najgroźniejszej przestępczości kryminalnej, narkotykowej i ekonomicznej oraz handlu „żywym towarem”, likwidowania szlaków przemytniczych (także poza granicami naszego kraju) i przechwytywania ton narkotyków, broni, materiałów wybuchowych i nielegalnych towarów. Działania CBŚP nie tylko znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa w kraju, ale także uchroniły budżet państwa przed wielomilionowymi stratami. Siłową szpicą Biura podczas spektakularnych zatrzymań przestępców i wielu innych, niejawnych operacji są specjalne komórki bojowe, powszechnie znane jako „realizacje”.

Zdjęcia: TRAVART/Paweł Kucharski

Odznaka CBŚPNazwa CBŚP od dawna budzi respekt i uznanie, jest też gwarancją wysokiej skuteczności. W ciągu ostatnich 20 lat policjanci CBŚ/CBŚP:

  • rozbili ponad 3,5 tys. zorganizowanych grup przestępczych,
  • ustalili 90 tysięcy podejrzanych, którym na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie warte około 8,3 miliarda złotych,
  • zlikwidowali prawie 300 laboratoriów narkotyków syntetycznych, blisko tysiąc plantacji konopi i ponad 100 nielegalnych fabryk papierosów,
  • przejęli też ponad 43 tony narkotyków, prawie 1,9 miliarda szt. papierosów oraz prawie 5 tysięcy jednostek broni.

CBŚP stanowi bowiem aktywną broń Policji przeciw podziemiu kryminalnemu, które tak gwałtownie rozwinęło się w naszym kraju w latach 90.

Nowa rzeczywistość

Równolegle do transformacji politycznej i rozwoju gospodarczego oraz otwarcia się na Zachód po roku 1989 nastąpił w Polsce skokowy wzrost przestępczości. Okres zmian, reorganizacja organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także nienadążanie państwa z dostosowywaniem przepisów prawnych do nowej rzeczywistości, doprowadziły szybko do powstania w kraju tzw. szarej strefy i wielu zorganizowanych grup przestępczych, których celem był szybki i duży zysk.

Tranzytowe położenie kraju pomiędzy Wschodem i Zachodem zachęcało do budowy transgranicznych siatek, a obok miejscowych grup pojawiły się i szczególnie bezwzględne rosyjskojęzyczne. Niektóre z polskich działały głównie w sferze ekonomicznej, takiej jak przemyt samochodów (z „podwykonawcami”: złodziejami aut, blacharzami, mechanikami, fałszerzami dokumentów), tytoniu czy alkoholu, handel narkotykami i organizacja prostytucji, inne – w tym te zza wschodniej granicy – miały charakter zbrojny (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu jak np. wymuszenia haraczy, porwania dla okupu, rozboje, napady na banki lub konwoje wartości pieniężnych, podkładanie ładunków wybuchowych, zabójstwa na zlecenie), z czasem tworząc także grupy multiprzestępcze. Wiele z nich charakteryzowała duża brutalność, zarówno w stosunku do ofiar, jak i członków konkurencyjnych grup – walka o strefy wpływów przyniosła eskalację przemocy, fizyczne eliminowanie konkurentów, strzelaniny na ulicach oraz podkładanie ładunków wybuchowych.

Rozrost przestępczości o zorganizowanej formie, wciągającej do współpracy także korumpowanych przedstawicieli władz, a nawet służb, zaczynał w latach 90. stanowić bardzo poważny problem, przeciwdziałanie któremu wymagało od świeżo sformowanej Policji nowego podejścia i metod. To właśnie wtedy narodziła się nowa filozofia pracy, obowiązującą do dziś w CBŚP, czyli prowadzenie proaktywnych, wyprzedzających działań rozpoznawczych i operacje ofensywne wobec największych grup przestępczych oraz wdrażanie związanych z tym nowych rozwiązań taktycznych i organizacyjnych.

Zanim powstało CBŚ

Policjanci CBŚP w akcji1 lipca 1991 r. w 17 tzw. „starych” Komendach Wojewódzkich Policji utworzono wydziały K-17, które miały się zająć rozpoznaniem i zwalczaniem zorganizowanych grup przestępczych na terenie ich właściwości miejscowej oraz województw ościennych. Ponieważ nie zapewniało to jednak scentralizowanego systemu walki z tego rodzaju zagrożeniami, w połowie następnego roku MSW powołało dziewięcioosobową grupę roboczą „Maraton”, która otrzymała zadanie zdiagnozowania ich skali i organizację działań o charakterze analityczno-informacyjnym. Był to swego rodzaju pierwszy krok do tworzenia przyszłego, wyspecjalizowanego pionu do walki z przestępczością zorganizowaną.

W tym samym czasie z inicjatywy oddolnej podjęto w niektórych jednostkach terenowych Policji próby tworzenia wydzielonych komórek pionu kryminalnego, skupiających się na rozpracowaniu i neutralizacji lokalnych zorganizowanych grup przestępczych. Tak powstały w grudniu 1991 r. sekcje „Antygang” w Wydziale Operacyjno-Rozpoznawczym KWP w Bydgoszczy i KWP w Krakowie, które zajęły się rozbijaniem grup dokonujących rozbojów, wymuszających haracze, kradnących samochody itp. Ponieważ przeciwnik był szczególnie niebezpieczny działalność sekcji wiązała się z oczywistą koniecznością przyjęcia efektywniejszych, bardziej dynamicznych sposobów pracy, dużej aktywności w poznawaniu i analizowaniu nowych mechanizmów przestępczych oraz „w terenie”, ale również doboru odpowiednio sprawnych i zdecydowanych w działaniu policjantów.

Służba w „Antygangu” oznaczała też uczestniczenie w treningach doskonalących taktykę i techniki zatrzymywania podejrzanych w różnych warunkach, strzelanie bojowe, prowadzenie pojazdów itp. Efektem były pierwsze liczące się sukcesy w walce z poważnymi grupami przestępczymi.

Wnioski z tego wszystkiego doprowadziły do utworzenia 1 stycznia 1994 r. (na podstawie Zarządzenia nr 37 Komendanta Głównego Policji z 21 grudnia 1993 r.) Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną, jako specjalnej komórki KGP o stricte takowym przeznaczeniu oraz wydziałów terenowych tego typu – najpierw 12, a w 1995 r. kolejnych trzech, rok później podporządkowanych jednak Komendantom Wojewódzkim Policji.

Czytaj też: Pies bojowy WDS OSŻW >>>

Do „Pezetów” rekrutowano doświadczonych policjantów, znanych już z dużej wiedzy, inicjatywy i wyników, ale nowy poziom skuteczności mieli osiągnąć dzięki nowoczesnym narzędziom do walki ze zorganizowaną przestępczością, takim jak „zakup kontrolowany”, „dostawa kontrolowana” czy „kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej” i inne operacje specjalne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji, CBŚ KGP, CBŚP, jednostki specjalne, przestępczość, walka z przestępczością, operacje specjalne, funkcjonariusze CBŚP]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl