Nazwa CBŚP od dawna budzi respekt i uznanie, jest też gwarancją wysokiej skuteczności. W ciągu ostatnich 20 lat policjanci CBŚ/CBŚP:
- rozbili ponad 3,5 tys. zorganizowanych grup przestępczych,
- ustalili 90 tysięcy podejrzanych, którym na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie warte około 8,3 miliarda złotych,
- zlikwidowali prawie 300 laboratoriów narkotyków syntetycznych, blisko tysiąc plantacji konopi i ponad 100 nielegalnych fabryk papierosów,
- przejęli też ponad 43 tony narkotyków, prawie 1,9 miliarda szt. papierosów oraz prawie 5 tysięcy jednostek broni.
CBŚP stanowi bowiem aktywną broń Policji przeciw podziemiu kryminalnemu, które tak gwałtownie rozwinęło się w naszym kraju w latach 90.
Nowa rzeczywistość
Równolegle do transformacji politycznej i rozwoju gospodarczego oraz otwarcia się na Zachód po roku 1989 nastąpił w Polsce skokowy wzrost przestępczości. Okres zmian, reorganizacja organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także nienadążanie państwa z dostosowywaniem przepisów prawnych do nowej rzeczywistości, doprowadziły szybko do powstania w kraju tzw. szarej strefy i wielu zorganizowanych grup przestępczych, których celem był szybki i duży zysk.
Tranzytowe położenie kraju pomiędzy Wschodem i Zachodem zachęcało do budowy transgranicznych siatek, a obok miejscowych grup pojawiły się i szczególnie bezwzględne rosyjskojęzyczne. Niektóre z polskich działały głównie w sferze ekonomicznej, takiej jak przemyt samochodów (z „podwykonawcami”: złodziejami aut, blacharzami, mechanikami, fałszerzami dokumentów), tytoniu czy alkoholu, handel narkotykami i organizacja prostytucji, inne – w tym te zza wschodniej granicy – miały charakter zbrojny (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu jak np. wymuszenia haraczy, porwania dla okupu, rozboje, napady na banki lub konwoje wartości pieniężnych, podkładanie ładunków wybuchowych, zabójstwa na zlecenie), z czasem tworząc także grupy multiprzestępcze. Wiele z nich charakteryzowała duża brutalność, zarówno w stosunku do ofiar, jak i członków konkurencyjnych grup – walka o strefy wpływów przyniosła eskalację przemocy, fizyczne eliminowanie konkurentów, strzelaniny na ulicach oraz podkładanie ładunków wybuchowych.
Rozrost przestępczości o zorganizowanej formie, wciągającej do współpracy także korumpowanych przedstawicieli władz, a nawet służb, zaczynał w latach 90. stanowić bardzo poważny problem, przeciwdziałanie któremu wymagało od świeżo sformowanej Policji nowego podejścia i metod. To właśnie wtedy narodziła się nowa filozofia pracy, obowiązującą do dziś w CBŚP, czyli prowadzenie proaktywnych, wyprzedzających działań rozpoznawczych i operacje ofensywne wobec największych grup przestępczych oraz wdrażanie związanych z tym nowych rozwiązań taktycznych i organizacyjnych.
Zanim powstało CBŚ
1 lipca 1991 r. w 17 tzw. „starych” Komendach Wojewódzkich Policji utworzono wydziały K-17, które miały się zająć rozpoznaniem i zwalczaniem zorganizowanych grup przestępczych na terenie ich właściwości miejscowej oraz województw ościennych. Ponieważ nie zapewniało to jednak scentralizowanego systemu walki z tego rodzaju zagrożeniami, w połowie następnego roku MSW powołało dziewięcioosobową grupę roboczą „Maraton”, która otrzymała zadanie zdiagnozowania ich skali i organizację działań o charakterze analityczno-informacyjnym. Był to swego rodzaju pierwszy krok do tworzenia przyszłego, wyspecjalizowanego pionu do walki z przestępczością zorganizowaną.
W tym samym czasie z inicjatywy oddolnej podjęto w niektórych jednostkach terenowych Policji próby tworzenia wydzielonych komórek pionu kryminalnego, skupiających się na rozpracowaniu i neutralizacji lokalnych zorganizowanych grup przestępczych. Tak powstały w grudniu 1991 r. sekcje „Antygang” w Wydziale Operacyjno-Rozpoznawczym KWP w Bydgoszczy i KWP w Krakowie, które zajęły się rozbijaniem grup dokonujących rozbojów, wymuszających haracze, kradnących samochody itp. Ponieważ przeciwnik był szczególnie niebezpieczny działalność sekcji wiązała się z oczywistą koniecznością przyjęcia efektywniejszych, bardziej dynamicznych sposobów pracy, dużej aktywności w poznawaniu i analizowaniu nowych mechanizmów przestępczych oraz „w terenie”, ale również doboru odpowiednio sprawnych i zdecydowanych w działaniu policjantów.
Służba w „Antygangu” oznaczała też uczestniczenie w treningach doskonalących taktykę i techniki zatrzymywania podejrzanych w różnych warunkach, strzelanie bojowe, prowadzenie pojazdów itp. Efektem były pierwsze liczące się sukcesy w walce z poważnymi grupami przestępczymi.
Wnioski z tego wszystkiego doprowadziły do utworzenia 1 stycznia 1994 r. (na podstawie Zarządzenia nr 37 Komendanta Głównego Policji z 21 grudnia 1993 r.) Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną, jako specjalnej komórki KGP o stricte takowym przeznaczeniu oraz wydziałów terenowych tego typu – najpierw 12, a w 1995 r. kolejnych trzech, rok później podporządkowanych jednak Komendantom Wojewódzkim Policji.
Czytaj też: Pies bojowy WDS OSŻW >>>
Do „Pezetów” rekrutowano doświadczonych policjantów, znanych już z dużej wiedzy, inicjatywy i wyników, ale nowy poziom skuteczności mieli osiągnąć dzięki nowoczesnym narzędziom do walki ze zorganizowaną przestępczością, takim jak „zakup kontrolowany”, „dostawa kontrolowana” czy „kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej” i inne operacje specjalne.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji, CBŚ KGP, CBŚP, jednostki specjalne, przestępczość, walka z przestępczością, operacje specjalne, funkcjonariusze CBŚP]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.