Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pozorowana sytuacja zakładnicza

Pozorowana sytuacja zakładnicza

Pozorowana sytuacja zakładnicza

Organizacje takie jak ISIS (tzw. Państwo Islamskie), AQ (Al-Kaida) czy AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim) nie tylko nawołują do organizowania ataków terrorystycznych w krajach szeroko pojętego zachodu, ale także publikują instrukcje dla domorosłych terrorystów, którzy – zachłyśnięci wizją zrobienia czegoś wielkiego i chwalebnego – chcieliby zorganizować spektakularny zamach, ale nie wiedzą, jak to zrobić.

Zdjęcia: DVIDS/Master Sgt. Mark C. Olsen, DHS, Florida Department of Highway Safety and Motor Vehicles, Orlando PD

Zobacz także

Błażej Bierczyński Terroryści tacy, jak my(?)

Terroryści tacy, jak my(?) Terroryści tacy, jak my(?)

Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych,...

Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych, którym uda się ujść z życiem. „Terrorysta już przeszedł na drugą stronę ulicy. / Ta odległość go chroni od wszelkiego złego / no i widok jak w kinie” pisze poetka – choć tekst można analizować na różnych poziomach, Szymborska między wierszami (nomen omen) sugeruje, iż (anty)bohater niczym nie różni...

Michał Piekarski „Człowiek z małą bombą”

„Człowiek z małą bombą” „Człowiek z małą bombą”

Nie jest łatwo mówić o współczesnym terroryźmie i antyterroryźmie inaczej niż przez pryzmat samych tylko zamachów bombowych czy efektownych akcji kontrterrorystycznych jednak są autorzy którzy podejmują...

Nie jest łatwo mówić o współczesnym terroryźmie i antyterroryźmie inaczej niż przez pryzmat samych tylko zamachów bombowych czy efektownych akcji kontrterrorystycznych jednak są autorzy którzy podejmują to wyzwanie.

dr Anna Grabowska-Siwiec PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji

PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji

Historia oprogramowania szpiegowskiego o wdzięcznej nazwie Pegasus, czyli mityczny latający koń, zdominowała na kilka lat polskie życie polityczne. Niewykluczone, że zakup i użycie tego systemu wobec przedstawicieli...

Historia oprogramowania szpiegowskiego o wdzięcznej nazwie Pegasus, czyli mityczny latający koń, zdominowała na kilka lat polskie życie polityczne. Niewykluczone, że zakup i użycie tego systemu wobec przedstawicieli ówczesnej opozycji miały wpływ na wyniki wyborów z 15 października 2023 r. Wynik dla kupujących zaskakujący. Ten nowoczesny system inwigilacyjny wdarł się do wyobraźni zwykłych ludzi i już na zawsze zostanie synonimem totalnej inwigilacji wbrew prawu i zasadom etycznym. Stał się również...

Pisanie i kolportowanie podręczników taktycznych, instrukcji produkowania IED, czy kompendiów wiedzy dotyczących walki partyzanckiej przez organizacje terrorystyczne, nacjonalistyczne czy różnych ideowców nie jest niczym nowym. Jednak w dobie Internetu dostęp do ww. publikacji jest łatwy jak nigdy przedtem.

Znalezienie instrukcji wykonania IED nie wymaga ani znajomości arabskiego, ani wiele czasu. Powiązany z AQAP anglojęzyczny magazyn „Inspire” od 2010 roku dostarcza mniej i bardziej zradykalizowanym czytelnikom instrukcji przeprowadzania różnego typu ataków na ludność cywilną. W przestrzeni Internetu krąży dziś już kilkanaście numerów periodyku, w którym anonimowi autorzy cierpliwie tłumaczą, jak wyprodukować rurobombę (ang. pipebomb), jak podłożyć ładunek wybuchowy w samochodzie lub w domu potencjalnej ofiary czy nadać IED w postaci przesyłki.

Instrukcja, jak skutecznie wjechać ciężarówką w tłum pieszych, pojawiła się po raz pierwszy w „Inspire” w 2010 roku, redakcja sugeruje też powodowanie wypadków komunikacyjnych, akty wandalizmu i niszczenie infrastruktury, wzniecanie pożarów czy zachęca do ataków z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi – zgodnie z założeniem, że każdy sposób na zabicie niewiernego jest dobry.

Czytaj też: Inspirowane ataki >>>

Merytoryczna wartości porad i instrukcji jest dyskusyjna, ale w czasach Internetu odpowiednio zdeterminowany radykał, zainspirowany kreatywnymi pomysłami z gazetki, nie będzie miał problemu z poszerzaniem wiedzy i doprecyzowaniem pomysłów czy sugestii. Bez trudu znajdzie także fora tematyczne i specjalistów gotowych dyskutować, uczyć czy dawać wskazówki. I niekoniecznie muszą być to osoby równie zradykalizowane i pałające chęcią zabijania niewiernych.

Skrypty dla studentów kierunków związanych z chemią, fora pirotechniczne, kanały na youtube pokazujące ciekawe eksperymenty – są nieocenione, gdy wiedza z broszurki wydanej przez AQ jest niewystarczająca. Publikowanie kreatywnych pomysłów na zabijanie ludności cywilnej nie jest tylko domeną AQ czy AQAP.

Podobnie działa ISIS, na łamach magazynu „Rumiyah” od dwóch lat pojawiają się artykuły, w których nie tylko nawołuje się do przemocy w stosunku do niewiernych, ale redakcja dostarcza konkretne pomysły i instrukcje, jak skutecznie dokonać podpalenia, zaatakować za pomocą noża, zdobyć broń palną czy zwabić potencjalną ofiarę. ISIS wydaje ponadto ebooki instruktażowe przeznaczone dla radykalnych zwolenników organizacji mieszkających na Zachodzie.

Tzw. pozorowana sytuacja zakładnicza1

Po zaprzestaniu wydawania magazynu „Dabiq”, flagowym okrętem propagandy ISIS jest magazyn „Rumiyah” wydawany przez agencję medialną Al-Hayat Media Centre. Arabski tytuł oznacza Rzym i jest nawiązaniem do hadisu mówiącego o muzułmańskich podbojach. Na łamach magazynu publikowany jest cykl pt. „Just terror tactics”. Autorzy wyjaśniają, że nazwa cyklu nawiązuje do sprawiedliwego i w pełni usprawiedliwionego odwdzięczenia się niewiernym za wszystkie działania godzące w Bliski Wschód i diasporę muzułmańską. Odpowiedzią na nie mają być właśnie akcje określane mianem sprawiedliwych (ang. just terror operations) organizowane w miejscach, gdzie większość stanowią niewierni (arab. dar-al-kufr), przez bojowników, którzy zadeklarowali wierność (arab. bay’ah) tzw. Państwu Islamskiemu. Autorzy namawiają do atakowania ludności cywilnej w krajach UE i USA, uświadamiając przy okazji, że każdy zamach terrorystyczny, każda próba zamachu to nie tylko śmierć niewiernych, ale także poważne konsekwencje dla państwa i społeczeństwa – strach obywateli, poczucie zagrożenia, spadek zaufania do władz i chaos.

W maju 2017 r. na łamach „Rumiyah” znalazł się artykuł poświęcony tematyce sytuacji zakładniczych (ang. hostage taking). Artykuł pisany jest w charakterystycznym dla tego magazynu stylu; wyselekcjonowane fragmenty Koranu i hadisy mają przekonać domorosłego zamachowca, że zabijając niewiernych spełnia swój (pseudo-) religijny obowiązek. Autor zachęca do urządzania strzelanin w tłocznych i słabo chronionych miejscach publicznych, ponadto przekonuje, że stworzenie sytuacji zakładniczej nie tylko podnosi skuteczność ataku – liczoną w liczbie ofiar, ale także wzmacnia medialny efekt akcji, a więc przyczynia się do realizacji celów miękkich terroryzmu.

Medialność ataku podkreślana jest w publikacjach organizacji terrorystycznych niezwykle często. Początkujących terrorystów poucza się, żeby organizując atak w sposób jasny i jednoznaczny określili, że został przeprowadzony z inspiracji ISIS. Tak, aby atak nożem czy podpalenie nie zostały sklasyfikowane jako „zwykłe” zabójstwo czy wypadek. Należy więc napisać list, nagrać manifest, umieścić kilka zdań w mediach społecznościowych lub choćby na miejscu zbrodni zostawić kartkę z napisem ISIS. W przypadku sytuacji zakładniczej dochodzi jeszcze element relacjonowania zdarzenia przez media. Kilkugodzinne przetrzymywanie ofiar wzmaga zainteresowanie mediów, daje czas na przyjazd ekip telewizyjnych i rozłożenie sprzętu, gwarantuje zainteresowanie opinii publicznej i pogłębienie efektów miękkich zamachu.

Autor instrukcji w sposób wyraźny pisze, że sytuacja zakładnicza z założenia powinna przekształcić się w masakrę. Wzięcie zakładników ma na celu przede wszystkim przedłużenie akcji. ISIS zachęca do brania zakładników, ale tylko po to, by potem stali się ofiarami. Podjęcie negocjacji ma tylko przedłużyć sytuację zakładniczą, ale nie służy uzyskaniu ustępstw czy wymianie zakładników.

Zasadne wydaje się w takim przypadku użycie terminu pozorowana sytuacja zakładnicza na określenie propagowanej przez ISIS taktyki. Celem takiego postępowania jest: wydłużenie aktu terrorystycznego, zebranie potencjalnych ofiar w jednym miejscu, przyciągnięcie uwagi mediów, a przede wszystkim opóźnienie szturmu (z powodu obawy o życie zakładników) i maksymalizacja ofiar – opóźniona pomoc medyczna skutkuje większą liczbą ofiar, zwłaszcza gdy w pierwszej części zamachu przyjęto taktykę aktywnego strzelca.

Na żadnym etapie rozważań nie podano szczegółowych kryteriów „selekcji” ofiar – wystarczy, że po prostu są niewiernymi, mieszkają na terenach zdominowanych przez niewiernych, znajdą się w miejscu dogodnym do zorganizowania ataku. Identyczną retorykę stosuje się w artykułach publikowanych na łamach powiązanego z AQAP „Inspire”. Autor instrukcji przestrzega, że najprawdopodobniej podobna akcja skończy się szturmem policji/służb, w którym napastnik zginie, jakkolwiek zginie w glorii chwały męczennika, przed którym zaraz po śmierci uchylą się bramy Raju.

Czytaj też: „Człowiek z małą bombą” >>>

Autor instrukcji sugeruje wybrać zamknięte (przestrzennie), zatłoczone miejsce publiczne, spędzić obecnych tam ludzi w jedno miejsce, a po przejęciu kontroli nad sytuacją, rozpocząć zabijanie tak, by jak najwięcej ofiar poniosło śmierć, zanim wkroczy policja. Jako przykład wykorzystania taktyki podano atak w hali Bataclan (Paryż, 2015) oraz atak na klub Pulse (Orlando, 2016), podkreślając, że zamachowiec skorzystał z opóźnienia szturmu, co pozwoliło zabić mu więcej niewiernych.

Tego typu publikacje mogą mieć konkretne konsekwencje, wśród których należy wymienić: radykalizację poglądów i zmotywowanie wahających się oraz utwierdzenie ich w przekonaniu, że niewierni zasługują na śmierć, co może doprowadzić do wzrostu liczby ataków na ludność cywilną w europejskich miastach. Podobne publikacje mogą powodować brutalność i bezwzględność napastnika, niechęć do podejmowania (sensownych) rozmów z negocjatorami, a przede wszystkim pozorowanie sytuacji zakładniczej w celu przedłużenia akcji/opóźnienia szturmu.

Autor publikacji udziela w gruncie rzeczy porad bardzo ogólnych, przeznaczonych dla tych, którzy nigdy nie brali udziału w działaniach bojowych, nie odbyli szkolenia wojskowego, ani nie mają doświadczenia w walce w terenie zurbanizowanym. Warto pamiętać jednak, że dla odpowiednio zmotywowanego, a przy tym zradykalizowanego domorosłego terrorysty ten typ komunikatu może okazać się wystarczający, zwłaszcza, że w publikacjach dla sympatyków ISIS pojawiają się często wywody, że w przypadku ataku na niewiernych to nie sprzęt i umiejętności bojownika tylko pełne zaufanie do Boga i wiara w jego moc sprawczą gwarantują powodzenie misji.

Zamach w Orlando. Taktyka: od aktywnego strzelca do pozorowanej sytuacji zakładniczej

12.06.2016 r. około godziny 2 nad ranem uzbrojony w karabinek SIG Sauer MCX i samopowtarzalny pistolet Glock 17, Umar (Omar) Siddeq Mateen zaczął strzelać do uczestników imprezy odbywającej się w gejowskim klubie w Orlando na Florydzie. Typ broni oraz duża ilość amunicji sugerują, że atak zaplanowano tak, by zmaksymalizować liczbę ofiar.

Najwięcej osób zginęło podczas pierwszych 16 minut ataku, następnie napastnik przestał strzelać, wziął zakładników i zabarykadował się w łazienkach, utrzymując łączność telefoniczną z policyjnymi negocjatorami. Zmiana taktyki z „aktywnego strzelca” na „sytuację zakładniczą” spowodowała, że atak trwał ponad 3 godziny. Napastnik, który zadeklarował wierność tzw. Państwu Islamskiemu, zginął podczas wymiany ognia z policją.

W zamachu zginęło 49 osób (oraz zamachowiec), 53 osoby zostały ranne. Ten zamach terrorystyczny uważany jest za jeden najkrwawszych tego typu ataków w amerykańskiej historii.

Atak został sklasyfikowany jako akt terroryzmu krajowego (tzw. rodzimy terroryzm – home grown terrorism), a napastnikiem był 29-letni obywatel amerykański pochodzenia afgańskiego, urodzony w Nowym Jorku, mieszkający w Fort Pierce na Florydzie.

Śledztwo wykazało, że Mateen nie miał bezpośrednich kontaktów z żadną organizacją terrorystyczną, choć więc zadeklarował wierność ISIS, nie można zaryzykować stwierdzenia, że był bojownikiem. Napastnik był pracownikiem ochrony, przeszkolonym w posługiwaniu się bronią, w zamachu użył własnej broni. W mediach pojawiła się informacja, że Mateen był homoseksualistą, bywał w klubie „Pulse”, korzystał z gejowskich stron i aplikacji randkowych, jakkolwiek istnieją rozbieżności w źródłach. Wizyty w klubie mogły oczywiście wynikać z chęci szukania przygód, ale mogły być też elementem przygotowania zamachu, rozpoznaniem lokalizacji itp.

W przypadku ataku w klubie Pulse zmiana taktyki przyniosła określone skutki: oddziały policyjne wycofały się na zewnątrz (podejrzewano także, że napastnik podłożył wewnątrz IED, najprawdopodobniej błędnie zidentyfikowano akumulator/element oświetlenia jako część IED). Zamach został przeciągnięty w czasie. Pomoc medyczna nie mogła dotrzeć do wszystkich poszkodowanych, nie było możliwości udzielenia pomocy ofiarom z ranami postrzałowymi znajdującym się wewnątrz klubu, co obniżyło ich szanse na przeżycie.

Służby opóźniły szturm także dlatego, że zamachowiec wkrótce zadeklarował, że ma kamizelkę z ładunkiem wybuchowym, a na zewnątrz jest samochód (samochody) wypełnione materiałami wybuchowymi. Napastnik wykonał kilka rozmów telefonicznych, prowadzone były także negocjacje; Mateen o 2:35 zadzwonił pod numer 911, poinformował o strzelaninie w Orlando i zadeklarował wierność ISIS, następnie odłożył słuchawkę.

Policyjny negocjator uzyskał połączenie z zamachowcem o 2:48 i przeprowadził trzy rozmowy – ostatnia zakończyła się o 3:27. Treść rozmów została udostępniona w Internecie, z transkrypcji ww. jasno wynika, że radykalny zwolennik ISIS nie planował uwolnić zakładników w zamian za jakieś ustępstwa, nie próbował ocalić swojego życia, a przedstawione przez niego żądania były bardzo ogólnie sformułowane i niemożliwe do spełnienia, zwłaszcza w krótkim czasie. Z tego powodu zasadnym jest nazwanie tej sytuacji zakładniczej pozorowaną.

Napastnik zaatakował nocny klub, tzw. miękki cel (ang. soft target), czyli lokalizację, która jest obiektem łatwo dostępnym dla zamachowca. W przypadku ataków na terytorium UE i USA – najczęściej wybierane przez terrorystów z salafickich organizacji terrorystycznych (ISIS, AQ, AQAP). Ze statystyk „sukcesów” opublikowanych w arabskojęzycznym, wydawanym przez ISIS arabskojęzycznym tygodniku „Al-Naba”, także jasno wynika, że działający poza Syrią i Irakiem bojownicy powiązani z ISIS najczęściej atakowali przede wszystkim cele miękkie.

Klub nocny, taki jak „Pulse”, jest stosunkowo łatwym celem dla zdeterminowanego napastnika, ponieważ przebywa tam duża liczba potencjalnych ofiar, które nie spodziewają się zamachu, a zamachowiec ma po swojej stronie element zaskoczenia. W klubie panuje atmosfera zabawy, rozluźnienia, a zmęczenie i emocje utrudniają szybką reakcję i racjonalne decyzje, bywalcy imprez nie stronią od alkoholu i innych substancji spowalniających szybkość reakcji oraz ocenę poziomu zagrożenia.

Czytaj też: Terroryści tacy, jak my(?) >>>

Architektura takich klubów także czyni je miejscami, z których trudno się wydostać w przypadku ataku, a liczba dróg ucieczki jest ograniczona. Przykładami zamachów dokonanych w tego typu miejscach są: zamach podczas koncertu w hali Bataclan (89 zabitych) w Paryżu w 2015 r., strzelanina podczas pokazu filmu (12 zabitych) w Aurorze (Colorado) w 2012 r., a także zamach terrorystyczny w Moskwie w 2002 roku, podczas przedstawienia w Teatrze na Dubrowce (170 zabitych).

W przypadku ataku w miejscu publicznym selekcja ofiar jest praktycznie niemożliwa, gdyż liczy się czas, napastnik zdaje sobie sprawę, że w ciągu kilku minut przybędą służby ochrony lub policja W Orlando napastnik także nie wybierał ofiar, tylko strzelał do osób znajdujących się najbliżej niego.

Podsumowanie

Opisywany atak terrorysty należy do typu zdarzeń, które trudno przewidzieć i trudno im zapobiec. Napastnik nie miał powiązań z grupą terrorystyczną, zaatakował samodzielnie, nie kontaktował się z organizacją, nie szukał pomocy, ani dodatkowych źródeł finansowania, nie spotykał z współwykonawcami, a jego aktywność w Internecie nie budziła podejrzeń. Stąd, możliwości niedopuszczenia do ataku w wyniku pracy operacyjnej służb były ograniczone i pomimo wzmożonej czujności policji, atak został przeprowadzony w sposób zaplanowany przez zamachowca.

Do ataku doszło poza terytorium aktualnie toczących się konfliktów zbrojnych, zginęli w nim cywile, a obszarem działania terrorysty była przestrzeń miejska, zaatakowano tzw. cel miękki – słabo chroniony i ogólnodostępny. Zamachwiec najpierw zaczął strzelać do uczestników imprezy, następnie upozorował sytuację zakładniczą, by pod pozorem podjęcia negocjacji przedłużyć atak.

Atak skutkował ofiarami śmiertelnymi, ale także doszło do zrealizowania tzw. miękkich celów organizacji terrorystycznej. Ponadto, organizacja używa przykładu tego ataku na zobrazowanie sposobu postępowania z zakładnikami, zachęcając do pozorowania sytuacji zakładniczych i tym samym maksymalizowania liczby ofiar.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1 Określenie używane przez autorkę artykułu, w anglojęzycznych publikacjach ISIS używa się określenia hostage-taking in the lands of disbelief, które nie oddaje istoty taktyki sugerowanej przez autorów publikacji.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Przemysław Guła Działania drugiego planu

Działania drugiego planu Działania drugiego planu

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się...

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się zdarza, aby taki przekaz zagłębiał się w szczegóły dotyczące ewakuacji osób. Czy wynika to tylko z ochrony procedur taktycznych? Moim zdaniem głównie z faktu uznawania samej ewakuacji za o wiele mniej ważną – a byłoby dobrze stawiać ją pod tym względem zaraz za szturmem.

CR Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Bezzałogowce w działaniach specjalnych Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko...

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

Sebastian Kalitowski Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na...

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na łamach „Washington Post” i „Associated Press”, które na krótko po zabiciu Osamy bin Ladena przekazały kolejne potwierdzające to istotne informacje.

CR Biometryka w działaniach specjalnych

Biometryka w działaniach specjalnych Biometryka w działaniach specjalnych

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.

Patrick von Krienke Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy...

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy sprawdzał się w tej roli. Jednak dzięki wprowadzeniu nowej klasy niewielkich maszyn bojowych sytuacja może ulec diametralnej zmianie.

CR Post mortem

Post mortem Post mortem

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji...

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji operacji specjalnej realizowanej przez siły specjalne wspólnie ze służbami specjalnymi, przeciwko celom takim jak Osama bin Laden (OBL). A właśnie tym była operacja „Neptune Spear” .

Michał Piekarski Polityczny skalpel

Polityczny skalpel Polityczny skalpel

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...

Michał Piekarski Licencja na zabijanie?

Licencja na zabijanie? Licencja na zabijanie?

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...

CR Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk...

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk NATO w Afganistanie, poszczególne kraje wchodzące w skład koalicji realizują swoje zadania militarne z pełną świadomością, że fi asko tej misji może spowodować potężny kryzys w sojuszu.

Ireneusz Chloupek Wspólne zadanie

Wspólne zadanie Wspólne zadanie

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.

Michał Piekarski Terror na ulicach

Terror na ulicach Terror na ulicach

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.

Ireneusz Chloupek ATLAS - pomoc i współpraca

ATLAS - pomoc i współpraca ATLAS - pomoc i współpraca

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Michał Piekarski Bezpieczne mistrzostwa

Bezpieczne mistrzostwa Bezpieczne mistrzostwa

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

CR Odpowiednie struktury

Odpowiednie struktury Odpowiednie struktury

Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo...

Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo Wojsk Specjalnych - JW 2305. Dowódca GROM-u odszedł ze służby zaraz po mianowaniu na stanowisko Dowódcy Wojsk Specjalnych płk. Patalonga, nomen omen, byłego dowódcy tej jednostki. Mimo braku rzetelnych informacji, mogących szczegółowo wyjaśnić całościowe tło konfliktu, do którego doszło pomiędzy...

CR Jesteśmy gotowi?

Jesteśmy gotowi? Jesteśmy gotowi?

Dynamika zmian polityczno-społecznych i gospodarczych na świecie doprowadziła do wykrystalizowania się trzech najbardziej prawdopodobnych czynników zagrożeń o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić...

Dynamika zmian polityczno-społecznych i gospodarczych na świecie doprowadziła do wykrystalizowania się trzech najbardziej prawdopodobnych czynników zagrożeń o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić w Europie. Są to zagrożenia terroryzmem religijnym, nacjonalistycznym oraz ekoterroryzmem.

Sebastian Kalitowski Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu

Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu

Dane i statystyki pokazują, że liczba ataków pirackich i morskich napadów zbrojnych na świecie zmniejsza się. Według danych Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz Ocean Beyond Piracy w 2011 r. doszło...

Dane i statystyki pokazują, że liczba ataków pirackich i morskich napadów zbrojnych na świecie zmniejsza się. Według danych Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz Ocean Beyond Piracy w 2011 r. doszło do spadku aktywności piratów oraz liczby aktów przemocy w stosunku do marynarzy na morzu. Odnotowane przez IMB incydenty ataku pirackiego i napadu zbrojnego w 2011 roku pokazują niewielki spadek z liczby 445 ataków w 2010 roku do 439 w 2011 roku. Pomimo globalnego spadku w ubiegłym roku aktywność...

CR Reforma

Reforma Reforma

Polskie siły zbrojne od wielu lat dotykane są różnego rodzaju reformami, reorganizacjami i innymi zmianami „na lepsze”. W lipcu br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawił „projekt założeń...

Polskie siły zbrojne od wielu lat dotykane są różnego rodzaju reformami, reorganizacjami i innymi zmianami „na lepsze”. W lipcu br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawił „projekt założeń ustawy o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw”, który jest przygotowaniem do nowej reformy Sił Zbrojnych RP, mającej wpływ m.in. także na przyszłość Wojsk Specjalnych.

CR Między rozpoznaniem a wywiadem

Między rozpoznaniem a wywiadem Między rozpoznaniem a wywiadem

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor,...

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor, starożytny generał, nazywa mądrymi władcami i dowódcami tylko takich, którzy zrobią wszystko, aby „wiedzieć wcześniej i więcej” niż wróg, bo to przyniesie im zwycięstwo. Informacje o liczebności przeciwnika, jego planach i rozmieszczeniu wojsk oraz terenie przyszłego działania zawsze były kluczowym...

CR UAV demonizowane

UAV demonizowane UAV demonizowane

Ostatnio krajowe i światowe media regularnie obiegają informacje o użyciu bezzałogowych statków powietrznych w akcjach uderzeniowych w Afganistanie, Pakistanie i Afryce Wschodniej - administracja Obamy...

Ostatnio krajowe i światowe media regularnie obiegają informacje o użyciu bezzałogowych statków powietrznych w akcjach uderzeniowych w Afganistanie, Pakistanie i Afryce Wschodniej - administracja Obamy często bowiem „finalizuje” ofensywne działania przeciwko terrorystom za pomocą przenoszonych przez nie pocisków Hellfire i 500-funtowych bomb kierowanych.

CR Specjaliści z rezerwy

Specjaliści z rezerwy Specjaliści z rezerwy

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie...

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie i umiejętności - niezbędne w określonych sytuacjach, gdy jednostka przechodzi do działań bojowych czy wydziela komponenty do operacji poza granicami kraju, ale z drugiej strony, często tak specjalistyczne, że trudno je wykorzystać, utrzymywać i rozwijać podczas codziennej służby garnizonowej. Rozwiązaniem...

CR DZIAŁANIA NIEREGULARNE

DZIAŁANIA NIEREGULARNE DZIAŁANIA NIEREGULARNE

Doktryny wojenne oraz podręczniki strategii zmieniają się wraz z upływem czasu i rozwojem cywilizacyjnym, jednak pewne zasady i reguły walki czy działań wojennych, pozostają niemal niezmienne. Sun Tsu...

Doktryny wojenne oraz podręczniki strategii zmieniają się wraz z upływem czasu i rozwojem cywilizacyjnym, jednak pewne zasady i reguły walki czy działań wojennych, pozostają niemal niezmienne. Sun Tsu czy Clausewitz są wciąż cytowani, mimo że od ich czasów minęły stulecia. Ale czy rzeczywiście nic się nie zmieniło w postrzeganiu oraz definiowaniu sposobów prowadzenia wojny w XXI wieku? Kilkadziesiąt ostatnich lat przyniosło wzrost znaczenia wykorzystania w tym celu innych sił niż konwencjonalne formacje...

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.