Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się zdarza, aby taki przekaz zagłębiał się w szczegóły dotyczące ewakuacji osób. Czy wynika to tylko z ochrony procedur taktycznych? Moim zdaniem głównie z faktu uznawania samej ewakuacji za o wiele mniej ważną – a byłoby dobrze stawiać ją pod tym względem zaraz za szturmem.
Ta scena bardzo szybko stała się kultowa. Oto trójka amerykańskich funkcjonariuszy w piwnicy ambasady RP w Iraku usiłuje nauczyć się wymowy swoich nowych danych. Nazwiska oczywiście obfitują w szeleszczące...
Ta scena bardzo szybko stała się kultowa. Oto trójka amerykańskich funkcjonariuszy w piwnicy ambasady RP w Iraku usiłuje nauczyć się wymowy swoich nowych danych. Nazwiska oczywiście obfitują w szeleszczące głoski, które dla każdego, z wyjątkiem Polaka, brzmią jak brzęczenie muchy. Czas mija, a „być albo nie być” całej operacji zależy od tego, czy Amerykanin w stosownej chwili powie bez akcentu „Grzegorz Ćwikliński”. Wygląda na to, że nie powie. Wtedy wkracza Bogusław Linda w roli wzorowanej na postaci...
Czas transformacji jest próbą dla każdego państwa, które ją przechodzi. Nie można przeprowadzić jej idealnie. To tak jakby chcieć dorastać bez burzy hormonów i nastoletnich emocji. Nie można nie popełnić...
Czas transformacji jest próbą dla każdego państwa, które ją przechodzi. Nie można przeprowadzić jej idealnie. To tak jakby chcieć dorastać bez burzy hormonów i nastoletnich emocji. Nie można nie popełnić błędów. Tak było i z Polską. Przechodzenie z systemu niedemokratycznego do demokracji zachodniej naznaczone było niedoskonałościami, brakiem doświadczenia, a także dużą ilością oczekiwań i ideałów. W takiej atmosferze budowano cywilne służby specjalne III RP. I nawet gdyby wówczas była to najważniejsza...
Od kilku tygodni linia frontu w Ukrainie pulsuje jak sinusoida. Sukcesom obrońców towarzyszą kontrataki Rosjan, trudno na ten moment mówić o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. „Tempo” i „momentum” – dwie...
Od kilku tygodni linia frontu w Ukrainie pulsuje jak sinusoida. Sukcesom obrońców towarzyszą kontrataki Rosjan, trudno na ten moment mówić o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. „Tempo” i „momentum” – dwie z kilku zasadniczych cech militarnych kampanii – wciąż nie towarzyszą letniej kontrofensywie. Tymczasem my – Zachód, docieramy do bardzo niebezpiecznego punktu. Przyzwyczajamy się do wojny na wschodzie, jesteśmy coraz mniej wrażliwi na doniesienia z rejonu walk. Przestrzeń medialną wypełniają inne...
Przytoczyć tutaj można wydarzenia w Waco (1992 r.), gdy nie udało się ewakuować żadnej osoby ze szturmowanego obiektu, gdyż skupiono się na samym zatrzymaniu i zwalczaniu zagrożenia, a nie na ratowaniu ludzi. Innym przykładem jest operacja w Magdalence (2003 r.), gdzie nie udało się ewakuować rannych szturmanów. Podczas odbicia samolotu w Marsylii w 1994 roku miała miejsce ewakuacja natychmiastowa, odbywająca się równolegle z walką z terrorystami. Operacja odbicia teatru w Moskwie w 2002 roku to z kolei przykład ewakuacji planowej, jednak przeprowadzonej i kontrolowanej tylko do momentu opuszczenia budynków przez zakładników (później zaś prowadzonej chaotycznie przez służby medyczne), a Biesłan (2004 r.) - natychmiastowej, wręcz na zasadzie „ratujmy co się da” - czyli ewakuacji wymuszonej przez rozwój sytuacji, eksplozje materiałów wybuchowych oraz panikę wśród zakładników.
Opierając się na doświadczeniach bojowych i szkoleniowych z wcześniejszych lat oraz na analizie kilku operacji uwalniania zakładników można przyjąć trzy podstawowe rodzaje ewakuacji: planową, natychmiastową oraz skrytą.
Ewakuacja planowa
Jest przygotowywana w momencie zaistnienia zdarzenia, z uwzględnieniem rodzaju obiektu (plany budynku lub terenu, na którym znajduje się obiekt), liczby zakładników i ewentualnych rannych. Przeprowadza się ją po zakończeniu działań szturmowych i wyeliminowaniu zagrożenia. Podczas ewakuacji planowej przeprowadzający ją powinni nadal zachowywać pełną gotowość bojową. Przy dużej liczbie zakładników należy podzielić ich na grupy, wyznaczyć spośród nich osobę, która będzie pomagać przy ewakuacji, i zapanować nad grupą. W celu uniknięcia paniki wśród zakładników należy ewakuować ich małymi grupami, które wcześniej były określone, w miarę możliwości nie rozdzielając przy tym rodzin.
To właśnie m.in. także z uwagi na planowane działania ewakuacyjne podczas operacji odbijania zakładników rozpoczęcie jakichkolwiek działań bojowych musi być poprzedzone szczegółowym rozpoznaniem. Nie jest to łatwe, gdyż często sytuacja nie pozwala na rzetelne przeprowadzenie rozpoznania, a niekiedy zostaje niestety ono słabo lub błędnie przeprowadzone ze względu na brak kompetencji danej służby. Po pierwsze, musi zostać rozpoznane zagrożenie (liczba osób zagrożonych, rodzaj zagrożenia, najgorszy scenariusz zdarzeń), po drugie, znana powinna być również topografia terenu (m.in. drogi dojazdu, ciągi komunikacyjne w obiektach, miejsca osłonięte w pobliżu strefy zagrożenia). Należy wyznaczyć punkt ewakuacji rannych, strefy bezpieczne, strefy filtracyjne oraz określić kanały łączności, główne i zapasowe.
Drogę do punktu ewakuacji rannych planujemy tak, aby ruch pojazdów odbywał się w jednym kierunku (osobna droga wyjazdowa), unikniemy wtedy zblokowania pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających biorących udział w ewakuacji. Punkt ewakuacji rannych wyznaczamy jak najbliżej miejsca zdarzenia, ale poza strefą zagrożenia, powinien znajdować się w strefie filtracyjnej dla zakładników. Należy wyznaczyć miejsce docelowe dla zakładników (autobusy, namioty) oraz punkt opatrunkowy (szpital polowy).
W strefie filtracyjnej, w której organizujemy punkt pierwszej pomocy, o ile nie ma lepszych warunków, powinny być rozstawione namioty. W namiotach należy zorganizować szpital polowy, oddzielny dla zakładników i oddzielny dla szturmanów. W tym drugim powinna znajdować się szafa pancerna na broń. Należy wystawić wartownika, który będzie potrafił przekazać informacje, do którego szpitala przewieziono danego rannego oraz ogólnikowo określić jego stan zdrowia. Trzeba założyć, że w dużej operacji antyterrorystycznej będzie brała udział więcej niż jedna jednostka AT. Informacji mogą potrzebować zarówno ranni koledzy, jak i poszczególni dowódcy grup szturmowych. Pierścienie, zewnętrzny i wewnętrzny, nie dopuszczają osób postronnych.
Pierwszemu lekarzowi, który przyjechał na miejsce zdarzenia, należy przedstawić zarys zagrożenia, z jakim mamy do czynienia, które lekarz przedstawi z kolei dyspozytorowi Pogotowia Ratunkowego (liczba karetek potrzebnych na miejscu, służby medyczne wskażą też, do jakich szpitali będą ewakuowani ranni). Dyspozytor powiadamia o sytuacji szpitale, które powinny przygotować się do przyjęcia rannych i określić, jaką liczbą są w stanie się zaopiekować. Za segregację rannych i kierowanie poszczególnych karetek do danych szpitali w pierwszej fazie odpowiedzialny jest lekarz, który pierwszy przybył na miejsce zdarzenia. W dalszej fazie operacji może on być zastąpiony przez wyznaczonego przez sztab kryzysowy koordynatora medycznego.
Zawczasu należy określić również zakres współpracy z jednostkami Straży Pożarnej (jaką liczbą przeszkolonych ratowników dysponują oraz ilu i w jakim czasie są w stanie zebrać, jakim sprzętem dysponują i jaką jego ilością, chodzi tu między innymi o nosze, deski, zestawy ratunkowe). W przypadku dużej liczby rannych, po zakończeniu działań szturmowych, ratowników medycznych Straży Pożarnej włącza się do zespołów ratunkowych AT (RSC).
W dużych kompleksach budowlanych należy przyjąć zasadę, że pełne bezpieczeństwo osiągniemy dopiero po zakończeniu ewakuacji i ponownym przeszukaniu obiektu pod kątem obecności niewykrytych wcześniej terrorystów. Powoduje to, że wszelkie czynności ratunkowe należy wykonywać z ubezpieczeniem bojowym, co ma swoje przełożenie na liczbę funkcjonariuszy planowanych do tych działań.
Koordynujący ewakuację powinien przewidzieć możliwe drogi, którymi zakładnicy mogą uciekać, w tym w razie wybuchu paniki. Należy wyznaczyć zespoły ewakuacyjne, które w razie zaistnienia takiej sytuacji będą w stanie zapanować nad zakładnikami (liczba i wielkość zespołów ewakuacji jest uzależniona od liczby zakładników i przewidywanych dróg ucieczki), w tym biorąc pod uwagę konieczność ewentualnego użycia wobec nich także środków przymusu. Zapanowanie nad zakładnikami wiąże się bowiem ze zorganizowaniem uporządkowanego szyku potrzebnego do sprawnej ewakuacji. W przypadku paniki dużej grupy nie należy skupiać się na wymuszaniu czegokolwiek na zakładnikach, a jedynie zająć stanowiska bezpieczne na wypadek ewentualnego kontaktu z przeciwnikiem. Jedynie w sytuacji, gdy zachowanie jednego z zakładników nosi znamiona przestępstwa lub nadmiernie utrudnia działania, należy wymusić na nim posłuszeństwo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Zawczasu wyznacza się paramedyków do przeprowadzenia klasyfikacji osób objętych priorytetem ewakuacji oraz udzielenia pierwszej pomocy rannym oraz wyznacza zespoły RSC, które wkraczają do akcji na wezwanie paramedyków, gdy ci nie są w stanie udzielić pomocy ze względu na zagrożenie ich życia oraz rannych. Uwzględniając dane z rozpoznania, wyznacza się miejsce wyczekiwania dla zespołów ewakuacyjnych oraz ustala miejsce i sposób przejęcia zakładników. Należy wyznaczyć miejsca, w których zostaną utworzone filtry bezpieczeństwa (przeszukanie, kajdankowanie, oznakowanie przeszukanych, podział na grupy).
Należy skierować w nie zespoły filtracyjne, które powinny być tworzone przez inne formacje policji niż bezpośredni wykonawcy szturmu z pododdziałów AT (np. oddziały prewencji). Jak najbardziej wskazana jest obecność policjantek w przypadku konieczności sprawdzania kobiet i dzieci. Policjanci na wszystkich etapach ewakuacji powinni być przygotowani na ewentualne wychwycenie terrorysty kamuflującego się jako zakładnik (jak się to często zdarza, począwszy od operacji odbicia ambasady irańskiej w Londynie w 1980 r.).
Ewakuacja natychmiastowa
W skrócie można ten rodzaj ewakuacji określić jako „ratowanie kogo się da”. Tego typu ewakuacja została wymuszona np. podczas operacji w Biesłanie, gdy działania terrorystów wymusiły szturm natychmiastowy, który ze względu na okoliczności (panika wśród zakładników) oraz brak przygotowania lokalnych służb, przyniósł, niestety, opłakany skutek.
Ewakuacja natychmiastowa rozpoczyna się jednocześnie ze szturmem na obiekt zaminowany bądź podczas przejmowania obiektu etapami, w czasie walki z terrorystami (szturm natychmiastowy). Należy wówczas w jak najkrótszym czasie wyprowadzić zakładników ze strefy zagrożonej. Można w tym celu wykorzystać system zaplanowany na wypadek paniki (wszystkie możliwe wyjścia) – zespoły szturmowe po zdobyciu danej strefy przekazują ją zespołom ewakuacji (RSC). Ewakuacja tego typu może również zaistnieć w sytuacji, gdy ranni szturmani nie mogą z miejsca zagrożonego zostać ewakuowani przez własny zespół.
Wówczas, nie zatrzymując szturmu, jednocześnie kieruje się po rannych operatorów zespoły RSC. Zespół RSC, wyposażony w tarcze kuloodporne i broń automatyczną (potężna siła ognia) oraz zestaw do pierwszej pomocy (nosze, apteczka itp.), działa niezależnie od planowej pomocy medycznej, jego zadaniem jest działanie w miejscu i czasie, kiedy planowa służba zdrowia nie ma możliwości zbliżenia się do obiektu (walka). Jeśli warunki taktyczne i terenowe pozwalają, wykorzystuje się pojazdy opancerzone. Przyjmuje się, że nie mniej niż 50 procent operatorów z grup szturmowych winno posiadać dodatkową specjalizację jako paramedycy. Pomaga to w znacznym stopniu klasyfikować osoby do priorytetów ewakuacji. To oni pierwsi podejmują decyzję o wezwaniu RSC oraz klasyfikują priorytet ewakuacji.
W przypadku połączonych działań bojowych szturmu i ewakuacji należy koniecznie określić kanały łączności, na których pracują zespoły, oraz kanały zapasowe – na wypadek przejęcia radiostacji przez terrorystów.
Najgorszym scenariuszem jest ewakuacja w sytuacji, gdy rozpoczęło się zabijanie zakładników. Po rozpoczęciu szturmu natychmiastowego następuje działanie – ratować kogo się da. Podczas szturmu natychmiastowego na niektóre obiekty nie powinno się wykorzystywać głównych ciągów komunikacyjnych, aby w przypadku powstania paniki uciekający zakładnicy nie wpadli na szturmujące zespoły.
Ewakuacja skryta
Następuje w sytuacji, gdy w obiekcie znajdują się zakładnicy, którzy nie są w bezpośrednim kontakcie z terrorystami (inna część budynku), a istnieje uzasadnione podejrzenie, że w każdej chwili może być zagrożone ich życie. W nocy bezwzględnie należy zachować dyscyplinę dźwiękową i świetlną. W przypadku rozpoczęcia skrytej ewakuacji za dnia można dokonać jednocześnie odwrócenia uwagi terrorystów przez zastosowanie fortelu, jednak nie powinien on symulować działań szturmowych – może to być na przykład spowodowanie pożaru pojazdu i rozpoczęcie akcji gaśniczej.
W miarę możliwości nie nawiązuje się jednak kontaktu z terrorystami. Bardzo ważne jest skryte, ciche podejście zespołów szturmowych (ewakuacyjnych) w rejon, z którego będą ewakuowani zakładnicy, z uwzględnieniem ubezpieczenia bojowego. Konieczne staje się zabezpieczenie całego rejonu na kierunkach wraz z wszystkimi otworami obiektów, z których może pojawić się zagrożenie, gdyż trzeba kierować się minimalizacją strat własnych oraz strat wśród zakładników.
Dowódca zespołu szturmowego koordynuje rozwinięcie szturmanów oraz późniejszą kolejność wyprowadzania zakładników. W miarę możliwości, sprawdzanie kolejnych pomieszczeń w obiektach pod kątem obecności przeciwnika powinno rozpocząć się od najbliższych dróg ewakuacji.
Po wejściu podaje się zakładnikom ciche, ale jasne komunikaty, aby przygotowali się do ewakuacji, w tym informuje ich o zachowaniu dyscypliny dźwiękowej i świetlnej. Wszyscy muszą zostać przeszukani, czy nie posiadają broni lub materiałów niebezpiecznych. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, skuwa im się ręce z przodu oraz udziela szybko pierwszej pomocy przedmedycznej. Zakładnicy nie powinni zabierać ze sobą żadnych toreb i plecaków. Przed wyjściem z pomieszczenia powinni zostać ustawieni „gęsiego” i pochyleni nisko do przodu.
Ewakuacja rozpoczyna się na wyraźne polecenie dowódcy zespołu szturmowego, który określa też kolejność pomieszczeń, z których będą wyprowadzani zakładnicy. Zalecane jest, aby nie ewakuować ich ze wszystkich pomieszczeń jednocześnie, w celu uniknięcia ewentualnej paniki. Kierunek ewakuacji powinien być wcześniej ustalony na podstawie planów budynku, z uwzględnieniem zmiany na drogi zapasowe. Jeśli brak dokładnej wiedzy o lokalizacji terrorystów, droga ewakuacji prowadzi po tej samej, którą przyszły zespoły szturmowe.
W przypadku złamania dyscypliny dźwiękowej w takim stopniu, że zaistniałoby zagrożenie wykrycia ewakuacji, należy ją bezwzględnie i maksymalnie przyspieszyć. Decyzję o tym podejmuje na miejscu dowódca, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji.
Na drodze ewakuacji powinni znajdować się policjanci podający kierunek ewakuowanym osobom, gdyż nie musi ona być zgodna ze standardowymi oznaczeniami w budynku. Zakładnicy zostają ewakuowani do strefy filtracyjnej, gdzie – jak opisano wyżej – zostają przekazani służbom mundurowym, które dokonują szczegółowego sprawdzenia pod kątem tożsamości i stanu zdrowia.
W przypadku nawiązania kontaktu ogniowego z terrorystami w trakcie ewakuacji wykorzystuje się najbliższe dostępne bezpieczne pomieszczenia do ich ukrycia (osłony), a działania ewakuacyjne wstrzymuje do czasu rozwiązania sytuacji. Ponieważ priorytetem pozostaje ewakuacja zakładników, nie podejmuje się wtedy ewentualnego pościgu za terrorystami. W odwodzie dla zespołu ewakuacyjnego powinien pozostawać zespół RSC gotowy do natychmiastowego wejścia.
W zależności od rodzaju operacji, charakterystyki obiektu, terenu i panujących warunków taktycznych stosuje się różnego rodzaju sprzęt ewakuacyjny oraz transportowy. Sposoby ewakuacji opracowywane są na bieżąco z uwzględnieniem dostępnego sprzętu oraz liczby ewakuowanych osób. Należy pamiętać, że wbrew generalnej idei ratowania przede wszystkim zakładników, najważniejsze pozostaje bezpieczeństwo szturmanów, gdyż to oni zapewniają powodzenie całej operacji. Ewakuacja rannego operatora zespołu szturmowego musi nastąpić w pierwszej kolejności, także z uwagi na zabezpieczenie jego środków łączności, broni oraz wpływ na morale pozostałych operatorów.
W „SPECIAL OPS” nr 4, 5, 6/2016 przedstawiliśmy przykłady rozwiązań organizacyjnych w służbach policyjnych różnych państw, wprowadzone w celu podwyższenia zdolności do szybkiego reagowania na gwałtowne...
W „SPECIAL OPS” nr 4, 5, 6/2016 przedstawiliśmy przykłady rozwiązań organizacyjnych w służbach policyjnych różnych państw, wprowadzone w celu podwyższenia zdolności do szybkiego reagowania na gwałtowne ataki terrorystyczne w miejscach publicznych i zagrażające dużej liczbie przypadkowych osób, zwłaszcza w wykonaniu tzw. „aktywnych strzelców”. Chociaż do przeciwdziałania m.in. takim incydentom konieczne jest oczywiście doskonalenie potencjału typowych jednostek kontrterrorystycznych, to modus operandi...
W 2015 roku w organizacji Policji zaszły istotne zmiany otwierające drogę do uporządkowania i znaczącego usprawnienia działania jednostek i komórek antyterrorystycznych. Polegały one na powołaniu Centralnego...
W 2015 roku w organizacji Policji zaszły istotne zmiany otwierające drogę do uporządkowania i znaczącego usprawnienia działania jednostek i komórek antyterrorystycznych. Polegały one na powołaniu Centralnego Odwodu Antyterrorystycznego Komendanta Głównego Policji oraz wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących metod i form działania pododdziałów antyterrorystycznych Policji (patrz: „Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji” - „SPECIAL OPS” 3/2016).
Z artykuł poznajemy przesłanki, które wymusiły w polskim prawodawstwie rozwiązania ustawowe bezpośredniego użycia broni palnej w obronie koniecznej przed terrorystami przez funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych...
Z artykuł poznajemy przesłanki, które wymusiły w polskim prawodawstwie rozwiązania ustawowe bezpośredniego użycia broni palnej w obronie koniecznej przed terrorystami przez funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.
Rosnąca liczba zamachów przeprowadzanych przez ekstremistów islamskich oraz ich naśladowców stała się w wielu państwach oczywistym impulsem do rozbudowy i modernizacji jednostek kontrterrorystycznych....
Rosnąca liczba zamachów przeprowadzanych przez ekstremistów islamskich oraz ich naśladowców stała się w wielu państwach oczywistym impulsem do rozbudowy i modernizacji jednostek kontrterrorystycznych. Konieczność dysponowania jak najlepiej przygotowanymi, silnymi formacjami o takim charakterze jest w obliczu współczesnych zagrożeń terroryzmem bezdyskusyjna, jednak modus operandi sprawców zamachów z ostatnich lat sprawia, że w wielu przypadkach interwencja takich jednostek może być spóźniona, a istotniejszego...
Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym...
Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym uznaniem sojuszników rodzaju Sił Zbrojnych RP. W ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia (SKiD) SZ RP dokonano radykalnych zmian w podporządkowaniu oraz strukturach zarządzania Wojskami Specjalnymi. Zmian, które niczego w nich nie usprawniły, a jedynie zdezorganizowały to, co dobrze funkcjonowało,...
Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie...
Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie i umiejętności - niezbędne w określonych sytuacjach, gdy jednostka przechodzi do działań bojowych czy wydziela komponenty do operacji poza granicami kraju, ale z drugiej strony, często tak specjalistyczne, że trudno je wykorzystać, utrzymywać i rozwijać podczas codziennej służby garnizonowej. Rozwiązaniem...
Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko...
Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.
Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na...
Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na łamach „Washington Post” i „Associated Press”, które na krótko po zabiciu Osamy bin Ladena przekazały kolejne potwierdzające to istotne informacje.
Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...
Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.
Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy...
Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy sprawdzał się w tej roli. Jednak dzięki wprowadzeniu nowej klasy niewielkich maszyn bojowych sytuacja może ulec diametralnej zmianie.
Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji...
Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji operacji specjalnej realizowanej przez siły specjalne wspólnie ze służbami specjalnymi, przeciwko celom takim jak Osama bin Laden (OBL). A właśnie tym była operacja „Neptune Spear” .
Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...
Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...
„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...
„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...
Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk...
Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk NATO w Afganistanie, poszczególne kraje wchodzące w skład koalicji realizują swoje zadania militarne z pełną świadomością, że fi asko tej misji może spowodować potężny kryzys w sojuszu.
Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...
Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.
29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...
29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.
Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...
Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...
Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...
Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.
W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...
W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.
Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...
Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...
Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...
Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.
Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo...
Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo Wojsk Specjalnych - JW 2305. Dowódca GROM-u odszedł ze służby zaraz po mianowaniu na stanowisko Dowódcy Wojsk Specjalnych płk. Patalonga, nomen omen, byłego dowódcy tej jednostki. Mimo braku rzetelnych informacji, mogących szczegółowo wyjaśnić całościowe tło konfliktu, do którego doszło pomiędzy...
Dynamika zmian polityczno-społecznych i gospodarczych na świecie doprowadziła do wykrystalizowania się trzech najbardziej prawdopodobnych czynników zagrożeń o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić...
Dynamika zmian polityczno-społecznych i gospodarczych na świecie doprowadziła do wykrystalizowania się trzech najbardziej prawdopodobnych czynników zagrożeń o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić w Europie. Są to zagrożenia terroryzmem religijnym, nacjonalistycznym oraz ekoterroryzmem.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.