Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

(Część 1: Samoloty załogowe)

Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami specjalnymi. Właśnie działania bojowe w Iraku i Afganistanie, a wcześniej w Wietnamie i Kuwejcie, pokazały, jak ważne w działaniach bojowych stają się operacje oddziałów specjalnych. Zasadniczy wysiłek w tej dziedzinie przypada amerykańskim jednostkom specjalnym, które występują we wszystkich rodzajach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Chociaż w najbliższych pięciu latach stany osobowe wojsk lądowych i piechoty morskiej USA będą redukowane, to siły specjalne nie tylko zachowują swoją liczebność, lecz także ją zwiększają (wg informacji z 7 lutego 2012 r. na portalu Defense News).

Zobacz także

Marcin Kaczmarek APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych

APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych

Apache - legendarny lud nieposkromionych wojowników, którzy rodzili się i żyli, by walczyć, grupy ostatnich wolnych Indian (spokrewnionych z Atabaskami) zamieszkujących obszar stanów Arizony i Nowego Meksyku,...

Apache - legendarny lud nieposkromionych wojowników, którzy rodzili się i żyli, by walczyć, grupy ostatnich wolnych Indian (spokrewnionych z Atabaskami) zamieszkujących obszar stanów Arizony i Nowego Meksyku, plemienia zawierającego między innymi szczepy Kiowa, Mescalero, Jicarilla, Chiricahua, ludu słynnych wodzów, takich jak Geronimo, Cochise, Mangas Coloradas, Juha, Victorio, których nieustępliwa walka o wolność uczyniła z nich ikonę wszystkich Indian. Apache na tle pozostałych indiańskich plemion...

Marcin Kaczmarek AW149 „„Perkoz”

AW149 „„Perkoz” AW149 „„Perkoz”

1 lipca bieżącego roku na terenie zakładów PZL-Świdnik (Leonardo Helicopters) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Integralną częścią zawartej umowy...

1 lipca bieżącego roku na terenie zakładów PZL-Świdnik (Leonardo Helicopters) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Integralną częścią zawartej umowy o wartości 8,25 mld zł jest pakiet logistyczny oraz szkoleniowy (w tym dostawa zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkolnego).

Inter Cars Co zabrać na off road? Akcesoria off roadowe

Co zabrać na off road? Akcesoria off roadowe Co zabrać na off road? Akcesoria off roadowe

Przygotowując się na jazdę po wymagającym terenie, warto pamiętać nie tylko o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, ale również o zabraniu przydatnych akcesoriów. Czasami nawet warto zabrać więcej rzeczy niż...

Przygotowując się na jazdę po wymagającym terenie, warto pamiętać nie tylko o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, ale również o zabraniu przydatnych akcesoriów. Czasami nawet warto zabrać więcej rzeczy niż dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że ze względu na brak potrzebnych akcesoriów nie da się kontynuować podróży. Jeżeli jednak chodzi o wyposażenie off roadowe, zdecydowanie opłaca się stawiać na jakość.

Dowództwu Operacji Specjalnych US SOCOM (US Special Operations Command) podlega obecnie 67 000 żołnierzy, ale już niedługo (wg oświadczenia zastępcy dowódcy US SOCOM generała porucznika Bradley’a Heltholda) będzie ich około 70 000, przy czym 12 000 z nich ma być przygotowane do równoczesnego wysłania na misję

Przerzut grup specjalnych

Przerzut grup specjalnych w rejon wykonywanych zadań najczęściej odbywa się drogą powietrzną, z wykorzystaniem samolotów, pionowzlotów CV-22 i śmigłowców wyposażonych w specjalne urządzenia do wykonywania lotów w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych. Większość tych statków powietrznych wyposażono w sondy do tankowania w powietrzu.

Zobacz także: Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Transport grup specjalnych za linię frontu drogą powietrzną zawsze jest związany z dużym ryzykiem zestrzelenia środka transportu, a pośrednio z utratą (śmiercią) załogi i żołnierzy desantu znajdującego się na pokładzie maszyny. W dobie dużego nasycenia wojsk stacjami radiolokacyjnymi i rakietowymi zestawami przeciwlotniczymi ryzyko to znacząco wzrasta. Z tej przyczyny statki powietrze wyposaża się w urządzenia zakłócające, samoobrony (flary i dipole) itp.

Herculesy dla sił specjalnych USAF

Dominującą rolę w działaniach sił specjalnych USA odgrywają czterosilnikowe samoloty turbośmigłowe C-130 Hercules wykonane w różnych wariantach. Do istotnych należą samoloty transportowe i wsparcia artyleryjskiego. Do grupy pierwszej samolotów C-130 stosowanych w operacjach specjalnych należą samoloty MC-130E/H Combat Talon l/ll oraz MC-130P Combat Shadow l/ll. Te maszyny transportowe, dostarczone do USAF w latach 1987-1999, powoli „wykruszają się” z linii z uwagi na swój wiek. Są to zarówno C-130E zmodernizowane do standardu C-130H, jak i standardowe C-130H, odpowiednio przystosowane do nowych funkcji, m.in. przez zabudowę stacji radiolokacyjnej Northrop Grumman AN/APN-241 i optoelektronicznej głowicy obserwacyjnej L-3 Wescam AN/AAO-38; zaawansowanego systemu samoobrony, nowego systemu łączności oraz instalację MK 32B-902E do pobierania paliwa w locie.

Samoloty turbośmigłowe C-130E/H mogą przenosić ładunek o maksymalnej masie 19090 kg, jeżeli nie ma ograniczeń wynikających ze stanu i struktury płatowców. Zamiast ładunku możliwe jest zabieranie 92 żołnierzy lub 64 skoczków spadochronowych (w kabinie o objętości 161 m3). Zasięg lotu z maksymalnym ekonomicznym ładunkiem 16?590 kg wynosi 1850 km. Maksymalna prędkość maszyn C-130E/H na wysokości 6060 m to 556 km/h (Ma 0,49), zaś w przypadku C-130J to 660 km/h (Ma 0,58). Samoloty C-130J w porównaniu z C-130E są maszynami o większych możliwościach operacyjnych (np. większa prędkość lotu o 20%, zasięg większy o 40%) i nowocześniejszą awioniką, co czyni je efektywniejszymi i bardziej zdolnymi do służby przez minimum 30 lat. Napęd C-130E/H stanowią cztery silniki Rolls-Royce AE2100-D2A o mocy 3410 kW każdy.

Prace badawcze prowadzone przez USAF i siły specjalne doprowadziły do opracowania modułowych zestawów do dozbrojenia części najnowszych samolotów C-130H na potrzeby realizacji zadań specjalnych i antyterrorystycznych. Na potrzeby AF SOC dwanaście egzemplarzy MC-130W Combat Spear weszło do służby w 2007 roku (MC-130W jest przebudowanym samolotem C-130H). Ta właśnie dwunastka maszyn MC-130W objęta została programem ich przystosowania do nowej roli samolotu wsparcia artyleryjskiego. Pełne finansowanie tego programu (ok. 90 mln USD) zostało uruchomione w styczniu 2010 r.

Zobacz także: Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu

Podpisana z firmą L-3 Communications umowa przewiduje przystosowanie samolotów do przenoszenia następujących wzorów uzbrojenia: wyrzutni M299 dla czterech pocisków AGM-114P Hellfire, wyrzutni 70 mm kpr DAGR, kadłubowego stanowiska 30 mm armaty automatycznej Mk44 oraz kadłubowej wyrzutni bomb lekkich GBU-44 Viper Strice lub Scorpion. Poza tym zostanie zamontowane okablowanie pozwalające na założenie modułowej instalacji wcześniej wspomnianego uzbrojenia oraz konsol operatorów systemów, dodatkowe środki łączności oraz wielofunkcyjna głowica obserwacyjno-celownicza.

Obecnie USAF dysponuje 25 egz. samolotów wsparcia artyleryjskiego, w tym: 8 egz. samolotów AC-130H Spectre (wprowadzonymi do eksploatacji w 1972 r.) i 17 egz. AC-130U Spooky (wdrożonymi w 1994 r.). Te pierwsze już wkrótce zakończą służbę, gdyż powstały wskutek przebudowy klasycznych C-130E na początku lat 70. Samoloty te w akcjach CSAR działają często ze śmigłowcami ratowniczymi HH-60G Pave Hawk. Od października 2003 r. misję CSAR powierzono Dowództwu Działań Specjalnych US Air Force (Air Force Special Operations Command - AF SOCOM).

W przeszłości straty samolotów AC-130 były bardzo małe. W wojnie o Kuwejt (1990–1991) utracono tylko jeden AC-130 oraz 14 członków załogi i była to największa strata sił specjalnych podczas tej wojny. Nastąpiło to 30 stycznia 1991 r. podczas walki o saudyjskie miasteczko Khafji, kiedy 3 samoloty AC-130 wspierały walkę marines. Dwa pierwsze samoloty zniszczyły wiele pojazdów opancerzonych przeciwnika, a trzeci został trafiony pociskiem przeciwlotniczym. Powodem straty było użycie tych maszyn w porze dnia, gdy tymczasem są one przeznaczone do działań nocnych (są stosunkowo wolne i widoczne).

Intensywna eksploatacja samolotów AC-130H/U (głównie w Afganistanie) spowodowała, że USAF planuje zakupić łącznie 21 egz. samolotów C-130J Super Hercules. W pierwszej fazie ma być dostarczonych 8 egz. AC-130J, co pozwoli zwiększyć liczbę „gunshipów” do 33 maszyn. Obecnie tworzone są nowe wymagania dla nowej wersji AC-130J, dotyczące specjalistycznego wyposażenia elektronicznego i uzbrojenia. Rozważa się montaż haubicy M102 kalibru 105 mm i działka kal. 20-40 mm oraz użycie broni podwieszanej, jak np. pociski rakietowe AGM-114 Hellfire, 70 mm kpr DAGR czy bomby GBU-44 Viper Strice.

Według danych z USAF 23 marca 2011 r. prowadzono już testy z samolotami HC-130J Hercules l MC-130J Combat Shadow II, których wynik zadecyduje o ostatecznym doborze uzbrojenia. Aby zwiększyć możliwości wykonywania lotów na małej wysokości oraz w warunkach ograniczonej widoczności samoloty wyposażono w rozbudowane systemy elektrooptyczne i działające w podczerwieni. Stacja operatora systemów walki znajduje się w kokpicie. Zamontowano też system zakłócający działania urządzeń naprowadzających w paśmie podczerwieni.

Poza nowymi AC-130J Super Hercules USAF planuje przeprowadzić gruntowną modernizację posiadanych AC-130U. Wśród zmian proponuje się wymianę systemów obserwacyjnych (m.in. instalacji głowic AN/AAQ-30TSS) i uzbrojenia. Dwanaście samolotów AC-130U ma też otrzymać wielospektralny system celowania w ramach kontraktu wartego 80 mln USD na wyposażenie gunshipów w nowe czujniki (Gunship Multi-Spectral Sensor). Kluczową częścią systemu jest pracująca w podczerwieni kolorowa kamera, taka, jaką zamontowano w śmigłowcach AH-12 Viper z US Marine Corps. W przypadku uzbrojenia zakładano w USAF, że 30-mm armaty automatyczne Mk44 Bushmaster II zastąpią przestarzałe 40-mm Boforsy L60 oraz 25-mm działka wielolufowe GAU-12U. Prowadzone na 4 egz. AC-130U próby z Mk44 (2007–2008 r.) zakończyły się fiaskiem, według specjalistów USAF armata Mk44 była mało celna. Ewentualne jej wykorzystanie na samolotach MC-130W może być brane pod uwagę po uzyskaniu przez US Navy i USMC pozytywnych wyników z armatą Mk44 na samolotach KC-130J uzbrajanych w ramach programu Harvest Hawk.

Herculesy dla sił specjalnych USMC i US Navy

Działania bojowe prowadzone przez USMC (US Marine Corps) również na lądzie (np. w Iraku i Afganistanie) wymusiły potrzebę wsparcia działaniami lotniczymi jednostek ekspedycyjnych marines z dala od stałych baz lotniczych. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie platformy lotniczej zdolnej do utrzymania się w powietrzu przez dłuższy czas i przenoszącej lekką broń precyzyjną. W ramach programu „Harvest Hawk” (program dozbrajania statków powietrznych) w 2008 r. Dowództwo Morskich Systemów Powietrznych NAVAIR (Naval Air Systems Command) zleciło przebudowę wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących Lockheed Martin KC-130J Hercules przynależnych do USMC, do wariantu maszyny rozpoznawczo-uderzeniowej zdolnej wspierać działania wojsk na lądzie. Jako uzbrojenie przyjęto armatę Mk44 i wyrzutnię M299 z czterema pociskami AGM-114 Hellfire, podwieszoną pod lewym skrzydłem samolotu.

Przebudowę pierwszego KC-130J rozpoczęto w 2009 r., a była to maszyna znajdująca się w służbie operacyjnej. Przebudowę kolejnych dwóch zlecono we wrześniu 2009 r. Loty realizowano z lotniska fabrycznego w Marietta oraz baz lotnictwa morskiego Patuxent River oraz Miramar. Cechą charakterystyczną przebudowy samolotów KC-130J jest ich pełna modułowość. Instalacja modułów bojowych ma być szybka i prosta, pozwalająca na ich przeniesienie na lotnisku od innej maszyny w ciągu kilku godzin. W pierwszej kolejności z samolotem integrowane są modułowe systemy obserwacji oraz konsole operatorskie, w dalszej - uzbrojenie. Uzbrojenie podwieszane jest tylko na lewoskrzydłowej belce, która standardowo służy do podwieszania zasobnika z giętkim przewodem tankującym. Pozostawienie prawoskrzydłowego zasobnika pozwoli maszynie zachować możliwość tankowania paliwa w czasie prowadzenia działań bojowych. Po integracji stanowiska artyleryjskiego z armatą Mk44 (w miejscu jednych z burt drzwi desantowych) mają być montowane systemy precyzyjne klasy „powietrze - ziemia”.

W porównaniu do rozwiązań stosowanych w USAF rozwiązanie US Navy jest prostsze i tańsze. Modułowa modyfikacja KC-130J pozwala na uzbrojenie maszyn tylko w razie konieczności i nie pozbawia samolotów ich dotychczasowych zdolności. To rozwiązanie przyświeca także (pomimo wcześniejszego oporu) przewidzianej modernizacji AC-130U z USAF. Próby startów i lądowań w trudnych warunkach afgańskich (zmienne temperatury, duże zapylenie itd.) samoloty transportowe C-130J Super Hercules mają już poza sobą.

Pechowe Spartany

Samolot C-27J Spartan jest średnim samolotem transportowym używanym z myślą o misjach średniej wielkości. Wybór tego włoskiego samolotu firmy Alenia Aermacchi w przetargu na wspólny samolot transportowy dla US Army i USAF (Joint Cargo Aircraft – JCA) miał pozwolić US Army na wycofanie starzejących się lekkich samolotów transportowych C-23 Sherpa C-12 Huron i C-26 Metroliner. W 2008 r. zaplanowano zakup 78 Spartanów, ale już w 2009 r. zamówienie zredukowane zostało do 38 maszyn. Co jednak ciekawsze, skasowano 40 maszyn dla US Army, kontynuowany natomiast miał być zakup dla USAF. Planowano też skierowanie ich do lotnictwa sił specjalnych. Pod koniec 2008 r. AFSOC uzyskało zgodę na zakup 16 egz. samolotów C-27J przebudowanych do standardu samolotów wsparcia artyleryjskiego Alenia AC-27J Stinger II (program AC X Gunship Lite). Cena jednego AC-27J to ok. 60 mln USD, z czego 30 mln to koszt uzbrojenia i wyposażenia samolotu. W sierpniu 2011 r. 702nd Expeditionary Air Lift Squadron rozpoczął operacyjne wykorzystywanie dwóch Spartanów w Afganistanie z bazą w Kandaharze.

Samoloty C-23J przy wymiarach 28,7×22,7×9,6 m (rozp. × dł. × wysokość) i maksymalnej masie startowej 30,5 t (ładowności 11,5 t) osiągają maks. prędkość przelotową ok. 600 km/h i pułap praktyczny 9144 m. Ich zasięg z ładunkiem 10 t wynosi 1852 km, a z ładunkiem 6 t – 4260 km (zasięg maksymalny do przebazowania wynosi 5926 km). Samoloty C-27J mogą transportować 68 żołnierzy lub 46 spadochroniarzy. Uzbrojenie samolotów AC-27J miało zawierać: działko kalibru 30 lub 40 mm i najnowszą broń typu „stand of” (jak np. bomba szybująca z głowicą naprowadzaną akustycznie GBU-44 Viper Strice). Maszyny dysponują cyfrową awioniką „glass cockpit”, podobną do awioniki Herculesów.

Dzięki dwom silnikom turbośmigłowym Rolls-Royce AE2100-D2A o mocy 3410 KW każdy, samoloty C-27J i AC-27J charakteryzują się dobrą manewrowością w locie, zaś do startu i lądowania wystarczy im pas startowy o długości 500 m. Cięcia budżetowe w USAF okazały się nieprzychylne dla Spartanów. W 2011 roku US Air Force postanowiły całkowicie wycofać C-27J z użytku. Decyzja została przesądzona w projekcie budżetu Pentagonu na 2013 r., datowanym na styczeń 2012 r. Tymczasem włoska Alenia Aermacchi zdążyła już przekazać amerykańskiemu użytkownikowi 16 Spartanów, 4 są ukończone i przechodzą próby fabryczne, a następne 5 maszyn jest w zaawansowanym stadium montażu. Spór o Spartany trwa więc w najlepsze, ale decyzja o zakupie KC-130J (HC-130J) przesądza ostatecznie sprawę.

Protest Alenii może zmusić Pentagon do ulokowania Spartanów w resortach sitowych w USA. Wstępne zainteresowanie samolotami wyraziła już straż przybrzeżna. Potencjalnie możliwy jest również ponowny zakup C-27J przez lotnictwo US Army, które potrzebuje następców C-23. Weszły one do służby w 1985. Są wykorzystywane operacyjnie w Afganistanie, jednak istotnym ograniczeniem jest brak hermetycznych kabin załogi. Sprawiają także coraz większe problemy techniczne. Ocenia się, że przedłużenie ich użytkowania wymagać będzie nakładów rzędu 350 mln USD.

Lekkie samoloty wielozadaniowe

W ostatnich latach zainteresowanie sił specjalnych skupiło się na małych samolotach turbośmigłowych. W lutym 2009 r. AFSOC zamówiło 10 egz. polskich samolotów M-28 Skytruck, które mogą startować z pasów nieutwardzonych i na takich także lądować. W kabinie ładunkowej można pomieścić 19 żołnierzy lub 17 skoczków spadochronowych. Wszystkie maszyny trafiły do 27 Skrzydła Operacji Wojskowych (SOW) i stacjonują w bazie Cannon w Nowym Meksyku. Przypuszczalnie nie będą one przenosiły żadnych urządzeń rozpoznawczych, będą jedynie wykorzystywane do transportu komandosów na zaimprowizowane i polowe lotniska. Zapełnią one też lukę między jednosilnikowymi samolotami turbośmigłowymi Pilatus PC-12 a C-130 Hercules. Pilatusy i Skytrucki weszły do wyposażenia 524 Fighter Squadron.

M-28 Bryza (Skytruck) charakteryzuje się właściwościami krótkiego startu i lądowania. Samolot, o wymiarach: 20,63×13,10×4,9 m (22,060 ×19,95×4,5 m) (rozp. × dł. × wys.) i powierzchni nośnej 39,72 m2, ma masę własną 3900 kg (3750 kg), a maksymalną startową – 6500 kg (6100 kg). Może przenosić ładunki o masie 2000 kg (1750 kg) oraz osiągać prędkość maksymalną 350 km/h (380 km/h) i przelotową – 335 km/h (335 km/h). Jego pułap wynosi 6000 m (6000 m), prędkość lądowania – 130 km/h (120 km/h), a zasięg z maksymalnym ładunkiem – 560 km (550 km), natomiast z ładunkiem o masie 1000 kg – 1365 km (1356 km). Początkowo był napędzany silnikiem PT-6A, potem PZL-10S, a obecnie PT-6A-65B.Obecnie Dowództwo Operacji Specjalnych USAF (AFSOC) wykorzystuje, oprócz polskich M-28 Skytruck, jednosilnikowe turbośmigłowe samoloty typu Pilatus PC- 12. Mają one cywilne malowanie ochronne oraz numery rejestracyjne. Takimi samolotami, oznaczonymi jako U-28W, dysponują dywizjony operacji specjalnych – 318. i 319. – wchodzące w skład 27 SOW. W marcu 2009 roku ze służby cywilnej wycofano 15 egzemplarzy samolotów Pilatus PC-12 i przekazano je USAF. Natomiast US Army i Dowództwo Operacji Specjalnych (US SOCOM) otrzymały samoloty C-12 Huron:

US Army – 11 egzemplarzy, a US SOCOM – trzy egzemplarze. W Afganistanie maszyny te są wykorzystywane do wyszukiwania i neutralizowania IED, a także grup zamachowców posługujących się tymi środkami wybuchowymi. AFSOC otrzyma również kilka egzemplarzy turbośmigłowych samolotów szturmowych AT-6B Texan II.

Na potrzeby amerykańskich i sojuszniczych sił specjalnych w Afganistanie w 2008 r. podjęto decyzję o zakupie samolotów MC-12, a już we wrześniu 2009 r. wykonywały one loty bojowe. W skład tego małego lekkiego samolotu rozpoznawczego wchodzi 2 pilotów, operator sensorów i operator urządzeń SIGINT. Operator sensorów na pokładzie samolotu MC-12 kieruje pracą kamery wideo, która przekazuje na ziemię (do centrum dowodzenia) obraz w czasie rzeczywistym. Z kolei operator urządzeń SIGINT obsługuje urządzenie Pendant Race. Jest to zmodernizowana wersja urządzenia już wcześniej zastosowanego na bezzałogowym statku powietrznym MQ-9 Reaper, używanym w Afganistanie przez Amerykanów i Brytyjczyków.

Operatorzy, aby zidentyfikować obiekt obserwacji w tłumie tak samo ubranych i zachowujących się ludzi, muszą znać specyfikę regionu oraz mieć doświadczenie w tego typu działaniach. Jest to konieczne zwłaszcza podczas prowadzenia akcji mających na celu ochronę kolumn oraz patroli narażonych na oddziaływanie ładunków IED. Załogowe platformy powietrzne MC-12 umożliwiają bezpieczne obserwowanie przeciwnika w czasie potrzebnym na przeanalizowanie sytuacji, zanim dojdzie do konfrontacji. Wśród 37 wersji popularnego samolotu Liberty jest to pierwsza partia tego typu samolotów wyposażona w urządzenia do wykonywania zadań ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). Możliwa jest produkcja tego samolotu dla US Air Force w dziewięciu różnych wariantach. Wcześniejsze wersje maszyny, przygotowane dla służb celnych, mogą operować w powietrzu od czterech do pięciu godzin. Pierwsze platformy dla sił powietrznych (siedem egzemplarzy) wykonywały jedynie trzy-, czterogodzinne loty.

W przetargu na jednosilnikowe samoloty dla komandosów USMC i US Navy (US Navy SEAL) duże szanse ma brazylijski Embraer EMB-314 Super Tucano. Za przyjęciem tego samolotu przemawiały pozytywne wyniki badań prowadzonych wg programu „Imminent Fury”. Super Tucano może startować z prowizorycznych lądowisk (dróg gruntowych lub asfaltowych), znajdujących się w pobliżu rejonu działań oraz zabierać uzbrojenie i wyposażenie o łącznej masie do 15 t.

Samolot Super Tucano przy masie własnej 3,0 t (dopuszczalnej masie startowej – 5,2 t) osiąga maksymalną prędkość do 560 km/h dzięki jednemu silnikowi turbośmigłowemu Pratt&Whitney Canada PTGA-68/1 o mocy 920 kW (nowsze wersje silnikiem PTGA-8 o mocy 1193kW). Jego zasięg normalny wynosi 1500 km, a maksymalny z dodatkowym zbiornikiem – do 4820 km (osiągany pułap to 19670 m). Stałe uzbrojenie stanowią dwa wkm kal. 12,7 mm, umieszczone w skrzydłach. Na pięciu zaczepach zewnętrznych (dwa pod każdym skrzydłem i jeden pod kadłubem) można podwieszać dodatkowe zbiorniki paliwa, bomby, zasobniki strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe, a także zasobniki rozpoznawcze i walki elektronicznej. Pomimo pozytywnych opinii US Navy US Air Force preferuje podobne samoloty turbośmigłowe, ale firmy Beechcraft AT-6B Texan II. Jest to podobna sytuacja jak w przypadku samolotów wsparcia artyleryjskiego bazujących na czteroturbośmigłowych samolotach C-130, gdzie różne decyzje i opinie są wynikiem ciągłej „konkurencji” miedzy US Navy a USAF.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Sebastian Miernik „Lubliniec.pl Cicho i skutecznie”

„Lubliniec.pl Cicho i skutecznie” „Lubliniec.pl Cicho i skutecznie”

Książka, wzorem innych publikacji J. Rybaka, zawiera bardzo dużą ilość niepublikowanych wcześniej nigdzie zdjęć, przedstawiających historię jednostki, Jednostkę podczas ćwiczeń, uroczystości i co najciekawsze...

Książka, wzorem innych publikacji J. Rybaka, zawiera bardzo dużą ilość niepublikowanych wcześniej nigdzie zdjęć, przedstawiających historię jednostki, Jednostkę podczas ćwiczeń, uroczystości i co najciekawsze i najbardziej wartościowe, podczas realizowanych operacji.

Sebastian Miernik Afganistan: kolejne akcje polskich sił specjalnych i SKW

Afganistan: kolejne akcje polskich sił specjalnych i SKW

Zatrzymanie wysokiego dowódcy TB w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.

Zatrzymanie wysokiego dowódcy TB w rejonie odpowiedzialności Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.

Sebastian Miernik Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu

Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu

Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały...

Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały już przypisane pomiędzy inne, operujące w tym państwie brytyjskie jednostki specjalne i nie przewidziano w nich zadań dla SAS.

Ireneusz Chloupek Operacja „Neptune Spear”

Operacja „Neptune Spear” Operacja „Neptune Spear”

2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny...

2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Al-Kaidy, 54-letni Osama bin Laden.

Andrzej Krugler Czescy komandosi w KASOTC

Czescy komandosi w KASOTC Czescy komandosi w KASOTC

Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im....

Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II – King Abdullah II Special Operations Training Center KASOTC). Informację tę potwierdził czeski minister obrony Martin Bartak. Stwierdził również, że koszt szkolenia w Jordanii nie jest stosunkowo duży, a korzyści są nie do przecenienia.

Andrzej Krugler Kolejni rumuńscy komandosi wyruszyli do Afganistanu

Kolejni rumuńscy komandosi wyruszyli do Afganistanu Kolejni rumuńscy komandosi wyruszyli do Afganistanu

1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego...

1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego na misję w Afganistanie.

Monika Bujak GROM inspiruje do tworzenia i działania

GROM inspiruje do tworzenia i działania GROM inspiruje do tworzenia i działania

Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym...

Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym tak dużym wtedy, około stuosobowym naborem kobiecym. Przez pewien czas pracowała m.in. jako specjalista ds. nieletnich.

Redakcja Pułkownik Radosław Sztylc powraca!

Pułkownik Radosław Sztylc powraca! Pułkownik Radosław Sztylc powraca!

Po entuzjastycznie przyjętym „Hajlajfie” autorzy, Kafir i Łukasz Maziewski, postanowili kontynuować losy pułkownika WSI – Radosława Sztylca. Tym razem będzie on musiał zmierzyć się z komisją weryfikacyjną…

Po entuzjastycznie przyjętym „Hajlajfie” autorzy, Kafir i Łukasz Maziewski, postanowili kontynuować losy pułkownika WSI – Radosława Sztylca. Tym razem będzie on musiał zmierzyć się z komisją weryfikacyjną…

Tomasz Łukaszewski RECENZJA: Operator 594

RECENZJA: Operator 594 RECENZJA: Operator 594

Na rynku wydawniczym pojawiło się już sporo pozycji książkowych napisanych przez byłych operatorów polskich Wojsk Specjalnych. Ostatnią, jaka wpadła mi w ręce, jest książka byłego żołnierza JW GROM Krzysztofa...

Na rynku wydawniczym pojawiło się już sporo pozycji książkowych napisanych przez byłych operatorów polskich Wojsk Specjalnych. Ostatnią, jaka wpadła mi w ręce, jest książka byłego żołnierza JW GROM Krzysztofa "Puwala" Puwalskiego pt. "Operator 594".

Redakcja "Zielona droga" Andrzeja Kruczyńskiego

"Zielona droga" Andrzeja Kruczyńskiego "Zielona droga" Andrzeja Kruczyńskiego

Obchodzone 13 czerwca 2020 roku trzydziestolecie Jednostki Woskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje...

Obchodzone 13 czerwca 2020 roku trzydziestolecie Jednostki Woskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki.

Ireneusz Chloupek Jegertroppen

Jegertroppen Jegertroppen

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych....

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych. Uruchomiony w połowie 2014 r. jako trzyletni projekt próbny, został dzięki bardzo obiecującym wynikom przedłużony na okres pięciu lat, po których zapaść ma decyzja, czy płeć piękna na stałe uzupełni pion bojowy norweskiego FSK (Forsvarets Spesialkommando). Wbrew sensacyjnym doniesieniom różnych mediów,...

Ireneusz Chloupek KBK Operatora

KBK Operatora KBK Operatora

Operatorzy, jak obecnie określa się żołnierzy zespołów bojowych sił specjalnych, od początku historii takich formacji zgłaszali zapotrzebowanie na broń i wyposażenie wyspecjalizowanepod kątem stawianych...

Operatorzy, jak obecnie określa się żołnierzy zespołów bojowych sił specjalnych, od początku historii takich formacji zgłaszali zapotrzebowanie na broń i wyposażenie wyspecjalizowanepod kątem stawianych im wymagających zadań. Chociaż wciąż w dużej mierze posługują się standardowym uzbrojeniem piechoty – czasem w udoskonalonej, zmodyfikowanej wersji, czasem lepszymi, bardziej odpowiadającymi im typami z oferty najbardziej renomowanych producentów – to do realizacji niektórych działań w określonych...

Ireneusz Chloupek Czarne Berety

Czarne Berety Czarne Berety

Od czasu formalnego zakończenia wojny na półwyspie koreańskim w 1953 r. obie Koree, rozdzielone biegnącą wzdłuż 38. równoleżnika linią demarkacyjną, nie podpisały traktatu pokojowego, a więc oficjalnie...

Od czasu formalnego zakończenia wojny na półwyspie koreańskim w 1953 r. obie Koree, rozdzielone biegnącą wzdłuż 38. równoleżnika linią demarkacyjną, nie podpisały traktatu pokojowego, a więc oficjalnie są wciąż w stanie wojny. Nieustające, okresowo rosnące napięcie między tymi dwoma państwami, nieprzewidywalne w skutkach prężenie muskułów przez Północ – od słownych gróźb kierowanych przeciwko południowemu sąsiadowi, USA i Japonii, przez utrzymywanie potężnej liczebnie armii i pokazowe ćwiczenia ataków...

Ireneusz Chloupek Reforma – od DWS do COS cz.2

Reforma – od DWS do COS cz.2 Reforma – od DWS do COS cz.2

Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym...

Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym uznaniem sojuszników rodzaju Sił Zbrojnych RP. W ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia (SKiD) SZ RP dokonano radykalnych zmian w podporządkowaniu oraz strukturach zarządzania Wojskami Specjalnymi. Zmian, które niczego w nich nie usprawniły, a jedynie zdezorganizowały to, co dobrze funkcjonowało,...

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek SPEC-JEGRZY

SPEC-JEGRZY SPEC-JEGRZY

Wśród szesnastu państw uczestniczących w zakończonych niedawno ćwiczeniach sił specjalnych NATO pk. Cobra-13, wzięła udział także Zadaniowa Grupa Bojowa Operacji Specjalnych, nienależącej do Paktu, neutralnej...

Wśród szesnastu państw uczestniczących w zakończonych niedawno ćwiczeniach sił specjalnych NATO pk. Cobra-13, wzięła udział także Zadaniowa Grupa Bojowa Operacji Specjalnych, nienależącej do Paktu, neutralnej Finlandii. FINSOTG już dwa lata temu potwierdził osiągnięcie natowskich standardów dla sił specjalnych oraz zdolność do współdziałania z sojuszniczymi jednostkami podczas międzynarodowych operacji kryzysowych. Został włączony do Grupy Bojowej Unii Europejskiej, a w 2013 r. stanowił zapasowy...

Mateusz J. Multarzyński Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz...

W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz Vectronix AG. Są to m.in. dobrze znane wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR (long-range) oraz ich nowa wersja z niechłodzoną matrycą JIM UC/MR (uncooled/medium-range) czy lornetka noktowizyjna Moskito przystosowana do współpracy z przystawką termowizyjną TACS-M.

Ireneusz Chloupek Task Force-49/Task Force-50

Task Force-49/Task Force-50 Task Force-49/Task Force-50

Zadaniowe Zespoły Bojowe (Task Forces) polskich sił specjalnych już ponad pięć lat uczestniczą w działaniach na terytorium Afganistanu, a od trzech stanowią najliczniejszy, po amerykańskim i brytyjskim,...

Zadaniowe Zespoły Bojowe (Task Forces) polskich sił specjalnych już ponad pięć lat uczestniczą w działaniach na terytorium Afganistanu, a od trzech stanowią najliczniejszy, po amerykańskim i brytyjskim, komponent tego typu w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF - International Security Assistance Force) NATO w tym kraju.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

CR Między rozpoznaniem a wywiadem

Między rozpoznaniem a wywiadem Między rozpoznaniem a wywiadem

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor,...

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor, starożytny generał, nazywa mądrymi władcami i dowódcami tylko takich, którzy zrobią wszystko, aby „wiedzieć wcześniej i więcej” niż wróg, bo to przyniesie im zwycięstwo. Informacje o liczebności przeciwnika, jego planach i rozmieszczeniu wojsk oraz terenie przyszłego działania zawsze były kluczowym...

Ireneusz Chloupek 30 lat FSK

30 lat FSK 30 lat FSK

Pod koniec lat 70., w związku z przewidywanym wzrostem zagrożenia terrorystycznego, m.in.dla tak szczególnych obiektów jak platformy wydobywcze na Morzu Północnym, rządnorweski zdecydował się powierzyć...

Pod koniec lat 70., w związku z przewidywanym wzrostem zagrożenia terrorystycznego, m.in.dla tak szczególnych obiektów jak platformy wydobywcze na Morzu Północnym, rządnorweski zdecydował się powierzyć zadania związane ze zwalczaniem najgroźniejszych aktów terroryzmu siłom zbrojnym. W tym celu w 1982 r., w szkole spadochronowej HJS w Trandum, sformowano dyskretnie nową zawodową jednostkę, nazwaną Forsvarets Spesialkommando (Specjalny Oddział Komandosów Sił Zbrojnych). Budowana - podobnie jak...

Andrzej Krugler Carinthia Mig 2.0

Carinthia Mig 2.0 Carinthia Mig 2.0

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej....

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej. Wśród odbiorców ma wyrobioną wysoką pozycję, którą zawdzięcza m.in. wyśrubowanej jakości produktów.

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Wybrane dla Ciebie

Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Dobierz wyposażenie na misje specjalną » Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony? Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Jak okiełznać agresora?

Jak okiełznać agresora? Jak okiełznać agresora?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny?

Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny? Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny?

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops