Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin
Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin Sagem, Vectronix AG
W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz Vectronix AG. Są to m.in. dobrze znane wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR (long-range) oraz ich nowa wersja z niechłodzoną matrycą JIM UC/MR (uncooled/medium-range) czy lornetka noktowizyjna Moskito przystosowana do współpracy z przystawką termowizyjną TACS-M.
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Grupa Safran, powstała w maju 2005 roku z połączenia firm Snecma oraz Sagem SA, to wiodący, międzynarodowy holding oferujący produkty wysokich technologii z trzema głównymi gałęziami biznesu: lotnictwo, obronność oraz bezpieczeństwo. Safran oferuje siłom zbrojnym duży wybór urządzeń optoelektronicznych, nawigacji i systemów optycznych oraz sprzętu do stosowania w powietrzu, na lądzie i morzu.
Firma Sagem (Société d’Applications Générales de l’Electricité et de la Mécanique), założona w 1924 r. w Paryżu przez Marcela Môme, to jedna z większych firm francuskich, działająca zarówno na rynku cywilnym, jak i obronnym. Jest europejskim liderem w rozwiązaniach z zakresu optoelektroniki, awioniki (światowy lider w awionice dla śmigłowców), elektroniki i oprogramowania zabezpieczającego. Sagem projektuje i produkuje taktyczne latające bezzałogowce. Firma ta jest również głównym wykonawcą francuskiego programu żołnierza przyszłości – Felin, a we współpracy z EADS została również wybrana do realizacji szwajcarskiego programu żołnierza przyszłości – IMESS.
Oferowane przez Sagem wielofunkcyjne dzienno-nocne urządzenia optoelektroniczne są przeznaczone do realizacji szerokiego zakresu zadań, w tym wyszukiwania, nadzoru, wskazywania, identyfikacji oraz wyznaczania (podawania namiarów) celów, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane przez siły zbrojne wielu państw, również przez siły specjalne oraz cywilne służby bezpieczeństwa.
Drugą firmą oferującą optoelektronikę w ramach grupy Safran jest szwajcarska Vectronix AG, założona w 1921 roku w miejscowości Heerbrugg, gdzie i obecnie ma siedzibę. Od początku istnienia Vectronix był producentem urządzeń/instrumentów optycznych i pomiarowych. W 2003 roku firma stała się częścią grupy Sagem i wraz z nią w 2005 roku trafiła pod skrzydła Safrana.
Moskito
Jest to wielofunkcyjna noktowizyjna lornetka, zakupiona m.in. przez brytyjską armię, w liczbie ponad 4000 szt., w ramach programu żołnierza przyszłości – FIST, z przeznaczeniem dla dowódców (Commander’s Target Locator). Urządzenie jest przeznaczone dla dowódców, sił specjalnych, snajperów, wysuniętych obserwatorów artyleryjskich, policji oraz służb ochrony. Moskito to obecnie najmniejsze (wymiary: 185×130×75 mm) i najlżejsze (ok. 1,2 kg) tego typu urządzenie dostępne na rynku, oferujące jednocześnie 6 funkcji:
- obserwacja w trybie dziennym (powiększenie 5x, kąt widzenia 6°),
- obserwacja w trybie nocnym (powiększenie 3x, kąt widzenia 10°),
- pomiar odległości – dalmierz laserowy (zasięg pomiaru od 5 do 4000 m dla standardowego celu NATO, dokładność 1σ ± 5 m),
- magnetyczny kompas cyfrowy (Digital-Magnetic Compass),
- pomiar wektora biegunowego (odległość, azymut, elewacja),
- GPS (wbudowany odbiornik sygnału GPS oraz możliwość podłączenia zewnętrznego urządzenia, np. Rockwell Collins PLGR).
Urządzenie to może również wyświetlać odległość horyzontalną, różnicę wysokości oraz oblicza i prezentuje rzeczywistą odległość pomiędzy dwoma punktami.
Moskito wyposażone jest w łącze przewodowe oraz bezprzewodowe (Bluetooth) umożliwiające transmisję danych do urządzeń peryferyjnych, np. PDA/MDA.
Możliwości obserwacji w nocy można zwiększyć poprzez zamocowanie na lornetce przystawki termowizyjnej TACS-M. Rzutuje ona obraz na obiektyw lornetki, przez co możliwe jest obserwowanie w trybie noktowizyjnym, termowizyjnym lub fusion (łączący oba te typy). W Moskito produkowanych od 2012 roku można zamontować dodatkowy, powiększający zestaw optyczny BE20, poprawiający o 25% zakres wykrywania i o 35% zakres identyfikacji: kanał dzienny z 5x do 8x, kanał nocny z 3x do 4,8x. BE20 zwiększy pomiar odległości dla standardowego celu NATO z 4000 m do ponad 8000 m. Czas pracy Moskito, zasilanego dwoma bateriami CR123A, wynosi 24 godziny w trybie nocnym oraz do 2000 wykonanych pomiarów.
STERNA
Urządzenie Sterna firmy Vectronix to niemagnetyczny, precyzyjny system lokalizacji celów – PTLS (Non-Magnetic, Precision Target Location System). Jak wszystkie urządzenia tego producenta, również to wyróżniają trzy główne cechy: małe wymiary, niska waga oraz niskie zużycie energii.
Sterna umożliwia precyzyjną lokalizację oraz określenie koordynatów celu niezależnie od warunków klimatycznych, pory dnia i nocy, czy zakłóceń pola magnetycznego. W urządzeniu tym do wyznaczania północy służy żyroskop rezonansowy wykorzystujący efekt Coriolisa (czas orientacji w terenie poniżej 120 s). Nie jest więc konieczne użycie żadnych zewnętrznych urządzeń: GPS, kompas/busola czy klasycznych metod (np. na podstawie gwiazd) do wyznaczania północy.
Dzięki temu STERNA jest odporna na wszelkiego typu zakłócenia pola magnetycznego Ziemi (przedmioty metalowe, urządzenia emitujące pole/fale elektromagnetyczne) i może skutecznie pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dodatkowo może być wykorzystane do pomiaru odległości za pomocą dalmierza laserowego (pomiar odległości od 5 do 25 000 m w zależności od modelu) oraz do prowadzenia obserwacji w dzień i w nocy dzięki możliwości instalacji, za pomocą szybkozłącza/szyny wymiany danych, różnego rodzaju wielofunkcyjnych lornetek (Moskito, Vector czy JIM).
Interfejs użytkownika jest bardzo bogaty i umożliwia nie tylko wyświetlenie danych dotyczących orientacji w terenie, czy namierzanego celu, ale również informuje o wszelkich awariach i błędach w postaci komunikatów oraz wskaźnika serwisowego, a także pozwala np. na ustawienie bezpiecznej odległości w celu uniknięcia tzw. friendly fire. Urządzenie posiada również funkcję autodiagnostyki uruchamianą automatycznie lub na żądanie użytkownika.
Sterna występuje w 3 wariantach M, V i L, różniących się od siebie masą (z bateriami i statywem/tripodem): M – do 4 kg, V – od 4,5 do 4,8 kg, L – do 6,1 kg oraz wielkością (dł. × szer. × wys., bez statywu): M – 160×185×330 mm, V – 205×178×345 mm, J – 312×235×400 mm. Niezależnie od odmiany urządzenie jest zasilane 4 bateriami CR123A, które umożliwiają pracę do 72 godzin (50 ustaleń pozycji, 500 pomiarów).
Typowe zastosowania dla Sterna PTLS to: wysunięci obserwatorzy artyleryjscy i lotniczy (Forward Observer/Forward Air Controller), bliskie wsparcie lotnicze (Close Air Support) czy JTAC (Joint Terminal Air Controller).
JIM LR i UC/MR
Wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR (Long-Range) firmy Sagem są dobrze znane również polskim użytkownikom. W sumie na całym świecie sprzedano ponad 6 tys. tych lornetek. Urządzenie to podobnie jak jego najnowsza odmiana – JIM UC wyposażona w niechłodzoną matryce kanału termowizyjnego, łączy w sobie sześć różnych funkcji:
- kanał dzienny (CCD),
- kanał nocny (IR),
- magnetyczny kompas cyfrowy (Digital-Magnetic Compass),
- dalmierz laserowy,
- GPS,
- laserowy wskaźnik celu.
Dodatkowo za pomocą JIM można wykonywać zdjęcia, filmy, które można zapisywać na wewnętrznej pamięci (podobnie jak i dane 10 celów) lub za pośrednictwem gniazd analogowego i cyfrowego oraz portu USB na zewnętrznych nośnikach.
Nową funkcją lornetki JIM jest możliwość dokonania fuzji/nałożenia obrazów z kanału dziennego i nocnego oraz ich jednoczesnego wyświetlania, jeden pod drugim, na ekranie urządzenia. W urządzeniu zastosowano również nowy algorytm poprawiający rozdzielczość obrazu – BLADE (Better Local Area Details Enhancement).
Z kolei w przypadku JIM UC dodatkowymi zaletami urządzenia, poza wymienionymi wyżej, jest dzięki wykorzystaniu niechłodzonej matrycy, cichsza praca, dłuższy czas działania oraz znacznie krótszy czas przygotowania lornetki do pracy (niemal od razu po włączeniu jest gotowa do użycia). Ze względu jednak na wykorzystanie niechłodzonej matrycy nieznacznemu pogorszeniu uległy parametry obserwacyjne. I tak w trybie dziennym dla celu wielkości człowieka, parametry te w przypadku JIM LR wynoszą: detekcja – 5350 m, rozpoznanie – 1800 m, identyfikacja – 950 m, a dla JIM UC odpowiednio: detekcja – 3170 m, rozpoznanie – 1090 m, identyfikacja – 550 m. Dla kanału IR zasięg detekcji wynosi dla modelu LR do 3,5 km, a dla UC – do 1,9 km. Masa urządzenia bez baterii to 2,8 kg dla JIM LR i 2,3 kg dla JIM UC.
Obie lornetki JIM mogą być obsługiwane za pomocą systemu zdalnego sterowania ROS II (Remote Operating System), którego starsza wersja znajduje się na wyposażeniu naszej armii. Zdalne sterowanie może odbywać się przewodowo (kabel o dł. 25 m) lub bezprzewodowo na dystansie od 0,5 do 1 km. Autonomiczność systemu zdalnego sterowania wynosi do 24 godzin.