Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

EUROSATORY 2012 Mateusz J. Multarzyński

EUROSATORY 2012 Mateusz J. Multarzyński

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Range Day 2023

Range Day 2023 Range Day 2023

Co roku rozpoczęcie targów SHOT SHOW w Las Vegas poprzedza kilka wyjątkowych równoległych wydarzeń z udziałem zaproszonych przedstawicieli branżowych i mediów, podczas których jest rzadka okazja wypróbować...

Co roku rozpoczęcie targów SHOT SHOW w Las Vegas poprzedza kilka wyjątkowych równoległych wydarzeń z udziałem zaproszonych przedstawicieli branżowych i mediów, podczas których jest rzadka okazja wypróbować sprzęt prezentowany później na targach.

Tomasz Łukaszewski Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023

Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023 Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023

SHOT SHOW to największe na świecie targi strzeleckie, odbywające się od 1979 roku. W tym roku w dniach 17-20 stycznia 2023 w Las Vegas wystawiło się tysiące firm z całego świata (producentów, dystrybutorów...

SHOT SHOW to największe na świecie targi strzeleckie, odbywające się od 1979 roku. W tym roku w dniach 17-20 stycznia 2023 w Las Vegas wystawiło się tysiące firm z całego świata (producentów, dystrybutorów i sprzedawców detalicznych) prezentujących najnowsze produkty i rozwiązania z branży strzeleckiej, myśliwskiej i taktycznej. Wśród tego grona znalazło się też osiem firm z Polski. Pomimo że to wciąż nieliczne grono reprezentujące nasze rodzime produkty i rozwiązania, to warto wspomnieć że liczba...

Redakcja Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023

Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023 Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023

W Norymberdze marka Helikon-Tex zaprezentuje swoje nowości oraz będzie świętować 40. rocznicę powstania firmy pod hasłem 40 years of #JourneyToPerfection.

W Norymberdze marka Helikon-Tex zaprezentuje swoje nowości oraz będzie świętować 40. rocznicę powstania firmy pod hasłem 40 years of #JourneyToPerfection.

Iveco LMV SF

Na Eurosatory Iveco zaprezentowało LMV SF w podobnej konfiguracji co podczas zeszłorocznego MSPO, ale wzbogaconej o pewne elementy wyposażenia, jak wyrzutnie 40-mm granatów, z których można wystrzeliwać różnego typu amunicję, także tzw. niezabijającą. LMV SF jest tworzony we współpracy z norweską firmą Arctic Trucks, która specjalizuje się w różnego typu modyfikacjach pojazdów, także przeznaczonych dla sił specjalnych.

Zobacz galerię zdjęć z targów EUROSATORY

Sherpa z rampą

Renault Sherpa Light Scout w wersji opancerzonego pojazdu dla sił bezpieczeństwa i policji, który został wyposażony w podnoszoną hydraulicznie rampę szturmową. Wnętrze wozu może pomieścić do 10 osób, które dzięki zamontowanej rampie (również mieszczącej do 10 ludzi) mogą szturmować budynki, samoloty lub pokonywać ogrodzenia o wysokości do 8,65 m. Przy masie całkowitej rzędu 10,2–10,9 tony, ładowność Sherpa Light wynosi 1,5-2,2 tony. Pojazd napędzany jest silnikiem Diesla Renault MD-5 o mocy 158 kW (215 KM) przy 2300 obr./min i osiągającym maksymalny moment obrotowy 800 Nm przy 1200-1700 obr./min. Renault Sherpa Light Scout w widocznej na zdjęciu konfiguracji zostały zamówione przez Indonezję.

Supacat

Poza znanym i opisywanym na łamach magazynu SPECIAL OPS HMT400/Jackal firma Supacat Ltd. zaprezentowała również zmilitaryzowany terenowy samochód rajdowy - Wildcat. Jest to sprawdzona w rajdach typu cross-country konstrukcja brytyjskiej firmy QT Services, bazująca na podzespołach marki Land Rover. Ten dwuosobowy pojazd ważący 2580 kg może być napędzany jednym z 3 silników: wysokoprężnym o mocy 160 KM, benzynowym V6 o mocy 315 KM lub V8 o mocy 270 KM. Zbiornik paliwa o pojemności 365 litrów zapewnia Wildcatowi maksymalny zasięg 2970 km. Pojazd może być wyposażony m.in. w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm.

Zobacz także: IWA & Outdoor Classics 2012

Jeep SAS

Na stoisku Rheinmetall swoją premierę miał pick-up Amarok M LMPV (Light Multi-Purpose Vehicle), który został włączony do oferty Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV). Pojazd ten bazuje na cywilnym modelu Volkswagena o tej samej nazwie, został jednak zmodyfikowany w celu zwiększenia masy całkowitej do 3,5 tony oraz spełnienia wymagań potencjalnych wojskowych odbiorców. Amarok M jest dostępny w wersji z pojedynczą (singel cab) oraz podwójną kabiną (double cab), która mieści do 4 w pełni wyposażonych żołnierzy, ich uzbrojenie indywidualne, środki łączności oraz dodatkowe wyposażenie. Ładowność odmiany singel cab wynosi 1396 kg, a double cab - 1259 kg. Pojazd jest napędzany 2-litrowym silnikiem Diesla dostępnym w trzech wersjach mocowych: 90 kW (120 KM), 120 kW (163 KM) oraz 132 kW (180 KM), który może współpracować z 6-biegową manualną lub 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Prezentowany na Eurosatory Amarok M wyposażony był m.in. w elektrycznie napędzaną obrotnicę uzbrojoną w automatyczny granatnik kal. 40 mm.

Toyota Big Foot

Czeska firma SVOS, przerabiająca Toyoty i Land Rovery dla czeskich sił specjalnych, wspólnie z Arctic Trucks Defence zaprezentowały pojazd HiMO LC 200 (Civil Looking High Mobility Military Mission Vehicle), bazujący na Toyocie LC 200, którego 12 szt. zakupiła armia litewska w celu wsparcia m.in. kontyngentu operującego w Afganistanie. Czesi odpowiadają za opancerzenie Toyoty, a Skandynawowie wykonują pozostałe przeróbki, na przykład modyfikują zawieszenie, układ elektryczny (12 V/24 V), elektroniczny oraz wyposażają pojazd w różne akcesoria, w tym także uzbrojenie w postaci zdalnie sterowanego modułu strzeleckiego PROTECTOR Super Lite firmy Kongsberg. W zależności od potrzeb odbiorcy HiMO LC 200 może być wyposażony w trzy rozmiary kół: 35”, 37” oraz 42”, co wiąże się oczywiście z koniecznymi zmianami w podwoziu, które przy największym rozmiarze obejmują nie tylko wymianę elementów zawieszenia, ale także i mostów.

Sherpa Special Forces

Pokazany w tym roku Renault Sherpa Light Special Forces Heavy to już pojazd w docelowej konfiguracji, stworzony pod konkretne wymagania. Ma  odkryte, 3-drzwiowe nadwozie, mieszczące 5-osobową załogę (2+3). Masa bojowa pojazdu to 14,8 t, ładowność - 2,6 t, zaś jego zasięg wynosi 1000 km. Istnieje możliwość montażu osłon balistycznych 
i przeciwminowych (nadwozie posiada odpowiednie punkty mocowania) oraz kuloodpornej dzielonej i składanej przedniej szyby. Na samochodzie poza obrotnicą zintegrowaną z klatką przeciwkapotażową, z montażem dla różnych typów uzbrojenia (km, GA), przewidziano kilka dodatkowych punktów instalacji uchwytów dla karabinów maszynowych. W skład jego wyposażenia wchodzi również komplet akcesoriów przydatnych w pokonywaniu trudnego terenu (łopaty, podnośnik hi-lift, trapy pod koła itp.), różnego rodzaju uchwyty, kosze, systemy mocowania ładunku oraz taktyczny system łączności wysokiej częstotliwości Melchior firmy Thales.

Francuskie specjały

Firma ACMAT jest dostawcą wysokomobilnych pojazdów ciężarowych VLRA, opancerzonych BASTION oraz pickupów ALTV dla armii francuskiej oraz sił specjalnych. Do działań SOF przeznaczone są m.in. wozy BASTION PAT SAS oraz ALTV Torpedo. Ten pierwszy to opancerzony pojazd z otwartą górą nadwozia, dedykowany do wsparcia długotrwałych działań, wyposażony w silne uzbrojenie oraz bogaty zestaw środków łączności, zapewniający wysoką mobilność i wysoki poziom ochrony załogi. Pickup ALTV (All-Wheeled Light Tacticla Vehicle) bazuje na podwoziu Nissana Navara, które zostało poddane modyfikacjom, m.in. w celu zwiększenia dzielności terenowej oraz ładowności do 1,4 t, i zmilitaryzowane. Firma ACMAT oferuje 8 wersji swojego pickupa, w tym otwartą odmianę Torpedo, przeznaczoną dla jednostek aeromobilnych oraz sił specjalnych. Pojazd ten może osiągać maksymalną prędkość 160 km/h oraz przejechać dystans 1600 km (pojemność zbiornika paliwa to 170 litrów). Na tegorocznym Eurosatory prezentowany był ALTV Torpedo o poprawionych właściwościach terenowych (powiększony prześwit oraz kąt zejścia).

Pickup dla SF

Na tegorocznym Eurosatory swoją europejską premierę miał nowy pojazd Navistar Defence - International SOTV (Special Operations Tactical Vehicle), który powstał na bazie opracowanego przez Indigen Armor oraz SAIC wozu NSTT (Non-Standard Mobility Vehicle). Konstrukcja ta ma spełniać wymagania programu GMV 1.1 (Ground Mobility Vehicle), który został ogłoszony przez USSOCOM w celu pozyskania nowych pojazdów dla amerykańskich wojsk specjalnych. Wozy te mają zastąpić obecnie używane HMMWV w wersjach specjalnych GMV, GMV-N oraz odmian opancerzonych znajdujących się na wyposażeniu  US Army Special Forces, 75. Pułku Rangers i US Navy SEAL.

STOV charakteryzuje się dużą mobilnością i ładownością (2903 kg) oraz jest przygotowany do pełnej integracji z systemami C4ISR. Kabina pojazdu, będąca opancerzoną cytadelą, zapewnia ochronę na poziomie B6. Zgodnie z wymaganiami GMV 1.1  wymiary SOTV  (dł. 5334 mm, szer. 1931 mm, wys. 1829 mm) pozwalają na jego transport na pokładzie MH-47.

Pegaz dla specjalsów

Firma Jankel Armouring Ltd. zaprezentowała nowy pojazd: Jeep J8 Pegasus SOV (Special Operations Vehicle), będący głęboko zmodyfikowaną wersją Jeepa J8 dostosowaną m.in. do transportu na pokładzie śmigłowca CH-47. Pojazd ma całkowicie nowe, większe nadwozie (przystosowane do montażu opancerzenia na poziomie 1 wg STANG 4569). Zmieniono także osie napędowe, które wyposażone są w mechanizmy różnicowe o zwiększonym tarciu oraz zawieszenie (prześwit zwiększony do 274 mm). Z tyłu zamontowano poduszki powietrzne umożliwiające regulację wysokości pojazdu, co pozwala na jego załadunek do śmigłowca bez konieczności demontażu uzbrojenia. Z oryginalnego Jeepa J8 pozostała rama, turbodoładowany silnik Diesla VM o poj. 2.8 oraz automatyczna skrzynia biegów i redukcyjna. DMC Pegasusa to 4500 kg, a jego ładowność to 1500 kg. Pojazd wyposażony jest w 4 fotele, przy czym tylne mają obrotowe podstawy umożliwiające ustawienie ich bokiem do kierunku jazdy. Główne uzbrojenie w postaci np. karabinu maszynowego kal. 12,7 mm zamontowane jest na obrotnicy umieszczonej na klatce bezpieczeństwa stanowiącej integralną część nadwozia Pegasusa. Prezentowany pojazd był wyposażony w bogaty zestaw urządzeń i systemów C4I firmy Kongsberg.

Hybrydowe słuchawki

3M Peltor ComTac IV to najnowsze (4. generacja) wcielenie aktywnych ochronników słuchu przeznaczonych do współpracy z indywidualnymi systemami łączności. Poza ochroną słuchu, możliwością prowadzenia komunikacji radiowej przy wysokim natężeniu hałasu, ComTac IV zapewniają również odpowiedni poziom świadomości sytuacyjnej. Są także zaprojektowane w sposób umożliwiający ich komfortowe użycie wraz z różnego typu hełmami.

Polaris MRZR 

Nowe pojazdy ze stajni Polarisa - MRZR powstały we współpracy z amerykańskimi specjalsami. Prezentowany na Eurosatory model MRZR 4 przeznaczony jest do transportu 4 ludzi oraz ich wyposażenia indywidualnego. Istnieje również możliwość transportu do 2 rannych na noszach umieszonych z tyłu wzdłuż osi pojazdu. Polaris MRZR napędzany jest benzynowym silnikiem o poj. 875 cm3 i mocy 88 KM. Standardowy zbiornik paliwa mieści 27,4 l. Pojazd przystosowany jest do transportu na pokładzie pionowzlotu CV-22, w tym celu jednak złożona musi być klatka przeciwkapotażowa, którą to czynność można wykonać bez użycia narzędzi (wysokość oraz szerokość pojazdu redukowana jest do 1524 mm). Elektroniczne wspomaganie kierownicy dostosowujące wydajność do prędkości oraz bezstopniowa skrzynia biegów ułatwiają prowadzenie MRZR w trudnym terenie. Na pojeździe może być zamontowane różnego rodzaju wyposażenie, a nawet uzbrojenie, jednak jest to już kwestia indywidualnych wyborów przyszłych użytkowników, stąd firma Polaris prezentowała jedynie „gołego” MRZR 4.

GARM Combat

Norweski producent NFM Group prezentował podczas EUROSATORY system odzieży GARM® Combat, w którego skład wchodzą m.in. bluzy i softshelle, wykonany z dzianin: Polartec® Power Dry® FR, Polartec® Power Stretch® FR and Polartec® Power Shield® FR, które dzięki ich ogniotrwałym właściwościom chronią przed poparzeniami, a są przy tym lekkie i doskonale odprowadzają wilgoć, nadając się do noszenia zarówno podczas upałów, jak i w trakcie zimowych akcji w terenie.

 

 

Komentarze

Powiązane

Jerzy Garstka Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami...

Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami specjalnymi. Właśnie działania bojowe w Iraku i Afganistanie, a wcześniej w Wietnamie i Kuwejcie, pokazały, jak ważne w działaniach bojowych stają się operacje oddziałów specjalnych. Zasadniczy wysiłek w tej dziedzinie przypada amerykańskim jednostkom specjalnym, które występują we wszystkich rodzajach...

Mateusz J. Multarzyński MRAP-y w działaniach specjalnych

MRAP-y w działaniach specjalnych MRAP-y w działaniach specjalnych

Od czasów pustynnych rajdów SAS (Special Air Service) Davida Stirlinga oraz zespołów LRDG (Long Range Desert Group) kanony, według których tworzone są pojazdy taktyczne patrolowe sił specjalnych, pozostały...

Od czasów pustynnych rajdów SAS (Special Air Service) Davida Stirlinga oraz zespołów LRDG (Long Range Desert Group) kanony, według których tworzone są pojazdy taktyczne patrolowe sił specjalnych, pozostały w zasadzie bez zmian. Oczywiście ewoluowały one wraz z postępem techniki, pojawianiem się nowych typów oraz modeli pojazdów czy rodzajów uzbrojenia, jednak podstawowe cechy, jakich wymagano od tego typu konstrukcji, pozostawały bez zmian. Podobnie zresztą jak taktyka działań przy użyciu następców...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

CR Odpowiednie struktury

Odpowiednie struktury Odpowiednie struktury

Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo...

Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo Wojsk Specjalnych - JW 2305. Dowódca GROM-u odszedł ze służby zaraz po mianowaniu na stanowisko Dowódcy Wojsk Specjalnych płk. Patalonga, nomen omen, byłego dowódcy tej jednostki. Mimo braku rzetelnych informacji, mogących szczegółowo wyjaśnić całościowe tło konfliktu, do którego doszło pomiędzy...

Patryk Janda, Andrzej Juźwiak, DP, PE Z wody, powietrza i lądu... współpraca grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej

Z wody, powietrza i lądu... współpraca grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej Z wody, powietrza i lądu... współpraca grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej

Konsekwentna, długoterminowa, dokładnie zaplanowana, realizowana według jednoznacznie określonych zasad – tak należy scharakteryzować prowadzoną już od trzech lat przez Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego...

Konsekwentna, długoterminowa, dokładnie zaplanowana, realizowana według jednoznacznie określonych zasad – tak należy scharakteryzować prowadzoną już od trzech lat przez Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej ścisłą współpracę z Oddziałem Zatoka Fińska (Suomenlahden Merivartiosto) Straży Granicznej Finlandii.

Dominique Andrè GIGG - Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

GIGG - Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy GIGG - Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Szturm na genewskim lotnisku Snajperzy obserwujący samolot z dachu terminalu przez celowniki Nightforce na swych najnowszych modelach karabinów PGM Ultima Ratio potwierdzili pozycje „tangos” i w ciągu...

Szturm na genewskim lotnisku Snajperzy obserwujący samolot z dachu terminalu przez celowniki Nightforce na swych najnowszych modelach karabinów PGM Ultima Ratio potwierdzili pozycje „tangos” i w ciągu kilku sekund rozpętało się piekło – operatorzy GIGG rozpoczęli szturmowanie Airbusa. Na sygnał dowódcy jednostki trzy zespoły szturmowe wdarły się do kabiny samolotu. Z przodu, gdy tylko sforsowano ciężkie drzwi, chroniony ciężką tarczą balistyczną „point man” wbiegł w korytarz między fotelami, a tuż...

Andrzej Krugler Prezydent w wojskach specjalnych

Prezydent w wojskach specjalnych Prezydent w wojskach specjalnych

20 stycznia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wizytę w Wojskach Specjalnych. Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu spotkał się z żołnierzami wszystkich jednostek podległych temu...

20 stycznia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wizytę w Wojskach Specjalnych. Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu spotkał się z żołnierzami wszystkich jednostek podległych temu dowództwu. Dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Piotr Patalong, zapoznał gościa z informacjami na temat aktualnego funkcjonowania tych sił oraz planowanego kierunku ich rozwoju. Następnie prezydent uczestniczył w wideokonferencji, w czasie której wysłuchał meldunków operacyjnych z działalności naszych...

Andrzej Krugler Skorpion XI

Skorpion XI Skorpion XI

Gdy numer 1/2012 magazynu SPECIAL OPS trafia do sprzedaży, w Afganistanie misję kończy kolejna zmiana żołnierzy wchodzących w skład Task Force 50. Zastąpią ich koledzy, którzy w pierwszych dniach lutego...

Gdy numer 1/2012 magazynu SPECIAL OPS trafia do sprzedaży, w Afganistanie misję kończy kolejna zmiana żołnierzy wchodzących w skład Task Force 50. Zastąpią ich koledzy, którzy w pierwszych dniach lutego zakończyli swoje przygotowania do misji afgańskiej ćwiczeniem certyfikującym pk. „Skorpion XI”.

Patryk Janda Semper paratus

Semper paratus Semper paratus

"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie...

"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie z łacińską dewizą zawartą w tytule - są zawsze gotowi...

Bartosz Szołucha Lekki Granit

Lekki Granit Lekki Granit

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika,...

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika, jakim jest żołnierz sił specjalnych, i w znakomitej większości bazują na popularnych modelach turystycznych. Nieliczne firmy projektują plecaki przeznaczone dla żołnierzy i od samego początku konstruują je z myślą o nich. Taką filozofię wyznaje między innymi amerykańska Granite Tactical...

Mateusz J. Multarzyński Pojazdy dla sil specjalnych na MSPO 2011

Pojazdy dla sil specjalnych na MSPO 2011 Pojazdy dla sil specjalnych na MSPO 2011

Na targach MSPO 2011 zaprezentowane zostały dwa pojazdy stworzone z myślą o wsparciu działań specjalnych: Iveco LMV SF oraz AMZ Świstak. Pierwsza konstrukcja to najnowsza wersja lekkiego pojazdu minoodpornego...

Na targach MSPO 2011 zaprezentowane zostały dwa pojazdy stworzone z myślą o wsparciu działań specjalnych: Iveco LMV SF oraz AMZ Świstak. Pierwsza konstrukcja to najnowsza wersja lekkiego pojazdu minoodpornego Iveco LMV dla sił specjalnych, który w bazowej odmianie znajduje się już na wyposażeniu jednostek specjalnych kilku krajów. Druga to krajowa propozycja pojazdu tej klasy. Dzięki obecności obu pojazdów na kieleckich targach, istniała możliwość porównania rozwiązań konstrukcyjnych, jakie w nich...

CR Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Bezzałogowce w działaniach specjalnych Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko...

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

Ireneusz Chloupek SWICKS

SWICKS SWICKS

Nie tak znani jak Navy SEALs i często z nimi myleni z racji ścisłej współpracy z „Fokami”, stanowią bardzo ważny składnik sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej. Special Warfare Combatant-Craft...

Nie tak znani jak Navy SEALs i często z nimi myleni z racji ścisłej współpracy z „Fokami”, stanowią bardzo ważny składnik sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej. Special Warfare Combatant-Craft Crewmen (SWCC), zwani slangowo „Swicks”, to nie zwykli załoganci łodzi używanych w działaniach specjalnych, lecz prawdziwi wojownicy na specjalistycznych jednostkach pływających. Not as famous, or as well-known, as the US Navy SEALs and commonly mistaken for “Frogmen”, the so-called Swicks are...

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

CR Biometryka w działaniach specjalnych

Biometryka w działaniach specjalnych Biometryka w działaniach specjalnych

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.

Ireneusz Chloupek SON

SON SON

Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały...

Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały taktyczne, utworzone w strukturach innych służb, które również odpowiadają za ochronę bardzo ważnych interesów swego kraju. W Republice Czeskiej przykładem jednostki tego typu jest grupa operacyjna SON tamtejszej służby celnej – Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR. There are many famous...

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Michał Piekarski Polityczny skalpel

Polityczny skalpel Polityczny skalpel

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...

Michał Piekarski Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Mateusz J. Multarzyński Skorpion IX

Skorpion IX Skorpion IX

W marcu bieżącego roku do Afganistanu wyleci dziewiąta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W jej ramach znajdą się również, po raz kolejny, Zadaniowe Zespoły Bojowe (Task Force) wydzielone z jednostek...

W marcu bieżącego roku do Afganistanu wyleci dziewiąta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W jej ramach znajdą się również, po raz kolejny, Zadaniowe Zespoły Bojowe (Task Force) wydzielone z jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. W lutym odbyło się ćwiczenie pk. „Skorpion IX”, sprawdzające ich gotowość do realizacji swoich zadań w Afganistanie. March 2011 was the month of the beginning of nine tour of duty of Polish Military Contingent in Afghanistan. As a part of the Polish forces...

Ireneusz Chloupek Army Ranger Wing

Army Ranger Wing Army Ranger Wing

"Fianóglach" to termin powstały z połączenia dwóch irlandzkich słów: "Flan", oznaczającego jednego ze wspaniałych wojowników i myśliwych "Na Fianna" z celtyckiej mitologii, oraz „Óglach”, czyli dosłownie...

"Fianóglach" to termin powstały z połączenia dwóch irlandzkich słów: "Flan", oznaczającego jednego ze wspaniałych wojowników i myśliwych "Na Fianna" z celtyckiej mitologii, oraz „Óglach”, czyli dosłownie „młody bohater”, a potocznie „żołnierz-ochotnik” - także członek sił zbrojnych Irlandii „Óglaigh na héireann”. Taki tytuł noszą komandosi irlandzkiej jednostki specjalnej „Sciathán Fianóglach an Airm”, znanej bardziej pod angielską nazwą „Army Ranger Wing”. Fiannóglach" (representing "Ranger") is...

Andrzej Krugler Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG

Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie...

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w naszym kraju. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom EURO 2012, konieczne jest zintensyfikowanie wysiłku szkoleniowego, szczególnie w jednostkach przeznaczonych do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Zdają sobie z tego doskonale sprawę funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia...

Mateusz J. Multarzyński SandCat - Pustynny Kot z Izraela

SandCat - Pustynny Kot z Izraela SandCat - Pustynny Kot z Izraela

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa,...

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa, utworzony w 1949 roku przez grupę żydowskich emigrantów z USA u podnóża góry Meron, na terenie którego powstała i działa firma będąca światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych systemów opancerzenia - Plasan Sasa Ltd.

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops