"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie z łacińską dewizą zawartą w tytule - są zawsze gotowi...
W lipcu 2022 roku Funkcjonariusze Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów (WDTiO MF) po raz kolejny wzieli udział w ćwiczeniach...
W lipcu 2022 roku Funkcjonariusze Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów (WDTiO MF) po raz kolejny wzieli udział w ćwiczeniach na terenie słowackiego ośrodka treningowego Centrum výcviku Lešť. Funkcjonariusze WDTiO MF ćwiczyli wspólnie z z jednostkami specjalnymi podporządkowanymi ministerstwom finansów z Węgier, Czech i Słowacji.
W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego...
W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, zorganizowało ćwiczenia „Lokalnego doskonalenia zawodowego z zakresu ratownictwa wodnego oraz działań specjalnych na wodzie, z wykorzystaniem łodzi typu RIB pod kryptonimem „WATAHA”. W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze policji oraz żołnierze jednostek wojskowych z Polski...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych rywalizowało dziewięć drużyn wystawionych przez jednostki WS podległe MON i MSWiA.
Dla ludzi odważnych nie ma rzeczy niemożliwych. Jednak i oni muszą ciągle doskonalić swe umiejętności i kształtować hardy charakter. Najlepiej we współpracy z kolegami z innych formacji specjalnych.
Warte przypomnienia są tutaj dwie wyjątkowe, tegoroczne „specjalne” wizyty, zrealizowane w ramach naszej współpracy międzynarodowej. Dodajmy, że w kwestii udziału we wspólnych szkoleniach z pododdziałami specjalnymi z zagranicy Wydział Zabezpieczenia Działań MOSG wiedzie bez wątpienia prym. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego specyfika sprawia, że funkcjonariusze nieustannie podnoszą swoje profesjonalne kwalifikacje nie tylko w oparciu o wzory krajowe, ale również międzynarodowe, czerpiąc z doświadczeń kolegów z zagranicy, co bezapelacyjnie jest ogromną wartością dodaną.
Dzięki konsekwentnym staraniom komendanta MOSG kontradm. SG Piotra Stockiego, w maju przeprowadzono nietuzinkowe ćwiczenia z zakresu działań specjalnych. Biorąc pod uwagę liczbę pododdziałów oraz ich międzynarodowy charakter, można bez obaw stwierdzić, że były to chyba największe ćwiczenia tego typu przeprowadzone w mijającym roku w Polsce.
Przyjechały do nas dwie najlepsze jednostki specjalne z Holandii. Pierwsza to Bijzondere Bijstands Eenheid (BBE), będąca elitarną jednostką specjalną wchodzącą w skład Piechoty Morskiej Królestwa Niderlandów. Utworzona została decyzją holenderskiego rządu 22 lutego 1973 roku. Powstała niedługo po zamachu terrorystycznym przeprowadzonym 5 września 1972 roku przez ośmiu Palestyńczyków podczas Olimpiady w Monachium. Co nie dziwi, bo po tym zdarzeniu powstała większość jednostek specjalnych na świecie. Jednostka wchodzi w skład Maritime Special Operations Forces (MARSOF), czyli sił specjalnych o „morskim” charakterze, szkolonych do działania głównie w środowisku morskim. Razem z jednostką Korps Commandotroepen, tworzą elitarne siły armii holenderskiej. Żołnierze BBE brali udział m.in. w działaniach wojennych w Iraku oraz w Afganistanie.
Drugą jednostką specjalną z Holandii była nie mniej sławna Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten (BSB) wchodząca w skład Koninklijke Marechaussee, czyli żandarmerii wojskowej. Pomimo faktu, że oddział ten podlega strukturalnie pod Ministerstwo Obrony Narodowej Holandii, wykonuje wiele zadań na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, głównie zatrzymania i aresztowania szczególnie niebezpiecznych przestępców na terenie Holandii, prowadzenie skrytej obserwacji oraz zabezpieczanie wizyt osób o statusie VIP. Obie jednostki wykonują zadania policyjne z zakresu przeciwdziałania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym.
Strona polska podczas ćwiczeń reprezentowana była przez Wydział Zabezpieczania Działań MOSG, który pełnił rolę gospodarza oraz Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, z którym to WZD MOSG regularnie prowadzi wspólne ćwiczenia. Obie polskie jednostki oddelegowały do ćwiczeń po dwie sekcje realizacji.
Łącznie w ćwiczeniach brało udział sześć sekcji realizacji. Warto podkreślić bardzo dobre przygotowanie planistyczne, które umożliwiło 37 operatorom prowadzenie ćwiczeń w systemie potokowym.
Szkolenie zostało zaplanowane i odbyło się na terenie Trójmiasta. W pierwszym działaniu zaprezentowano zadania, strukturę organizacyjną oraz wyposażenie techniczne MOSG wykorzystywane do realizacji zadań w ochronie morskiej granicy państwowej i w zakresie sprawowania nadzoru nad polskimi obszarami morskimi. Ponadto dokonano prezentacji WZD MOSG, traktującej o podstawach prawnych działania, strukturze organizacyjnej oraz zadaniach realizowanych przez wydział. Dodatkowo szczegółowo omówiona została taktyka niebieska, taktyka czarna, taktyka zielona oraz taktyka czerwona realizowane przez Wydział Zabezpieczenia Działań MOSG.
Same ćwiczenia podzielone zostały na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył taktyki czarnej, czyli realizacji zadań specjalnych podczas działania w terenie zurbanizowanym. Drugi taktyki niebieskiej - działań specjalnych prowadzonych w środowisku wodnym. Podczas obydwu bloków tematycznych ćwiczone były elementy taktyki czerwonej, czyli udzielania pomocy medycznej rannym operatorom w czasie akcji.
Z racji dużych doświadczeń Holendrów z zakresu medycyny pola walki, prowadzono szereg dyskusji i wymieniano praktyczne informacje z życia wzięte.
Każdego dnia ćwiczenia poprzedzone były odprawą, po której sekcje realizacji przystępowały do szkolenia. Podczas pierwszych dni zrealizowano następujące zagadnienia z zakresu taktyki czarnej:
Zabezpieczanie pomieszczeń;
Poruszanie się sekcji realizacji ciągami komunikacyjnymi;
Działanie taktyczne z wykorzystaniem tarczy balistycznej;
Zatrzymanie osoby nieuzbrojonej oraz uzbrojonej w pomieszczeniu;
Siłowe wejście do pomieszczeń z wykorzystaniem sprzętu wyłomowego, połączone z zatrzymaniem osoby;
Działania taktyczne w drzwiach z wykorzystaniem: tarczy balistycznej, sprzętu wyłomowego oraz strzelby gładkolufowej;
Kontakt ogniowy w ciągu komunikacyjnym (korytarz, schody).
Pierwszy dzień szkolenia był jednocześnie dniem zgrywającym wszystkie sekcje realizacji, aby sprawdzić możliwość ewentualnego, wspólnego działania sekcji realizacji pochodzących z różnych jednostek oraz państw członkowskich UE. Podczas zajęć wykorzystane zostały również środki pozoracji pola walki, takie jak: amunicja ślepa do kbk AKMS, amunicja PIK 94 stosowana do forsowania zamkniętych drzwi i dająca operatorom dużo frajdy, granaty hukowo-błyskowe oraz amunicja typu FX, celem maksymalnej symulacji rzeczywistych działań.
W kolejnych dniach wizyty zajęcia odbywały się na terenie Kaszubskiego Dywizjonu SG w Gdańsku Westerplatte, gdzie głównym celem zajęć było przedstawienie i doskonalenie technik prowadzenia taktyki specjalnej na obszarach morskich, działanie grupy w czasie abordażu na jednostkę pływającą z łodzi bojowej oraz ze śmigłowca.
Najwięcej czasu i wysiłku włożono w taktykę niebieską, w związku z naszą „wodną” specyfiką, jak również chęcią położenia nacisku na tę część szkolenia przez Holendrów oraz kolegów z BOA.
W zajęciach wzięły udział m.in. dwie łodzie hybrydowe Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG typu S-8900 wraz ze specjalistycznym sprzętem abordażowym.
Podczas ćwiczeń doskonalących umiejętności działania grupy abordażowej w czasie kontaktu ogniowego na pokładzie jednostki pływającej wykorzystywano broń i amunicję typu FX, tarcze balistyczne oraz pozorantów, aby zmaksymalizować realizm ćwiczenia.
Trwające tydzień wspólne działania zostały przez uczestników ocenione bardzo wysoko, pod kątem organizacyjnym i merytorycznym. Należy mieć nadzieję, że tego typu ćwiczenia będą również kontynuowane w przyszłych latach.
Kolejnymi „specjalnymi odwiedzinami” była wizyta funkcjonariuszy pododdziału specjalnego Straży Granicznej Finlandii Oddziału Zatoka Fińska.
Podpisany w maju 2009 roku dwustronny plan współpracy SG RP z SG Finlandii zakłada m.in. coroczne szkolenie z zakresu działań specjalnych zamiennie przeprowadzane w Polsce i Finlandii.
Więcej o współpracy grup specjalnych polskiej i fińskiej straży granicznej w nr 1-2/2012 magazynu SPECIAL OPS
W trakcie tygodniowych ćwiczeń przeprowadzonych w Gdańsku funkcjonariusze doskonalili swoje umiejętności z zakresu prowadzenia taktyki czarnej, czerwonej oraz niebieskiej - działań specjalnych prowadzonych w środowisku wodnym, w ramach których specjalizuje się Wydział Zabezpieczenia Działań MOSG. Warto tutaj nadmienić, że w Polsce jest to jedyny realizujący taktykę niebieską pododdział specjalny typu policyjnego.
W ramach taktyki czarnej prowadzone były różne jej elementy, od skrytej obserwacji obiektu do czynności mających na celu obezwładnienie i zatrzymanie uzbrojonego i zdesperowanego przestępcy poszukiwanego międzynarodowym listem gończym. Przećwiczono również elementy taktyki czerwonej, mające na celu unifikację czynności podejmowanych przez paramedyków, zarówno z Polski, jak i Finlandii. Ćwiczenia z zakresu taktyki czerwonej były ułatwione, ponieważ w ramach szkolenia z taktyki czarnej wykorzystana została amunicja barwiąca typu FX.
Podczas tego typu wizyty nie mogło za-braknąć odwiedzin na strzelnicy, gdzie przećwiczono elementy z zakresu strzelań szybkich oraz dynamicznych. Szczegółowo dyskutowane były zagadnienia dotyczące wykorzystywanego uzbrojenia oraz stosowania go w odpowiednich sytuacjach. Sporo czasu przeznaczono również na wymianę doświadczeń odnoszących się do występowania oraz usuwania zacięć w poszczególnych rodzajach uzbrojenia.
Najwięcej czasu, bo trzy dni szkoleniowe, przeznaczono na ćwiczenia z zakresu taktyki niebieskiej. Po dwóch dniach zgrywających oba zespoły, polski i fiński, na wodach Zatoki Gdańskiej odbyło się wspólne kompleksowe ćwiczenie morskie, którego celem był szturm na jednostkę pływającą będącą w ruchu i opanowaną przez grupę terrorystyczną, przetrzymującą zakładników na mostku.
„Atak” został przeprowadzony zarówno z wody, przy wykorzystaniu specjalistycznej łodzi WZD MOSG typu RIB, jak i z powietrza z pokładu śmigłowca W3-AM „Anakonda”. Akcja przebiegła bez strat własnych i zakończyła się uwolnieniem przetrzymywanych zakładników.
Przedstawione w artykule działania stanowią ogromną wartość. Koledzy z zagranicy często biorą udział w szkoleniach o charakterze międzynarodowym oraz operacjach specjalnych, jak np. operacja Atalanta - ukierunkowana na walkę z piractwem u wybrzeży Somalii i prowadzona siłami wojskowymi państw członkowskich Unii Europejskiej.
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy...
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy przybyli na zaproszenie komendanta powiatowego w Raciborzu i instruktorów z raciborskiej komendy. Wymiana doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych formacji pozwoliła uczestnikom poznać inne, niż wykorzystywane na co dzień techniki posługiwania się bronią.
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach...
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w sytuacji konieczności użycia broni palnej.
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską...
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w pierwszej połowie czerwca.
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich...
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich rozgrywanych w Polsce, różniąca się znacznie od zawodów sportowych Long Shot rozgrywanych np. w Nowej Dębie, Bartoszycach czy Międzyrzeczu.
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych...
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych pododdziałów AT. Niecodzienny był bowiem obiekt, który stanowił motyw przewodni warsztatów, a był nim samolot pasażerski Boeing 737.
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk...
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Do udziału w zawodach organizatorzy zaprosili żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych służb mundurowych.
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja...
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali...
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali i zrealizowali obecni operatorzy JWK Lubliniec oraz byli żołnierze jednostki, działający w Fundacji Szturman.
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających...
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Trwają 15-tygodniowe ćwiczenia mające przygotować policjantów do nowego typu działań.
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli...
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli innych służb mundurowych.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.