Pod koniec lat 70., w związku z przewidywanym wzrostem zagrożenia terrorystycznego, m.in.dla tak szczególnych obiektów jak platformy wydobywcze na Morzu Północnym, rządnorweski zdecydował się powierzyć zadania związane ze zwalczaniem najgroźniejszych aktów terroryzmu siłom zbrojnym. W tym celu w 1982 r., w szkole spadochronowej HJS w Trandum, sformowano dyskretnie nową zawodową jednostkę, nazwaną Forsvarets Spesialkommando (Specjalny Oddział Komandosów Sił Zbrojnych). Budowana - podobnie jak GROM i kanadyjska JTF-2 - początkowo jako oddział stricte kontrterrorystyczny, z pomocą i na podstawie najlepszych wzorów brytyjskich SAS oraz SBS, obecnie przygotowana jest do pełnego spektrum operacji specjalnych w kraju i za granicą.
Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy...
Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy Głównej Policji. Regularnie biorą udział w misjach zagranicznych, a w ostatnim czasie również w działaniach na granicy Białorusi i Ukrainy, gdzie pełnią służbę jako jednostka specjalna policji do nadzoru nad bezpieczeństwem w paśmie przygranicznym. Poznajcie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny...
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.
Tradycje norweskich sił specjalnych sięgają II wojny światowej. Pierwsze pododdziały tego typu (spadochronowa Norwegian Independent Company 1 pod auspicjami brytyjskiej służby specjalnej SOE, znana też jako Kompania Linge, oraz No 5 Troop w 10 Interallied Commando) zostały sformowane i wyszkolone w Wielkiej Brytanii w celu prowadzenia akcji niszczenia strategicznej infrastruktury nazistów w okupowanej Norwegii. Kilkudziesięciu Norwegów, rekrutujących się z utworzonego w USA skandynawskiego 99. batalionu piechoty do działań w górach, służyło w tzw. grupach operacyjnych (OG) amerykańskiej służby specjalnej OSS, które wykonywały od 1944 r. zadania specjalne na tyłach wroga w Norwegii, Francji oraz na Dalekim Wschodzie.
Po zakończeniu działań wojennych wszystkie te formacje uległy rozwiązaniu – dopiero w 1954 r. rozpoczęto w norweskich wojskach lądowych organizowanie pierwszych kursów spadochronowych, ale dopiero osiem lat później stworzono w tym celu specjalny ośrodek szkoleniowy w Trandum, pod nazwą Szkoła Jegrów Spadochronowych Wojsk Lądowych (Harens Fallskjermjegerskole – HFJS), a od 1971 r. jako HJS (Haerens Jegerskole), Szkoła Jegrów WL. Nazwa „jegrzy” jest współcześnie stosowana w krajach skandynawskich w stosunku do elitarnych oddziałów piechoty i specjalnych, jako odpowiednik rozpowszechnionego przez Brytyjczyków miana komandos lub amerykańskiego ranger. HJS prowadziła nabór i kompleksowe szkolenie spadochronowego plutonu dywersyjno-rozpoznawczego Fallskjermjegertroppen (FJT), formowanego z wyselekcjonowanych ochotników-poborowych, odbywających obowiązkową dwunastomiesięczną służbę wojskową. Nie miał on jednak nigdy charakteru operacyjnego, a jedynie szkoleniowy – spośród zwalnianych po roku do cywila spadochroniarzy część tworzyła, mobilizowany przez HJS tylko na czas ćwiczeń i wojny, szwadron rezerwowy D. Jedynymi regularnymi, operacyjnymi pododdziałami bojowymi w Jegerskole były, złożone z zawodowych żołnierzy kontraktowych (spesialjegere), tzw. szwadrony manewrowe, tworzące wewnątrz niej nową formację kontrterrorystyczną.
FSK osiągnęła gotowość operacyjną
1 czerwca 1984 r., lecz jej istnienie jeszcze długo starano się zachować w tajemnicy. Przez wiele lat nazwa Forsvarets Spesialkommando używana była tylko przy okazji współpracy z policją w walce z terroryzmem, dla podkreślenia, że chodzi o jednostkę specjalną sił zbrojnych oraz jako ogólna nazwa szwadronu bojowego (kampeskadron, zwany też manewrowym), wystawianego przez HJS, a później przez utworzone w 1997 r. w jej miejsce Dowództwo Sił Specjalnych Armii (HJK, Haerens Jegerkommando). Wewnątrz HJS–HJK stosowano natomiast w stosunku do szwadronów manewrowych, z jakich składa się FSK, ogólnikowe określenie Innsatsstyrken, co w wolnym przekładzie oznacza oddział natychmiastowego użycia.Pierwsze doniesienia w norweskich mediach pojawiły się dopiero po wrześniowym incydencie 1993 r. w stołecznym porcie lotniczym Gardermoen (Oslo-Fornebu), gdy 32-letni Irańczyk sterroryzował załogę oraz pasażerów samolotu rosyjskich linii Aerofłot. Na miejsce ściągnęły siły policyjne, ale dziennikarze zaobserwowali również obecność wojskowych śmigłowców z komandosami na pokładzie, co nieuchronnie doprowadziło do pytań o ich przydział, rolę i kompetencje. Przedstawiciele armii przyznali, że w siłach zbrojnych istnieje nowa formacja specjalna, złożona z żołnierzy zawodowych i gotowa do najtrudniejszych operacji kontrterrorystycznych, z ratowaniem zakładników włącznie, ale większość informacji na jej temat pozostała niejawna. Oficjalnie podano, że w czasie pokoju FSK może wspierać policyjną jednostkę antyterrorystyczną Beredskapstroppen „Delta” podczas najpoważniejszych incydentów terrorystycznych na terenie kraju i w antyterrorystycznych działaniach ochronnych, odpowiada również za ochronę kontrterrorystyczną ważnych instalacji, z morskimi platformami wydobywczymi na czele, do czego w późniejszych latach dodano jeszcze misje ratowania obywateli norweskich uprowadzonych lub zagrożonych w inny sposób poza granicami kraju.W pierwszych przypadkach decyzja o wprowadzeniu do akcji FSK podejmowana jest wspólnie przez najwyższych przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa obrony. Wydzielone przez jednostkę siły zostają wówczas podporządkowane na czas operacji nadzorującemu ją szefowi policji, a współdziałanie regulują specjalne przepisy Dyrektywy 80-41 na temat zasad wspierania policji przez siły zbrojne w okresie pokoju. FSK utrzymuje w związku z tym stałą gotowość i nieustannie trenuje operacje uwalniania zakładników w samolotach cywilnych, pociągach, budynkach, na promach i statkach pasażerskich lub handlowych oraz odbijanie platform naftowych i gazowych na morzu. Wojskowi kontrterroryści już w latach 90. dyskretnie ochraniali króla Norwegii, pozostawali w gotowości do interwencji na wypadek groźnych incydentów w czasie zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 r. oraz wykonywali zadania ochronne podczas szczytu ministrów obrony NATO w Bergen w 1996 r.
Mimo to na początku lat 90. jednostka nie miała dobrych notowań w dowództwie sił zbrojnych, wyrażającym opinie, że FSK ma niewielkie znaczenia dla wojska, gdyż ukierunkowany jest na wykonywanie zadań na rzecz departamentu sprawiedliwości i policji. Sugerowano, że w związku z tym to one powinny finansować tego typu formację lub przejąć w całości zadania kontrterrorystyczne – co oznaczałoby koniec FSK. Faktycznie, do połowy lat 90. norweskie siły specjalne nie posiadały zdolności do operacji zagranicznych, a szkolenie i zadania realizowane przez ten oddział koncentrowały się niemal wyłącznie na kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego Norwegii oraz utrzymywania zdolności do walki z terroryzmem na morzu (MCT – Marine Counter Terror).
Z braku bojowych wyzwań jednostka nie mogła udowodnić swojej wartości oraz konieczności dalszego funkcjonowania i rozwoju. Był to bardzo trudny okres, operatorom przestano np. przyznawać trzyletnie kontrakty, proponując tylko półroczne i dość niskie płace. Na szczęście norwescy decydenci docenili w końcu znaczenie nowoczesnych sił specjalnych i rozpoczął się dla nich okres rozwoju. Powrócono do podpisywania kontraktów trzyletnich, z możliwością ich przedłużania jeszcze dwukrotnie, do łącznie dziewięciu lat służby w FSK, a później wprowadzono kontrakty siedmioletnie. Perspektywa związania się z jednostką na dłużej oczywiście bardziej zachęcała do służby i motywowała do rozwoju. W okresie budowania HJK (1993–1996) z bojowym rdzeniem w postaci FSK, bazę spadochroniarzy przeniesiono z Trandum do koszar Rena Leir, 30 km na północ od Elverum, w południowowschodniej Norwegii. Wraz z dowództwem i sztabem, skrzydłem treningowym, szwadronem wsparcia bojowego oraz szwadronem zabezpieczenia (logistycznym), szwadrony manewrowe tworzyły silną strukturę typu pułkowego, znaną też jako NORASOC (ang. Norwegian Army Special Operations Command). Dowódca HJK był jednocześnie dowódcą FSK.
W latach 1998–2001 FSK rozwijał się we wszechstronną jednostkę specjalną, przygotowaną także na wypadek działań wojennych do prowadzenia na terytorium wroga dalekich misji rozpoznawczych, dywersyjnych akcji uderzeniowych, bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR itd. W związku z takimi umiejętnościami została ona w 1995 r. poproszona przez stronę amerykańską o przetestowanie systemu ochrony jej bazy lotniczej w Keflaviku – o wyszkoleniu komandosów FSK świadczy fakt, że niezauważeni pokonali nowoczesne zabezpieczenia strategicznego obiektu i skrycie dostali się do jego wnętrza, skąd nawiązali łączność radiową z dowództwem w Stavanger.
Szczegółowa organizacja i liczebność FSK są okryte tajemnicą. W latach 90. jednostka składała się z kilkudziesięciu komandosów, ale w ostatnim okresie jej stan został znacznie zwiększony i przekroczył setkę. Pion bojowy podzielony był najpierw na dwie części, z których jedna ma specjalizację „wodną”. Do 1999 r. nabór prowadzono prawie wyłącznie z HJK oraz również zawodowej jednostki specjalnej marynarki wojennej MJK (Marinejegerkommandoen), czyli żołnierzy, którzy przeszli już trudne selekcje do służby w roli spadochroniarza-zwiadowcy lub morskiego komandosa-płetwonurka bojowego oraz co najmniej podstawowe przeszkolenie w tych specjalnościach.
Obecnie kandydaci pochodzą z całych sił zbrojnych, ale w odróżnieniu od MJK, FSK nie rekrutuje chętnych bez doświadczenia wojskowego, lecz wyłącznie ochotników, którzy mają za sobą przynajmniej odbyte roczne szkolenie wojskowe. Droga do FSK wiedzie przez trzytygodniową, trudną selekcję. Podczas szkolenia podstawowego szeregowcy przechodzą kurs podoficerski, a wszyscy następnie kurs skoków swobodnych HALO oraz kurs płetwonurka bojowego w ośrodku marynarki Dykke-og Froskemannskolen (DFS) w Haakonsvern. Dalsze szkolenie w ramach FSK uzupełniają coroczne zaawansowane ćwiczenia antyterrorystyczne „Gemini”, udział w ćwiczeniach sił specjalnych NATO „Cold Response” i „Battle Griffin” oraz specjalistyczne kursy za granicą, np. w brytyjskim ośrodku dżunglowym w Belize, Międzynarodowej Szkole Patroli Dalekiego Rozpoznania ILRRPS (obecnie International Special Training Centre – ISTC) w Weingarten i Pfullendorfie, czy szkolenia w zakresie negocjacji, prowadzone przez instruktorów z amerykańskich służb CIA i FBI.
Do tego dochodzą wspólne treningi z policyjną „Deltą” oraz zagranicznymi odpowiednikami: Amerykanami z Navy SEAL i SFOD-D, niemiecką GSG-9 i KSK, jednostką duńskich jegrów JKP, polskim GROM, holenderską BBE/UIM itd. Szczególnie bliskie kontakty FSK utrzymuje z brytyjskimi formacjami SAS i SBS. Norwescy oficerowie i podoficerowie regularnie odbywają praktyki w SAS, a żołnierze tej jednostki w FSK, co na początku lat 90. zaowocowało doniesieniami prasowymi o ich wspólnych misjach w Irlandii Północnej – przedstawiciele władz Norwegii odmówili komentarzy na ten temat. Według niepotwierdzonych informacji w 1995 r. grupa specjalna z FSK została skierowana do Indii z tajną misją odnalezienia i odbicia norweskiego obywatela Hansa Christiana Ostro, uprowadzonego w Kaszmirze przez bojowników islamskich z ugrupowania Al-Faran.
W kolejnych latach coraz bardziej widoczne było zaangażowanie norweskich wojsk specjalnych w operacje NATO, najpierw na Bałkanach, a następnie w Afganistanie. Cały szwadron bojowy trafił najpierw do Kosowa – spesialjegere byli pierwszymi żołnierzami Sojuszu, jacy wkroczyli do Prisztiny, monitorując i blisko współpracując tam z KLA oraz pozostając w gotowości do udziału w rajdach przeciwko siłom serbskim i odbijania personelu z norweskich sił rozejmowych, który dostałby się tam do niewoli – do czego jednak nie doszło. Na Bałkanach współdziałali m.in. z komandosami SAS oraz duńskimi jegrami. Prawdziwy rozkwit FSK rozpoczął się od udziału wraz z marinejegere w misjach bojowych podczas antyterrorystycznej operacji „Enduring Freedom” w Afganistanie. 3 stycznia 2002 roku połączone siły HJK i MJK wylądowały w Kandaharze jako NORSOF TG (Norwegian Special Operations Forces Task Group), organizując w ramach zadań typu Sensitive Site Exploitation skryte posterunki obserwacyjne oraz patrole w terenie kontrolowanym przez talibów.
Podczas operacji „Anakonda” ponad 70 norweskich komandosów, działających w ramach Task Force K-Bar u boku amerykańskich, australijskich, duńskich, kanadyjskich, niemieckich i nowozelandzkich sił specjalnych na południu Afganistanu, wypełniało szereg misji w zakresie rozpoznania specjalnego, naprowadzania lotnictwa na siły talibów i Al-Kaidy oraz akcji bezpośrednich przeciwko nim. Norwescy operatorzy zdobyli duże uznanie wśród sił koalicji, jako doskonali fachowcy od działań specjalnych w szczególnie trudnym terenie górskim, a za swoje zasługi zostali docenieni 8 lutego 2005 roku jednym z najwyższych amerykańskich odznaczeń: Navy Presidential Unit Citation.
To przyniosło dalsze wzmocnienie NORASOC, które w 2004 r. przestało administracyjnie podlegać pod Sondenfjeldske Dragonregiment, a zostało podporządkowane bezpośrednio szefowi wojsk lądowych (Generalinspektoren for Haeren). Od 2006 roku nazwę HJK zmieniono na FSK/HJK, podkreślając bojowy charakter formacji. W tym czasie norwescy komandosi operowali pod zwierzchnictwem CJSOTF-A (Combined Joint Special Operations Forces Task Force – Afghanistan) w prowincjach Helmand i Uruzgan na południu oraz na rzecz norweskiego PRT (Provincial Reconstruction Team) na północy Afganistanu, jako patrole MOT (Military Observer Teams). W 2007 roku FSK/HJK wystawił kolejny kontyngent, tym razem pod przewodnictwem ISAF. NATO prosiło o skierowanie norweskich komandosów do południowego Afganistanu, ale ostatecznie trafili oni do stolicy kraju, jako Task Force 51. 23 lipca 2007 roku w gwałtownym starciu patrolu FSK z talibami w prowincji Lowgar zginął 33-letni porucznik tej jednostki Tor Arne Lau-Henriksen.
Była to pierwsza śmiertelna strata sił specjalnych Norwegii w tym kraju, która jednak w najmniejszym stopniu nie zmniejszyła ich aktywności. Już 20 sierpnia spesialjegere wsparli w Kabulu afgańską policję w operacji odbicia obywatelki Niemiec z chrześcijańskiej organizacji Ora International, Christiny Meier, porwanej dwa dni wcześniej przez miejscowych przestępców. Od wiosny 2008 roku TF51 liczył już blisko 150 żołnierzy z FSK/HJK i MJK, ale każde ich użycie poza stolicą wymagało aprobaty rządu Norwegii. Odgrywał rolę sił szybkiego reagowania QRF, wspierających lokalną policję (Afghan National Police), a w kwietniu 2012 roku przejął od nowozelandzkiej SAS szkolenie jednostki antyterrorystycznej ANP CRU (Crisis Response Unit), znanej wcześniej jako TF 24. Gdy 22 czerwca br. antyrządowi zamachowcy zaatakowali restaurację Spozhmai w Qargha Lake, 10 mil na zachód od Kabulu, zabijając 18 Afgańczyków i biorąc około 50 jako zakładników, komandosi z FSK błyskawicznie poprowadzili CRU do zwycięskiego szturmu.
Tymczasem w Norwegii powstało 1 stycznia 2012 roku dowództwo wojsk specjalnych NORSOCOM (Norwegian Special Operations Command – Spesialoperasjonsavdelingen i Forsvarsstaben), na którego czele jako pierwszy stanął brygadier Karl Egil Hanevik, dowodzący wcześniej, w 2002 r. kontyngentem FSK/HJK w Afganistanie, a od 2004 r. całą tą jednostką. Pod jego zwierzchnictwem znalazły się siły specjalne wojsk lądowych NORASOC (FSK/HJK), marynarki wojennej NORNAVSOC (MJK, komandosi piechoty morskiej KJK, płetwonurkowie-minerzy i eskadra łodzi taktycznych CB90) oraz 137. skrzydło sił powietrznych. Jego następca, gen. bryg. Torgeir Gratrud, od 1990 r. w strukturach wojsk specjalnych, od 2004 r. dowódca HJK, a w latach 2005, 2007 i 2008 zgrupowania norweskich komandosów w Afganistanie, już 22 lutego br. złożył oficjalną wizytę w polskim DWS w Krakowie. Było to pierwsze w historii wzajemnych kontaktów bilateralne spotkanie dowódców wojsk specjalnych Polski i Norwegii, którego celem była wymiana poglądów oraz doświadczeń na temat ich funkcjonowania i perspektyw rozwoju.
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych.
Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...
Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...
Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz).
Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...
20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...
20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.