Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

GIGG - Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Szturm na genewskim lotniskuSnajperzy obserwujący samolot z dachu terminalu przez celowniki Nightforce na swych najnowszych modelach karabinów PGM Ultima Ratio potwierdzili pozycje „tangos” i w ciągu kilku sekund rozpętało się piekło – operatorzy GIGG rozpoczęli szturmowanie Airbusa. Na sygnał dowódcy jednostki trzy zespoły szturmowe wdarły się do kabiny samolotu. Z przodu, gdy tylko sforsowano ciężkie drzwi, chroniony ciężką tarczą balistyczną „point man” wbiegł w korytarz między fotelami, a tuż za nim jego towarzysze, którzy błyskawicznie „rozwinęli się”, nawet gdy trzeba było przebiec po kimś, kto upadł. W tego rodzaju operacji kluczem do sukcesu są bowiem szybkość i przemoc.
Switzerland for most of us is known as a rich and peaceful country in the shade of magnificent Alps. Swiss Groupe d'Intervention Gendarmerie de Geneve (Intervention Group of Geneva's Gendarmerie or GIGG) is one of the less know counter-terrorism police units in the world. It was formed in 1973 just after the tragic Olympic Games in Munich but it finally became an independent team in 1994. Geneva isn't a peaceful place and GIGG members counter the criminal threats such as drug trafficking, illegal immigrants and others which. They are taking part in at least fifty high priority operations and this number does not include close protection or convoy ops at all. As GIGG is most elite police unit of Switzerland it will also support other police tactical teams in country.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki GSOF duchy z gór Kaukazu

GSOF duchy z gór Kaukazu GSOF duchy z gór Kaukazu

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.

Krzysztof Mątecki GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy! GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...

Krzysztof Mątecki BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

BOPE Zwycięstwo nad śmiercią! BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.

Tymczasem dwa inne zespoły równie szybko wdarły się do wnętrza od ogona samolotu, przez luk bagażowy, by uzyskać kontrolę nad jego tylną częścią. Aby wykorzystać jak największą liczbę operatorów do szturmu, otwarciem drzwi i podtoczeniem ruchomych schodów zajęli się członkowie specjalnej grupy Groupe d’Intervention Airport „Porto”, ze składu policji międzynarodowego portu lotniczego (PSI – Police de Securite Airport International), do których należą m.in. tego typu zadania specjalne.

Wewnątrz samolotu, po kilku minutach chaosu, opadł dym, ale nie oznaczało to jeszcze zakończenia ćwiczeń. Tym razem sztab żandarmerii (jeden z głównych, obok policji śledczej, pionów w Police Cantonale de Geneve) zdecydował się przeprowadzić pełnoskalowe ćwiczenie, mobilizując w tym celu większe siły z Brygady Bezpieczeństwa Publicznego (Brigade de Securite Public), która miała zająć się wszystkimi pasażerami (w tej roli wystąpili młodzi funkcjonariusze żandarmerii), wyprowadzając ich jednego po drugim z samolotu. Każdy z nich traktowany był wciąż jako osoba niebezpieczna i przeszukany pod kątem posiadania broni lub materiałów wybuchowych, a następnie skuty i przeprowadzony do budynku portu w celu identyfikacji oraz na przesłuchania.

GIGG trenuje w ten sposób pięć lub sześć razy w roku, koncentrując się za każdym razem na innych kwestiach technicznych i taktycznych. Ewakuacja martwego lub rannego zakładnika z wykorzystaniem osłony kołowego transportera opancerzonego Piranha 6×6, szybki, lecz skryty podjazd na zmechanizowanych schodach, rozmieszczanie snajperów – wszystko jest ćwiczone w jak najbardziej realistyczny sposób. Operatorzy mają również dostęp do starego, niesprawnego już samolotu, przejętego przez straż pożarną, w którym można wykorzystywać granaty oszałamiające flash-bang i dymne oraz prowadzić ogień amunicją znakującą Simunition.

Trochę mokrej roboty...

Jezioro Lemańskie, dosłownie dzielące Genewę na dwie części, odgrywa bardzo ważną rolę w życiu miasta. I nawet jeśli ryzyko zaistnienia na nim zagrożeń jest niewielkie, od czasu do czasu żandarmi odbywają również szkolenia z wykorzystaniem małych łodzi pneumatycznych oraz mocnych jednostek półsztywnych, sterowanych przez kolegów z brygady wodnej Brigade du Lac. Ich celem jest przede wszystkim odzyskiwanie kontroli nad porwanymi łodziami w ruchu – to know-how, które posiadły w naprawdę mistrzowskim stopniu tylko najlepsze, wyspecjalizowane w tym jednostki, lecz wiele innych również musi umieć stosować je w specyficznym środowisku z jego technicznymi i taktycznymi ograniczeniami. Nie ma na przykład sposobu, aby operatorzy mogli wdzierać się na niezbyt stabilne łodzie lub wspinać się na obiekty pływające w typowym, ciężkim wyposażeniu interwencyjnym.

W celu chociaż częściowego zmniejszenia masy sprzętu i zwiększenia przez to swej mobilności, operatorzy GIGG zazwyczaj rezygnują wówczas z ciężkich hełmów balistycznych MSA Gallet, na rzecz lekkich kasków ochronnych Protec, a w najbliższym czasie zamierzają je wymienić na najnowsze Ops-Core FAST, zapewniające ochronę balistyczną i zdobywające coraz większą popularność w wielu oddziałach specjalnych na całym świecie. Tylko kilka jednostek tej wielkości, co genewska, może pochwalić się przygotowaniem do działania w tak wielu różnych środowiskach.

Tego ranka celem akcji stała się duża łódź turystyczna z firmy oferującej rejsy po jeziorze. Dwa zespoły szturmowe szybko zbliżyły się do celu potężnymi RIB-ami „Delta” i podjęły próbę wejścia na jego pokład tak sprawnie i dyskretnie, jak to tylko było możliwe. Pierwszy z tyłu, pozostałe przez boczne burty. Każdy operator trenował tę operację zarówno jako członek grupy szturmowej, jak i jako element wsparcia ogniowego, z różnych stron obiektu oraz przy różnych prędkościach podejścia. Po zakończeniu tej pierwszej fazy, piloci RIB-ów przećwiczyli próby abordażu łodzi poruszającej się z typową dla niej prędkością podróżną, klucząc między olbrzymimi falami wywoływanymi przez jej silnik – ku uciesze i przy podziwie licznych turystów na pokładzie!

Oczywiście bardziej prawdopodobne jest, że GIGG będzie musiała rozwiązać tego typu sytuację jak ćwiczona, nie w związku z prawdziwym przejęciem takiej łodzi przez terrorystów, lecz przez jakiegoś szaleńca lub desperata, i właśnie pod tym kątem głównie trenuje.

Siły powietrzne zapewniają śmigłowce

Nawet jeśli taka sesja szkoleniowa rozpoczyna się w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych, Jezioro Genewskie może szybko zacząć wyglądać jak małe Morze Północne, a wtedy szybki zjazd po grubej linie ze śmigłowca EC 635 na pokład łodzi motorowej w ruchu staje się bardzo ryzykowną zabawą, podczas której drogo płaci się za każdy błąd...

Zmobilizowanie śmigłowców armii w związku z zabezpieczaniem konferencji organizacji handlu światowego WTO w Genewie dało GIGG okazję do zapoznania się z sytuacjami, które choć wydają się niebyt trudne, wymagają również przygotowania na pojawienie się ekstremalnych warunków, kiedy mimo że wszystko przestaje iść gładko, trzeba poradzić sobie w 200%.

Jak mówi stare wojskowe przysłowie, im trudniej podczas szkolenia, tym łatwiej w boju, a taki trening jest również dobrym sposobem na zacieśnienie więzi oraz umacnianie wzajemnego zaufania między ludźmi, którzy narażają się, powierzając sobie nawzajem swoje życie i bezpieczeństwo. A ponieważ biorą w nim udział także załogi łodzi i śmigłowców, gdyby cokolwiek poszło nie tak jak trzeba, zginąć może każdy!

Widząc silny wiatr i rosnące fale, widzowie od początku z odrobiną niedowierzania czekali na rozpoczęcie ćwiczeń. Łódź turystyczna z trudnością zdołała utrzymać kurs po linii prostej, eskortowana przez dwa RIB-y gotowe do podjęcia akcji ratunkowej, gdyby któryś z operatorów pechowo wylądował w wodzie, a podążający cały czas za nimi pilot śmigłowca również starał się utrzymywać swą maszynę jak najbliżej łodzi. Po kilku nieudanych próbach, gdy lina lądowała w wodzie, trzech operatorów wykorzystało zaledwie kilka sekund nalotu na błyskawiczny zjazd, prawie dosłownie skacząc z helikoptera do łodzi. Chociaż z boku wyglądało to na hazard, operacja została powtórzona kilkanaście razy bez jakiegokolwiek wypadku, co było kolejnym dowodem rygoru i profesjonalizmu tego małego zespołu genewskiej żandarmerii.

Dzień wcześniej, w ośrodku wojskowym, ten sam śmigłowiec z bazy Payern zaliczył kilka przelotów w ulewnym deszczu, aby umożliwić antyterrorystom żandarmerii przećwiczenie zjazdów po linach osobistych na dachy budynków. Pomimo widowiskowości dla postronnych osób, zjazdy z pokładów śmigłowców w uprzężach po cienkich linach alpinistycznych rzadko są stosowane w prawdziwych sytuacjach taktycznych, ze względu na skomplikowanie wykorzystywanego sprzętu, co może pozbawić całą akcję szybkości i zaskoczenia. Obecnie większość jednostek taktycznych, zarówno policji, jak i sił zbrojnych, zamiast tego decyduje się na „wolny” zjazd po grubej linie (fast-roping), dzięki czemu w bardzo krótkim czasie maszynę może opuścić znacznie większa liczba operatorów, gotowych do walki od razu po wylądowaniu.

Realistyczny trening strzelecki

W wielu jednostkach taktycznych snajperzy stanowią zazwyczaj „grupę wewnątrz grupy” i tak też jest rzeczywiście w GIGG, której operatorzy noszą nawet własny emblemat.

Mimo że starają się uczestniczyć we wszystkich ćwiczeniach (choć czasami tylko odgrywając w nich „złych facetów”), aby być blisko pozostałych kolegów, sposób ich pracy, a nawet to, jak są wyselekcjonowani, czyni ich odrębną kastą wśród operatorów. Specyfika polityki obronnej neutralnej Szwajcarii sprawia, że każdy obywatel jest żołnierzem „milicji” broniącej swej ziemi i dlatego kultura broni jest w tym kraju znacznie bardziej rozwinięta, niż w większości innych państw europejskich. Trening z bronią nie jest postrzegany jako niebezpieczne zajęcie, a strzelcy policyjni mogą trenować poza oficjalnymi strzelnicami, w tzw. „otwartych strefach”, co zwiększa efektywność i realizm ich szkolenia.

Strzelania są często organizowane w przygodnym terenie, po długotrwałych, skrytych podchodach w strojach maskujących ghillie-suit – w lesie, ale także w mieście, z dyskretnym przemieszczaniem się z jednego budynku czy pomieszczenia, do innego. Odbywa się to oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, ale snajperom pozwala się na nieszablonowe działanie i myślenie „out of the box”, bez uproszczonego podejścia, jakiego nabiera się korzystając jedynie ze strzelnic.

 

Powstanie GIGG: duch Igrzysk

Olimpijskich w Monachium Podobnie jak większość europejskich odpowiedników, GIGG powstała w 1973 roku jako następstwo krwawego ataku terrorystycznego podczas mających miejsce rok wcześniej Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Dziesięć lat później w genewskiej żandarmerii funkcjonowała już odrębna brygada interwencyjna (Brigade d’Intervention), w którą włączono GIGG (Groupe d’Intervention Gendarmerie de Geneve), snajperów (TE – Tireurs d’Elite) oraz pododdział kynologiczny K9.

Grupa interwencyjna otrzymała jednak w pełni etatowy status dopiero w 1994 roku, a od 2006 roku włączono w jej skład funkcjonujących dotąd osobno snajperów. Obecnie GIGG składa się z dowódcy, dwóch oficerów, lidera operacyjnego, trzech dowódców zespołów szturmowych, którym podlega trzynastu operatorów oraz siedmiu snajperów i czterech dowódców ich zespołów. W najbliższych latach planowane jest rozbudowanie stanu do dwudziestu operatorów i dwunastu snajperów.

GIGG uczestniczy w europejskiej grupie ATLAS, skupiającej policyjne jednostki antyterrorystyczne większości państw naszego kontynentu, ale tylko jako gość, a nie pełnoprawny członek, gdyż nie jest jednostką narodową, lecz tylko jednym z licznych małych pododdziałów interwencyjnych, jakie funkcjonują w każdym szwajcarskim kantonie. Niemniej jednak pozwala jej się na częste wymiany szkoleniowe z wieloma najlepszymi tego typu formacjami w Europie (belgijską CGSU, irlandzką ERU, francuskimi RAID i GIGN, USP z Luksemburga itd.) oraz zapraszana jest do udziału w niektórych ważnych ćwiczeniach międzynarodowych, podczas których operatorzy GIGG mogą wymieniać doświadczenia i uczyć się od większych jednostek. 

Na poziomie regionalnym grupa z Genewy nawiązała kontakty z odpowiednikami podobnej wielkości, takimi jak francuskie GIPN z Bordeaux i Lyonu oraz PI2G Żandarmerii Narodowej z Orange, z którymi może kiedyś pracować przy zwalczaniu podobnych zagrożeń kryminalnych.

Faktem jest, że GIGG nawiązuje lepsze relacje z francuskimi kolegami, niż inne niemieckojęzyczne zespoły ze Szwajcarii, ale wynika to oczywiście z braku bariery językowej obywateli regionu Genewy i podobnej „łacińskiej” mentalności (w innych częściach własnego kraju Genewa uważana jest za bardziej francuską niż szwajcarską!).

Grupa utrzymuje w pełnej gotowości do działania przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę co najmniej jeden zespół szturmowy, złożony z dowódcy i trzech operatorów oraz jeden snajperski (dowódca i dwóch snajperów), dzięki czemu może wejść do akcji w czasie krótszym niż jedna godzina.

Selekcja

O przyjęcie do GIGG oficjalnie może starać się każdy genewski żandarm, niezależnie od wieku, o ile posiada wszystkie wymagane podstawowe kwalifikacje i wykazuje się pełną dojrzałością. Podczas selekcji preferuje się jednak tych, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie praktyczne z pracy „na ulicy”. Po pierwszym dniu wypełnionym testami psychotechnicznymi, psychologicznymi, sprawności fizycznej, odwagi oraz strzeleckimi kandydat kierowany jest na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli spełnił stawiane wówczas wymagania, bierze udział w dwutygodniowych zespołowych zajęciach praktycznych. Na tym etapie odbywa się segregowanie na przyszłych szturmowców i snajperów, po czym – jeśli został zaakceptowany – kierowany jest na kolejne dwa tygodnie szkolenia podstawowego, organizowane dla wszystkich francuskojęzycznych rekrutów do grup interwencyjnych z całej Szwajcarii (praktyka przyjęta w celu zapewnienia bardziej ujednoliconego szkolenia na wysokim poziomie i zmniejszenia jego kosztów). 

Pojedynczy rekruci, którzy do końca utrzymają się w grze, włączani są do jednostki na rok próbny, podczas którego nadal się szkolą i są stale oceniani, zarówno pod względem nabywania umiejętności technicznych, jak i pod kątem osobowościowym. Dopiero po tym okresie nadchodzi czas na egzamin końcowy, po zdaniu którego nabywają prawo do noszenia emblematu GIGG oraz kontynuowania kariery w jej szeregach, która jest niekończącym się trenowaniem, nauką i specjalizacją.

Trening

Genewa jest cichym i wyjątkowym miastem, ale pomimo tylko 191 964 mieszkańców także bardzo ważną sceną międzynarodowej działalności dyplomatycznej i finansowej. W związku z tym GIGG ma do czynienia z potencjalnymi zagrożeniami w stopniu nie mniejszym niż w największych europejskich stolicach, takich jak Paryż. To wyjaśnia wiele ćwiczeń z użyciem samolotów, łodzi oraz w warunkach NRBC, jakich nie prowadzi większość innych „regionalnych” zespołów tej wielkości, a należących zazwyczaj do kompetencji dużych jednostek szczebla narodowego.

Szkolenie prowadzone jest na czterech różnych poziomach:

 • w zespole na co dzień (ćwiczenia fizyczne, taktyczne, strzelanie),
 • z instruktorami policji genewskiej (strzelanie i techniki policyjne),
 • z innymi zespołami francuskojęzycznymi, współpracującymi w ramach Groupe d’Intervention Romand-GIRO (treningi taktyczne, wykorzystanie materiałów wybuchowych, lin itp.),
 • z Instytutem Policji Szwajcarskiej, w celu zdobywania oficjalnych uprawnień (dowódcy zespołu, dowódcy zespołu snajperskiego, współpracy ze śmigłowcami itp.).

Zadania

Do zadań GiGG możemy zaliczyć:

 • konwojowanie niebezpiecznych przestępców,
 • ochronę szczególnie zagrożonych VIP-ów (ochronę bezpośrednią i jako wsparcie specjalistycznych zespołów ochrony DPR,
 • zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych i uzbrojonych przestępców,
 • neutralizację zagrożeń ze strony osób obłąkanych i desperatów,
 • ratowanie zakładników w samolotach, na jednostkach pływających, w środkach komunikacji publicznej oraz budynkach,
 • udział w tłumieniu buntów i rozruchów w ośrodkach penitencjarnych,
 • specjalistyczne wspieranie innych jednostek w utrzymywaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na ulicach.

GIGG stanowi profesjonalne narzędzie operacyjne w dyspozycji innych wydziałów policji kantonalnej, przygotowane do działań wymagających szerokiego spektrum specjalnych umiejętności. W przeciwieństwie do wielu innych jednostek interwencyjnych o takich kompetencjach, wraz z K9 bierze także udział we wspieraniu służby patrolowej prowadzonej na ulicach na co dzień, ale zwłaszcza w nocy, przez umundurowanych kolegów.

Genewa niezupełnie idylliczna 

Nawet jeśli nie na takim poziomie, jak w niektórych innych miastach Europy po otwarciu jej wielu granic, przestępczości w końcu udało się rozprzestrzenić również w tak niegdyś spokojnej Genewie. Dziś można natknąć się na jej ulicach na wiele problemów podobnych jak w miastach sąsiednich regionów Francji: handel narkotykami z Afryki i siatki przemytników z jej północnej części, włamania będące specjalnością grup przestępczych z byłych krajów ZSRR, prostytucja w rękach mafii bałkańskich, napady rabunkowe na banki i sklepy, kradzieże samochodów, dokonywane najczęściej przez gangi pochodzące z wielkich przedmieści Lyonu, które dojrzały w Szwajcarii, w tym w Genewie nowe „eldorado”.

Każdego roku GIGG bierze udział w około 50 ważnych realizacjach, nie licząc zadań konwojowych i ochrony VIP-ów. Mimo że zagrożenie atakami terrorystycznymi wydaje się tam bardzo mało prawdopodobne, nie można zakładać, że Genewa nigdy nie stanie się ich celem. Najbardziej prawdopodobne niebezpieczeństwo czyha ze strony samotnych desperatów, którzy mogą wziąć zakładników nie potrafiąc inaczej rozwiązać osobistych sytuacji. Jednak zagrożenie sytuacją, jaką na przykład był Biesłan, istnieje zawsze, dlatego antyterroryści żandarmerii muszą trenować także pod tym kątem. W przypadku masowego ataku terrorystycznego każdy scenariusz to najgorszy koszmar, dlatego GIGG musiałaby zostać wsparta przez podobne jednostki z sąsiednich kantonów, takich jak Vaud, Valais, Jura lub Neuchatel. Mając to na uwadze, trenują one wspólnie średnio sześć razy w roku, głównie na lotnisku w Genewie, ponieważ jest to jedyny międzyanrodowy port lotniczy we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Jest to zawsze jakiś sposób na skompletowanie około 100-osobowych sił interwencyjnych, co stanowi minimum do podjęcia skutecznej próby przeprowadzenia operacji, mającej szanse na sukces w tak trudnych sytuacjach.

W GIGG można znaleźć zestaw cech, które są zazwyczaj charakterystyczne i dla innych tego rodzaju jednostek (dobre relacje hierarchiczne, wzajemne zaufanie, samokontrola), ale także kilka takich, które są typowe dla tzw. „szwajcarskiego ducha”: skromność i dyskrecję, pod którymi ukrywają się profesjonalizm i duże kompetencje, szczególnie jak na kraj tej wielkości. A to głównie dzięki bardzo prostemu, pragmatycznemu i pozbawionemu politycznego wpływu podejściu do problemów, jak również najwyższemu poziomowi wyposażenia, które mogłoby wzbudzić zazdrość wielu znacznie większych zespołów!

Porwania samolotów w Genewie:

1973-12-01 – lot Swissair
1978-08-25 – Boeing 707 TWA z Nowego Jorku (jeden terrorysta, 79 pasażerów – ewakuacja)
1979-07-06 – DC-9 IBERIA z Lizbony (trzech porywaczy z bronią maszynową domagających się azylu politycznego – schwytani)
1983-08-27 – Boeing 727 Air France z Wiednia (czterech uzbrojonych porywaczy, 119 zakładników – zwolnienie zakładników)
1984-03-07 – Boeing 737 Air France z Frankfurtu (terrorysta z Libii z nożem i bombą, 72 zakładników – szturm)
1984-07-31 – Boeing 737 Air France z Cypru (trzech uzbrojonych terrorystów, 65 zakładników – zwolnieni w Bejrucie)
1987-07-24 – DC-10 Air Africa z Brazzaville (jeden terrorysta z bronią i materiałami wybuchowymi, 164 zakładników – jeden stewart zastrzelony, jedna osoba ranna, szturm)
1995-09-03 – Airbus A300 Air Inter z Palma de Mallorca (jeden terrorysta z bombą, 289 zakładników – szturm)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops