Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

GIGG - Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Grupa Interwencyjna Żandarmerii Genewy

Szturm na genewskim lotniskuSnajperzy obserwujący samolot z dachu terminalu przez celowniki Nightforce na swych najnowszych modelach karabinów PGM Ultima Ratio potwierdzili pozycje „tangos” i w ciągu kilku sekund rozpętało się piekło – operatorzy GIGG rozpoczęli szturmowanie Airbusa. Na sygnał dowódcy jednostki trzy zespoły szturmowe wdarły się do kabiny samolotu. Z przodu, gdy tylko sforsowano ciężkie drzwi, chroniony ciężką tarczą balistyczną „point man” wbiegł w korytarz między fotelami, a tuż za nim jego towarzysze, którzy błyskawicznie „rozwinęli się”, nawet gdy trzeba było przebiec po kimś, kto upadł. W tego rodzaju operacji kluczem do sukcesu są bowiem szybkość i przemoc.
Switzerland for most of us is known as a rich and peaceful country in the shade of magnificent Alps. Swiss Groupe d'Intervention Gendarmerie de Geneve (Intervention Group of Geneva's Gendarmerie or GIGG) is one of the less know counter-terrorism police units in the world. It was formed in 1973 just after the tragic Olympic Games in Munich but it finally became an independent team in 1994. Geneva isn't a peaceful place and GIGG members counter the criminal threats such as drug trafficking, illegal immigrants and others which. They are taking part in at least fifty high priority operations and this number does not include close protection or convoy ops at all. As GIGG is most elite police unit of Switzerland it will also support other police tactical teams in country.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Łódzcy Kontrterroryści

Łódzcy Kontrterroryści Łódzcy Kontrterroryści

Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy...

Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy Głównej Policji. Regularnie biorą udział w misjach zagranicznych, a w ostatnim czasie również w działaniach na granicy Białorusi i Ukrainy, gdzie pełnią służbę jako jednostka specjalna policji do nadzoru nad bezpieczeństwem w paśmie przygranicznym. Poznajcie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny...

Krzysztof Mątecki Nadwiślański WZD

Nadwiślański WZD Nadwiślański WZD

Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....

Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.

Redakcja Kontrterroryści z Radomia

Kontrterroryści z Radomia Kontrterroryści z Radomia

Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...

Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.

Tymczasem dwa inne zespoły równie szybko wdarły się do wnętrza od ogona samolotu, przez luk bagażowy, by uzyskać kontrolę nad jego tylną częścią. Aby wykorzystać jak największą liczbę operatorów do szturmu, otwarciem drzwi i podtoczeniem ruchomych schodów zajęli się członkowie specjalnej grupy Groupe d’Intervention Airport „Porto”, ze składu policji międzynarodowego portu lotniczego (PSI – Police de Securite Airport International), do których należą m.in. tego typu zadania specjalne.

Wewnątrz samolotu, po kilku minutach chaosu, opadł dym, ale nie oznaczało to jeszcze zakończenia ćwiczeń. Tym razem sztab żandarmerii (jeden z głównych, obok policji śledczej, pionów w Police Cantonale de Geneve) zdecydował się przeprowadzić pełnoskalowe ćwiczenie, mobilizując w tym celu większe siły z Brygady Bezpieczeństwa Publicznego (Brigade de Securite Public), która miała zająć się wszystkimi pasażerami (w tej roli wystąpili młodzi funkcjonariusze żandarmerii), wyprowadzając ich jednego po drugim z samolotu. Każdy z nich traktowany był wciąż jako osoba niebezpieczna i przeszukany pod kątem posiadania broni lub materiałów wybuchowych, a następnie skuty i przeprowadzony do budynku portu w celu identyfikacji oraz na przesłuchania.

GIGG trenuje w ten sposób pięć lub sześć razy w roku, koncentrując się za każdym razem na innych kwestiach technicznych i taktycznych. Ewakuacja martwego lub rannego zakładnika z wykorzystaniem osłony kołowego transportera opancerzonego Piranha 6×6, szybki, lecz skryty podjazd na zmechanizowanych schodach, rozmieszczanie snajperów – wszystko jest ćwiczone w jak najbardziej realistyczny sposób. Operatorzy mają również dostęp do starego, niesprawnego już samolotu, przejętego przez straż pożarną, w którym można wykorzystywać granaty oszałamiające flash-bang i dymne oraz prowadzić ogień amunicją znakującą Simunition.

Trochę mokrej roboty...

Jezioro Lemańskie, dosłownie dzielące Genewę na dwie części, odgrywa bardzo ważną rolę w życiu miasta. I nawet jeśli ryzyko zaistnienia na nim zagrożeń jest niewielkie, od czasu do czasu żandarmi odbywają również szkolenia z wykorzystaniem małych łodzi pneumatycznych oraz mocnych jednostek półsztywnych, sterowanych przez kolegów z brygady wodnej Brigade du Lac. Ich celem jest przede wszystkim odzyskiwanie kontroli nad porwanymi łodziami w ruchu – to know-how, które posiadły w naprawdę mistrzowskim stopniu tylko najlepsze, wyspecjalizowane w tym jednostki, lecz wiele innych również musi umieć stosować je w specyficznym środowisku z jego technicznymi i taktycznymi ograniczeniami. Nie ma na przykład sposobu, aby operatorzy mogli wdzierać się na niezbyt stabilne łodzie lub wspinać się na obiekty pływające w typowym, ciężkim wyposażeniu interwencyjnym.

W celu chociaż częściowego zmniejszenia masy sprzętu i zwiększenia przez to swej mobilności, operatorzy GIGG zazwyczaj rezygnują wówczas z ciężkich hełmów balistycznych MSA Gallet, na rzecz lekkich kasków ochronnych Protec, a w najbliższym czasie zamierzają je wymienić na najnowsze Ops-Core FAST, zapewniające ochronę balistyczną i zdobywające coraz większą popularność w wielu oddziałach specjalnych na całym świecie. Tylko kilka jednostek tej wielkości, co genewska, może pochwalić się przygotowaniem do działania w tak wielu różnych środowiskach.

Tego ranka celem akcji stała się duża łódź turystyczna z firmy oferującej rejsy po jeziorze. Dwa zespoły szturmowe szybko zbliżyły się do celu potężnymi RIB-ami „Delta” i podjęły próbę wejścia na jego pokład tak sprawnie i dyskretnie, jak to tylko było możliwe. Pierwszy z tyłu, pozostałe przez boczne burty. Każdy operator trenował tę operację zarówno jako członek grupy szturmowej, jak i jako element wsparcia ogniowego, z różnych stron obiektu oraz przy różnych prędkościach podejścia. Po zakończeniu tej pierwszej fazy, piloci RIB-ów przećwiczyli próby abordażu łodzi poruszającej się z typową dla niej prędkością podróżną, klucząc między olbrzymimi falami wywoływanymi przez jej silnik – ku uciesze i przy podziwie licznych turystów na pokładzie!

Oczywiście bardziej prawdopodobne jest, że GIGG będzie musiała rozwiązać tego typu sytuację jak ćwiczona, nie w związku z prawdziwym przejęciem takiej łodzi przez terrorystów, lecz przez jakiegoś szaleńca lub desperata, i właśnie pod tym kątem głównie trenuje.

Siły powietrzne zapewniają śmigłowce

Nawet jeśli taka sesja szkoleniowa rozpoczyna się w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych, Jezioro Genewskie może szybko zacząć wyglądać jak małe Morze Północne, a wtedy szybki zjazd po grubej linie ze śmigłowca EC 635 na pokład łodzi motorowej w ruchu staje się bardzo ryzykowną zabawą, podczas której drogo płaci się za każdy błąd...

Zmobilizowanie śmigłowców armii w związku z zabezpieczaniem konferencji organizacji handlu światowego WTO w Genewie dało GIGG okazję do zapoznania się z sytuacjami, które choć wydają się niebyt trudne, wymagają również przygotowania na pojawienie się ekstremalnych warunków, kiedy mimo że wszystko przestaje iść gładko, trzeba poradzić sobie w 200%.

Jak mówi stare wojskowe przysłowie, im trudniej podczas szkolenia, tym łatwiej w boju, a taki trening jest również dobrym sposobem na zacieśnienie więzi oraz umacnianie wzajemnego zaufania między ludźmi, którzy narażają się, powierzając sobie nawzajem swoje życie i bezpieczeństwo. A ponieważ biorą w nim udział także załogi łodzi i śmigłowców, gdyby cokolwiek poszło nie tak jak trzeba, zginąć może każdy!

Widząc silny wiatr i rosnące fale, widzowie od początku z odrobiną niedowierzania czekali na rozpoczęcie ćwiczeń. Łódź turystyczna z trudnością zdołała utrzymać kurs po linii prostej, eskortowana przez dwa RIB-y gotowe do podjęcia akcji ratunkowej, gdyby któryś z operatorów pechowo wylądował w wodzie, a podążający cały czas za nimi pilot śmigłowca również starał się utrzymywać swą maszynę jak najbliżej łodzi. Po kilku nieudanych próbach, gdy lina lądowała w wodzie, trzech operatorów wykorzystało zaledwie kilka sekund nalotu na błyskawiczny zjazd, prawie dosłownie skacząc z helikoptera do łodzi. Chociaż z boku wyglądało to na hazard, operacja została powtórzona kilkanaście razy bez jakiegokolwiek wypadku, co było kolejnym dowodem rygoru i profesjonalizmu tego małego zespołu genewskiej żandarmerii.

Dzień wcześniej, w ośrodku wojskowym, ten sam śmigłowiec z bazy Payern zaliczył kilka przelotów w ulewnym deszczu, aby umożliwić antyterrorystom żandarmerii przećwiczenie zjazdów po linach osobistych na dachy budynków. Pomimo widowiskowości dla postronnych osób, zjazdy z pokładów śmigłowców w uprzężach po cienkich linach alpinistycznych rzadko są stosowane w prawdziwych sytuacjach taktycznych, ze względu na skomplikowanie wykorzystywanego sprzętu, co może pozbawić całą akcję szybkości i zaskoczenia. Obecnie większość jednostek taktycznych, zarówno policji, jak i sił zbrojnych, zamiast tego decyduje się na „wolny” zjazd po grubej linie (fast-roping), dzięki czemu w bardzo krótkim czasie maszynę może opuścić znacznie większa liczba operatorów, gotowych do walki od razu po wylądowaniu.

Realistyczny trening strzelecki

W wielu jednostkach taktycznych snajperzy stanowią zazwyczaj „grupę wewnątrz grupy” i tak też jest rzeczywiście w GIGG, której operatorzy noszą nawet własny emblemat.

Mimo że starają się uczestniczyć we wszystkich ćwiczeniach (choć czasami tylko odgrywając w nich „złych facetów”), aby być blisko pozostałych kolegów, sposób ich pracy, a nawet to, jak są wyselekcjonowani, czyni ich odrębną kastą wśród operatorów. Specyfika polityki obronnej neutralnej Szwajcarii sprawia, że każdy obywatel jest żołnierzem „milicji” broniącej swej ziemi i dlatego kultura broni jest w tym kraju znacznie bardziej rozwinięta, niż w większości innych państw europejskich. Trening z bronią nie jest postrzegany jako niebezpieczne zajęcie, a strzelcy policyjni mogą trenować poza oficjalnymi strzelnicami, w tzw. „otwartych strefach”, co zwiększa efektywność i realizm ich szkolenia.

Strzelania są często organizowane w przygodnym terenie, po długotrwałych, skrytych podchodach w strojach maskujących ghillie-suit – w lesie, ale także w mieście, z dyskretnym przemieszczaniem się z jednego budynku czy pomieszczenia, do innego. Odbywa się to oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, ale snajperom pozwala się na nieszablonowe działanie i myślenie „out of the box”, bez uproszczonego podejścia, jakiego nabiera się korzystając jedynie ze strzelnic.

 

Powstanie GIGG: duch Igrzysk

Olimpijskich w Monachium Podobnie jak większość europejskich odpowiedników, GIGG powstała w 1973 roku jako następstwo krwawego ataku terrorystycznego podczas mających miejsce rok wcześniej Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Dziesięć lat później w genewskiej żandarmerii funkcjonowała już odrębna brygada interwencyjna (Brigade d’Intervention), w którą włączono GIGG (Groupe d’Intervention Gendarmerie de Geneve), snajperów (TE – Tireurs d’Elite) oraz pododdział kynologiczny K9.

Grupa interwencyjna otrzymała jednak w pełni etatowy status dopiero w 1994 roku, a od 2006 roku włączono w jej skład funkcjonujących dotąd osobno snajperów. Obecnie GIGG składa się z dowódcy, dwóch oficerów, lidera operacyjnego, trzech dowódców zespołów szturmowych, którym podlega trzynastu operatorów oraz siedmiu snajperów i czterech dowódców ich zespołów. W najbliższych latach planowane jest rozbudowanie stanu do dwudziestu operatorów i dwunastu snajperów.

GIGG uczestniczy w europejskiej grupie ATLAS, skupiającej policyjne jednostki antyterrorystyczne większości państw naszego kontynentu, ale tylko jako gość, a nie pełnoprawny członek, gdyż nie jest jednostką narodową, lecz tylko jednym z licznych małych pododdziałów interwencyjnych, jakie funkcjonują w każdym szwajcarskim kantonie. Niemniej jednak pozwala jej się na częste wymiany szkoleniowe z wieloma najlepszymi tego typu formacjami w Europie (belgijską CGSU, irlandzką ERU, francuskimi RAID i GIGN, USP z Luksemburga itd.) oraz zapraszana jest do udziału w niektórych ważnych ćwiczeniach międzynarodowych, podczas których operatorzy GIGG mogą wymieniać doświadczenia i uczyć się od większych jednostek. 

Na poziomie regionalnym grupa z Genewy nawiązała kontakty z odpowiednikami podobnej wielkości, takimi jak francuskie GIPN z Bordeaux i Lyonu oraz PI2G Żandarmerii Narodowej z Orange, z którymi może kiedyś pracować przy zwalczaniu podobnych zagrożeń kryminalnych.

Faktem jest, że GIGG nawiązuje lepsze relacje z francuskimi kolegami, niż inne niemieckojęzyczne zespoły ze Szwajcarii, ale wynika to oczywiście z braku bariery językowej obywateli regionu Genewy i podobnej „łacińskiej” mentalności (w innych częściach własnego kraju Genewa uważana jest za bardziej francuską niż szwajcarską!).

Grupa utrzymuje w pełnej gotowości do działania przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę co najmniej jeden zespół szturmowy, złożony z dowódcy i trzech operatorów oraz jeden snajperski (dowódca i dwóch snajperów), dzięki czemu może wejść do akcji w czasie krótszym niż jedna godzina.

Selekcja

O przyjęcie do GIGG oficjalnie może starać się każdy genewski żandarm, niezależnie od wieku, o ile posiada wszystkie wymagane podstawowe kwalifikacje i wykazuje się pełną dojrzałością. Podczas selekcji preferuje się jednak tych, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie praktyczne z pracy „na ulicy”. Po pierwszym dniu wypełnionym testami psychotechnicznymi, psychologicznymi, sprawności fizycznej, odwagi oraz strzeleckimi kandydat kierowany jest na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli spełnił stawiane wówczas wymagania, bierze udział w dwutygodniowych zespołowych zajęciach praktycznych. Na tym etapie odbywa się segregowanie na przyszłych szturmowców i snajperów, po czym – jeśli został zaakceptowany – kierowany jest na kolejne dwa tygodnie szkolenia podstawowego, organizowane dla wszystkich francuskojęzycznych rekrutów do grup interwencyjnych z całej Szwajcarii (praktyka przyjęta w celu zapewnienia bardziej ujednoliconego szkolenia na wysokim poziomie i zmniejszenia jego kosztów). 

Pojedynczy rekruci, którzy do końca utrzymają się w grze, włączani są do jednostki na rok próbny, podczas którego nadal się szkolą i są stale oceniani, zarówno pod względem nabywania umiejętności technicznych, jak i pod kątem osobowościowym. Dopiero po tym okresie nadchodzi czas na egzamin końcowy, po zdaniu którego nabywają prawo do noszenia emblematu GIGG oraz kontynuowania kariery w jej szeregach, która jest niekończącym się trenowaniem, nauką i specjalizacją.

Trening

Genewa jest cichym i wyjątkowym miastem, ale pomimo tylko 191 964 mieszkańców także bardzo ważną sceną międzynarodowej działalności dyplomatycznej i finansowej. W związku z tym GIGG ma do czynienia z potencjalnymi zagrożeniami w stopniu nie mniejszym niż w największych europejskich stolicach, takich jak Paryż. To wyjaśnia wiele ćwiczeń z użyciem samolotów, łodzi oraz w warunkach NRBC, jakich nie prowadzi większość innych „regionalnych” zespołów tej wielkości, a należących zazwyczaj do kompetencji dużych jednostek szczebla narodowego.

Szkolenie prowadzone jest na czterech różnych poziomach:

 • w zespole na co dzień (ćwiczenia fizyczne, taktyczne, strzelanie),
 • z instruktorami policji genewskiej (strzelanie i techniki policyjne),
 • z innymi zespołami francuskojęzycznymi, współpracującymi w ramach Groupe d’Intervention Romand-GIRO (treningi taktyczne, wykorzystanie materiałów wybuchowych, lin itp.),
 • z Instytutem Policji Szwajcarskiej, w celu zdobywania oficjalnych uprawnień (dowódcy zespołu, dowódcy zespołu snajperskiego, współpracy ze śmigłowcami itp.).

Zadania

Do zadań GiGG możemy zaliczyć:

 • konwojowanie niebezpiecznych przestępców,
 • ochronę szczególnie zagrożonych VIP-ów (ochronę bezpośrednią i jako wsparcie specjalistycznych zespołów ochrony DPR,
 • zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych i uzbrojonych przestępców,
 • neutralizację zagrożeń ze strony osób obłąkanych i desperatów,
 • ratowanie zakładników w samolotach, na jednostkach pływających, w środkach komunikacji publicznej oraz budynkach,
 • udział w tłumieniu buntów i rozruchów w ośrodkach penitencjarnych,
 • specjalistyczne wspieranie innych jednostek w utrzymywaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na ulicach.

GIGG stanowi profesjonalne narzędzie operacyjne w dyspozycji innych wydziałów policji kantonalnej, przygotowane do działań wymagających szerokiego spektrum specjalnych umiejętności. W przeciwieństwie do wielu innych jednostek interwencyjnych o takich kompetencjach, wraz z K9 bierze także udział we wspieraniu służby patrolowej prowadzonej na ulicach na co dzień, ale zwłaszcza w nocy, przez umundurowanych kolegów.

Genewa niezupełnie idylliczna 

Nawet jeśli nie na takim poziomie, jak w niektórych innych miastach Europy po otwarciu jej wielu granic, przestępczości w końcu udało się rozprzestrzenić również w tak niegdyś spokojnej Genewie. Dziś można natknąć się na jej ulicach na wiele problemów podobnych jak w miastach sąsiednich regionów Francji: handel narkotykami z Afryki i siatki przemytników z jej północnej części, włamania będące specjalnością grup przestępczych z byłych krajów ZSRR, prostytucja w rękach mafii bałkańskich, napady rabunkowe na banki i sklepy, kradzieże samochodów, dokonywane najczęściej przez gangi pochodzące z wielkich przedmieści Lyonu, które dojrzały w Szwajcarii, w tym w Genewie nowe „eldorado”.

Każdego roku GIGG bierze udział w około 50 ważnych realizacjach, nie licząc zadań konwojowych i ochrony VIP-ów. Mimo że zagrożenie atakami terrorystycznymi wydaje się tam bardzo mało prawdopodobne, nie można zakładać, że Genewa nigdy nie stanie się ich celem. Najbardziej prawdopodobne niebezpieczeństwo czyha ze strony samotnych desperatów, którzy mogą wziąć zakładników nie potrafiąc inaczej rozwiązać osobistych sytuacji. Jednak zagrożenie sytuacją, jaką na przykład był Biesłan, istnieje zawsze, dlatego antyterroryści żandarmerii muszą trenować także pod tym kątem. W przypadku masowego ataku terrorystycznego każdy scenariusz to najgorszy koszmar, dlatego GIGG musiałaby zostać wsparta przez podobne jednostki z sąsiednich kantonów, takich jak Vaud, Valais, Jura lub Neuchatel. Mając to na uwadze, trenują one wspólnie średnio sześć razy w roku, głównie na lotnisku w Genewie, ponieważ jest to jedyny międzyanrodowy port lotniczy we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Jest to zawsze jakiś sposób na skompletowanie około 100-osobowych sił interwencyjnych, co stanowi minimum do podjęcia skutecznej próby przeprowadzenia operacji, mającej szanse na sukces w tak trudnych sytuacjach.

W GIGG można znaleźć zestaw cech, które są zazwyczaj charakterystyczne i dla innych tego rodzaju jednostek (dobre relacje hierarchiczne, wzajemne zaufanie, samokontrola), ale także kilka takich, które są typowe dla tzw. „szwajcarskiego ducha”: skromność i dyskrecję, pod którymi ukrywają się profesjonalizm i duże kompetencje, szczególnie jak na kraj tej wielkości. A to głównie dzięki bardzo prostemu, pragmatycznemu i pozbawionemu politycznego wpływu podejściu do problemów, jak również najwyższemu poziomowi wyposażenia, które mogłoby wzbudzić zazdrość wielu znacznie większych zespołów!

Porwania samolotów w Genewie:

1973-12-01 – lot Swissair
1978-08-25 – Boeing 707 TWA z Nowego Jorku (jeden terrorysta, 79 pasażerów – ewakuacja)
1979-07-06 – DC-9 IBERIA z Lizbony (trzech porywaczy z bronią maszynową domagających się azylu politycznego – schwytani)
1983-08-27 – Boeing 727 Air France z Wiednia (czterech uzbrojonych porywaczy, 119 zakładników – zwolnienie zakładników)
1984-03-07 – Boeing 737 Air France z Frankfurtu (terrorysta z Libii z nożem i bombą, 72 zakładników – szturm)
1984-07-31 – Boeing 737 Air France z Cypru (trzech uzbrojonych terrorystów, 65 zakładników – zwolnieni w Bejrucie)
1987-07-24 – DC-10 Air Africa z Brazzaville (jeden terrorysta z bronią i materiałami wybuchowymi, 164 zakładników – jeden stewart zastrzelony, jedna osoba ranna, szturm)
1995-09-03 – Airbus A300 Air Inter z Palma de Mallorca (jeden terrorysta z bombą, 289 zakładników – szturm)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek » Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.