20 stycznia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wizytę w Wojskach Specjalnych. Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu spotkał się z żołnierzami wszystkich jednostek podległych temu dowództwu. Dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Piotr Patalong, zapoznał gościa z informacjami na temat aktualnego funkcjonowania tych sił oraz planowanego kierunku ich rozwoju. Następnie prezydent uczestniczył w wideokonferencji, w czasie której wysłuchał meldunków operacyjnych z działalności naszych Zadaniowych Zespołów Bojowych w Afganistanie.
On 20th January 2012 the President of Republic of Poland, Mr. Bronislaw Komorowski has visited the soldier of Polish Special Operations Command units. The visit took place in Lubliniec, in the headquarters of Commando Military Unit but members of all POLSOCOM units were present. The commander of POLSOCOM, BrigGen. Piotr Patalong introduced guest to the current tasks and status of Polish special forces and future development. Another part of visit was video-conference with Polish special forces Task Forces in Afghanistan which presented the summary of their current engagement.During the visit a element of JWK training was shown to the President – fast rope assault and building assault with use of ropes and tactical ladders. During the static demonstration all POLSOCOM units shown their current weapon systems and equipment.
Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony...
Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony odrębny Rodzaj Sił Zbrojnych (RSZ) – Wojska Specjalne (WS), które obecnie stanowią ok. 3% liczebności polskich Sił Zbrojnych. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę tego ważnego wydarzenia, dlatego warto przypomnieć proces dochodzenia do ich powstania oraz zaistniałe zmiany i rozwój.
Wydział V Antyterrorystyczny ABW strzeże bezpieczeństwa naszego kraju zatrzymując przebywających w Polsce członków międzynarodowych grup przestępczych, szpiegów i radykałów powiązanych z organizacjami...
Wydział V Antyterrorystyczny ABW strzeże bezpieczeństwa naszego kraju zatrzymując przebywających w Polsce członków międzynarodowych grup przestępczych, szpiegów i radykałów powiązanych z organizacjami terrorystycznymi. W tym roku mija 29 lat, odkąd operatorzy Wydziału V realizują zadania, których charakter w pełni oddaje motto ABW – „Poznawajmy wroga i czuwajmy”.
Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy...
Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy współpracy z lotnictwem, to od lat żołnierze jednostki wsławiają się operacjami kontrterrorystycznymi w prowincjach Dżammu i Kaszmir. Charakter ich działań idealnie oddaje motto ich „Prahar se Suraksha”, co w tłumaczeniu oznacza „Obrona przez Atak”.
W dalszej części wizyty prezydent zapoznał się z wyposażeniem poszczególnych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Każda z nich wystawiła sekcję bojową w wyposażeniu i z uzbrojeniem typowym dla charakteru wykonywanych przez siebie zadań. Ich dowódcy zapoznali zwierzchnika sił zbrojnych ze specyfiką służby podległych sobie żołnierzy, kładąc nacisk na wyróżniające ją aspekty.
Następnie Bronisław Komorowski obejrzał fragment szkolenia żołnierzy JWK na nowym obiekcie przeznaczonym do treningu technik wysokościowych. Grupy komandosów ćwiczyły desantowanie metodą „szybkiej liny”, a także za pomocą lin indywidualnych. Kulminacją prezentacji był szturm zespołu bojowego na budynek, w którym część grupy dokonała zjazdu z dachu na niższe kondygnacje technikami linowymi, podczas gdy druga grupa weszła do budynku z wykorzystaniem drabin. W jego wnętrzu znajdowały się cele, do neutralizacji których wykorzystywano amunicję treningową UTM.
Wizyta w Jednostce Wojskowej Komandosów była także okazją do wręczenia żołnierzom Wojsk Specjalnych Gwiazd Afganistanu, Iraku oraz Czadu. Wręczając wyróżnienia za nienaganną służbę poza granicami kraju, prezydent Komorowski podziękował wszystkim żołnierzom za ich zaangażowanie i poświęcenie, jakim wykazywali się i wykazują podczas działań na misjach. „Medale są wyrazem wdzięczności Polski. (...) Wręczając dzisiaj Wam te wyróżnienia, chciałbym przede wszystkim podziękować za trudną służbę, jaką pełnicie. (...) Mam świadomość, że za każdym z tych odznaczeń stoją osobiste zasługi, umiejętności i zdolności.
Wiem też, że za każdym takim odznaczeniem stoją również wyrzeczenia Wasze i Waszych rodzin” – powiedział prezydent. Na zakończenie spotkania z żołnierzami życzył im satysfakcji ze służby i żołnierskiego szczęścia. Ostatnim punktem wizyty w jednostce w Lublińcu było spotkanie prezydenta z żonami i dziećmi żołnierzy JWK, którzy aktualnie służą w PKW w Afganistanie.
Wizyta prezydenta w Wojskach Specjalnych była wyjątkową okazją do zapoznania się z najnowszym wyposażeniem wszystkich jednostek wchodzących w skład DWS, ze szczególnym uwzględnieniem tego, jakie jest charakterystyczne dla specyfiki zadań każdej z nich. Po raz pierwszy swoje wyposażenie i uzbrojenie zaprezentował najmłodszy członek DWS, czyli Jednostka Wojskowa AGAT. Na kolejnych stronach zamieszczamy fotoreportaż prezentujący wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy Wojsk Specjalnych.
Mimo że w ostatnim okresie JW GROM kojarzy się bardziej z typowo wojskowymi działaniami specjalnymi wykonywanymi w Afganistanie, to nadal jej podstawowym przeznaczeniem jest wykonywanie najbardziej skomplikowanych operacji ratowania zakładników na terenie kraju i poza nim. Dlatego sekcja z tej jednostki zaprezentowała wyposażenie wykorzystywane w taktyce „czarnej”.
Zaprezentowane wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy JWK wynikało z przeznaczenia jednostki do prowadzenia pełnego spektrum lądowych operacji specjalnych ze szczególnym uwzględnieniem rozpoznania specjalnego w warunkach pokoju, kryzysu i wojny.
JW Formoza, jak większość nowoczesnych morskich jednostek specjalnych, zdolna jest do prowadzenia działań specjalnych na lądzie, jednak jej podstawowym przeznaczeniem jest realizacja pełnego spektrum morskich operacji specjalnych.
JW AGAT to najmłodsza jednostka podległa DWS. W ramach tego dowództwa funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. Ma ona charakter jednostki wysoce mobilnej lekkiej piechoty typu rangers, realizującej zadania polegające głównie na zabezpieczeniu i wspieraniu działań pozostałych jednostek specjalnych. Z tego względu będzie silnie nasycona bronią ciężką w postaci wielkokalibrowych karabinów maszynowych, granatników automatycznych oraz broni przeciwpancernej.
Mimo że podstawowym zadaniem Jednostki Wojskowej NIL jest zabezpieczenie logistyczne, to nie mniej ważną rolą jest wsparcie informacyjne Wojsk Specjalnych. Jednostka realizuje tego typu zadania m.in. za pomocą bezzałogowych statków powietrznych i systemów obserwacyjnych.
Podstawowym typem kamizelki używanej przez żołnierzy GROM jest plate carrier firmy Diamondback typu Advanced Warrior Fast Attack Plate Carrier (ma go trzech z czterech widocznych na zdjęciu komandosów). Wszyscy wyposażeni są w hełmy balistyczne FAST firm.
Podstawową bronią operatorów JW GROM obecnych na prezentacji był subkarabinek HK416D10RS, jednak każdy z nich skonfigurowany był zgodnie z preferencjami użytkownika. Wspólnym wyposażeniem był tylko laserowy wskaźnik/podświetlacz celu Laser Devices DBAL-A.
Podstawową bronią operatorów JW GROM obecnych na prezentacji był subkarabinek HK416D10RS, jednak każdy z nich skonfigurowany był zgodnie z preferencjami użytkownika. Wspólnym wyposażeniem był tylko laserowy wskaźnik/podświetlacz celu Laser Devices DBAL-A.
Podstawową bronią operatorów JW GROM obecnych na prezentacji był subkarabinek HK416D10RS, jednak każdy z nich skonfigurowany był zgodnie z preferencjami użytkownika. Wspólnym wyposażeniem był tylko laserowy wskaźnik/podświetlacz celu Laser Devices DBAL-A.
Broń pary snajperskiej to karabin wyborowy firmy Accuracy International AWM-F (Arctic Warfare Magnu-Folding) na nabój .338 LM oraz karabin Knight’s Armament Company (KAC) SR-M110 SASS z kolbą Magpul PRS.
Para snajperska JW GROM. Warto zwrócić uwagę na system łączności Nacre QuietPro+ żołnierza na pierwszym planie.
„Breacher”, którego dodatkowe uzbrojenie stanowi strzelba Remington 870 Express Magnum SBS („Door Knocker”).
Wyposażeniem dodatkowym tego operatora jest krótka „łapka” do wyważania przeszkód przewieszona przez plecy.
Na przodzie AW-FAPC tego operatora znajdują się ładownice ITW Nexus FASTMAG; nad nimi łącznik Blackhawk SERPA Quick Disconnect System, pozwalający przekładać kaburę z panelu udowego na pierś. Na lewym ramieniu znacznik stroboskopowy Adventure Lights VIP.
Podstawowym typem oporządzenia komandosów Jednostki Wojskowej Komandosów widocznym na zdjęciu, są beltkity produkcji firmy MIWO Military Lubliniec. Komandosi uzbrojeni są w karabinki HK416D145RS oraz HK416D165RS. Strzelcy wyborowi prezentują karabiny wyb.
Żołnierz wyposażony jest w beltkit MIWO Military Lubliniec, słuchawki Peltor Comtac XP oraz strój maskujący w zimowym kamuflażu Bundeswehry. Jest uzbrojony w karabinek HK416D165RS z celownikiem Elcan SpecterDR 1,5-6x, z laserowym wskaźnikiem/podświetlacz.
Komandos z zespołu bojowego wykonującego pokaz szturmu na budynek. Uzbrojony jest w karabinek HK416D145RS z podwieszonym 40-mm granatnikiem AG-HK416 ELM, wyposażony w celownik Elcan SpecterDR 1-4x. Na jego wyposażenie osobiste składają się: plate carrier.
Bivy bag – „nora” snajperska Summit wz. 731/MON (GORE-TEX).
Karabin maszynowy PKM zamontowany na górnej obrotnicy samochodu „Skorpion” wyposażony jest w celownik Elcan SpecterDR 1-4x.
Quad marki Polaris stanowi przydatny środek transportu w działaniach rozpoznawczych. Przed nim ustawiona jest radiostacja do łączności satelitarnej.
Zbliżenie na płetwonurka wyposażonego w dwuobiegowy aparat oddechowy Amphora firmy Aqua Lung.
Do działań nocnych wykorzystywane są gogle noktowizyjne STS AN/PVS-21 LPNVG.
Do przemieszczania się pod wodą na dalsze odległości operatorzy Formozy wykorzystują m.in. widoczny na zdjęciu holownik Diver Propulsion Device firmy STIDD Systems.
Płetwonurkowie bojowi stoją na tle pneumatycznej wyrzutni haków Assault Launcher Max firmy Rescue Solutions International.
Część wyposażenia, np. w postaci hełmów wz. 2005 firmy Maskpol SA o przestarzałej formie, JW AGAT odziedziczyła po Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej z Gliwic, jednak znaczna jego część pochodzi już z zakupów dokonanych po wejściu w ramy DWS.
Wyposażenie indywidualne żołnierza widocznego na zdjęciu składa się z hełmu wz. 2005, kamizelki zintegrowanej Reccon firmy Lubawa, karabinka HK416D145RS, gogli noktowizyjnych STS AN/PVS-21 LPNVG, kurtki wz. 128A/MON (GORE-TEX) oraz zasobnika piechoty gór.
Wsparcia ogniowego żołnierze JW AGAT mogą również udzielić za pomocą broni montowanej na swoich Humvee, np. widocznych na zdjęciu wielkokalibrowych karabinów maszynowych M-2 HB QCB i uniwersalnych karabinów maszynowych PKM.
Podstawowe uzbrojenie żołnierzy JW AGAT to, podobnie jak w JW GROM i JWK, karabinek HK416, tu w wersji D145RS, z podwieszonym 40-mm granatnikiem AG-HK416 ELM, wyposażony w celownik Elcan SpecterDR 1-4x oraz laserowy wskaźnik podświetlacz celu Laser Devic.
Jednym z zadań JW AGAT będzie udzielanie wsparcia ogniowego innym jednostkom DWS, stąd w jej wyposażeniu znajdują się m.in. 40-mm granatniki automatyczne HK GMG.
Para żołnierzy JW NIL uzbrojona w karabinki HK416D145RS z celownikami EOTech oraz pistolety HK USP. Komandosi mają na sobie kamizelki Reccon firmy Lubawa oraz hełmy MSA TC3002.
Jednym z typów bezzałogowców wykorzystywanych przez JW NIL, jest Fly Eye polskiej firmy WB Electronics.
Na wyposażeniu jednostki znajdują się m.in. quady Sportsman 800 firmy Polaris.
Fly Eye może zostać wyposażony w głowice z kamerami pracującymi w różnych pasmach, dając użytkownikowi szerokie możliwości jego wykorzystania. Można nim sterować z wynośnego stanowiska w terenie przygodnym.
Chociaż nie jest to część sił operacji specjalnych, ani jednostka specjalna per se, chętnie rekrutuje doświadczonych żołnierzy z takich formacji i często klasyfikowana jest w amerykańskich siłach zbrojnych...
Chociaż nie jest to część sił operacji specjalnych, ani jednostka specjalna per se, chętnie rekrutuje doświadczonych żołnierzy z takich formacji i często klasyfikowana jest w amerykańskich siłach zbrojnych jako tzw. Special Mission Unit. AWG to unikalny oddział US Army, który we współczesnych konfliktach asymetrycznych odgrywa odmienną rolę niż typowe siły specjalne, ale wykorzystując charakterystyczne dla nich metody działania.
Gdy w 2003 r. główną jednostkę antyterrorystyczną polskiej policji przesunięto ze struktur Komendy Stołecznej pod bezpośrednie zwierzchnictwo Komendy Głównej, a mały pododdział antyterrorystów z Portu...
Gdy w 2003 r. główną jednostkę antyterrorystyczną polskiej policji przesunięto ze struktur Komendy Stołecznej pod bezpośrednie zwierzchnictwo Komendy Głównej, a mały pododdział antyterrorystów z Portu Lotniczego na Okęciu stracił status etatowego, warszawska policja została pozbawiona formacji specjalnych, zdolnych wesprzeć inne jej komórki na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością. Aby wypełnić tę lukę, dwa lata później Komendant Stołeczny powołał do życia w pionie kryminalnym...
W kwietniu br. minister obrony Norwegii Anne-Grete Strøm-Erichsen oficjalnie ogłosiła, że od 1 sierpnia jednostka specjalna Marinejegerkommandoen (MJK) tamtejszej marynarki wojennej będzie odpowiadać także...
W kwietniu br. minister obrony Norwegii Anne-Grete Strøm-Erichsen oficjalnie ogłosiła, że od 1 sierpnia jednostka specjalna Marinejegerkommandoen (MJK) tamtejszej marynarki wojennej będzie odpowiadać także za wsparcie bojowe zwalczania terroryzmu w kraju - zadania, w których udział sił zbrojnych zastrzeżony był do tej pory wyłącznie dla należącej do wojsk lądowych jednostki FSK (Forsvarets Spesialkommando). Po podwyższeniu od stycznia br. podporządkowania MJK aż o trzy szczeble w strukturze norweskich...
W roku poprzedzającym planowane wycofanie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i być może większości wojsk amerykańskich, w działania na terytorium Afganistanu zaangażowanych jest około...
W roku poprzedzającym planowane wycofanie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i być może większości wojsk amerykańskich, w działania na terytorium Afganistanu zaangażowanych jest około 13 700 żołnierzy sił specjalnych z blisko dwudziestu państw NATO oraz innych państw sojuszniczych, z czego ponad 10 000 należy do jednostek podległych US Special Operations Command. To na ich barkach oraz miejscowych formacji specjalnych spoczywa od dłuższego czasu znaczny ciężar działań w konflikcie...
W działaniach bojowych na terytorium Afganistanu żołnierze koalicyjnych sił specjalnych ściśle współpracują z wyszkolonymi przez nich jednostkami elitarnymi ze składu miejscowych sił bezpieczeństwa ANSF...
W działaniach bojowych na terytorium Afganistanu żołnierze koalicyjnych sił specjalnych ściśle współpracują z wyszkolonymi przez nich jednostkami elitarnymi ze składu miejscowych sił bezpieczeństwa ANSF (Afghan National Security Forces), które stanowią
najskuteczniejsze, najbardziej profesjonalne i lojalne formacje tego kraju. Kto jest kim wśród licznych jednostek, znanych tam pod ogólną nazwą, w językach Paszto i Dari, jako KAQ/QKA (Khasa Amalyati Qeta/Qeta-ye Khas-e Amalyati), czyli Afgańskie...
Wśród szesnastu państw uczestniczących w zakończonych niedawno ćwiczeniach sił specjalnych NATO pk. Cobra-13, wzięła udział także Zadaniowa Grupa Bojowa Operacji Specjalnych, nienależącej do Paktu, neutralnej...
Wśród szesnastu państw uczestniczących w zakończonych niedawno ćwiczeniach sił specjalnych NATO pk. Cobra-13, wzięła udział także Zadaniowa Grupa Bojowa Operacji Specjalnych, nienależącej do Paktu, neutralnej Finlandii. FINSOTG już dwa lata temu potwierdził osiągnięcie natowskich standardów dla sił specjalnych oraz zdolność do współdziałania z sojuszniczymi jednostkami podczas międzynarodowych operacji kryzysowych. Został włączony do Grupy Bojowej Unii Europejskiej, a w 2013 r. stanowił zapasowy...
W działaniach bojowych na terytorium Afganistanu żołnierze koalicyjnych sił specjalnych ściśle współpracują z wyszkolonymi przez nich jednostkami elitarnymi ze składu miejscowych sił bezpieczeństwa ANSF...
W działaniach bojowych na terytorium Afganistanu żołnierze koalicyjnych sił specjalnych ściśle współpracują z wyszkolonymi przez nich jednostkami elitarnymi ze składu miejscowych sił bezpieczeństwa ANSF (Afghan National Security Forces), które stanowią najskuteczniejsze, najbardziej profesjonalne i lojalne formacje tego kraju. Kto jest kim wśród licznych jednostek, znanych tam pod ogólną nazwą, w językach Paszto i Dari, jako KAQ/QKA (Khasa Amalyati Qeta/Qeta-ye Khas-e Amalyati), czyli afgańskie...
Sześć lat po jednostronnym zadeklarowaniu zerwania dotychczasowych związków z Serbią przez jej południowo-zachodnią, autonomiczną prowincję Kosowo, zamieszkałą w 90% przez Albańczyków, i ogłoszeniu...
Sześć lat po jednostronnym zadeklarowaniu zerwania dotychczasowych związków z Serbią przez jej południowo-zachodnią, autonomiczną prowincję Kosowo, zamieszkałą w 90% przez Albańczyków, i ogłoszeniu przez nią niepodległości, ta nowa republika boryka się z postkonfliktowymi napięciami oraz silną przestępczością zorganizowaną. Do czasu osiągnięcia europejskich standardów przez nowe, miejscowe struktury ochrony prawa, które samodzielnie będą skutecznie przeciwdziałać tym problemom, wspiera je organizacyjnie,...
„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to...
„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to znaczy, że jesteś naprawdę bardzo dobry. Gdy powiedzą tak o tobie Brytyjczycy z SAS lub SBS, możesz być pewien, że należysz do najlepszych, bo oni rzadko prawią komplementy”. Jedną z jednostek specjalnych, o której wszyscy wymienieni zawsze wyrażają się z uznaniem, jest Kampfschwimmerkompanie niemieckiej...
Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...
Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...