Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pearl Harbor, ZSRR i Pacyfik

Michał Piekarski | 2012-12-08
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Atak z 11 września 2001 roku jest niekiedy opisywany jako „Pearl Harbor” wojny z terroryzmem. Zarówno szokujący efekt zaskoczenia jak i zakres amerykańskiego zaangażowania w globalny konflikt były podobne.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Początek grudnia to także rocznica innego wydarzenia. 8 października 1991 roku podpisano Układ Białowieski, dokument stwierdzający że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jako podmiot prawa międzynarodowego i byt polityczny, przestał istnieć. Te wydarzenia łączy więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Druga Wojna Światowa była bowiem konfliktem rozstrzygniętym już w 1941 roku, gdy Niemcom nie udało się pokonać ZSRR (nie jest wykluczone że to się nie mogło udać w ogóle, acz jest to temat na odrębny wpis) a do wojny wkroczyły Stany Zjednoczone. Oznaczało to, że do wojny , po jednej stronie przystąpiły dwa państwa, o potężnym potencjalne przemysłowym, z racji geografii, chronionym przed atakami lotniczymi.

Te państwa, dzięki zdolności do masowej produkcji broni i innych dóbr (choćby pojazdów – takich jak Jeepy, ciężarówki General Motors i Studebakera czy transportowe samoloty C-47), doprowadziły do pokonania państw Osi nie tyle dzięki strategii czy przewadze taktycznej, co siłą masowości.

Talenty strategiczne, operacyjne, taktyczne, wyszkolenie żołnierzy, praca służb wywiadowczych – nota bene także umasowione – odgrywały tu rolę uzupełniającą. Nawet gdyby Niemcy, Japończycy i Włosi mieli monopol na talenty dowódcze, nie pomogłoby im to wiele. Znamienna jest anegdota cytowana przez Zygmunta Flisowskiego w „Burzy na Pacyfiku” - japoński żołnierz, pytano o to kto najlepiej walczy w dżungli odpowiada, że Amerykanie – bo ją dosłownie wycinają. T-34 mógłby być dużo gorszym czołgiem, przy skali produkcji idącej w dziesiątki tysięcy egzemplarzy, wystarczyłyby jakiekolwiek czołgi z działem odpowiedniego kalibru.

Także okres powojenny był zdominowany przez rywalizację państw, czy raczej bloków państw, których potencjał przemysłowy nie wyrażał się tylko w budowie okrętów, statków, produkcji karabinów, czołgów i dział. Przemysł atomowy, elektroniczny, lotniczy i kosmiczny stawały się kluczowe w globalnej rozgrywce. Zarazem postęp i stałe doskonalenie systemów uzbrojenia wymagały zastąpienia ilości jakością.

Zbudowana między innymi na fundamentach programów kosmicznych i nuklearnych, gospodarka oparta na wiedzy, a więc innowacyjności, zdolności do dzielenia się wiedzą i jej przetwarzania stała się kluczem do rozstrzygnięcia Zimnej Wojny. Blok Wschodni, mimo prób, nie zdołał stworzyć gospodarki innej niż oparta na tradycyjnym przemyśle. Związek Radziecki miał problem nawet z efektywnością swojego rolnictwa. Dążenie zaś do dorównania zaawansowaniem technicznym uzbrojenia Zachodowi w latach osiemdziesiątych, stało się jednym z gwoździ do trumny tego supermocarstwa.

Wyłaniający się od ponad dwóch dekad nowy układ sił na świecie nie jest tak łatwy do określenia. Obok Europy i Ameryki Północnej, na upadku komunizmu w największym stopniu skorzystały państwa Azji, zwłaszcza Chiny. Następująca od lat wyraźna reorientacja amerykańskiej polityki bezpieczeństwa w kierunku Azji, najpierw południowo – zachodniej, teraz wschodniej, nakazuje wobec tego postawić pytanie, czy należy się spodziewać kolejnej odsłony Pearl Harbor, znów na Pacyfiku?

Paradoksalnie, tym razem odpowiedź może być negatywna. Japonia dążyła do wojny, gdyż jej przemysł potrzebował surowców, stąd ekspansja na sąsiednie obszary, zakończona udziałem w wojnie światowej. Chińska gospodarka, wciąż bliższa jest kapitalizmowi dziewiętnastowiecznemu, zarówno pod względem charakterystyki produkcji, jak i relacji społecznych. Owszem, chińskie zakłady, dostarczają spory asortyment sprzętu elektronicznego – ale z reguły są podwykonawcami dla innych podmiotów. Podobnie sytuacja wygląda w każdym innym sektorze – domeną Chin jest pracochłonna produkcja, za projekty i innowacje odpowiedzialne są inne ośrodki. Jednocześnie, gospodarka uzależniona jest od zagranicznych rynków zbytu.

Chińskie siły zbrojne są odzwierciedleniem tego stanu rzeczy. Ich uzbrojenie to mieszanina licencyjnych i bezlicencyjnych kopii, kompilacji, wyrobów zakupionych za granicą. Nie jest jasna efektywność systemu dowodzenia, zwłaszcza problem oddolnej inicjatywy i samodzielności dowódców. Jak uczy historia, nadmierne poddanie wojska politycznej kontroli – typowe dla państw niedemokratycznych, negatywnie wpływa na skuteczność działania sił zbrojnych.

Nie może tego rozwiązać na dłuższą metę nawet najbardziej intensywne szpiegostwo, kopiowanie i kompilowanie obcych rozwiązań. Kończy się to bowiem uwiądem rodzimych rozwiązań i nadmiernymi nakładami na odtwarzanie cudzych wynalazków.

Bezpośrednia rywalizacja z USA jest przedsięwzięciem kosztownym, zwłaszcza że wojna morska i powietrzna (a także w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni) jest dużo droższa niż wojna na lądzie, a odcięta od zewnętrznych, zachodnich rynków (co nastąpiło by w razie konfrontacji) gospodarka załamałaby się. Z powodów ekonomicznych, społecznych i politycznych, rynków zachodnich nie mogą zastąpić ani rynek wewnętrzny, ani rynki azjatyckie, afrykańskie czy południowoamerykańskie.

Nie oznacza to, że rywalizacja nie będzie miała miejsca. Rywalizacja o strefy wpływów, zwłaszcza kontrolę lub dostęp do strategicznych akwenów ma i będzie miała miejsce. Azja jest kontynentem niezwykle złożonym, w którym obok mocarstw regionalnych i stabilnych silnych państw, lokują się państwa słabe, upadające, rozrywane wewnętrznymi konfliktami, o specyficznym przypadku jakim jest Korea Północna nie wspominając.

Nie można więc wykluczyć, że w nadchodzących dekadach, w basenie Pacyfiku i Azji użyta zostanie siła militarna, choć zapewne nie w formie wielkiej, międzypaństwowej wojny jak kiedyś. Demonstracje siły, wspomaganie sojuszników (państwowych i nie państwowych) poprzez szkolenia i dostawy broni, precyzyjne użycie siły w sposób bezpośredni, będą być może wręcz normą w niektórych zapalnych punktach. Zarazem, siła ta będzie miała kształt operacji przede wszystkim morskich, lotniczych, z dużym udziałem sił i służb specjalnych wszystkich stron przyszłych konfliktów.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.