Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Halloween bezpieczeństwa

Michał Piekarski | 2012-10-30
Fot. FBI

Fot. FBI

Duchy, żywe trupy, wampiry, małe zielone ludzki i inne mniej lub bardziej straszne wytwory ludzkiej wyobraźni zapełniają kulturę masową, a pod koniec października corocznie fala lepszych lub gorszych horrorów zapełnia ramówki telewizji. W obszarze bezpieczeństwa nie jest inaczej, z tą różnicą, że festiwal straszydeł trwa cały rok.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Niektóre duchy straszące w tej branży są mniej szkodliwe, choć denerwujące. Są to pozostałości dawno obumarłych instytucji, rozwiązań czy koncepcji. Powodem ich istnienia jest najczęściej grzech, grzech zwykłego lenistwa i zaniedbania popełnionego przez wywołujących swoim niedbalstwem owe duchy z otchłani dziejów. Taki seans spirytystyczny jest łatwy do zauważenia, wywołujący duchy powtarza zaklęcia działające w przeszłości, uważając że skoro kiedyś zadziałały (a przynajmniej tak się wydawało) to zadziałają zawsze, niezależnie od okoliczności.

Nie oznacza to, że doświadczenia, rozwiązania czy techniki sprzed kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat nadaje się na śmietnik. Przeciwnie, zdarza się (jak to przerabiano niedawno przy okazji renesansu działań przeciwpartyzanckich w związku z wojnami w Iraku i Afganistanie) że są one wręcz niezbędne. Doświadczenia i wiedza gromadzone przez żołnierzy, funkcjonariuszy i innych specjalistów z wieloletnim stażem są bezcenne. Błędem jest niewolnicze trzymanie się doświadczeń z przeszłości. Takie zjawiska widać niestety w każdej sferze bezpieczeństwa – od indywidualnego wyszkolenia czy taktyki, poprzez wyposażenie, organizację sił, po doktryny i strategie. Z czasem znikają one śmiercią naturalną.

Dużo groźniejsze są żywe trupy. Tak jak mityczne zombie powoływane do życia przez czarownika, tak w branży bezpieczeństwa czasem zdarzają się ludzie wykorzystujący do swoich celów obumarłe koncepcje. Jak w każdym innym obszarze życia, ludzkie zachowania determinowane są przez interesy osób i grup, ale także przez ich irracjonalne emocje.

Każdy proces zmian w doktrynach wojskowych, strategii, strukturach, oznaczał zmianę układów personalnych. Jedne grupy zyskiwały na znaczeniu, inne zanikały. Każdy nowy rodzaj wojsk, zabierał zasoby innym. Tworzyły się nowe powiązania, a gdy nowe rozwiązania okazywały się skuteczne, tworzyło to nowe elity. Przed I Wojną Światową za elitę uchodziła kawaleria, lekcje wojenne nakazujące jej zastąpienie przez pojazdy pancerne były w wielu państwach przyjmowane z bólem, właśnie z powodu konserwatyzmu kadry oficerskiej. Zdominowane przez lotnictwo i broń rakietową pole walki po II Wojnie Światowej sprawiło, że znaczenie wojsk lądowych i ich kadr uległo ograniczeniu, a największe znaczenie wśród nich miały wojska pancerne i zmechanizowane.

Ostatnie dwie dekady w jeszcze większym stopniu zmieniły pojęcia bezpieczeństwa i obronności. Epoka wielkich wojen między państwami odeszła w cień – być może na całe stulecie. Znaczenia nabrały nowe narzędzia i sposoby używania siły. Armie europejskie uległy gwałtownej redukcji, a pierwszą ofiarą cięć padały ciężkie siły lądowe.

Współczesne pole walki zdominowane jest przez operacje lotnicze, morskie, specjalne i informacyjne. Tylko jego część pozostaje w rękach – i to nie wyłącznych – piechoty, a jeszcze mniejsza wojsk pancernych. To ma swoje implikacje personalne. Nie każdy może być lotnikiem, służyć na morzu, w wojskach specjalnych czy służbach wywiadowczych. Spory udział we współczesnych konfliktach mają służby policyjne i pracownicy cywilni. Zmniejsza się liczebność armii jako takiej – choć rośnie niektórych struktur – a to oznacza, że kurczy się pula dostępnych etatów, budżet, i cała otoczka funkcjonowania struktur wojskowych.

W tym momencie, próby reaktywowania – w rozmaity sposób i z różnych kierunków – dawnych doktryn i struktur, wyglądają niemal identycznie jak poczynania niektórych czarnych charakterów z filmów grozy. Reaktywacje koncepcji z czasów gdy konwencjonalny konflikt między państwami, z udziałem wielkich liczebnie armii lądowych, zwłaszcza gdy powiązane są z wyraźną nostalgią za czasami gdy ład międzynarodowy definiowany był przez pryzmat państwa, i to państwa narodowego, z właściwym mu sposobem prowadzenia wojny – są właśnie takimi zombie w obszarze bezpieczeństwa.

Stąd biorą się rozmaite koncepcje i pomysły. Budowy lub odbudowy potęgi pancernej. Tworzenia masowej armii lekkiej piechoty. Odbudowy masowej armii z poboru. Zamknięcia się w obronie jedynie w granicach własnego państwa. Przegląd pomysłów dotyczących choćby bezpieczeństwa Polski, dostarcza aż nadto przykładów owych ożywionych bytów z przeszłości.

Najczęściej służą one bowiem temu, aby tym, którzy przywracają je do życia, dać szansę – lub iluzję – powrotu dawnego znaczenia i wpływów. Wszystkie te reaktywacje, czasem słabo zauważalne, czasem głośne, mają swoje źródło w jednym założeniu, że punktem odniesienia jest polityczny nieboszczyk, jakim jest państwo w dwudziestowiecznym znaczeniu, które upadło już dawno – ale jedynie niewielu wciąż zauważa konsekwencje tej zmiany.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki...

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej. Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.