Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy dojdzie do interwencji w Syrii?

Michał Piekarski | 2012-10-05
F-16C sił powietrznych Turcji Fot. USAF

F-16C sił powietrznych Turcji Fot. USAF

Niedawne wydarzenia na granicy syryjsko – tureckiej po raz kolejny przypominają o trwającym w Syrii konflikcie zbrojnym oraz jego możliwych konsekwencjach.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Umiędzynarodowienie konfliktu, jakie miało miejsce w ostatnich dniach, zwiększa prawdopodobieństwo zagranicznej interwencji. Turcja, już wcześniej będąca stroną kryzysu, związanego z zestrzeleniem rozpoznawczego Phantoma przez syryjską obronę przeciwlotniczą, obecnie znajduje się w niezwykle wygodnej pozycji politycznej. Ostrzał tureckiego miasta przez syryjską artylerię został powszechnie potępiony przez Zachód, a także przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Turcja po swojej stronie ma argumenty prawne – ostrzał artyleryjski jest bowiem uznawany za akt agresji, i może stanowić podstawę do w pełni legalnej (w rozumieniu prawa międzynarodowego) odpowiedzi zbrojnej. Ofiary ataku, wśród których znalazła się matka z trojgiem dzieci, to poważny atut propagandowy. Gdyby celem pocisków była instalacja wojskowa, sprawa była by w odbiorze światowej opinii publicznej mniej jednoznaczna. W tej chwili, rząd syryjski obok wizerunku dyktatury z rękami umoczonymi we krwi po łokcie, musi się borykać z wizerunkiem agresora mordującego kobiety i dzieci.

Jeśli rząd w Ankarze zdecyduje się na podjęcie działań odwetowych, będzie miał w ręku silne argumenty. Turcja dysponuje także bardzo silną armią, w tym silnym lotnictwem wojskowym (posiadającym ponad około 170 samolotów F-16C/D) oraz dobrze wyposażonymi siłami lądowymi (ponad 300 czołgów Leopard 2A4, liczne śmigłowce bojowe) i morskimi. Użycie tych argumentów jest w tej chwili jedynie kwestią decyzji politycznej. Turcja może działając samodzielnie zadać armii syryjskiej duże straty, i prawdopodobnie – gdyby taki był zamiar rządu – obalić rząd w Damaszku.

Ewentualna interwencja, być może przeprowadzona w ramach „koalicji chętnych” a może nawet pod egidą NATO lub ONZ, miałaby jednak bardzo poważne długofalowe konsekwencje. Łatwo jest – jak pokazał to casus Iraku – obalić rząd, zwłaszcza taki, który opiera się na zardzewiałych bagnetach. Interwencja w obecnych warunkach oznacza wzmocnienie opozycji, a w dalszej perspektywie dopuszczenie jej do władzy. Syria nie jest państwem etnicznie ani religijnie jednolitym. Jest to państwo sztuczne, powstałe w wyniku decyzji mocarstw kolonialnych, w którym władzę usiłuje utrzymać grupa ludzi wywodząca się z mniejszości religijnej (Alawitów). Także opozycja nie jest jednolita, i są w niej obecne także ugrupowania, których oblicze ideologiczne jest dalekie od akceptowanego na Zachodzie.

Syria po obaleniu obecnego rządu stałaby się najprawdopodobniej kolejnym państwem upadłym, polem rywalizacji pomiędzy ugrupowaniami religijnymi i plemiennymi, w którym formalnie sprawujący władzę rząd kontrolowałby stolicę, i to prawdopodobnie tylko w świetle dnia. Stabilizacja Syrii wymagałaby dużej liczby żołnierzy i zakrojonych na szeroką skalę programów pomocowych, biorąc pod uwagę straty poniesione w wojnie domowej i polityczną spuściznę dyktatury. Na to ani Turcji, ani Zachodu nie stać.

Nie stać także nikogo na próżnię strategiczną w tak ważnym regionie. Syria położona jest w pobliżu Izraela, Iraku, to obszar konfliktu o Kurdystan, to także interesy Iranu i innych państw, wliczając w to Rosję, utrzymującą tam pozostałości swojej potęgi morskiej z czasów ZSRR. Te zależności i niewiadome oznaczają, że interwencja na wzór iracki czy afgański jest mało prawdopodobna. Jeśli do czegoś dojdzie, to operacji na ograniczoną skalę, zapewne z udziałem lotnictwa i wojsk specjalnych, być może do operacji lądowych w pobliżu granicy.

Być może takie operacje – tureckie, amerykańskie, izraelskie, lub inne będą prowadzone wobec innych aktorów syryjskiej wojny domowej, także w wypadku obecności na terytorium Syrii osób i grup zaangażowanych w ruch globalnego dżihadu, jak to ma miejsce w przypadku innych upadłych państw.

Konflikt syryjski i obecne wydarzenia mają także aspekt polski. Polska, podobnie jak Turcja jest państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie problem ten jest w przytłaczającej mierze postrzegany przez perspektywę ewentualnej agresji z zewnątrz. Biorąc pod uwagę obecne procesy globalne, jest jednak celowe spojrzenie na ten problem nie przez pryzmat państw, ale konfliktów które mogą mieć charakter niepaństwowy, w tym w rezultacie rozpadu lub kryzysu obecnie istniejących a położonych w naszym sąsiedztwie państw.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops