Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy dojdzie do interwencji w Syrii?

Michał Piekarski | 2012-10-05
F-16C sił powietrznych Turcji Fot. USAF

F-16C sił powietrznych Turcji Fot. USAF

Niedawne wydarzenia na granicy syryjsko – tureckiej po raz kolejny przypominają o trwającym w Syrii konflikcie zbrojnym oraz jego możliwych konsekwencjach.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Umiędzynarodowienie konfliktu, jakie miało miejsce w ostatnich dniach, zwiększa prawdopodobieństwo zagranicznej interwencji. Turcja, już wcześniej będąca stroną kryzysu, związanego z zestrzeleniem rozpoznawczego Phantoma przez syryjską obronę przeciwlotniczą, obecnie znajduje się w niezwykle wygodnej pozycji politycznej. Ostrzał tureckiego miasta przez syryjską artylerię został powszechnie potępiony przez Zachód, a także przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Turcja po swojej stronie ma argumenty prawne – ostrzał artyleryjski jest bowiem uznawany za akt agresji, i może stanowić podstawę do w pełni legalnej (w rozumieniu prawa międzynarodowego) odpowiedzi zbrojnej. Ofiary ataku, wśród których znalazła się matka z trojgiem dzieci, to poważny atut propagandowy. Gdyby celem pocisków była instalacja wojskowa, sprawa była by w odbiorze światowej opinii publicznej mniej jednoznaczna. W tej chwili, rząd syryjski obok wizerunku dyktatury z rękami umoczonymi we krwi po łokcie, musi się borykać z wizerunkiem agresora mordującego kobiety i dzieci.

Jeśli rząd w Ankarze zdecyduje się na podjęcie działań odwetowych, będzie miał w ręku silne argumenty. Turcja dysponuje także bardzo silną armią, w tym silnym lotnictwem wojskowym (posiadającym ponad około 170 samolotów F-16C/D) oraz dobrze wyposażonymi siłami lądowymi (ponad 300 czołgów Leopard 2A4, liczne śmigłowce bojowe) i morskimi. Użycie tych argumentów jest w tej chwili jedynie kwestią decyzji politycznej. Turcja może działając samodzielnie zadać armii syryjskiej duże straty, i prawdopodobnie – gdyby taki był zamiar rządu – obalić rząd w Damaszku.

Ewentualna interwencja, być może przeprowadzona w ramach „koalicji chętnych” a może nawet pod egidą NATO lub ONZ, miałaby jednak bardzo poważne długofalowe konsekwencje. Łatwo jest – jak pokazał to casus Iraku – obalić rząd, zwłaszcza taki, który opiera się na zardzewiałych bagnetach. Interwencja w obecnych warunkach oznacza wzmocnienie opozycji, a w dalszej perspektywie dopuszczenie jej do władzy. Syria nie jest państwem etnicznie ani religijnie jednolitym. Jest to państwo sztuczne, powstałe w wyniku decyzji mocarstw kolonialnych, w którym władzę usiłuje utrzymać grupa ludzi wywodząca się z mniejszości religijnej (Alawitów). Także opozycja nie jest jednolita, i są w niej obecne także ugrupowania, których oblicze ideologiczne jest dalekie od akceptowanego na Zachodzie.

Syria po obaleniu obecnego rządu stałaby się najprawdopodobniej kolejnym państwem upadłym, polem rywalizacji pomiędzy ugrupowaniami religijnymi i plemiennymi, w którym formalnie sprawujący władzę rząd kontrolowałby stolicę, i to prawdopodobnie tylko w świetle dnia. Stabilizacja Syrii wymagałaby dużej liczby żołnierzy i zakrojonych na szeroką skalę programów pomocowych, biorąc pod uwagę straty poniesione w wojnie domowej i polityczną spuściznę dyktatury. Na to ani Turcji, ani Zachodu nie stać.

Nie stać także nikogo na próżnię strategiczną w tak ważnym regionie. Syria położona jest w pobliżu Izraela, Iraku, to obszar konfliktu o Kurdystan, to także interesy Iranu i innych państw, wliczając w to Rosję, utrzymującą tam pozostałości swojej potęgi morskiej z czasów ZSRR. Te zależności i niewiadome oznaczają, że interwencja na wzór iracki czy afgański jest mało prawdopodobna. Jeśli do czegoś dojdzie, to operacji na ograniczoną skalę, zapewne z udziałem lotnictwa i wojsk specjalnych, być może do operacji lądowych w pobliżu granicy.

Być może takie operacje – tureckie, amerykańskie, izraelskie, lub inne będą prowadzone wobec innych aktorów syryjskiej wojny domowej, także w wypadku obecności na terytorium Syrii osób i grup zaangażowanych w ruch globalnego dżihadu, jak to ma miejsce w przypadku innych upadłych państw.

Konflikt syryjski i obecne wydarzenia mają także aspekt polski. Polska, podobnie jak Turcja jest państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie problem ten jest w przytłaczającej mierze postrzegany przez perspektywę ewentualnej agresji z zewnątrz. Biorąc pod uwagę obecne procesy globalne, jest jednak celowe spojrzenie na ten problem nie przez pryzmat państw, ale konfliktów które mogą mieć charakter niepaństwowy, w tym w rezultacie rozpadu lub kryzysu obecnie istniejących a położonych w naszym sąsiedztwie państw.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki...

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej. Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.