Special-Ops.pl

Zamach: blisko, coraz bliżej?

Michał Piekarski | 2012-07-20
Fot. FBI

Fot. FBI

Zamach w Bułgarii, choć szereg jego aspektów czeka wciąż na wyjaśnienie, w chwili pisania tego tekstu ma jedno zasadnicze znaczenie. Pierwszy raz w państwie „nowej Europy” doszło do zamachu terrorystycznego, najprawdopodobniej dokonanego przez islamskiego fundamentalistę.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Jeśli potwierdzi się ta wersja, będzie oznaczać to że nastąpiło przekroczenie, głównie psychologicznej bariery. Bułgaria, podobnie jak Polska, był już kilkakrotnie wymieniana w ostrzeżeniach grup terrorystycznych powiązanych z Al-Kaidą. Zarówno Polska, jak i Bułgaria, prowadzą politykę proamerykańską, wysłały żołnierzy do Iraku i Afganistanu, mają dobre relacje z Izraelem.

Czynniki te sprawiały, że już od lat analitycy i badacze zajmujący się problemem terroryzmu sygnalizowali, że także w Europie Środkowej może dojść do zamachów terrorystycznych. Dało się zauważyć także częste zaniepokojenie przedstawicieli służb mundurowych, odpowiedzialnych za zapobieganie i zwalczanie takich zagrożeń. Z tymi sygnałami kontrastowały niektóre oficjalne wypowiedzi, o uspokajającym a czasem pobrzmiewającym propagandą sukcesu tonie.

Trudno na razie jednoznacznie ocenić, czy zamach w Bułgarii był dziełem „samotnego wilka”, komórki terrorystycznej powiązanej z Al-Kaidą, czy też jak twierdzą władze Izraela – jest to atak Hezbollahu dokonany na zlecenie Iranu. Niezależnie od tego, która z tych wersji się potwierdzi, po raz kolejny nakazuje to zadać fundamentalne pytania dotyczące bezpieczeństwa w naszym państwie i regionie.

Już sam wybór miejsca i sposobu ataku mówi wiele. Mimo wspomnianych ostrzeżeń, atak w Bułgarii, nie kojarzonej powszechnie z zagrożeniem terrorystycznym, której policja i służby specjalne nie mają dużego doświadczenia w zwalczaniu terrorystów oznacza że sprawca (lub sprawcy) liczyli na czynnik zaskoczenia. Podobny zamach we Francji czy Włoszech byłby obarczony większym ryzykiem udaremnienia go przez policję. Cel zamachu – turyści, którzy zapewne czuli się w Bułgarii bezpieczniej niż w dotkniętych terroryzmem państwach, to także cel łatwiejszy do zaatakowania niż politycy lub wojskowi. Cel ataku był więc podwójnie łatwy. O ile tendencję do atakowania „miękkich” celów widać w terroryźmie od dawna, to przesunięcie celownika na potencjalnie łatwiejsze do zaatakowania państwa było jeszcze kilka dni temu jedynie hipotezą.

Fakt, że zamachowiec, sądząc po ujawnionym materiale z monitoringu skutecznie wmieszał się w tłum turystów jest także zaprzeczeniem tezy o rzekomej trudności ukrycia się islamskich fundamentalistów. Sprawca mógł być konwertytą, na co wskazuje prawdopodobny kolor jego skóry, a dopasowanie ubioru do otoczenia nie jest większym problemem. Nawet zamachowiec o korzeniach bliskowschodnich w obecnej chwili nie wyróżnia się zbytnio w centrum dużego polskiego miasta lub ośrodku turystycznym. O takich okazjach jak duże imprezy sportowe czy artystyczne nie mówiąc.

Wobec tych faktów, nie można wykluczyć, że sprawcy kolejnych zamachów uznają za dogodny cel także Polskę. Nasza sytuacja międzynarodowa jest zbliżona do bułgarskiej, ale jako państwo jesteśmy bardziej znani i lepiej widoczni na arenie międzynarodowej, a więc zamach w Polsce oznacza tylko większą medialność. Polska jest także odwiedzana przez turystów izraelskich, zwłaszcza miejsca związane z Holokaustem. Konsekwencje polityczne ataku identycznego jak w Bułgarii, ale dokonanego w Oświęcimiu czy na Majdanku byłyby niezwykle dotkliwe. Natomiast położenie geograficzne, przynależność do strefy Schengen, bliskość Niemiec i łatwy dostęp z innych państw Europy Zachodniej, skąd mogą przybyć zamachowcy, są dalszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko przyszłego ataku. Jeszcze inne problemy polityczne i społeczne, mogą podnieść zagrożenie także atakami o innym tle ideologicznym.

Dlatego zamach w Bułgarii jest kolejną w ostatnim czasie okazją, do ponownego postawienia zasadniczych pytań dotyczących stanu przygotowania na wypadek takiego ataku. Najważniejsze pytania dotyczą nie tyle uzbrojenia czy taktyki, co mentalności. Po raz kolejny paść musi pytanie jak długo będzie trwać iluzja bezpieczeństwa i związany z tym niemal zupełny brak publicznej debaty dotyczącej adekwatnych środków przeciwdziałania terroryzmowi? Czy decydenci będą w stanie podjąć czasem kontrowersyjne decyzje, czy nastąpi festiwal ucieczki od odpowiedzialności? Czy po ewentualnym udanym zamachu, będzie miała miejsce rozważna analiza błędów, czy szukanie winnych i sadzanie ich na ławie oskarżonych? Czy funkcjonariusz który w ostatniej chwili spostrzegłby zagrożenie, i je udaremnił – choćby zabijając zamachowca, być może znajdując się w sytuacji której istniejące przepisy zaledwie dotykają lub wręcz nie opisują, będzie mógł liczyć na wsparcie przełożonych?

Takich pytań jest wiele, i odpowiedź na każde implikuje kolejne, ale wszystkie dotyczą wciąż rzeczy zasadniczej. Gotowości systemu bezpieczeństwa państwa wyrażonej w gotowości wszystkich ludzi go tworzących do konfrontacji z przeciwnikiem działającym niekonwencjonalnie, w sytuacji nieustannie zmiennej i pełnej niewiadomych.  

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops