Special-Ops.pl

Państwa w rozpadzie - Irak

Michał Piekarski | 2012-06-13
szkolenie irackich żołnierzy przez instruktorów amerykańskich Fot. US Army

szkolenie irackich żołnierzy przez instruktorów amerykańskich Fot. US Army

Podczas trwającej ponad siedem lat operacji „Iraqi Freedom”, zwłaszcza podczas najbardziej frustrującej i krwawej jej części, media, analitycy, politycy i komentatorzy wielokrotnie porównywali operację w Iraku z okresem amerykańskiej interwencji w Wietnamie.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Szereg czynników sprzyjał temu porównaniu, zwłaszcza długotrwała kampania przeciwpartyzancka, jakkolwiek w większości aspektów te dwa konflikty znacząco się różniły, i to nie tylko w wymiarze geograficznym. Zainteresowanie Irakiem, wraz z zakończeniem operacji amerykańskich w tym państwie, niemal wygasło i jedynie zdarzające się co jakiś czas zamachy – jak dzisiejsze, w których zginęło niemal sto osób, a trzysta zostało rannych – są okazją aby media wspomniały o tamtejszej sytuacji. Jednak jest pewne, wyraźne podobieństwo pomiędzy Irakiem i Wietnamem.

Zobacz także: Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Ocena tego drugiego konfliktu jest niejednoznaczna, tak jak niejednoznaczny był on sam. Faktem jest, że przez szereg lat Amerykanie odnieśli szereg taktycznych sukcesów, które przerodziły się w strategiczną klęskę, paradoksalnie, wychodząc z konfliktu w sposób, który mogli uznać za chwilowy sukces. Polityka wietnamizacji wojny, przyjęta przez administrację Nixona, pozwoliła wycofać siły lądowe z Wietnamu Południowego. Silne uderzenia lotnicze przeprowadzone w ramach obu faz operacji „Linebacker” pozwoliły na wynegocjowanie chwilowego porozumienia pokojowego. Jednak już w roku 1975 ofensywa wojsk północnowietnamskich rozbiła armię sajgońską a do rangi symbolu przeszła ewakuacja z dachów budynków i zrzucane z pokładów okrętów śmigłowce, którymi Wietnamczycy uciekali przed komunistami.

Zobacz także: Zamachy na Ukrainie a bezpieczeństwo Euro 2012

Irak, po okresie intensywnej kampanii przeciwpartyzanckiej w latach 2007-2008, prowadzonej według zmodyfikowanej taktyki i w zmienionych warunkach politycznych, stał się względnie spokojnym państwem, na tyle stabilnym, że możliwe stało się wycofanie amerykańskich sił bojowych. Z czasem wycofano także jednostki pełniące funkcje szkolne i doradcze. Gdyby negocjacje z rządem w Bagdadzie zakończyły się inaczej, Irak zapewne dołączyłby do listy państw w których umieszczone są stałe amerykańskie instalacje i bazy wojskowe. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w państwie spoczęła niemal wyłącznie na władzach lokalnych. Irak znalazł się w roku 2011 w tym samym miejscu co Wietnam Południowy w 1973 ale potencjalny czynnik niszczący ma inne pochodzenie.

Tak samo jak Wietnam Południowy, Irak jest państwem sztucznym, utworzonym w wyniku procesów kolonizacji i dekolonizacji. O ile jednak w przypadku Wietnamu można mówić o dominującej w tym państwie grupie etnicznej, to narodu irackiego nie ma, są zróżnicowane grupy etniczne (zwłaszcza Kurdowie) i religijne (przede wszystkim sunnici i szyici). Rywalizacja pomiędzy tymi grupami była i jest zasadniczym powodem wewnętrznych konfliktów, także zbrojnych. W związku z tym, można spodziewać się, że przemoc wewnętrzna nie ustanie przez długi czas, choć jej rozmiary mogą się zmieniać. Są państwa, które wiele lat zmagały się z tego rodzaju przemocą, i zdołały ten okres przetrwać, choćby Włochy w „latach ołowiu”. Ale Irak nie jest państwem europejskim, i scenariusze optymistyczne nie mogą być jedynymi, które trzeba brać pod uwagę. Przede wszystkim, armia i policja iracka, jak w przypadku każdego państwa, są wtórne wobec społeczeństwa z którego się wywodzą, a to jest podzielone. A w Iraku, aparat przymusu służył dominacji jednej grupy nad innymi, ten problem podnoszony jest do dziś, i tak może być w dającej się przewidzieć przyszłości.

Zobacz także: Rocznica Falklandów a bezpieczeństwo Polski

Zważywszy znaczenie Iraku (zwłaszcza zasoby ropy naftowej) oraz jego otoczenie międzynarodowe, ewentualny rozpad tego państwa mógłby przypominać falę przemocy, jaka towarzyszyła rozpadowi Jugosławii. Wariant rozpadu Iraku, uznanego przez społeczność międzynarodową lub nie, oznacza jednak wytworzenie próżni geopolitycznej, w którą wejść będą chcieli zarówno jego sąsiedzi, jak również inne, niepaństwowe podmioty, a zwłaszcza ruchy religijne, w tym te które oferują rozwiązania radykalne. Można spodziewać się że powstanie na miejsce jednego, kilka organizmów państwowych. Konsekwencje upadku państwa tej wielkości i jego podziału mogą być daleko idące, zarówno w skali regionalnej jak i globalnej. To właśnie w takich, rozpadających się lub upadających państwach szukają swojej niszy także ci, którzy atakują Zachód, do którego zalicza się także Polska. W upadającym Iraku interwencja zachodnia, zapewne pod przywództwem amerykańskim byłaby niemal pewna, problemem jest jej zakres i cel. Czy będzie to kolejna operacja stabilizacyjna na dużą skalę, czy seria rajdów sił specjalnych – to tylko jedno z pytań.

Z polskiej perspektywy istotne są zarówno takie pytania, jak i inne. Czy problemy irackie są w kręgu zainteresowań polskiej dyplomacji i armii, zważywszy na wiele lat relacji z tym państwem i długą obecność wojskową? Czy polska polityka i sposób percepcji zdarzeń są w ogóle adekwatne do tak ważnego problemu jakim jest kryzys państwa? Irak jest polem do stawiania hipotez, tymczasem inne państwa bliskowschodnie pogrążone są w kryzysie, którego polityczne i gospodarcze skutki mogą dosięgać Europy i Polski.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops