Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Państwa w rozpadzie - Irak

Michał Piekarski | 2012-06-13
szkolenie irackich żołnierzy przez instruktorów amerykańskich Fot. US Army

szkolenie irackich żołnierzy przez instruktorów amerykańskich Fot. US Army

Podczas trwającej ponad siedem lat operacji „Iraqi Freedom”, zwłaszcza podczas najbardziej frustrującej i krwawej jej części, media, analitycy, politycy i komentatorzy wielokrotnie porównywali operację w Iraku z okresem amerykańskiej interwencji w Wietnamie.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Szereg czynników sprzyjał temu porównaniu, zwłaszcza długotrwała kampania przeciwpartyzancka, jakkolwiek w większości aspektów te dwa konflikty znacząco się różniły, i to nie tylko w wymiarze geograficznym. Zainteresowanie Irakiem, wraz z zakończeniem operacji amerykańskich w tym państwie, niemal wygasło i jedynie zdarzające się co jakiś czas zamachy – jak dzisiejsze, w których zginęło niemal sto osób, a trzysta zostało rannych – są okazją aby media wspomniały o tamtejszej sytuacji. Jednak jest pewne, wyraźne podobieństwo pomiędzy Irakiem i Wietnamem.

Zobacz także: Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Ocena tego drugiego konfliktu jest niejednoznaczna, tak jak niejednoznaczny był on sam. Faktem jest, że przez szereg lat Amerykanie odnieśli szereg taktycznych sukcesów, które przerodziły się w strategiczną klęskę, paradoksalnie, wychodząc z konfliktu w sposób, który mogli uznać za chwilowy sukces. Polityka wietnamizacji wojny, przyjęta przez administrację Nixona, pozwoliła wycofać siły lądowe z Wietnamu Południowego. Silne uderzenia lotnicze przeprowadzone w ramach obu faz operacji „Linebacker” pozwoliły na wynegocjowanie chwilowego porozumienia pokojowego. Jednak już w roku 1975 ofensywa wojsk północnowietnamskich rozbiła armię sajgońską a do rangi symbolu przeszła ewakuacja z dachów budynków i zrzucane z pokładów okrętów śmigłowce, którymi Wietnamczycy uciekali przed komunistami.

Zobacz także: Zamachy na Ukrainie a bezpieczeństwo Euro 2012

Irak, po okresie intensywnej kampanii przeciwpartyzanckiej w latach 2007-2008, prowadzonej według zmodyfikowanej taktyki i w zmienionych warunkach politycznych, stał się względnie spokojnym państwem, na tyle stabilnym, że możliwe stało się wycofanie amerykańskich sił bojowych. Z czasem wycofano także jednostki pełniące funkcje szkolne i doradcze. Gdyby negocjacje z rządem w Bagdadzie zakończyły się inaczej, Irak zapewne dołączyłby do listy państw w których umieszczone są stałe amerykańskie instalacje i bazy wojskowe. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w państwie spoczęła niemal wyłącznie na władzach lokalnych. Irak znalazł się w roku 2011 w tym samym miejscu co Wietnam Południowy w 1973 ale potencjalny czynnik niszczący ma inne pochodzenie.

Tak samo jak Wietnam Południowy, Irak jest państwem sztucznym, utworzonym w wyniku procesów kolonizacji i dekolonizacji. O ile jednak w przypadku Wietnamu można mówić o dominującej w tym państwie grupie etnicznej, to narodu irackiego nie ma, są zróżnicowane grupy etniczne (zwłaszcza Kurdowie) i religijne (przede wszystkim sunnici i szyici). Rywalizacja pomiędzy tymi grupami była i jest zasadniczym powodem wewnętrznych konfliktów, także zbrojnych. W związku z tym, można spodziewać się, że przemoc wewnętrzna nie ustanie przez długi czas, choć jej rozmiary mogą się zmieniać. Są państwa, które wiele lat zmagały się z tego rodzaju przemocą, i zdołały ten okres przetrwać, choćby Włochy w „latach ołowiu”. Ale Irak nie jest państwem europejskim, i scenariusze optymistyczne nie mogą być jedynymi, które trzeba brać pod uwagę. Przede wszystkim, armia i policja iracka, jak w przypadku każdego państwa, są wtórne wobec społeczeństwa z którego się wywodzą, a to jest podzielone. A w Iraku, aparat przymusu służył dominacji jednej grupy nad innymi, ten problem podnoszony jest do dziś, i tak może być w dającej się przewidzieć przyszłości.

Zobacz także: Rocznica Falklandów a bezpieczeństwo Polski

Zważywszy znaczenie Iraku (zwłaszcza zasoby ropy naftowej) oraz jego otoczenie międzynarodowe, ewentualny rozpad tego państwa mógłby przypominać falę przemocy, jaka towarzyszyła rozpadowi Jugosławii. Wariant rozpadu Iraku, uznanego przez społeczność międzynarodową lub nie, oznacza jednak wytworzenie próżni geopolitycznej, w którą wejść będą chcieli zarówno jego sąsiedzi, jak również inne, niepaństwowe podmioty, a zwłaszcza ruchy religijne, w tym te które oferują rozwiązania radykalne. Można spodziewać się że powstanie na miejsce jednego, kilka organizmów państwowych. Konsekwencje upadku państwa tej wielkości i jego podziału mogą być daleko idące, zarówno w skali regionalnej jak i globalnej. To właśnie w takich, rozpadających się lub upadających państwach szukają swojej niszy także ci, którzy atakują Zachód, do którego zalicza się także Polska. W upadającym Iraku interwencja zachodnia, zapewne pod przywództwem amerykańskim byłaby niemal pewna, problemem jest jej zakres i cel. Czy będzie to kolejna operacja stabilizacyjna na dużą skalę, czy seria rajdów sił specjalnych – to tylko jedno z pytań.

Z polskiej perspektywy istotne są zarówno takie pytania, jak i inne. Czy problemy irackie są w kręgu zainteresowań polskiej dyplomacji i armii, zważywszy na wiele lat relacji z tym państwem i długą obecność wojskową? Czy polska polityka i sposób percepcji zdarzeń są w ogóle adekwatne do tak ważnego problemu jakim jest kryzys państwa? Irak jest polem do stawiania hipotez, tymczasem inne państwa bliskowschodnie pogrążone są w kryzysie, którego polityczne i gospodarcze skutki mogą dosięgać Europy i Polski.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.