Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rocznica Falklandów a bezpieczeństwo Polski

Michał Piekarski | 2012-04-02
Samoloty wielozadaniowe Sea Harrier FRS 1 używane podczas wojny falklandzkiej przez lotnictwo Royal Navy

Samoloty wielozadaniowe Sea Harrier FRS 1 używane podczas wojny falklandzkiej przez lotnictwo Royal Navy

W tym roku przypada trzydziesta rocznica argentyńsko-brytyjskiego starcia o Falklandy (znane także jako Malwiny). Mimo znacznej egzotyki tego konfliktu, okrągła rocznica skłania do przypomnienia kilku ważnych także dla Polski wniosków.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Sam konflikt był jedną z dziwniejszych wojen dwudziestego wieku. Zadawniony spór terytorialny, z potencjalnymi złożami ropy w tle, został podniesiony do takiej rangi z czysto wewnętrznych powodów. Junta wojskowa rządząca Argentyną, liczyła że łatwe zwycięstwo przysporzy jej popularności w społeczeństwie. Czy oznacza to, że należy obawiać się każdego państwa trapionego problemami wewnętrznymi? Nie. Gdyby nie spór o przynależność wysp, Argentyna nie miałaby casus belli, a więc szansy na uwiarygodnienie swoich działań w oczach społeczności międzynarodowej. A w obecnych uwarunkowaniach międzynarodowych, nie wchodzi w grę opcja wojny jednoznacznie agresywnej. A wiarygodne preteksty nie znajdują się na zawołanie.

Wybuch konfliktu był zaskoczeniem dla Wielkiej Brytanii i wyraźną porażką jej służb wywiadowczych. Być może uzyskanie wczesnego ostrzeżenia pozwoliłoby na demonstrację siły i odstraszenie Argentyńczyków – jednak do tego potrzebna była by informacja o ich zamiarach. Zaś o intencjach przeciwnika, nie zaś jego potencjale (wszak wyjście okrętów z baz może oznaczać choćby ćwiczenia) w najlepszym stopniu pozwalają przesądzić informacje wywiadu agenturalnego. Nie wiadomo czy źródła osobowe były niewystarczające, czy też nie potrafiono odpowiednio ocenić dostarczonych przez nie informacji. Nasuwa się jednak analogia z rokiem 1990 i agresją Iraku na Kuwejt, gdy również zachodnie mocarstwa zaskoczyła decyzja Saddama Husajna o inwazji. Problem ma jednak drugie dno : być może rządzący Argentyną, gdyby byli świadomi, że Londyn nie będzie biernie patrzył na inwazję, zdecydowali by się na inne rozwiązanie, a nawet nie podjęli by próby użycia siły? Wojna roku 1982 jest kolejnym z wielu przykładów nie malejącego znaczenia rozpoznanie agenturalnego.

Trzecim problemem są sojusze. Zjednoczone Królestwo było od lat strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Ale także Argentyna współpracowała z USA, wspomagając działania służb specjalnych wymierzone w komunistyczną penetrację kontynentu, w tym pomagając szkolić nikaraguańskich Contras. Jednak to siły brytyjskie otrzymały pomoc wywiadowczą i techniczną z USA. Powód? Po prostu sojusz amerykańsko – brytyjski był ważniejszy niż amerykańsko – argentyński. Zaangażowanie militarne, ponoszone przez Wielką Brytanię, w tym w systemie odstraszania nuklearnego NATO i współpraca wywiadowcza zostało w ten sposób nagrodzone i docenione, mimo że być może z punktu widzenia interesów USA w Ameryce Łacińskiej, korzystnie byłoby poprzeć Argentynę. Amerykanie wybrali jednak interesy globalne ponad regionalnymi – i nie ulega wątpliwości, że tak czynią i będą czynić dalej.

Operacja odzyskania wysp, w skali strategicznej, była już grą do jednej bramki, w której głównymi rozgrywającymi była marynarka, lotnictwo, wojska specjalne i siły lądowe. Garnizon argentyński był skazany na porażkę, gdy flota tego państwa po zatopieniu krążownika „General Bergano” przez brytyjski okręt podwodny „Conqueror”, wycofała się do portów. Wówczas ciężar obrony wysp spoczął na lotnictwie, a to operowało z kontynentu. Jedyne lotnisko mogące przyjmować samoloty odrzutowe zostało uszkodzone, a jedyny lotniskowiec marynarki argentyńskiej nie został użyty. Wobec tego, argentyńskie samoloty odrzutowe operowały z dużego dystansu, i mimo że zadały pewne straty flocie – nie mogły zmienić przebiegu zdarzeń. Bazujące na wyspach śmigłowce i lekkie samoloty szturmowe Pucara, mogące zagrozić piechocie , zostały zaś przetrzebione w wyniku działań sił specjalnych.

Wreszcie kampania lądowa, choć trudna, zakończyła się kapitulacją Argentyńczyków. Dobrze wyszkoleni, zawodowi żołnierze, wpierani z powietrza i morza, dysponujący dobrym rozpoznaniem, zdołali przełamać opór oddziałów argentyńskich, złożonych głównie z poborowych, prawdopodobnie nie zawsze dobrze traktowanych przez oficerów, co miało niewątpliwy wpływ na morale. Ponownie przychodzi na myśl porównanie z wojną o Kuwejt, gdy całe setki irackich żołnierzy poddawały się śmigłowcom (a nawet samolotowi bezzałogowemu) a operacja lądowa była ciosem łaski dla już zdemoralizowanej armii totalitarnego państwa.

Wojna falklandzka była jak dotąd jedną z ostatnich wojen konwencjonalnych, toczonych przez dwie regularne armie. Podobnie jak nieliczne późniejsze konflikty, wyraźnie pokazuje ona jak ukształtowały się zależności pomiędzy poszczególnymi rodzajami sił zbrojnych i jakie czynniki przesądziły o zwycięstwie. Mimo że wojna ta toczona była w odmiennych warunkach niż europejskie, nie można nie brać pod uwagę lekcji z niej płynących.

Niestety, można także zadać pytanie, czy obecne deklaracje polityczne są w pełni racjonalne. Gdy dla bezpieczeństwa państwa decydującą rolę odgrywa kontrola przestrzeni powietrznej, morskiej i informacyjnej – czy musimy inwestować w programy pancerne? Czy kolejne już podejście do zakupu śmigłowców przyniesie choć częściowe rozwiązanie problemów lotnictwa śmigłowcowego wszystkich rodzajów sił zbrojnych? Czy redukcje Marynarki Wojennej są uzasadnione, i czy nie należałoby zwiększyć nakładów na bezpieczeństwo morskie państwa w ogóle? Takich pytań jest więcej.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.