Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rocznica Falklandów a bezpieczeństwo Polski

Michał Piekarski | 2012-04-02
Samoloty wielozadaniowe Sea Harrier FRS 1 używane podczas wojny falklandzkiej przez lotnictwo Royal Navy

Samoloty wielozadaniowe Sea Harrier FRS 1 używane podczas wojny falklandzkiej przez lotnictwo Royal Navy

W tym roku przypada trzydziesta rocznica argentyńsko-brytyjskiego starcia o Falklandy (znane także jako Malwiny). Mimo znacznej egzotyki tego konfliktu, okrągła rocznica skłania do przypomnienia kilku ważnych także dla Polski wniosków.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Sam konflikt był jedną z dziwniejszych wojen dwudziestego wieku. Zadawniony spór terytorialny, z potencjalnymi złożami ropy w tle, został podniesiony do takiej rangi z czysto wewnętrznych powodów. Junta wojskowa rządząca Argentyną, liczyła że łatwe zwycięstwo przysporzy jej popularności w społeczeństwie. Czy oznacza to, że należy obawiać się każdego państwa trapionego problemami wewnętrznymi? Nie. Gdyby nie spór o przynależność wysp, Argentyna nie miałaby casus belli, a więc szansy na uwiarygodnienie swoich działań w oczach społeczności międzynarodowej. A w obecnych uwarunkowaniach międzynarodowych, nie wchodzi w grę opcja wojny jednoznacznie agresywnej. A wiarygodne preteksty nie znajdują się na zawołanie.

Wybuch konfliktu był zaskoczeniem dla Wielkiej Brytanii i wyraźną porażką jej służb wywiadowczych. Być może uzyskanie wczesnego ostrzeżenia pozwoliłoby na demonstrację siły i odstraszenie Argentyńczyków – jednak do tego potrzebna była by informacja o ich zamiarach. Zaś o intencjach przeciwnika, nie zaś jego potencjale (wszak wyjście okrętów z baz może oznaczać choćby ćwiczenia) w najlepszym stopniu pozwalają przesądzić informacje wywiadu agenturalnego. Nie wiadomo czy źródła osobowe były niewystarczające, czy też nie potrafiono odpowiednio ocenić dostarczonych przez nie informacji. Nasuwa się jednak analogia z rokiem 1990 i agresją Iraku na Kuwejt, gdy również zachodnie mocarstwa zaskoczyła decyzja Saddama Husajna o inwazji. Problem ma jednak drugie dno : być może rządzący Argentyną, gdyby byli świadomi, że Londyn nie będzie biernie patrzył na inwazję, zdecydowali by się na inne rozwiązanie, a nawet nie podjęli by próby użycia siły? Wojna roku 1982 jest kolejnym z wielu przykładów nie malejącego znaczenia rozpoznanie agenturalnego.

Trzecim problemem są sojusze. Zjednoczone Królestwo było od lat strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Ale także Argentyna współpracowała z USA, wspomagając działania służb specjalnych wymierzone w komunistyczną penetrację kontynentu, w tym pomagając szkolić nikaraguańskich Contras. Jednak to siły brytyjskie otrzymały pomoc wywiadowczą i techniczną z USA. Powód? Po prostu sojusz amerykańsko – brytyjski był ważniejszy niż amerykańsko – argentyński. Zaangażowanie militarne, ponoszone przez Wielką Brytanię, w tym w systemie odstraszania nuklearnego NATO i współpraca wywiadowcza zostało w ten sposób nagrodzone i docenione, mimo że być może z punktu widzenia interesów USA w Ameryce Łacińskiej, korzystnie byłoby poprzeć Argentynę. Amerykanie wybrali jednak interesy globalne ponad regionalnymi – i nie ulega wątpliwości, że tak czynią i będą czynić dalej.

Operacja odzyskania wysp, w skali strategicznej, była już grą do jednej bramki, w której głównymi rozgrywającymi była marynarka, lotnictwo, wojska specjalne i siły lądowe. Garnizon argentyński był skazany na porażkę, gdy flota tego państwa po zatopieniu krążownika „General Bergano” przez brytyjski okręt podwodny „Conqueror”, wycofała się do portów. Wówczas ciężar obrony wysp spoczął na lotnictwie, a to operowało z kontynentu. Jedyne lotnisko mogące przyjmować samoloty odrzutowe zostało uszkodzone, a jedyny lotniskowiec marynarki argentyńskiej nie został użyty. Wobec tego, argentyńskie samoloty odrzutowe operowały z dużego dystansu, i mimo że zadały pewne straty flocie – nie mogły zmienić przebiegu zdarzeń. Bazujące na wyspach śmigłowce i lekkie samoloty szturmowe Pucara, mogące zagrozić piechocie , zostały zaś przetrzebione w wyniku działań sił specjalnych.

Wreszcie kampania lądowa, choć trudna, zakończyła się kapitulacją Argentyńczyków. Dobrze wyszkoleni, zawodowi żołnierze, wpierani z powietrza i morza, dysponujący dobrym rozpoznaniem, zdołali przełamać opór oddziałów argentyńskich, złożonych głównie z poborowych, prawdopodobnie nie zawsze dobrze traktowanych przez oficerów, co miało niewątpliwy wpływ na morale. Ponownie przychodzi na myśl porównanie z wojną o Kuwejt, gdy całe setki irackich żołnierzy poddawały się śmigłowcom (a nawet samolotowi bezzałogowemu) a operacja lądowa była ciosem łaski dla już zdemoralizowanej armii totalitarnego państwa.

Wojna falklandzka była jak dotąd jedną z ostatnich wojen konwencjonalnych, toczonych przez dwie regularne armie. Podobnie jak nieliczne późniejsze konflikty, wyraźnie pokazuje ona jak ukształtowały się zależności pomiędzy poszczególnymi rodzajami sił zbrojnych i jakie czynniki przesądziły o zwycięstwie. Mimo że wojna ta toczona była w odmiennych warunkach niż europejskie, nie można nie brać pod uwagę lekcji z niej płynących.

Niestety, można także zadać pytanie, czy obecne deklaracje polityczne są w pełni racjonalne. Gdy dla bezpieczeństwa państwa decydującą rolę odgrywa kontrola przestrzeni powietrznej, morskiej i informacyjnej – czy musimy inwestować w programy pancerne? Czy kolejne już podejście do zakupu śmigłowców przyniesie choć częściowe rozwiązanie problemów lotnictwa śmigłowcowego wszystkich rodzajów sił zbrojnych? Czy redukcje Marynarki Wojennej są uzasadnione, i czy nie należałoby zwiększyć nakładów na bezpieczeństwo morskie państwa w ogóle? Takich pytań jest więcej.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops