Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Afryka i co dalej?

Michał Piekarski | 2012-02-07
Żołnierz 10 Grupy Sił Specjalnych szkolący żołnierzy w Mali Fot. USAF

Żołnierz 10 Grupy Sił Specjalnych szkolący żołnierzy w Mali Fot. USAF

Jednym z największych paradoksów historii jest to że kontynent będący kolebką gatunku ludzkiego, jest jednym z najmniej stabilnych i bezpiecznych miejsc na Ziemi. Ma to swój bezpośredni związek z bezpieczeństwem naszego regionu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Kontynent afrykański jest niezwykle specyficznym obszarem. Jego powierzchnia jest wielokrotnie większa niż Europy. Jest dużo bardziej zróżnicowany geograficznie i klimatycznie. Jest także odmienny i różnorodny w krajobrazie społecznym. Znane i czytelne pojęcia jak państwo czy naród, w przypadku Afryki są w najlepszym wypadku kategorią formalną, w najgorszym – fikcją.

Organizmy państwowe jakie utworzyły się na tym kontynencie, nigdy nie były silne i ciężko przykładać do nich miarę europejską. Nawet uważana za mocarstwo regionalne Republika Południowej Afryki borykała się i wciąż boryka z poważnymi problemami wewnętrznymi. W innych państwach jest tylko gorzej a obszary dobrobytu są bardzo nieliczne. Podstawowym kryterium społecznym w Afryce, bardziej niż w Azji, są struktury plemion i klanów, wkomponowane w ustrój polityczny, albo przenikające struktury władzy, a w razie potrzeby finansowane lub wspierane przez zachodnich lub wschodnich mocodawców, gdy byli im potrzebni.

Stąd po upadku Żelaznej Kurtyny, starzy silnoręcy przestali być potrzebni. Albo upadali, albo trwali co jakiś czas zmieniając swoje oblicze na bardziej pasujące do aktualnych trendów, aby jak najdłużej utrzymać się przy władzy a raczej materialnych korzyściach płynących z jej posiadania. Ich miejsce zaczęli zajmować nowi gracze, który mieli do zaoferowania więcej dóbr, a przede wszystkim fizyczne i biologiczne bezpieczeństwo – a więc ochronę przed wrogim klanem i żywność. Jest to uproszczenie, ale oddające zasadniczy mechanizm jaki funkcjonuje w państwie upadłym.

Termin ten, który początkowo miał zastosowanie do kilku rozbitych walkami wewnętrznymi państw, jak Somalia czy Liberia, można rozciągnąć na cały kontynent. Na północy upadły już stare dyktatury i nie jest pewne czy sytuacja w Libii lub Egipcie ulegnie poprawie, zwłaszcza gdy uwzględnić zagrożenie islamskim fundamentalizmem. Ten sam problem dotyczy także państw saharyjskich i subsaharyjskich, w tym zwłaszcza Nigerii. Na morzach – zwłaszcza na Oceanie Indyjskim – szerzy się piractwo. W RPA szerzy się przestępczość, w innych państwach nie gasną ogniska waśni etnicznych, szerzy się wreszcie epidemia AIDS.

Każdy z tych problemów ma swoje konsekwencje dla innych kontynentów. Piractwo ma negatywny wpływ na światowy handel. Migracje wskutek biedy i walk obciążają systemy socjalne. Upadłe państwa stają się ogniwami w łańcuchach przestępczości zorganizowanej i schronieniem dla terrorystów.

Dlatego, jeśli rozważyć prawdopodobne kolejne operacje stabilizacyjne i interwencje, czy to pod flagą NATO, Unii Europejskiej czy też „koalicji chętnych”, ich bardzo prawdopodobną areną będzie właśnie Afryka. Należy spodziewać się, że operacje te będą miały bardzo różny charakter, od klasycznych operacji pokojowych po ofensywne działania, jak zeszłoroczna interwencja w Libii. W każdym przypadku, szczególną role będą odgrywały siły specjalne. Czasem będą jedynymi elementami użytymi w działaniach bojowych lub doradczych. Nie będzie to więc nic nowego. I podobnie jak już to miało miejsce (choćby Czad lub Kongo), mogą w te operacje być zaangażowane także siły Wojska Polskiego.

Natomiast, zaangażowanie koalicyjne w pozornie nieistotnych dla naszego bezpieczeństwa regionach lub terytoriach, jak choćby Somalia stwarza istotne wyzwanie polityczne. Kontrowersje i problemy związane z operacjami w szerzej nieznanych społeczeństwu regionach, mogą przyćmić polityczne znaczenie tych działań. Nie jest przypadkiem, że to właśnie w Afryce na taką skalę ujawnił się próg bólu społeczeństwa zachodniego. Straty poniesione w Somalii przez Task Force Ranger, w misji dla amerykańskiego społeczeństwa niezrozumiałej, w miejscu o którym prawie nikt nie wiedział, ale ujrzał obrazy sugerujące klęskę, sprawiły że cały amerykański kontyngent został wycofany.

Podobnie może się zdarzyć w przyszłości. Jeśli z odległego od Polski miejsca o „dziwnej” nazwie nadejdą wiadomości o stratach lub tragicznych zdarzeniach, choćby konfrontacji z dziećmi – żołnierzami, psychologiczne skutki mogą być groźniejsze niż sprawa Nangar Khel. Nie oznacza to jednak, że być tak musi. W obrębie doktryny bezpieczeństwa narodowego, oraz wizji roli i zadań sił zbrojnych musi zostać uwzględnione także to jak misje i operacje zagraniczne są postrzegane przez media i społeczeństwo. Może to być proces kontrowersyjny i długotrwały, gdyż może oznaczać rozejście się ze znanym, acz coraz mniej oddającym rzeczywistość postrzeganiem wojska i żołnierzy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.