Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Cięcia amerykańskie – ciąg dalszy

Michał Piekarski | 2012-01-29
Cięcia amerykańskie – ciąg dalszy Fot. US Navy

Cięcia amerykańskie – ciąg dalszy Fot. US Navy

Sekretarz obrony USA, Leon Panetta ogłosił trzy dni temu priorytety budżetowe amerykańskiej obronności.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zapowiadane zmiany w budżecie są kontynuacją już wcześniej ogłoszonych decyzji politycznych. Są także pochodną czynników kształtujących amerykańską politykę obronną  od lat, w tym także obejmują kolejne cięcia w strukturze sił zbrojnych.

W największym stopniu, odczują je siły lądowe. Liczba żołnierzy ma zostać ograniczona do 490 tysięcy żołnierzy, a Korpus Piechoty Morskiej zmniejszy swoją liczebność o około dziesięć procent – czyli dwadzieścia tysięcy osób. Wojska lądowe stracą także przynajmniej osiem brygadowych grup bojowych, w tym dwie stacjonujące w Europie. Siły powietrzne utracą sześć dywizjonów lotnictwa taktycznego i kilkadziesiąt samolotów transportowych, a marynarka siedem krążowników klasy Ticonderoga oraz dwa okręty desantowe, zapewne klasy Whidbey Island.

Z drugiej strony, inne komponenty zostaną wzmocnione. Redukcje nie dotkną sił specjalnych. Ich rozwój będzie kontynuowany – co jest stałym trendem w amerykańskiej doktrynie od ponad trzydziestu lat. Nie wiadomo jednak, czy przybierze to formę rozbudowy ilościowej, czy też jakościowej, choć ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna, zważywszy ze ilość jednostek i pododdziałów już uległa istotnemu zwiększeniu w ostatnich latach. Utrzymane zostaną okręty lotnicze – zarówno lotniskowce jak również okręty desantowe z ciągłym pokładem lotniczym (de facto lekkie lotniskowce). Planuje się także budowę pływającej bazy dla sił morskich, podając jako przykład potrzebę wspierania operacje przeciwminowych, choć mającą potencjalne duże znaczenie dla operacji specjalnych. Nie ucierpi także flota bombowców strategicznych, rozwijane będą bezzałogowe systemy lotnicze, systemy rozpoznania i obserwacji oraz elementy służące walce w cyberprzestrzeni oraz lekkie siły morskie.

Taki układ sił jest obliczony na działania wobec dwóch podstawowych wyzwań. Odchodząc od zamiaru prowadzenia długotrwałych operacji stabilizacyjnych, amerykańskie siły zbrojne muszą zmierzyć się z dwoma podstawowymi zagrożeniami.

Jednym z nich są Chiny, budujące dzięki wzrostowi gospodarczemu, względnie nowoczesną armię i flotę, a także dokonujące ekspansji gospodarczej w Trzecim Świecie – zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Są one w stanie wystawić liczne siły zbrojne, ale ich poziom techniczny pozostawia wiele do życzenia. Wiele ich systemów bojowych to jak dotąd  licencyjne lub bezlicencyjne kopie (lub kompilacje)  zachodnich lub rosyjskich konstrukcji. Korea Północna, inne zagrożenie w tym regionie, jest groźne o tyle i ile może szantażować sąsiadów bombą atomową. Ewentualny konflikt regionalny z udziałem Chin wymagałby zastosowania takich środków, jakie pozwolą na neutralizację ich potencjału ilościowego oraz będą adekwatne do warunków geograficznych, a takimi są przede wszystkim lotnictwo i  siły morskie. Użycie sił lądowych ma tu wymiar drugorzędny, zwłaszcza że nikt o zdrowych zmysłach nie planowałby inwazji lądowej na Chiny a z kolei potencjalne obszary zapalne to przede wszystkim archipelagi  lub inne państwa nadmorskie. Swoisty „antychiński” wymiar amerykańskich zbrojeń był zresztą widoczny już od dłuższego czasu.

Drugim wyzwaniem są zagrożenia ze strony słabych militarnie aktorów. Wciąż aktywne grupy terrorystyczne islamskich fundamentalistów, kolejne państwa które ulegają procesom destabilizacji  i mogą zamienić się w państwa upadłe, nie rozwiązany jak dotąd problem piractwa morskiego na Oceanie Indyjskim to tylko niektóre z tych problemów. Do ich rozwiązania siły lądowe, wobec rezygnacji z długich kampanii stabilizacyjnych, są przydatne w stopniu ograniczonym. Mogą odgrywać istotną rolę, prowadząc działania kinetyczne oraz niekinetyczne w sytuacjach wymagających użycia sił lądowych, ale w walce z takimi przeciwnikami są tylko jednym z wielu elementów.

W obydwu tych przypadkach, decydującą rolę na polu bitwy, mającym wymiar szerszy niż samo starcie dwóch walczących zgrupowań wojsk, odgrywają siły zdolne zapewnić elastyczne, precyzyjne uderzenie na przeciwnika, bez wdawania się w wojnę na wyczerpanie lub długą i kosztowną politycznie operację przeciwpartyzancką. Takimi są systemy zaawansowane technicznie, w tym kosmiczne i cybernetyczne ale także siły specjalne. Jako formacje zdolne do działania w całym spektrum konfliktu, od pokoju do wojny i od własnego terytorium, po głębokie zaplecze przeciwnika, można śmiało zakładać że ewentualne dalsze cięcia budżetowe dotkną je jako jedne z ostatnich rodzajów wojsk.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops