Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Tragedia w Liege: pierwsze refleksje

Michał Piekarski | 2011-12-13
Tragedia w Liege: pierwsze refleksje

Tragedia w Liege: pierwsze refleksje

W chwili, gdy podstawowe fakty, przynajmniej niektóre, dotyczące zamachu w Belgii są już jasne warto pokusić się o pierwszą chłodną ich analizę.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

To co jak dotąd najbardziej rzuca się w oczy, to nie rozmiar tragedii. Niestety – były już w Europie dużo krwawsze zamachy, choćby tegoroczny w Norwegii czy w Londynie sześć lat temu. Do ofiar i smutnych doniesień medialnych zdążyliśmy się przyzwyczaić. Natomiast wiadomości z dziś były wręcz chaotyczne. Najpierw nadeszły informacje o granatach i strzałach, potem sprawców miało być trzech, dwóch, wreszcie jeden, liczby ofiar także się często zmieniały. Oczywiście, w takich sytuacjach zawsze ma miejsce zamieszanie, pojawiają się informacje prawdziwe, częściowo prawdziwe, wreszcie nieprawdziwe, ważne informacje docierają z opóźnieniem (vide Utoja) ale chaos jest do opanowania.

Najbliższe dni pokażą, czy ów medialny chaos należy zaliczyć do tych „zwykłych”, czy też zjawisko to ma szerszy wydźwięk. Wraz z pojawieniem się na scenie „mediów 2.0”, dzięki którym każdy, kto jest w pobliżu zdarzenia może przekazać lub rozpowszechnić informację – choćby przez serwisy społecznościowe o banalnych mailach lub wiadomościach tekstowych nie mówiąc. Bez konfrontacji z innymi i weryfikacji. A niestety – nikt tak nie kłamie jak naoczny świadek, ponieważ ludzie często widzą to co im się wydaje – a nie to co widzą faktycznie. Człowiek podlega emocjom, własnym lękom, ograniczeniom. Nie jest to wezwanie do cenzury czy blokowania mediów. Należy po prostu z tym zjawiskiem żyć, tak jak z mrozem zimą i to jest pierwszym wyzwaniem dla służb państwowych. Reagowanie na zdarzenia – czy to klęski żywiołowe, czy zamachy terrorystyczne, czy akty terroru kryminalnego musi uwzględnić sposób w jaki współcześnie rozpowszechniane są informacje. Wymusza to na władzach państwowych prowadzenie aktywnej i wiarygodnej polityki informacyjnej, tak aby przez jak największą liczbę kanałów osiągnąć pożądany efekt. Niestety, wymaga to czasu, dobrych specjalistów i cierpliwości.

Drugą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest miejsce. Liege to duże miasto, ale nie stolica. Miejscem ataku było zatłoczone centrum i węzeł komunikacyjny. Nie jest to jednak stolica, ale gospodarczy i społeczny odpowiednik naszych Katowic, Wrocławia lub Poznania. Jak dotąd, wiadomo, że sprawca popełnił samobójstwo. Można zadać sobie pytanie, jak potoczyła by się sytuacja, gdyby sprawca, prawdopodobnie względnie dobrze uzbrojony (broń długa, być może także krótka, oraz granaty) zdecydował się na walkę z policjantami. Czy udało by się go obezwładnić, a przynajmniej ograniczyć możliwości jego działania na tyle długo, aby na miejscu zdążyła podjąć interwencję jednostka taktyczna lub interwencyjna? Czy służby ratownicze mogłyby udzielić pomocy rannym. Doniesienia medialne sugerują, że na miejscu tragedii szybko pojawił się policyjny śmigłowiec, a tego rodzaju wsparcie zwiększa szanse skutecznej reakcji – choćby poprzez możliwość rozpoznania sytuacji z powietrza. Stosunkowo niewielka liczba zabitych w porównaniu do rannych, może sugerować także że służby medyczne zareagowały sprawnie, być może ratując życie wielu ludzi. Być może, gdyby sprawca stawiał opór, także policja zdołałaby go szybko i sprawnie zneutralizować.

Nie można zadać pytania o to jak zadziałały by nasze służby w takiej sytuacji. Czy koordynacja działań pozwoliłaby na szybkie podejmowanie decyzji? Czy gdyby sprawca walczył z policjantami, udałoby się uniknąć ofiar wśród nich, zważywszy że pierwsi na miejscu byliby funkcjonariusze z komórek prewencji, a nie antyterroryści? Czy wsparcie lotnicze byłoby dostępne i wreszcie czy gdyby sprawca musiałby zostać zneutralizowany choćby przez strzelca wyborowego, lub szturm pododdziału antyterrorystycznego, stosowne decyzje zapadłyby szybko i adekwatnie do sytuacji? Wreszcie – czy ludzie znajdujący się na miejscu, wiedzieliby jak się zachować, tak aby nie utrudniać pracy policji i służb ratunkowych?

Takich pytań można postawić więcej, i niestety często można mieć wątpliwości lub odpowiedzieć „tak, ale...”. Przykład pierwszy z brzegu – większość stanu śmigłowców Policji w Polsce to wiekowe Mi-2. Co więcej – zdarzało się, że „aktywnego strzelca” powstrzymywali pierwsi przybyli na miejsce policjanci, jak to się zdarzyło w Fort Hood czy w mniej znanej sytuacji z bazy lotniczej Fairchild w roku 1994. W tych przypadkach, za sukcesem funkcjonariuszy stało ich dobre przygotowanie i determinacja. O ile to drugie wymaga „tylko” właściwej motywacji, to na wyszkolenie, wyposażenie i uzbrojenie potrzeba po prostu pieniędzy i czasu. Takie sytuacje jak „aktywny strzelec” są trudne do przewidzenia, zdarzają się nagle, a mogą skutkować wieloma ofiarami i poważnymi szkodami. Dlatego też, należy mieć je na uwadze, przygotowywując kolejne reformy i zmiany w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.