Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Po losowaniu grup - EURO 2012 a terroryzm

Michał Piekarski | 2011-12-03
Po losowaniu grup - EURO 2012 a terroryzm

Po losowaniu grup - EURO 2012 a terroryzm

Mijający tydzień przyniósł rozstrzygnięcie jednej z najważniejszych niewiadomych związanych z przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, czyli losowanie grup. Warto więc pokusić się o ocenę zagrożeń, związanych z wynikami losowania.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Można wręcz powiedzieć że w fazie grupowej Polsce się poszczęściło, przynajmniej w wymiarze bezpieczeństwa. Jeśli bowiem ocenić poszczególne drużyny pod względem ryzyka zamachów terrorystycznych jakie mogą się wiązać z rozgrywkami z ich udziałem, wśród najbardziej zagrożonych należałoby ulokować reprezentacje Anglii, Francji, Niemiec, Rosji. Te państwa są z racji swojej pozycji międzynarodowej, stałym obiektem ataków różnych grup terrorystycznych. Poza Rosją, drużyny te w fazie grupowej grać będą na stadionach ukraińskich. Dla nas jest to dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że są to drużyny które mają duże szanse wyjść z grup, a w fazie pucharowej w Polsce odbędą się trzy mecze i należy spodziewać się przynajmniej jednego meczu z udziałem takiej reprezentacji.

Niestety, nie jest to koniec gorszych wiadomości. O ile jeszcze kilkanaście lat temu, wśród reprezentacji sportowych (i nie tylko), można było by wskazać najwyżej kilka państw które były faktycznie szczególnie zagrożone, teraz ta dysproporcja jest niewielka.

Niejako z definicji, mistrzostwa Europy zgromadzą w większości reprezentacje państw czynnie zaangażowanych w europejską politykę zagraniczną. Niemal wszyscy uczestnicy to członkowie Unii Europejskiej. Niemal wszystkie reprezentowane państwa biorą (lub brały – Holandia) udział w operacji w Afganistanie. Znaczna część była zaangażowana w konflikt w Iraku, oraz bierze udział w innych działaniach stabilizacyjnych, pokojowych, przeciwterrorystycznych lub przeciwpirackich. W każdej z grup są przynajmniej dwa państwa, które były narażone na zamach islamskich fundamentalistów (udaremniony lub grożono takowym tym państwom) i przynajmniej jedno w którym doszło do zamachów na tym tle.

Atak, nawet podczas lub w miejscu rozgrywek pozornie mniej zagrożonej reprezentacji, a mający w zamiarze sprawców mieć na celu „ukaranie” jednego lub dwóch państw za ich zaangażowanie w „wojnie z terroryzmem” wobec uwagi jaką media poświęcą rozgrywkom piłkarskim, może mieć znaczący oddźwięk i daleko idące konsekwencje polityczne i psychologiczne. Nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno Polska jak i Ukraina również były i są zaangażowane w operacje w obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu. A z tych dwóch państw, Polska jako członek Unii Europejskiej, NATO, państwo obecnie utrzymujące dużo liczniejszy niż ukraiński kontyngent w Afganistanie i oskarżane o zgodę na przetrzymywanie na swoim terytorium pojmanych przez amerykańskie służby terrorystów, jest celem bardziej atrakcyjnym. Oznacza to, że ryzyko ataku wymierzonego w mecz należący do grupy niższego ryzyka, jest niewiele niższe niż związane z wymienionymi na początku wpisu państwami.

Do listy gorszych wiadomości należy dodać kolejne. Przede wszystkim, paradoksalnie, stadiony można uznać za bezpieczniejsze miejsca (choć ryzyko ataku na nie istnieje). Areny rozgrywek będą bowiem z założenia pod szczególną ochroną. Duża liczba kibiców będzie przemieszczać się różnymi środkami transportu, w tym pociągami i autobusami. Tysiące będą obecne w „strefach kibica”, lokalach rozrywkowych, hotelach i innych miejscach noclegowych. Sprawcy mogą zakładać, że te miejsca będą mniej chronione niż stadiony i tam skierować swoje wysiłki. Co gorsza, podobne zjawisko może zaistnieć w skali strategicznej. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie, które również mogą być strakcyjnym celem dla terrorystów, będą rozgrywane pod ochroną doświadczonego i silnego aparatu bezpieczeństwa. W sytuacji kryzysu zdolności operacyjnych Al-Kaidy, terroryści mogą uznać atak na igrzyska na zbyt ryzykowny. Potencjalnie słabiej chronione państwa w których rozgrywane będą mistrzostwa piłkarskie, mogą być dla nich celem o tyle atrakcyjnym, że szansa na udany zamach jest większa.

Oczywiście nie oznacza to, że do tego zamachu dojdzie, lub że polskie i ukraińskie służby nie będą sobie w stanie poradzić z zagrożeniem. Na kilka miesięcy przed mistrzostwami, można powiedzieć tyle, że zagrożenie jest duże – ale można mu zapobiec, co jest zależne tylko od zaangażowanych w ochronę Euro środków i jak najbardziej efektywnego wykorzystania pozostałego czasu na dalsze przygotowanie funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za ochronę imprezy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops