Special-Ops.pl

Czy wraca brunatny terroryzm?

Michał Piekarski | 2011-11-23
Dym nad Oslo po zamachu 22 lipca 2011

Dym nad Oslo po zamachu 22 lipca 2011

Niedawne wydarzenia w Niemczech i wcześniejszy zamach w Norwegii sprawiły, że problem skrajnie prawicowego terroryzmu wraca na łamy gazet i anteny telewizji.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Przez wiele lat – a zwłaszcza od końca lat sześćdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych - grupy terrorystyczne skrajnej prawicy,  pozostawały w cieniu ugrupowań lewackich. Poza Włochami, gdzie prawicowe grupy dokonały kilku krwawych zamachów bombowych (w tym w Bolonii w 1980 w którym zginęło osiemdziesiąt pięć osób a dwieście odniosło rany), to zjawisko miało charakter epizodyczny. Dopiero ostatnie dekady zaczęły to zmieniać.

W roku 1995 doszło do zamachu w Oklahoma City, w którym zginęło sto sześćdziesiąt osiem osób, a sprawcy wywodzili się z kręgu radykalnej prawicy. Wiosną 1999 roku młody brytyjski neonazista w ciągu niecałych dwóch tygodni dokonał w Londynie trzech zamachów, w których zginęły trzy osoby a ponad sto dwadzieścia zostało rannych. W Austrii inny samotny zamachowiec, Franz Fuchs w latach 1993 – 1997 przy użyciu bomb (w tym rozsyłanych drogą pocztową) ranił piętnaście osób a cztery zabił. To tylko trzy zdarzenia, które na gruncie europejskim przyćmiła tragedia norweska. Czy może nastąpić kontynuacja tej brunatnej serii? Czy może to tylko odosobnione tragiczne epizody? Statystyczna wielość incydentów i zamachów z jednej strony – w tym także tych drobniejszych jak pobicia czy akty wandalizmu – a jednocześnie rozmiar strat jakie towarzyszą zamachom na tle religijnym, są czynnikami które pozwalają mówić o pewnym trendzie.

Kłopotem jest jednak to, że ów trend wpisuje się w całość zjawiska terroryzmu. Na całym świecie – a nie tylko w zachodnim kręgu kulturowym – dominuje terroryzm religijny, etniczny, kulturowo mogący być opisany jako prawicowy. To gdzie on występuje ze szczególnym natężeniem – jak w przypadku terroryzmu islamskich fundamentalistów – a gdzie niemal go nie ma – jak w Ameryce Łacińskiej, jest już pochodną innych zjawisk i procesów.

W przypadku Europy i innych państw zachodnich, pozornie wydawać się może że istnieje rozdźwięk pomiędzy radykalizmem amerykańskiej skrajnej prawicy a ideologią europejskich ekstremistów.

Jest to rozbieżność pozorna. Radykalizm jaki obserwujemy współcześnie – paradoksalnie, każdy także lewicowy, ma w tej chwili wspólne korzenie. Jest nimi sprzeciw wobec dominującego na świecie porządku, zarówno w wymiarze gospodarczym jak i kulturowym. Globalizacja, przemiany społeczne które zmieniają lub negują dotychczasowe pojęcia – takie jak państwo czy naród. Reakcją na zjawiska odbierane przez część społeczeństwa negatywnie, może być – tak jak w przypadku fundamentalizmu islamskiego – odwołanie się do prostych, ale zakorzenionych w tradycji pojęć i ich uważanego za pierwotne czy tradycyjne znaczenia. O ile fundamentaliści islamscy odwołali się do religii, odgrywającej w ich kulturze podstawową rolę, to w państwach Zachodu jest to problem szerszy. Stąd eklektyzm ideowy, stąd nawiązania choćby do konstytucji, jakie są silne w ideologii amerykańskich „milicji obywatelskich”, stąd hasła „czystości rasowej” w ruchach neonazistowskich, stąd wreszcie oczywisty akcent na kategorie narodu, rozumianego jako homogeniczna wspólnota.

Wzrastająca heterogeniczność społeczeństw, narastające konflikty i tarcia międzykulturowe, sprawiają, że proste – czasem wręcz wulgarnie proste – rozwiązania i hasła mogą trafiać na podatny grunt, zrodzony z poczucia niezrozumienia otoczenia, frustracji związanej ze znalezieniem się na marginesie procesów gospodarczych (choćby outsourcing miejsc pracy do innych państw). To może rodzić i rodzi przemoc, która może przyjąć formę zamachów terrorystycznych.

Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że pojawia się nowa fala terroryzmu. Zamachy podobne do tych w Norwegii prawdopodobnie będą co jakiś czas się powtarzać. Zważywszy na stopień inwigilacji środowisk skrajnej prawicy (co miało swoje paradoksalne konsekwencje w Niemczech), trudno spodziewać się że z tych grup wyłoni się jakaś nowa Frakcja Brunatnej Armii. To co może nam w dającej się przewidzieć przyszłości grozić, to właśnie czyny pojedynczych, względnie działających w małych grupach sprawców, choć mogących zadać duże straty. Ponieważ ci sprawcy odwołują się do haseł rasistowskich i nacjonalistycznych ich ataki mogą być o tyle niebezpieczne, że mogą prowadzić do niebezpiecznego zaostrzenia sytuacji – czy to wewnętrznej, czy międzynarodowej, zwłaszcza w okresie i tak dużego napięcia jakim jest globalny kryzys gospodarczy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops