Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Miasta terroru

Michał Piekarski | 2011-11-17
Agencji HRT podczas ćwiczeń Fot. FBI

Agencji HRT podczas ćwiczeń Fot. FBI

Czy rozwój miast oznacza wzrost zagrożenia terroryzmem? W dzisiejszym wpisie - rozważania o związkach urbanizacji i bezpieczeństwa

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Szacuje się, że od końca roku 2008 większość ludności świata mieszka w miastach. W roku 2050 przewiduje się że ten wskaźnik osiągnie siedemdziesiąt pięć procent. Czterech na pięciu Amerykanów i trzech na czterech obywateli UE zamieszkuje regiony miejskie.

Miasto przemysłowe, zrodzone w dziewiętnastym wieku, zrodziło także terroryzm. Już dziewiętnastowieczny terroryzm był zjawiskiem typowo miejskim. Bez mediów, jakimi były masowo czytane gazety ich czyny nie miałyby szansy na rozgłos , bez dynamitu i broni na nabój scalony, zamachy nie byłyby tak efektywne, i łatwe w przeprowadzeniu, bez kolei trudno byłoby się przemieszczać.

Każda kolejna fala terroryzmu – zwłaszcza ta, która zaczęła się w końcu lat sześćdziesiątych – była ściśle związana z miastami, a miasta postrzegano jako kluczowe dla przyszłej rewolucji. Nie może też zaskakiwać fakt, że zamachy z 11 września wymierzono w miasto, które jest jednym z najważniejszych miast na świecie, które od dawna jest liderem rankingów miast pod względem znaczenia dla światowej gospodarki, polityki i kultury czyli w Nowy Jork.

Pojawienie się miasta globalnego – a więc mającego istotne znaczenie i szereg powiązań ekonomicznych i nie tylko z innymi regionami, jest czynnikiem który dla zjawiska terroryzmu ma istotne znaczenie. Jak każde miasto, oferuje ono atrakcyjne dla terrorystów środowisko. Jest ono obfite w cele, których zaatakowanie ma wymiar globalny – są to siedziby korporacji i ich oddziałów, są to media, są osoby które mogą stać się celem ataku. Terrorysta chcący zaatakować Amerykanów, Brytyjczyków czy Francuzów nie musi udawać się do tych państw. Może zaatakować ich w innym mieście – tak jak uczynili to sprawcy ataków z Bombaju w 2008 roku, terroryści Al-Kaidy atakujący ambasady amerykańskie w Kenii i Tanzanii, czy sprawcy ataku na Bali w 2002. Terrorystom łatwiej także ukrywać się w mieście, z wielomilionową populacją, rozmyć się w tłumie konsumentów licznych usług – od komunikacji i wynajmu samochodów (vide pierwszy zamach na World Trade Center) poprzez hotele, przechowalnie bagażu i magazyny do wynajęcia po łączność.

Ale zjawisko to ma szerszy wymiar. Miasto to nie tylko zabudowany, wyznaczony administracyjnie obszar. Miast – zwłaszcza o znaczeniu regionalnym (jak polscy gospodarze Euro 2012) a zwłaszcza globalnym – to obszar wyznaczony ekonomicznie i społecznie. Uproszczeniem było by określenie go jako aglomeracji, megalopolis czy regionu zurbanizowanego. Miasto to system powiązań, które przekraczają granice administracyjne, choćby w zakresie komunikacji i zamieszkania ludności – choćby przedmieścia i „sypialnie” które rozciągają się na wiele kilometrów, czasem na kilkadziesiąt, o innej infrastrukturze, choćby energetycznej, nie wspominając.

Ma to bezpośrednie przełożenie na problem bezpieczeństwa. Wielokulturowość dużych ośrodków miejskich oznacza choćby to, że osoby reprezentujące inny niż dominujący w danym państwie krąg etniczny lub religijny nie wyróżniają się w zurbanizowanym otoczeniu. Rozległość miast, która przekracza granice jurysdykcji poszczególnych służb bezpieczeństwa, jest wyzwaniem dla administracji. Wreszcie straty jakie można ponieść w rezultacie ataku na miasto, są szczególnie dotkliwe i odczuwalne po wielu latach. Nie przypadkiem, że obecny kryzys gospodarczy to także efekt zamachów sprzed dekady, w tym także strat w ludziach – pracujących w sektorze finansowym.

Miasto jest na mapie bezpieczeństwa węzłem, którego ochrona nabiera szczególnego wymiaru i wymaga zaangażowania szeregu środków, wyspecjalizowanych zarówno w sensie technicznym (choćby systemy monitoringu, w tym wizyjnego) oraz osobowym. Zauważalne w ostatnich dekadach procesy swoistej urbanizacji bezpieczeństwa – od tworzenia wyspecjalizowanych w walce w miastach i budynkach jednostek, jakimi są przecież jednostki kontrterrorystyczne – były tylko początkiem długotrwałych zmian. Od kilku lat armie państw rozwiniętych kładą duży nacisk na taktykę walki w miastach, w tym działań parapolicyjnych (stabilizacyjnych). Niedawna decyzja nowojorskiej policji aby utworzyć własną obronę powietrzną – w formie śmigłowców ze strzelcami wielkokalibrowych karabinów wyborowych na pokładach – i wcześniejsze wysłanie za granicę oficerów łącznikowych policji, być może są zwiastunami przekształcania się znanego nam aparatu bezpieczeństwa w coś odmiennego, ale z całą pewnością miejskocentrycznego. A procesy te będą miały swój wyraźny polski kontekst.

Zagrożenie będzie tylko rosnąć. Polskie miasta – przynajmniej niektóre, takie jak Gdańsk, Kraków, Wrocław, stają się regionalnymi centrami gospodarczymi i kulturalnymi. Nawet ataki samotnych sprawców mogą spowodować nieakceptowalne straty. I te problemy muszą być rozważone przy planowaniu zmian w systemie antyterrorystycznym państwa.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops