Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Miasta terroru

Michał Piekarski | 2011-11-17
Agencji HRT podczas ćwiczeń Fot. FBI

Agencji HRT podczas ćwiczeń Fot. FBI

Czy rozwój miast oznacza wzrost zagrożenia terroryzmem? W dzisiejszym wpisie - rozważania o związkach urbanizacji i bezpieczeństwa

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Szacuje się, że od końca roku 2008 większość ludności świata mieszka w miastach. W roku 2050 przewiduje się że ten wskaźnik osiągnie siedemdziesiąt pięć procent. Czterech na pięciu Amerykanów i trzech na czterech obywateli UE zamieszkuje regiony miejskie.

Miasto przemysłowe, zrodzone w dziewiętnastym wieku, zrodziło także terroryzm. Już dziewiętnastowieczny terroryzm był zjawiskiem typowo miejskim. Bez mediów, jakimi były masowo czytane gazety ich czyny nie miałyby szansy na rozgłos , bez dynamitu i broni na nabój scalony, zamachy nie byłyby tak efektywne, i łatwe w przeprowadzeniu, bez kolei trudno byłoby się przemieszczać.

Każda kolejna fala terroryzmu – zwłaszcza ta, która zaczęła się w końcu lat sześćdziesiątych – była ściśle związana z miastami, a miasta postrzegano jako kluczowe dla przyszłej rewolucji. Nie może też zaskakiwać fakt, że zamachy z 11 września wymierzono w miasto, które jest jednym z najważniejszych miast na świecie, które od dawna jest liderem rankingów miast pod względem znaczenia dla światowej gospodarki, polityki i kultury czyli w Nowy Jork.

Pojawienie się miasta globalnego – a więc mającego istotne znaczenie i szereg powiązań ekonomicznych i nie tylko z innymi regionami, jest czynnikiem który dla zjawiska terroryzmu ma istotne znaczenie. Jak każde miasto, oferuje ono atrakcyjne dla terrorystów środowisko. Jest ono obfite w cele, których zaatakowanie ma wymiar globalny – są to siedziby korporacji i ich oddziałów, są to media, są osoby które mogą stać się celem ataku. Terrorysta chcący zaatakować Amerykanów, Brytyjczyków czy Francuzów nie musi udawać się do tych państw. Może zaatakować ich w innym mieście – tak jak uczynili to sprawcy ataków z Bombaju w 2008 roku, terroryści Al-Kaidy atakujący ambasady amerykańskie w Kenii i Tanzanii, czy sprawcy ataku na Bali w 2002. Terrorystom łatwiej także ukrywać się w mieście, z wielomilionową populacją, rozmyć się w tłumie konsumentów licznych usług – od komunikacji i wynajmu samochodów (vide pierwszy zamach na World Trade Center) poprzez hotele, przechowalnie bagażu i magazyny do wynajęcia po łączność.

Ale zjawisko to ma szerszy wymiar. Miasto to nie tylko zabudowany, wyznaczony administracyjnie obszar. Miast – zwłaszcza o znaczeniu regionalnym (jak polscy gospodarze Euro 2012) a zwłaszcza globalnym – to obszar wyznaczony ekonomicznie i społecznie. Uproszczeniem było by określenie go jako aglomeracji, megalopolis czy regionu zurbanizowanego. Miasto to system powiązań, które przekraczają granice administracyjne, choćby w zakresie komunikacji i zamieszkania ludności – choćby przedmieścia i „sypialnie” które rozciągają się na wiele kilometrów, czasem na kilkadziesiąt, o innej infrastrukturze, choćby energetycznej, nie wspominając.

Ma to bezpośrednie przełożenie na problem bezpieczeństwa. Wielokulturowość dużych ośrodków miejskich oznacza choćby to, że osoby reprezentujące inny niż dominujący w danym państwie krąg etniczny lub religijny nie wyróżniają się w zurbanizowanym otoczeniu. Rozległość miast, która przekracza granice jurysdykcji poszczególnych służb bezpieczeństwa, jest wyzwaniem dla administracji. Wreszcie straty jakie można ponieść w rezultacie ataku na miasto, są szczególnie dotkliwe i odczuwalne po wielu latach. Nie przypadkiem, że obecny kryzys gospodarczy to także efekt zamachów sprzed dekady, w tym także strat w ludziach – pracujących w sektorze finansowym.

Miasto jest na mapie bezpieczeństwa węzłem, którego ochrona nabiera szczególnego wymiaru i wymaga zaangażowania szeregu środków, wyspecjalizowanych zarówno w sensie technicznym (choćby systemy monitoringu, w tym wizyjnego) oraz osobowym. Zauważalne w ostatnich dekadach procesy swoistej urbanizacji bezpieczeństwa – od tworzenia wyspecjalizowanych w walce w miastach i budynkach jednostek, jakimi są przecież jednostki kontrterrorystyczne – były tylko początkiem długotrwałych zmian. Od kilku lat armie państw rozwiniętych kładą duży nacisk na taktykę walki w miastach, w tym działań parapolicyjnych (stabilizacyjnych). Niedawna decyzja nowojorskiej policji aby utworzyć własną obronę powietrzną – w formie śmigłowców ze strzelcami wielkokalibrowych karabinów wyborowych na pokładach – i wcześniejsze wysłanie za granicę oficerów łącznikowych policji, być może są zwiastunami przekształcania się znanego nam aparatu bezpieczeństwa w coś odmiennego, ale z całą pewnością miejskocentrycznego. A procesy te będą miały swój wyraźny polski kontekst.

Zagrożenie będzie tylko rosnąć. Polskie miasta – przynajmniej niektóre, takie jak Gdańsk, Kraków, Wrocław, stają się regionalnymi centrami gospodarczymi i kulturalnymi. Nawet ataki samotnych sprawców mogą spowodować nieakceptowalne straty. I te problemy muszą być rozważone przy planowaniu zmian w systemie antyterrorystycznym państwa.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.