Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Strategiczny zakładnik

Michał Piekarski | 2011-10-18

Tym wpisem odchodzę już od cyklu rocznic 11 września (będzie jeszcze jeden wpis – już niedługo) aby nawiązać do spraw aktualnych. Dziś wolność odzyskał sierżant Gilad Szalit.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Tym wpisem odchodzę już od cyklu rocznic 11 września (będzie jeszcze jeden wpis – już niedługo) aby nawiązać do spraw aktualnych. Dziś wolność odzyskał sierżant Gilad Szalit.

Jego uprowadzenie jest jednym z wręcz modelowych przykładów funkcjonowania terroryzmu, niestety także funkcjonowania skutecznego. Co się bowiem stało dzisiaj? Za jednego Izraelczyka wypuszczono ponad tysiąc Palestyńczyków. W kategoriach liczb, terroryści wygrywają. Oczywiście, można zakładać że wielu z uwolnionych zostanie znów ujętych, lub zabitych. Że Strefa Gazy i tak jest izolowana, więc mówiąc kolokwialnie, nie uciekną zbyt daleko. Ale co gdy kilkuset z nich zostanie znów osadzonych w więzieniach? Czy znów zostanie porwany kolejny żołnierz, i po kilku tygodniach, miesiącach czy latach dojdzie do kolejnej wymiany?

Z jednej strony nie można nie doceniać faktu, że Izraelczycy nie pozostawili go samego, że trwała kampania – także medialna – na rzecz jego uwolnienia. Nie można nie doceniać, że państwo zdecydowało się wypuścić na wolność aż tylu swoich przeciwników (choć można też zadać pytanie ilu nakłoniono do współpracy podczas odbywania kary lub śledztwa) aby uwolnić jednego ze swoich. Ale z drugiej strony fakt, że Szalit tak długo przebywał w niewoli, mimo że izraelska armia i służby specjalne cieszą się zasłużoną reputacją, że mimo szeregu operacji wojskowych nie udało się go uwolnić, jest już porażką dla Izraela.

Sytuacja ta ma bowiem – jak każdy zamach terrorystyczny – kilka wymiarów. Na poziomie czysto fizycznym, samo porwanie nie miało wielkiego znaczenia. Szalit był bowiem zwykłym czołgistą, jednym z wielu, nie zaś oficerem sztabowym czy inną kluczową dla armii osobą. Podczas konwencjonalnej wojny – takiej jak w 1967 czy 1973 żeby pozostać w kręgu izraelskim – jego śmierć czy wzięcie do niewoli nie miałoby żadnego znaczenia wojskowego. Tutaj było inaczej. Właśnie dlatego, że tutaj wymiar fizyczny, ma najmniejsze znaczenie. Uprowadzono żołnierza, który nie był anonimowy właśnie przez to że był jedynym a nie jednym z dziesiątek czy setek jeńców. W rezultacie ten jeden żołnierz stał się osobą która nie jest tylko pozycją w statystykach. Ma imię, nazwisko, znajomych, zrozpaczoną rodzinę. W jego obronie rozpoczyna się kampania medialna – rzecz normalna w państwie demokratycznym. Zostaje nawet honorowym obywatelem kilku miast. To jego sprawie nadaje inny wymiar.

W tym wymiarze, psychologicznym, jego osoba ma już inne znaczenie, wręcz symboliczne. Jego niewola , o której cały czas się mówi, pozwala terrorystom istnieć i ogranicza możliwości manewru rządu Izraela. Co by się stało gdyby rząd zignorował to porwanie i zostawił go samemu sobie? Na taki manewr mógłby sobie pozwolić tylko rząd totalitarny, rząd demokratyczny upadłby w wyniku fali społecznego oburzenia. Zarazem, jeszcze bardziej ryzykowna stałaby się operacja ratunkowa. Być może izraelscy decydenci mieli w pamięci fakt, że próba odbicia innego porwanego żołnierza, sierżanta Wachsmanna w roku 1994, zakończyła się klęską. Czy nieudana operacja odbicia Szalita zakończyłaby się polityczną klęską dla rządu? Zapewne tak. Nie można więc zadać pytania o przyszłość. Czy ośmieleni tym sukcesem terroryści ponownie spróbują kogoś porwać aby wymusić ustępstwa? Zapewne tak. Ta sprawa ma przecież swoje precedensy.

Ale jednocześnie, ta sytuacja ma swoją drugą stronę. Co stałoby się gdyby Szalit został odbity dni lub tygodnie, a nawet miesiące po porwaniu? Terroryści ponieśli by klęskę, a rząd odniósłby ugruntowane zwycięstwo. Nawet gdyby uwolnienie nastąpiło w rezultacie gry wywiadowczej, ale nie za cenę tak wyraźną jak zwolnienie więźniów, byłby to poważny sukces. Gdyby zaś sprawców powstrzymano przed zamachem – tak jak Brytyjczycy udaremnili zamiar porwania i zabicia (w Wielkiej Brytanii) brytyjskiego żołnierza wyznania muzułmańskiego kilk lat temu – o sprawie wiedzieli by tylko nieliczni.

Nie jest to pierwszy przypadek kiedy uprowadzenie osoby ma taki wymiar – takich przypadków w historii terroryzmu są setki, także w przypadku Polski (porwanie Piotra Stańczaka). Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu rządzi się takimi samymi prawami i pokazuje te same procesy jak w sprawie Szalita. Czy można więc coś zaradzić? I tak i nie. Sposoby radzenia sobie z taką sytuacją są znane od dawna, znane są czynniki od jakich zależy ich sukces. Uratowanie zakładnika jest bowiem znacznym sukcesem, o daleko idących konsekwencjach, wymagających jednak solidnych podstaw i politycznej woli podjęcia ryzyka. Nade wszystko, podstawą jest świadomość, że żadne zagrożenie nie jest zbyt nieznaczące, i że żadna forma zamachu nie może być lekceważona. Co ważniejsze, dokonać zamachu tego rodzaju jest łatwiej niż wywołać kryzys na skalę Dubrowki czy Biesłanu, a przynajmniej tak może się wydawać potencjalnym sprawcom. Jeśli państwo – także polskie – będzie dysponowało skutecznymi służbami i siłami specjalnymi, a decydenci będą zdecydowani ich użyć, takie sytuacje będą dla państwa mniejszym zagrożeniem.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops