Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ich słowami: Al Kaida o 11 września

Michał Piekarski | 2011-09-28

Rocznica zamachów w Stanach Zjednoczonych wciąż jest okazją do publikowania różnego rodzaju materiałów im poświęconych. Spośród tego morza głosów, jest jeden, który jest dość specyficzny. Jest to głos samych sprawców.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Rocznica zamachów w Stanach Zjednoczonych wciąż jest okazją do publikowania różnego rodzaju materiałów im poświęconych. Spośród tego morza głosów, jest jeden, który jest dość specyficzny. Jest to głos samych sprawców.

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim od ponad roku wydaje, upubliczniany w sieci, anglojęzyczny magazyn o dość jednoznacznym tytule „Inspire” („Inspiracja”). Zamiarem jego autorów jest upowszechnianie fundamentalistycznej ideologii na Zachodzie. Pismo wydawane w dość przyzwoitej od strony technicznej graficznej oprawie (podobnej do zachodnich pism ilustrowanych) zawiera przede wszystkim sporą dawkę propagandy.

Mimo zróżnicowanych form jej przekazu – od wywiadów po odezwy liderów Al-Kaidy, całość przekazu jest dość prosta, wręcz prymitywna i nie odbiega od tego co już było przez ideologów fundamentalizmu mówione : Ameryka w swojej chciwości napada na państwa islamskie i kradnie im ropę, pomagają jej w tym zdrajcy – więc są zabijani, Amerykanie kłamią, zabijają kobiety i dzieci, a mudżahedini walczą. Nie jest to nic innego, czego można się spodziewać po produkcie fanatyków, efektownym medialnie (podobnie jak wytwory propagandy III Rzeszy) ale bardzo prostym w wymiarze treści. W tym przypadku przekaz może przekonać tylko już przekonanych.

Paradoksalnie, trudno spodziewać się innej treści przekazu, niż czarno biała, uproszczona wizja świata. Inna oznaczałaby kompromis, a ten jest z punktu widzenia ich ideologii jest niemożliwy, jako że nie ma miejsca na dyskusję w wizji która, jako mająca boskie korzenie, jest z definicji doskonała, jedynie słuszna i z ich perspektywy nie wolno przy niej manipulować.

Takie manichejskie postrzeganie świata jest jednym z powodów, dla którego ta wojna jest przez fundamentalistów przegrywana. Mimo tego, że niektóre zamachy były udane, to jednak ideologia, z której wynikają nierealne żądania (wszystko albo nic) oznacza że te taktyczne zwycięstwa nie mogły być wykorzystane w wymiarze politycznym. Natomiast dla Zachodu przywiązanie do otwartości, wolności wypowiedzi i tolerancji miało znaczenie kluczowe. Nawet kontrowersyjne decyzje, jak otwarcie obozu w Guantanamo, inwazja na Irak czy naloty samolotów bezzałogowych, mimo kontrowersji, mimo głosów sprzeciwu nie spowodowały że nagle jakieś znaczące grupy przeszły na stronę fundamentalistów albo opowiedziały się za spełnieniem ich żądań. Natomiast brutalna reakcja fundamentalistów na karykatury Mahometa czy zamachy na ludność cywilną, tylko jeszcze bardziej utrwaliły wysoce negatywny wizerunek fundamentalistów w oczach zachodniej opinii publicznej, i takie decyzje jak zakaz zakrywania twarzy we Francji czy zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa nie wywołały masowego sprzeciwu ani oporu.

O uwiądzie tej propagandy świadczy ostatnie jego wydanie, dotyczące właśnie 11 września. W zasadzie, poza serią pustych znanych już haseł – nie zawiera nic. Charakterystyczne jest to, że same zamachy na łamach tego pisma nazwane są „operacją specjalną” , oczywiście „największą w dziejach”. Jest to o tyleż spektakularną wpadką, że mimo daleko idących konsekwencji tego zamachu, przyniósł on w długiej perspektywie upadek organizacji , która je przeprowadziła. Bowiem, operacja specjalna – nawet w formie zamachu – nie może być skuteczna, bez wsparcia psychologicznego i politycznego. Czy więc z perspektywy dekady, zważywszy na ideologię, można stwierdzić, że te plany były skazane na strategiczną klęskę?

Jednak porażka propagandowa to jedna strona medalu. Owo pismo zawiera też szereg recept i porad na temat przygotowywania zamachów, nazywając je wręcz „Open Source Jihad”. Porady te wprawdzie mogą głównie służyć do popełnienia efektownego samobójstwa, bo trudno się spodziewać aby na ich podstawie można było dokonać zamachu porównywalnego choćby z londyńskimi w 2005 roku, nie są także niczym nowym (takie poradniki pojawiały się już kilka lat temu) ale świadczą o czymś ważnym. O tym, że ideolodzy Al-Kaidy zdają sobie sprawę, że organizacja jest coraz słabsza i coraz mniej efektywna, więc ucieka się do decentralizacji zamachów.

Oznacza to, że zamachów technicznie udanych, i ofiar może być w kolejnych latach coraz więcej. Trudno bowiem wykrywać i udaremniać zamachy dokonywane przez działających samotnie sprawców. Jednak, zważywszy na odcięcie bezpośrednich sprawców od źródeł finansowania i szkoleń, kolejne zamachy – podobnie jak te które miały miejsce w ostatnich dwóch latach – będą miały stosunkowo niewielkie rozmiary, w porównaniu do 11 Września, Bali, Dubrowki , czy Madrytu. Mimo że terroryzm współczesny jest silnie nasycony ideologią religijną, być może w perspektywie strategicznej (bo nie taktycznej – vide liczby ofiar) okazać się może najkrwawszą ale najmniej skuteczną falą terroryzmu w dotychczasowej historii...

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.