Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ich słowami: Al Kaida o 11 września

Michał Piekarski | 2011-09-28

Rocznica zamachów w Stanach Zjednoczonych wciąż jest okazją do publikowania różnego rodzaju materiałów im poświęconych. Spośród tego morza głosów, jest jeden, który jest dość specyficzny. Jest to głos samych sprawców.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Rocznica zamachów w Stanach Zjednoczonych wciąż jest okazją do publikowania różnego rodzaju materiałów im poświęconych. Spośród tego morza głosów, jest jeden, który jest dość specyficzny. Jest to głos samych sprawców.

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim od ponad roku wydaje, upubliczniany w sieci, anglojęzyczny magazyn o dość jednoznacznym tytule „Inspire” („Inspiracja”). Zamiarem jego autorów jest upowszechnianie fundamentalistycznej ideologii na Zachodzie. Pismo wydawane w dość przyzwoitej od strony technicznej graficznej oprawie (podobnej do zachodnich pism ilustrowanych) zawiera przede wszystkim sporą dawkę propagandy.

Mimo zróżnicowanych form jej przekazu – od wywiadów po odezwy liderów Al-Kaidy, całość przekazu jest dość prosta, wręcz prymitywna i nie odbiega od tego co już było przez ideologów fundamentalizmu mówione : Ameryka w swojej chciwości napada na państwa islamskie i kradnie im ropę, pomagają jej w tym zdrajcy – więc są zabijani, Amerykanie kłamią, zabijają kobiety i dzieci, a mudżahedini walczą. Nie jest to nic innego, czego można się spodziewać po produkcie fanatyków, efektownym medialnie (podobnie jak wytwory propagandy III Rzeszy) ale bardzo prostym w wymiarze treści. W tym przypadku przekaz może przekonać tylko już przekonanych.

Paradoksalnie, trudno spodziewać się innej treści przekazu, niż czarno biała, uproszczona wizja świata. Inna oznaczałaby kompromis, a ten jest z punktu widzenia ich ideologii jest niemożliwy, jako że nie ma miejsca na dyskusję w wizji która, jako mająca boskie korzenie, jest z definicji doskonała, jedynie słuszna i z ich perspektywy nie wolno przy niej manipulować.

Takie manichejskie postrzeganie świata jest jednym z powodów, dla którego ta wojna jest przez fundamentalistów przegrywana. Mimo tego, że niektóre zamachy były udane, to jednak ideologia, z której wynikają nierealne żądania (wszystko albo nic) oznacza że te taktyczne zwycięstwa nie mogły być wykorzystane w wymiarze politycznym. Natomiast dla Zachodu przywiązanie do otwartości, wolności wypowiedzi i tolerancji miało znaczenie kluczowe. Nawet kontrowersyjne decyzje, jak otwarcie obozu w Guantanamo, inwazja na Irak czy naloty samolotów bezzałogowych, mimo kontrowersji, mimo głosów sprzeciwu nie spowodowały że nagle jakieś znaczące grupy przeszły na stronę fundamentalistów albo opowiedziały się za spełnieniem ich żądań. Natomiast brutalna reakcja fundamentalistów na karykatury Mahometa czy zamachy na ludność cywilną, tylko jeszcze bardziej utrwaliły wysoce negatywny wizerunek fundamentalistów w oczach zachodniej opinii publicznej, i takie decyzje jak zakaz zakrywania twarzy we Francji czy zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa nie wywołały masowego sprzeciwu ani oporu.

O uwiądzie tej propagandy świadczy ostatnie jego wydanie, dotyczące właśnie 11 września. W zasadzie, poza serią pustych znanych już haseł – nie zawiera nic. Charakterystyczne jest to, że same zamachy na łamach tego pisma nazwane są „operacją specjalną” , oczywiście „największą w dziejach”. Jest to o tyleż spektakularną wpadką, że mimo daleko idących konsekwencji tego zamachu, przyniósł on w długiej perspektywie upadek organizacji , która je przeprowadziła. Bowiem, operacja specjalna – nawet w formie zamachu – nie może być skuteczna, bez wsparcia psychologicznego i politycznego. Czy więc z perspektywy dekady, zważywszy na ideologię, można stwierdzić, że te plany były skazane na strategiczną klęskę?

Jednak porażka propagandowa to jedna strona medalu. Owo pismo zawiera też szereg recept i porad na temat przygotowywania zamachów, nazywając je wręcz „Open Source Jihad”. Porady te wprawdzie mogą głównie służyć do popełnienia efektownego samobójstwa, bo trudno się spodziewać aby na ich podstawie można było dokonać zamachu porównywalnego choćby z londyńskimi w 2005 roku, nie są także niczym nowym (takie poradniki pojawiały się już kilka lat temu) ale świadczą o czymś ważnym. O tym, że ideolodzy Al-Kaidy zdają sobie sprawę, że organizacja jest coraz słabsza i coraz mniej efektywna, więc ucieka się do decentralizacji zamachów.

Oznacza to, że zamachów technicznie udanych, i ofiar może być w kolejnych latach coraz więcej. Trudno bowiem wykrywać i udaremniać zamachy dokonywane przez działających samotnie sprawców. Jednak, zważywszy na odcięcie bezpośrednich sprawców od źródeł finansowania i szkoleń, kolejne zamachy – podobnie jak te które miały miejsce w ostatnich dwóch latach – będą miały stosunkowo niewielkie rozmiary, w porównaniu do 11 Września, Bali, Dubrowki , czy Madrytu. Mimo że terroryzm współczesny jest silnie nasycony ideologią religijną, być może w perspektywie strategicznej (bo nie taktycznej – vide liczby ofiar) okazać się może najkrwawszą ale najmniej skuteczną falą terroryzmu w dotychczasowej historii...

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops