Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nangar Khel - myśli rozluźnione

Michał Piekarski | 2011-07-14

Polskie zaangażowanie w zagraniczne operacje wojskowe jest od niemal dekady jedną z najistotniejszych spraw związanych z bezpieczeństwem - i militarnym i niemilitarnym naszego kraju. Nad misjami stabilizacyjnymi unosi się jednak od pewnego czasu cień związany ze sprawą incydentu w wiosce Nangar Khel w roku 2007. Był to pierwszy taki przypadek, w którym ujawniło się mniej uświadamiane oblicze działań bojowych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Przez dobrych kilka lat - od początku misji irackiej - śledząc doniesienia z kontyngentów, można było odnieść wrażenie że jedynym zadaniem polskich żołnierzy są prowadzone w bliżej nieokreślone konwoje i patrole, czasem dochodziło do kontaktów ogniowych lub zasadzek, w wyniku których ginęli żołnierze.       

Wyrok w sprawie żołnierzy 18 Batalionu Desantowo - Szturmowego wzbudzi i już wzbudza kontrowersje, sprawa być może będzie jeszcze trwać latami, być może mimo ostatecznych rozstrzygnięć prawnych, opinie o niej będą podzielone przez szereg kolejnych lat, zważywszy na problemy z jakością materiału dowodowego. To jednak tylko jedno oblicze problemu, to węższe.    

Szerszy, niż wina lub niewinność żołnierzy, jest problem podejścia państwa jako całości do swoich sił zbrojnych i swoich funkcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji wątpliwej, gdy zostali oskarżeni o poważne przestępstwo - nietrudno zauważyć podobieństwa ze sprawami policjantów oskarżanych (w tym pomówionych przez przestępców) o korupcję i inne przestępstwa, które to sprawy również znajdowały bardzo różny finał. Powraca pytanie o bezpieczeństwo prawne żołnierzy i funkcjonariuszy oraz o granice tego bezpieczeństwa. Z jednej strony warto zauważyć, że dopiero niedawno aktem prawnym rangi ustawowej jednoznacznie umocowano prawnie zasady użycia żołnierzy podczas działań na misjach, przyznając im wyraźne i jednoznacznie uprawnienia w tym zakresie. Owe przepisy pojawiły sie dopiero po Nangar Khel i związanych z tym kontrowersjach (początkowo siły PKW Afganistan znajdowały się pod dowództwem amerykańskim, a Polska i USA stosują nieco inne zasady jeśli chodzi o prawo konfiktów zbrojnych).  Ale to tylko wciąż częsć problemu.     

Przepisy mogą poprawić bezpieczeństwo prawne żołnierzy czy funkcjonariuszy. Można dążyć do tego, aby próby pomówień czy prowokacji nie prowadziły ich na ławę oskarżonych, poprawić możliwość otrzymania pomocy prawnej przez pełniących służbę, być może wprowadzając kolejne przepisy czy zmieniając istniejące - ale podobnie jak w przypadku broni, gdzie z jednej strony jest - dla przykładu karabin - i jego cechy konstrukcyjne pomagające osiągnąć wymaganą celność - tak z drugiej strony są umiejętności i zachowanie strzelca. Nawet najlepszy karabin nie będzie celny i niezawodny gdy strzelec nie będzie  przestrzegał określonych zasad lub je łamał. W tego typu sprawach nie jest inaczej.   Wymagają one przestrzegania pewnych zasad - i to zarówno od tych którzy bezpośrednio mają ze sprawą do czynienia, jak i ją obserwujących i komentujących. Przede wszystkim i to pozostaje w tech chwili najważniejszą lekcją - jest zachować spokój i utrzymywać emocje na wodzy.

Należy - na szczęście lub niestety, w zależości od punktu widzenia - pogodzić się z faktem, że armia współczesna walczy, a nie defiluje. Że żołnierze układający worki na wałach w czasie powodzi czy wysadzający zatory lodowe to nie jest rdzeń działalności wojska, a misje zagraniczne to już nie tylko "błękitne hełmy". Kilkanaście lat temu wielkie wzburzenie wzbudził serial dokumentalny o 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Co tak wzburzyło publiczność? Po prostu żołnierze klęli i to zdrowo. Od tego czasu armia i jej obraz w całym społeczeństwie ulegają - pod znaczącym wpływem misji irackiej i afgańskiej - przeobrażeniom. Najpierw sprawą codzienną stały się same misje. Potem zaczęły pojawiać się kolejne problemy - od jakości wyposażenia i uzbrojenia po problemy weteranów i ofiar stresu pourazowego. Za sprawą Nangar Khel przyszły dylematy dotyczące użycia siły, wioska jakich wiele przypomniała że podczas konfliktu zbrojnego zdarzają się sytuacje niejasne, wątpliwe, zdarzają się pomyłki i tragiczne wypadki. Że polscy zołnierze nie są bardziej niż inni wolni od takich sytuacji.  To są rzeczy które juz są.

Czego nie ma? Debaty. W sprawie Nangar Khel jej nie było. Były dwa okopane na swoich pozycjach obozy, tych którzy wierzyli w niewinnść oskarżonych , i drugi (mniejszościowy ) im niechętny. Podobnie jak szereg spraw z zakresu bezpieczeństwa - w tym związaznych z operacjami specjalnymi - sprawy misji są bardzo rzadko dyskutowane na forum publicznym - i nie chodzi tu bynajmniej o względy tajności. Wiele istotnych  tematów jest nieobecnych w debacie publicznej, choć są one istotnym składnikiem polityki bezpieczeństwa państwa, a specjaliści mają świadomość ich znaczenia. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz rzadziej będą one się przebijać do publicznej świadomości po tragicznych wydarzeniach, tak jak choćby problemy jednostek antyterrorystycznych Policji zaczęto zauważać dopiero po Magdalence i innych dramatycznych wydarzeniach.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops