Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Estońskie siły operacji specjalnych

Rozmowa z podpułkownikiem Magnusem Kuulem – dowódcą ESTSOF

Estońskie siły operacji specjalnych

Estońskie siły operacji specjalnych

Magnus Kuul – dowódca ESTSOF, przedstawia rozwój Estońskich Sił Specjalnych w ciągu ostatnich 26 lat oraz ich aktualną sytuację w systemie bezpieczeństwa Estonii i państw zrzeszonych w NATO
Zdjęcia: ESTSOF i US SOCEUR

Zobacz także

Krzysztof Mątecki GSOF duchy z gór Kaukazu

GSOF duchy z gór Kaukazu GSOF duchy z gór Kaukazu

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.

Krzysztof Mątecki GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy! GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...

Krzysztof Mątecki BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

BOPE Zwycięstwo nad śmiercią! BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.

Estońskie Siły Operacji Specjalnych to stosunkowo młoda jednostka, która została sformowana w 1995 roku. Jak wyglądały początki Estońskich Sił Specjalnych?

Budowanie potencjału estońskich operacji specjalnych w obecnym kształcie było procesem bolesnym, który dwukrotnie zakończył się niepowodzeniem. Pierwszy eksperyment miał miejsce w 1994 roku w ramach Wydziału Wywiadowczego Sztabu Generalnego Ligi Obrony, SOG (Special Operations Group).

Ppłk Margus Kuul 

Po ukończeniu szkoły średniej w 1997 roku, Margus Kuul wstąpił do byłej Estońskiej Akademii Obrony Narodowej, gdzie w 1998 roku ukończył kurs podoficerski, a w 2000 roku uzyskał stopień podporucznika. 

Po ukończeniu studiów dołączył do Kompanii Obrony Wybrzeża Estońskiej Marynarki Wojennej jako dowódca plutonu. 

W 2001 roku uczestniczył w Podstawowym Kursie Oficerskim Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Kursie Oficerskim Piechoty. W 2003 roku ukończył kurs na poziomie batalionu piechoty w Estonian National Defense College, specjalizując się jako oficer broni przeciwpancernej. W lutym 2004 roku został awansowany na porucznika. W latach 2004–2007 porucznik Margus Kuul służył w Kompanii C Batalionu Harcerskiego jako dowódca plutonu lekkiej piechoty.  

W grudniu 2005 roku został wysłany do Iraku jako dowódca ESTPLA-12, służąc pod dowództwem 2-70 Dywizji Pancernej i 7-10 Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych w Camp Taji do czerwca 2006 roku. Po zakończeniu misji, porucznik Kuul pomyślnie przeszedł selekcję i dołączył do Wydziału Operacji Specjalnych w Batalionie Wywiadu Wojskowego. 

W 2007 roku już w stopniu kapitana Margus Kuul został wysłany na Międzynarodowy Kurs Sił Specjalnych w Fort Bragg (USA). Po ukończeniu ISFC został wyznaczony na stanowisko pierwszego dowódcy Grupy Zadaniowej Operacji Specjalnych w latach 2008–2012. 

Od 2012 do 2014 roku major Kuul studiował i ukończył z sukcesem Naval Postgraduate School, specjalizując się w Analizie Obronnej, a konkretnie w Special Operations/Irregular Warfare Course.  

Od 2014 do 2016 roku major Kuul służył ponownie w estońskim SOTG, dowództwie nowo utworzonego ESTSOF.  

Od roku 2016 podpułkownik Margus Kull pełni funkcję dowódcy ESTSOF.

Pierwotny trzon SOG został utworzony z członków grupy wywiadowczej Harju Regiment Ligi Obrony, liczącej 30 ludzi. Niestety, umiejętność właściwego doboru ludzi w tamtym okresie nie istniała. Problemy nie zaczęły się na samym poziomie taktycznym, ale na poziomie strategicznym. W rzeczywistości w jednostce nie było odpowiednich ludzi, pomimo że uzbrojenie i wyposażenie SOG było pierwszorzędne w Estonii, biorąc pod uwagę ówczesne możliwości. W rezultacie kontrola nad działaniami jednostki w końcu zanikła.

W tym czasie Estońskie Siły Obronne rozwijały inne zdolności wojskowe i pomysłu stworzenie jednostki specjalnej nie uznano za konieczny do spełnienia, do czego przyczynił się również incydent kryminalny w 1999 roku z udziałem członka Grupy Operacji Specjalnych (SOG), który na lata zatrzymał powstanie jednostki specjalnej Sił Obronnych. Tak więc utworzona w 1994 roku Specjalna Grupa Operacyjna (SOG) była totalną porażką na każdym poziomie.

Z powodu SOG, zdolność operacji specjalnych w Estonii straciła poparcie na poziomie politycznym, nie wspominając o poziomie armii. Zbudowanie dobrego imienia i odbudowa od podstaw w 2008 roku były niezwykle trudne. Grupa Operacji Specjalnych (EOG), a później Dowództwo Operacji Specjalnych (EOVJ), to trzeci początek Estońskich Sił Operacji Specjalnych, który tym razem zakończył się sukcesem. Specjalna Grupa Operacyjna (SOG) nie zasługuje na miano Komponentu Operacji Specjalnych i nie ma żadnego związku z EOG i EOVJ. Datą rozpoczęcia działalności nowej zdolności do operacji specjalnych i obecnego dowództwa operacyjnego operacji specjalnych nowoczesnych Estońskich Sił Obronnych jest 8 maja 2008 roku.

Od 2019 roku dowodzi Pan Estońskimi Siłami Operacji Specjalnych ESTSOF. Jakie wyzwania stanęły przed Panem po objęciu tego stanowiska?

Będąc wcześniej zarówno w EOG, jak i pełniąc funkcję szefa sztabu, trudności były już z góry znane. SOF mogą być obszarowe, nadmierne i niewłaściwie wykorzystywane. Kluczowe jest wyważenie wykorzystania potencjału sił specjalnych. Jeśli użyjesz ich niewiele, instynkt operatorów i praktyka personelu pozostaną słabe. To naraża cię na ryzyko niepowodzenia w realizacji zadań specjalnych. Jeśli wykorzystasz moc w nadmiarze, zabraknie ci jej. Dlatego, aby operatorzy nie stracili instynktu, muszą ćwiczyć w realnych warunkach. Żołnierze, którzy poświęcają się siłom specjalnym, muszą wykonywać prawdziwe zadania specjalne. Muszą robić to, czego ich nauczono.

Ostatnia operacja zagraniczna EOG miała miejsce w 2013 roku w Afganistanie, po czym nastąpiła wieloletnia przerwa. Żadne domowe szkolenie nie zastąpi prawdziwych operacji specjalnych. Z biegiem lat zaczęliśmy więc tracić ludzi i doświadczenie, bo inne organizacje bezpieczeństwa wyczuły okazję i po prostu ich podkupiły. Praca wykonywana przez lata znów poszła na marne.

Operacje specjalne to strategiczny potencjał, który jest w stanie zapewnić nieproporcjonalnie wysoki zwrot z zainwestowanych w niego środków. Tylko jeden zespół operacji specjalnych może stworzyć korzystną sytuację polityczną na poziomie międzynarodowym. Ale tego nie dało się zrozumieć. Stąd zaskoczenie, że SOF musi mieć wyedukowanego i doświadczonego operatora w swoich szeregach. Operacje zewnętrzne nie są powodem tworzenia SOF, ale najlepszym sposobem na zatrzymanie ludzi w jednostce i zapobieganie ich „rdzewieniu”. Trzeba było lat, aby to sobie uświadomić, za zgodą rządu i wspólnie z francuskimi siłami specjalnymi po raz pierwszy zaczęliśmy obsadzać cel Takuba w Mali w lipcu 2020 roku, aby szkolić, doradzać i bezpośrednio wspierać malijskie siły specjalne w operacjach antyterrorystycznych na Mali.

Drugim ważnym wyzwaniem jest rozpoczęta w tym roku służba wojskowa Wojsk Specjalnych w Estońskich Siłach Obronnych. Są one w większości siłami rezerwowymi, które powołuje się do służby w przypadku agresji, a ponieważ siły specjalne również potrzebują w przypadku agresji większego personelu, zaczęliśmy tworzyć nasze siły rezerwowe, aby zaspokoić potrzeby Sił Obronnych w przypadku wojny.

Czytaj też: ESTSOF >>>

Jak opisałby Pan proces rozwoju Estońskich Sił Specjalnych w ciągu ostatnich 26 lat?

Najtrudniejszym przeciwnikiem dla operacji specjalnych jest często własny, tak zwany „Blue team”. Zbudowaliśmy solidny fundament z administracyjnych „cegieł” rzucanych w SOF przez lata. To zrozumiałe, że kiedy armie przygotowują się do konfliktu o wysokiej aktywności, zdolnościom specjalnym nie poświęca się tyle uwagi. Operacje specjalne są specjalne nie bez powodu. Jednak bez zrozumienia natury operacji specjalnych, siły konwencjonalne mogą nie zawsze lubić tę specjalność. To wszystko wymaga czasu.

Kiedy zrozumie się, że SOF uzupełnia siły konwencjonalne, a nie z nimi konkuruje, zmienia się także sposób myślenia. I ten sposób myślenia zmienił się na lepsze. Dowódcy Sił Obronnych odegrali krytyczną rolę w rozwoju zdolności. Na przykład generał Terras i obecny KVJ Herem, którzy są patronami SOF.

Jakie zadania stoją dziś przed operatorami estońskich wojsk specjalnych?

Utrzymanie wysokiego poziomu operacyjnego sił specjalnych, co zapewnia ciągłe szkolenie i praca nad rozwojem. Współpraca z różnymi sojusznikami zarówno w Estonii, jak i za granicą, zarówno podczas misji, ćwiczeń, jak i innych działań w ramach współpracy obronnej.

Jaką rolę odgrywają estońskie siły specjalne w doktrynie obronnej Estonii?

Dowództwo Operacji Specjalnych jest jednostką pozostającą w stałej gotowości bojowej pod bezpośrednim zwierzchnictwem Dowódcy Sił Obronnych. Do głównych zadań Dowództwa Operacji Specjalnych należy prowadzenie nietypowych działań wojennych i trzech operacji specjalnych NATO (specjalny wywiad i obserwacja, wsparcie wojskowe i atak bezpośredni) oraz prowadzenie szkolenia sektorowego w Siłach Obronnych i Lidze Obrony.

Jakie kryteria powinien spełniać kandydat, który chce służyć w ESTSOF?

Szukamy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przede wszystkim muszą oni spełniać warunki aktywnego członka Estońskich Sił Obronnych (obywatelstwo estońskie, ukończona służba wojskowa, wykształcenie średnie itp.). Dobry operator specjalny posiada kombinację siły woli, samodyscypliny, odporności na stres, zdolności adaptacyjnych, niezawodności, uczciwości, umiejętności współpracy, inicjatywy, odpowiedzialności i chęci do nauki. Będziemy zwracać uwagę na te cechy kandydatów w trakcie ich udziału w selekcji i później. W końcu selekcja nie kończy się wraz z wyborem, ale trwa przez całą służbę. Cechy operatorów są różne, ale łączy ich przywiązanie do wojsk specjalnych i obrony narodowej, co jest ważniejsze niż inne zalety i umiejętności.

Czy może nam Pan opisać, jak wygląda proces selekcji w Estońskich Siłach Specjalnych?

Aby dołączyć do grupy Sił Specjalnych, musisz najpierw pomyślnie przejść sześciodniowy test selekcyjny. To jest pierwszy etap. Selekcja odbywać się będzie również poprzez kolejne etapy szkolenia. Testy sprawdzają odporność kandydatów i ich zachowanie w różnych sytuacjach stresowych. Główne czynniki stresu to brak snu, wiedzy, ciągła presja i nowe sytuacje. Po selekcji następuje sześciomiesięczny kurs podstawowy w zakresie operacji specjalnych, który również nie należy do najłatwiejszych i pokazuje, kto nadaje się na operatora specjalnego, a kto nie.

Jak scharakteryzowałby Pan taktykę estońskich sił specjalnych?

Taktyka estońskich operacji specjalnych jest zgodna z taktyką sił specjalnych NATO. Ponadto, we współpracy z Estońską Ligą Obrony (ochotnicza organizacja obrony narodowej), zajmujemy się rozwojem nietypowych działań wojennych, których treścią jest działanie w obronie terytorialnej, a w razie potrzeby na terytorium zajętym przez przeciwnika.

Estońskie Siły Specjalne wspierały siły bezpieczeństwa w Afganistanie do końca 2014 roku. Czy może nam Pan powiedzieć, jakie zadania tam wykonywaliście i jak doświadczenia z Afganistanu wpłynęły na rozwój ESTSOF?

Ponieważ była to pierwsza misja zagraniczna (operacji specjalnych – przyp. red.), znaczną część przygotowań spędziliśmy na identyfikacji wszelkiego rodzaju uwarunkowań logistycznych, komunikacyjnych, wywiadowczych i innych oraz „wstrząsaniu nimi”, co było czasochłonne, ale ogólnie zakończyło się sukcesem i dostarczyło bezcennych doświadczeń. Początkowym zadaniem estońskiej jednostki celowej było zapewnienie wsparcia wojskowego wspomnianej jednostce specjalnej w Afganistanie, uczestniczącej w operacjach specjalnych. W razie potrzeby wspieraliśmy również rozwiązywanie problemów logistycznych i upewnialiśmy się, że przełożeni rozumieją ich możliwości i odpowiednio je wykorzystują.

Co symbolizuje emblemat ESTSOF?

Srebro to mądrość i wierność; czerń jest tradycyjnym kolorem jednostek specjalnych, oznaczającym działanie w sytuacjach zagrożenia i kryzysu spowodowanego ciemnymi stronami życia. Otwarty romb na boku z mieczem symbolizuje ESTSOF i jego gotowość do realizacji zadań związanych z obroną narodową. Kształt ten wizualnie nawiązuje do litery E, a poprzez nią do nazwy jednostki i Estonii.

ESTSOF jest teraz częścią międzynarodowej grupy Task Force Takuba. Czy może nam Pan powiedzieć, na czym polega ta misja?

W 2018 roku Francja zaproponowała Estonii i innym krajom europejskim zwiększenie swojego wkładu w operację Barkhane za pomocą Jednostki Operacji Specjalnych oraz rozpoczęcie współpracy z siłami specjalnymi w doradzaniu malijskim siłom zbrojnym. W tym celu w ramach operacji antyrebelianckiej Barkhane utworzono jednostkę docelową Takuba, która ma zapewnić szkolenie, doradztwo, pomoc i wsparcie dla Malijskich Sił Zbrojnych (TAAA) w prowadzeniu operacji. Francuska operacja antyrebeliancka Barkhane ma na celu wsparcie walki z ekstremistami islamskimi w pięciu krajach Sahelu (Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Czad), a tym samym przyczynienie się do zwalczania nielegalnej imigracji i handlu ludźmi w kierunku Europy.

Jakie zadania wykonują estońscy operatorzy sił specjalnych w ramach Task Force Takuba?

Szkolenie kompanii lekkiego wywiadu zdalnego armii malijskiej (ULRI) zostało powierzone naszym operatorom specjalnym, którzy działają w szeregach jednostki zadaniowej Takuba, która powstała w Mali w ubiegłym roku. Każda grupa Kompanii Malijskich Sił Zbrojnych jest szkolona przez dwóch do sześciu członków Estońskich Sił Obronnych. Dodatkowo nasze siły specjalne zaczęły szkolić lokalnych instruktorów, którzy przekazują zdobytą wiedzę w swoim języku ojczystym. Głównym celem jest jednak to, aby te malijskie jednostki były w stanie w przyszłości prowadzić operacje samodzielnie, dlatego nie wykonujemy za nie pracy. W razie potrzeby oczywiście malijskie jednostki będą zabezpieczane, wspierane i same będą interweniować w operacjach.

Jakiej broni i wyposażenia używają operatorzy ESTSOF?

Estońskie siły specjalne używają światowej klasy broni i wyposażenia. Tyle mogę powiedzieć.

Co robi estoński operator sił specjalnych po zakończeniu służby? Czy w Estonii istnieje jakiś system, który pozwala im kontynuować pracę jako cywilni instruktorzy?

Jesteśmy częścią estońskiego systemu Sił Obronnych, więc mamy podobne gwarancje jak inni członkowie Sił Obronnych, na przykład, jeśli członek Sił Obronnych ukończył odpowiednią długość służby. Polityka weteranów Sił Obronnych i Ministerstwa Obrony zapewnia szersze wsparcie dla tych, którzy byli na misji, takie jak szkolenia w służbie i możliwości przekwalifikowania dla wszystkich weteranów, tak aby emerytowani żołnierze mogli łagodniej powrócić do cywilnego życia i na rynek pracy.

Czytaj też: K-Komando >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek EOG

EOG EOG

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops