Jednostka Wojskowa NIL

im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

Powstała jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" jest jedną z 5 Jednostek Wojskowych podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych.

Oficjalnie powołana do życia 2 grudnia 2008 r., formowanie Jednostki rozpoczęto w 2009 r., 31 lipca 2009 r. Minister Obrony Narodowej nadał jednostce imię patrona - gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" oraz ustanowił doroczne Święto Jednostki w dniu 6 września.

Obecną nazwę Jednostka przyjęła 1 października 2011 roku i od tego dnia również przeformowano ją do nowego etatu.

Większość kadry stanowią żołnierze służący wcześniej w innych jednostkach Wojsk Specjalnych.

Jej podstawowym zadaniem jest realizacja zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym. Natomiast główne obszary działań JW NIL to:

 • Organizowanie i realizowanie przedsięwzięć związanych z systemem dowodzenia wojsk specjalnych;
 • Zabezpieczenie informacyjne operacji specjalnych poprzez wydzielenie elementów wsparcia dla zadaniowych zespołów bojowych oraz komponentów wojsk specjalnych;
 • Zabezpieczenie systemu dowodzenia i kierowania komponentów wojsk specjalnych w misjach i operacjach realizowanych w ramach kontyngentów i zobowiązań sojuszniczych;
 • Organizowanie systemu zabezpieczenia logistycznego na potrzeby funkcjonowania jednostek wojsk specjalnych oraz realizacji operacji specjalnych;
 • Zabezpieczenie finansowe i logistyczne jednostki oraz Dowództwa Wojsk Specjalnych; 
 • Realizowanie zakupów na potrzeby wojsk specjalnych.

Do dnia 2 stycznia 2013 roku jednostką dowodził płk Mariusz Skulimowski. Od 3 stycznia 2013 roku dowódcą jednostki jest ppłk Mirosław Krupa.

W dniu 4 września 2010 roku JWDiZWS otrzymała sztandar jednostki z rąk Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha ufundowany przez Bractwo Kurkowe.

Operacje bojowe

Afganistan
Z Zespołu Wsparcia Informacyjnego NIL, wydzielono do Afganistanu (od IX zmiany) Grupę Wsparcia Informacyjnego, której głównym jej zadaniem to wspieranie procesu decyzyjnego dowódców Zgrupowania Sił Specjalnych, w skład, którego wchodzą zespoły Task Force-49 (JW GROM) i Task Force-50 (JW Komandosów oraz kilku żołnierzy JW Formoza).

W miarę swoich możliwości GWI wspomaga także pozostałe elementy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie oraz zespoły bojowe Alfa i Brawo. Ich działania polegają na dostarczaniu planistom możliwie jak największej ilości precyzyjnych, zweryfikowanych i aktualnych informacji – o bojownikach oraz współpracujących z nimi osobach, uzbrojeniu i wyposażeniu, miejscach dyslokacji, terenie potencjalnych działań itp.

GWI – trzy sekcje:
W ramach GWI działają w Afganistanie trzy sekcje:

 • Rozpoznania osobowego – HUMINT, odpowiedzialna za zbieranie informacji ze źródeł osobowych (od ludności, żołnierzy patrolujących teren, z punktów obserwacyjnych, od załóg maszyn rozpoznania lotniczego, informatorów, uchodźców). Sekcja rozpoznania osobowego ściśle współpracuje z przedstawicielami wszelkich służb specjalnych w Afganistanie: polskich (wywiadu i kontrwywiadu), afgańskich, amerykańskich, oraz innych państw koalicji (w zależności od potrzeb). 
 • Rozpoznania obrazowego – IMINT, zajmuje się pozyskiwaniem informacji za pomocą samolotów bezzałogowych typu ScanEagle i Fly Eye oraz przyrządów elektrooptycznych, które umożliwiają prowadzenie obserwacji dzienno-nocnej w podczerwieni i termowizji. Sekcja dostarcza także danych niezbędnych do zaplanowania akcji Zgrupowania Sił Specjalnych oraz dostarcza danych o bieżącej pozycji komandosów i miejscu przebywania poszukiwanych osób. 
 • Sekcja analizy danych zajmuje się wyłuskaniem najistotniejszych danych spośród dostarczonych przez inne sekcje i współpracujące źródła, w tym od swoich odpowiedników z amerykańskich sił specjalnych.

Szkolenie

Większość żołnierzy GWI odbyła szkolenie w różnych ośrodkach sił specjalnych państw NATO. Obsługi bezzałogowych samolotów uczyli się w Polsce i USA. Analitycy i żołnierze sekcji HUMINT szkolili się w Belgii oraz Niemczech oraz zdobywali wiedzę od analityków rozpoznania z amerykańskiej 10 Grupy Specjalnej.

Kryteria doboru

Do jednostki wciąż (stan na maj 2012 r.) trwa nabór na różne stanowiska, w tym dp Zespołu Wsparcia Informacyjnego. Kandydaci muszą spełnić wysokie wymagania. Oprócz zaliczenia selekcji, przechodzą różnego rodzaju testy specjalistyczne. Preferowani są kandydaci z umysłem analitycznym, łatwo nawiązujące kontakty z innymi ludźmi, odporne na stres.

Kandydaci na operatorów sekcji HUMINT muszą mieć za sobą wszechstronne wyszkolenie bojowe. Biorą udział w ćwiczeniach z innymi jednostkami specjalnymi, przygotowywani są do działań na wrogim terenie. W sekcji IMINT poszukuje się osób z predyspozycjami technicznymi. W naborze do każdej z sekcji podstawowym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Komentarze

1
Kiona / 16-06-2015, 05:29
A few years ago I'd have to pay someone for this inmrafotion.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dwie fabryki nielegalnych papierosów zlikwidowane przez CBŚP i KAS

Funkcjonariusze CBŚP i mazowieckiej KAS przeprowadzili dwie akcje na terenie województwa mazowieckiego wymierzone w zwalczanie przestępczości tytoniowej. Zlikwidowali dwie fabryki nielegalnych...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Ratownictwo taktyczne
 • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl