Kombinezon pirotechniczny EOD 10; fot. ppłk Grzegorz Kamiński
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie to jednostka w strukturach Żandarmerii Wojskowej, która między innymi odpowiedzialna jest za realizację czynności ochronnych wobec najważniejszych osób w państwie. W ramach czynności ochronnych, które na co dzień realizują żołnierze Oddziału, dodatkowo zobligowani są do realizacji czynności związanych z działaniami minersko-pirotechnicznymi. Szereg szkoleń i umiejętności zdobytych podczas codziennej służby, a także najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny pozwalają na realizację najtrudniejszych zadań stawianych przed Grupą Pirotechniczną Wydziału Ochrony OSŻW w Warszawie. W obecnej chwili Grupa Pirotechniczna jest w pełni ukompletowana i wyposażona w sprzęt, który daje pirotechnikom poczucie bezpieczeństwa i komfortu w czasie realizacji czynności ochronnych czy działań związanych z neutralizacją materiałów niebezpiecznych.
Tekst i zdjęcia: Szef Wydziału Ochrony Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie ppłk Grzegorz Kamiński
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.
Droga do osiągnięcia pełnej zdolności do realizacji tych zadań przez Oddział Specjalny ŻW w Warszawie to bardzo długi i żmudny proces, który rozpoczął się z chwilą utworzenia jednostki w 2004 roku.
Podstawowym kryterium utworzenia takiej jednostki jak Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie była konieczność sformowania profesjonalnie wyszkolonej, wyposażonej zgodnie ze standardami NATO jednostki policji wojskowej mogącej na terenie kraju, jak i poza jego granicami, wspierać zarówno pododdziały Sił Zbrojnych RP, jak i jednostki Policji w sytuacjach zagrożenia kryzysowego oraz zagrożeń o charakterze terrorystycznym.
Robot specjalistyczny w akcjach
W 2004 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej powstał Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, który posiadał w swojej strukturze również Sekcję Rozpoznania Pirotechniczno-Radiologicznego. Sekcja RP-R była jedyną wyspecjalizowaną komórką w ŻW zajmującą się rozpoznaniem pirotechniczno-radiologicznym, a jej głównym zadaniem było wsparcie w czasie realizacji czynności ochronnych.
Pierwsze zadania nowo powołanej Sekcji wykonywane były przy użyciu podstawowego wyposażenia, takiego jak: lusterko pirotechniczne, ręczny wykrywacz metali, detektor cząstek par materiałów wybuchowych SABRE2000 oraz zestaw narzędzi PIRO przeznaczonych do czynności rozpoznawczych. Ponadto Sekcja posiadała na swoim wyposażeniu jeden pojazd tzw. „Pirowóz”, służący do przewozu osób oraz drobnego sprzętu specjalistycznego.
Ówczesna Sekcja składała się z kilku pirotechników, którzy by móc realizować swoje zadania, musieli przejść 2-tygodniowy podstawowy kurs rozpoznania pirotechnicznego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Ukończony kurs pozwalał na prowadzenie rozpoznania w miejscach pobytu osób ochranianych bez możliwości podjęcia dalszych czynności w czasie wykrycia ładunku wybuchowego. Żołnierze Sekcji Rozpoznania czerpali doświadczenia z innych służb, tj. Policji czy Straży Granicznej, w czasie wspólnych ćwiczeń czy wykonywanych zadań służbowych.
Pierwszym prawdziwym sprawdzianem dla pirotechników z Wydziału Ochrony było przygotowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Nieformalnego Szczytu NATO w Krakowie w 2009 roku oraz spotkanie Ministrów Obrony w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej we Wrocławiu w roku 2011. Do zabezpieczenia tych przedsięwzięć został zakupiony dodatkowy sprzęt specjalistyczny, który w znacznym stopniu ułatwił pracę, jak również zwiększył bezpieczeństwo w czasie realizacji zadań. Zakupiono między innymi bramowy detektor metalu oraz mobilne urządzenie rentgenowskie, co było niezbędne do przygotowania punktu kontroli bezpieczeństwa.
W związku z coraz częstszym zaangażowaniem Żandarmerii Wojskowej w przedsięwzięcia NATO i UE, zakup coraz nowocześniejszego sprzętu oraz zwiększenie etatu Sekcji Rozpoznania Pirotechniczno-Radiologicznej było wręcz warunkiem koniecznym do sprostania tak ważnym zadaniom. Warszawscy pirotechnicy coraz częściej byli wykorzystywani do realizacji zadań związanych z rozpoznaniem pirotechnicznym w czasie zabezpieczeń ochronnych z udziałem najważniejszych osób w państwie. Metody, sposoby oraz duże zaangażowanie pirotechników w różnego rodzaju przedsięwzięcia skłaniały do przemyśleń oraz zmiany taktyki działania i używania coraz bardziej zawansowanego sprzętu specjalistycznego.
W 2012 roku do zakupionego sprzętu można było zaliczyć kombinezon podchodzeniowy SRS5, kamerę teleskopową na wysięgniku, wideoendoskop techniczny oraz wiele innego drobnego sprzętu niezbędnego do działań pirotechnicznych.
Rok 2013 to największe manewry żołnierzy NATO w tym rejonie Europy o nazwie STEADFAST JAZZ, podczas który ochronie podlegało 18 delegacji zagranicznych na terenie całego kraju. W manewrach tych brały udział państwa sojuszu NATO oraz kraje partnerskie. Całą uroczystość zabezpieczała Żandarmeria Wojskowa, a pirotechnicy stanęli przed kolejnym wyzwaniem, jakim było realizowanie czynności rozpoznania pirotechnicznego w wielu punktach na terenie całego kraju, w krótkich odstępach czasowych, a niejednokrotnie jednocześnie.
Wzrastająca ilość zadań wymagała wprowadzenia nowych rozwiązań, zarówno szkoleniowych, jak i kadrowych. Podjęto decyzję o powołaniu nieetatowych grup pirotechnicznych w strukturach Żandarmerii Wojskowej na terenie całego kraju, których zadanie polegało na wsparciu działań warszawskich pirotechników. Zapoczątkowało to kierunek rozwoju szkoleń na bazie sprzętu Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie, które realizowane są do dzisiaj.
W 2016 roku przygotowania oraz realizacja czynności ochronnych wobec członków zagranicznych delegacji wojskowych podczas Szczytu Państw Członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w Warszawie była dla Żandarmerii Wojskowej największym wyzwaniem w całej historii. Do zabezpieczenia tej opcji warszawski OeS użył 100% stanu osobowego jednostki. Szczególnym wyzwaniem, ale i najważniejszym, było zagwarantowanie bezpieczeństwa uczestnikom Szczytu poprzez wykluczenie podłożenia ładunku wybuchowego w planowanych miejscach przebywania osób ochranianych. Pirotechnicy warszawskiego OSŻW wspierani przez funkcjonariuszy innych służb dokonali sprawdzenia wielu miejsc, ale szczególnie trudnym miejscem do sprawdzeń okazał Stadion PGE Narodowy, który był głównym miejscem obrad. Był to prawdziwy sprawdzian dla wszystkich żandarmów, który pozwolił na zdobycie kolejnych doświadczeń, jak również weryfikację umiejętności i wprowadzonych procedur. Zaraz po zakończeniu Szczytu NATO odbyły się Papieskie Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie i tym razem Żandarmi z całej Polski wspierali inne służby. Wszystkie te przedsięwzięcia dla Żandarmerii Wojskowej były trudną operacją nie tylko związaną z działaniami ochronnymi, ale również pod kątem logistycznym.
W związku z nasilającymi się w Europie zamachami terrorystycznymi Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015–2019”, gdzie Żandarmeria Wojskowa została wymieniona jako ważny element w kontekście działań antyterrorystycznych oraz zarządzania kryzysowego. Powyższy dokument wymusił na Oddziale Specjalnym ŻW w Warszawie potrzebę pozyskania nowego sprzętu pirotechnicznego oraz intensyfikację szkolenia ukierunkowaną na dziedzinę rozpoznania minersko-pirotechnicznego i neutralizacji ładunków wybuchowych. Wprowadzenie w roku 2016 „Ustawy Antyterrorystycznej”, a tym samym ujęcie w niej Żandarmerii Wojskowej, spowodowało konieczność dokonania zmian w strukturach Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie i rozbudowę Grupy Pirotechnicznej, która od tamtego okresu składa się z Sekcji Rozpoznania Pirotechniczno-Radiologicznego, Sekcji Neutralizacji i Sekcji Przewodników Psów. Łącznie Grupa liczy 40 żołnierzy.
Główne zadania Grupy Pirotechnicznej to rozpoznanie minersko-pirotechniczne, działania neutralizacyjne czy realizacja zadań związanych z wymuszonym działaniem poszukiwawczym środków niebezpiecznychoraz ich neutralizacją.
W związku z powyższym zakres obowiązków znacznie się poszerzył. Powstała konieczność wprowadzenia całodobowej służby składającej się z pirotechników, którzy byli gotowi do natychmiastowego użycia w przypadku zagrożenia.
Specjalistyczny samochód ciężarowy
Żołnierze służący w Grupie Pirotechnicznej są to żołnierze z dużym bagażem doświadczeń, które zdobywają w kraju w czasie realizacji czynności ochronnych, ale również zaangażowani byli działania w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, takimi jak: Irak, Afganistan, Kongo czy Ukraina.
Na dzień dzisiejszy żołnierze Grupy Pirotechnicznej wyposażeni są w najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny. Dysponują robotami firmy PIAP GRYF i IBIS przeznaczonymi dla zespołu minersko-pirotechnicznego, które pozwalają na użycie wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena lub strzelby.
Pirotechnik może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnego robota, takich jak wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. Roboty wykorzystywane są również do rozpoznania terenu oraz miejsc trudno dostępnych.
Dzięki wprowadzeniu robotów żandarmscy pirotechnicy nie muszą podchodzić do ładunków, co w znacznym stopniu ogranicza zagrożenie życia i zdrowia. Roboty stały się na tyle uniwersalne, że zastępują oczy i ręce operatorów.
Stawiając na bezpieczeństwo żołnierze zostali doposażeni w ciężki kombinezon pirotechniczny EOD 10. Dzięki zastosowaniu nowej technologii jest on lżejszy i bardziej dopasowany do sylwetki, co zwiększa mobilność operatora, chroni przed nadciśnieniem, falą uderzeniową, wysoką temperaturą czy odłamkami. Dodatkowo może być wyposażony w ochronę przeciwchemiczną i przeciwbiologiczną.
Najważniejszymi komponentami kombinezonu jest hełm z przyłbicą wyposażony w zintegrowany system łączności, wentylacji i oświetlenia, kurtka z płytami balistycznymi, kołnierzem oraz panelem ochronnym kręgosłupa oraz spodnie i rękawice z materiałów trudnopalnych.
Na wyposażeniu Grupy Pirotechnicznej znajdują się również dwa specjalistyczne samochody ciężarowe, które mogą wykorzystywane w czasie działań minersko-pirotechnicznych. Są to pojazdy z kompletnym wyposażeniem do pokonywania przeszkód, podejmowania ładunków wybuchowych oraz ich neutralizacji. Na jednym z nich znajdują się między innymi roboty, wyrzutnik pirotechniczny, kombinezon podchodzeniowy, osprzęt hydrauliczny, rozpieraki, zestaw hakowo-linowy oraz zestaw narzędzi. Pojazd jest również wyposażony w przenośny agregat prądotwórczy.
Drugi z pojazdów to „bombowóz”, wyposażony w beczkę pirotechniczną, służący do bezpiecznego transportu ładunków wybuchowych, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Rosnąca świadomość terrorystów oraz rozwój technologiiwpływają na powstawanie nowych zagrożeń. Wymusza to poszukiwanie skutecznych metod walki z terroryzmem i ciągłego szkolenia w zakresie jego zwalczania. Żołnierze Grupy Pirotechnicznej nabierają doświadczenia podczas bojowych akcji oraz wymieniają się doświadczeniami z pirotechnikami innych formacji.
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.