Jackal Stone 2010 Andrzej Krugler, US DoD, Soeren Sunkler
2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command), zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Jak złożone jest to wyzwanie, niech świadczy fakt, że do tej pory warunki takie spełniają jedynie największe potęgi NATO, czyli USA, Wielka Brytania, Francja oraz Hiszpania i Włochy. Jednym z etapów przybliżających DWS do osiągnięcia takiego statusu był udział jego żołnierzy w pracach połączonego dowództwa operacji specjalnych w czasie tegorocznych ćwiczeń Jackal Stone 2010.
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.
Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...
Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...
Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...
Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.
Idea corocznych ćwiczeń z udziałem wojsk specjalnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz państw partnerskich zrodziła się w 2006 r. wraz z organizacją na Litwie ćwiczenia pod kryptonimem Shamrock Key’06. Kolejne organizowane były już pod nazwą Jackal Stone (poza rokiem 2007, w którym ćwiczenia nie odbyły się ze względów operacyjnych): w 2008 r. na Węgrzech, Ukrainie i w Rumunii, a w ubiegłym roku w Chorwacji. Gospodarzami tegorocznej edycji, organizowanej jak zwykle przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Europie – SOCEUR (Special Operations Command – Europe), były Polska i Litwa. Wzięło w niej udział ponad 1300 żołnierzy sił specjalnych z USA, Rumunii, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Chorwacji i Polski. Ćwiczenie podzielono na dwa etapy:
I etap – od 12 do 20 września – szkolenie i wspólny trening zgrywający połączone dowództwo operacji specjalnych oraz zespoły bojowe,
II etap – od 21 do 27 września – realizacja zadań specjalnych.
Całe ćwiczenie odbywało się według jednego scenariusza, a działania prowadzono jednocześnie na terenach Polski i Litwy. Siły podzielone były w proporcjach ¾ do ¼, z czego większa część operowała w naszym kraju. W Polsce znajdowało się Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych (CJSOTF – Combined Joint Special Operations Task Forces), kierujące wszystkimi siłami biorącymi udział w ćwiczeniu.
Na terytorium Polski rozmieszczono Komponent Lądowy (SOTG (L) – Special Operations Task Group Land) dowodzony przez ofi cerów naszego Dowództwa Wojsk Specjalnych oraz Komponent Lotniczy (Combined Joint Special Operations Air Component) kierowany przez ofi cerów amerykańskich wspieranych przez ofi cerów DWS z Oddziału Powietrznych Operacji Specjalnych. Ćwiczenia zabezpieczane były z powietrza przez śmigłowce MH-47G ze 160. Pułku Lotniczych Operacji Specjalnych (powietrzno-desantowego) Nightstalkers, samoloty MC-130P Combat Shadow oraz MC-130H Combat Talon II z 67. Dywizjonu Operacji Specjalnych, a także polskie śmigłowce Mi-8 i „Sokół”, należące do wojsk aeromobilnych. Na Litwie operował Komponent Lądowy dowodzony przez Litwinów oraz Komponent Morski (SOTG (M) – Special Operations Task Group Maritime) dowodzony przez Amerykanów wspieranych przez oficerów DWS z Oddziału Morskich Operacji Specjalnych. W skład SOTG (L) działającego na terenie Polski wchodzili żołnierze z Polski, USA, Ukrainy i Chorwacji. Na Litwie operował SOTG (L), składający się z komandosów łotewskich, litewskich i amerykańskich, a SOTG (M) z przedstawicieli morskich sił specjalnych Polski, Litwy oraz USA.
Ze strony polskiej w Jackal Stone 2010 wzięły udział wszystkie jednostki podległe DWS. Jedną z głównych ról odgrywali żołnierze z najmłodszej jednostki podległej temu dowództwu, czyli z Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. To na ich barkach spoczęło zabezpieczenie logistyczne, organizacja łączności i punktów dowodzenia oraz gromadzenie informacji niezbędnych doplanowania działań. Ta najmniej znana jednostka odgrywa zasadniczą rolę w procesie uzyskania przez DWS zdolności do dowodzenia operacjami międzynarodowych sił specjalnych. Operatorzy z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca stanowili zasadniczą część Komponentu Lądowego działającego w Polsce i to właśnie im powierzono główne operacje uderzeniowe. Z kolei Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” stanowiła ważną część Komponentu Morskiego operującego na wodach Litwy. Wspólnie z Litwinami ze Służby Płetwonurków Bojowych (Kovinių narų tarnyba) oraz Amerykanami z Navy SEALs prowadziła treningi m.in. w desantowaniu ze śmigłowców metodą „szybkiej liny”, operacjach abordażowych promów pasażerskich oraz strzelaniach snajperskich. Najmniej widoczni byli operatorzy Jednostki Wojskowej GROM, którzy jednak odgrywali ważne role m.in. w centrum dowodzenia.
Dzięki uprzejmości Dowództwa Wojsk Specjalnych, jako jedyni przedstawiciele prasy militarnej ukazującej się w naszym kraju zostaliśmy zaproszeni do przyjrzenia się typowemu dniu treningowemu w trakcie trwania ćwiczeń Jackal Stone. W dniu tym realizowano program poświęcony działaniom w terenie zurbanizowanym. Na kilku obiektach ćwiczyli żołnierze polscy, amerykańscy, chorwaccy i litewscy. Stronę polską reprezentowali komandosi z Lublińca, którzy główny nacisk tego dnia położyli na doskonalenie umiejętności z zakresu taktyki CQB. Ćwiczyli „czyszczenie” pomieszczeń w warunkach słabej widoczności z wykorzystaniem oświetlenia taktycznego i gogli noktowizyjnych oraz wykorzystanie ładunków wybuchowych i sprzętu wyważeniowego do forsowaniawejść. Swoją wiedzą w tym zakresie dzielili się również z kolegami z Litwy i Chorwacji. Z kolei doświadczeni paramedycy amerykańscy z 321. Dywizjonu Taktyki Specjalnej (321st Special Tactics Squadron) prowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy rannym według wytycznych Tactical Combat Casualty Care. Tego typu wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami jednostek specjalnych z różnych krajów stanowi główną ideę przyświecającą organizatorom Jackal Stone, a dzięki takim ćwiczeniom komandosi sojuszniczych państw stają się coraz lepiej przygotowani do przeprowadzania wspólnych operacji.
Media Day
20 września odbyła się uroczystość otwarcia ćwiczenia Jackal Stone 2010 połączona z Media Day, pozwalającym zapoznać się zaproszonym dziennikarzom z pracą CJSOTF oraz zobaczyć operację specjalną przeprowadzoną międzynarodowymi siłami.
Ćwiczenia oficjalnie rozpoczęły się na płycie lotniska 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, w obecności Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Mieczysława Cieniucha oraz dowódców rodzajów Sił Zbrojnych. Obecnych na uroczystości powitali: kierownik ćwiczeń, Dowódca Sił Specjalnych USA w Europie generał Michael S. Repass oraz Dowódca Wojsk Specjalnych płk Piotr Patalong. Po części oficjalnej, w której udział wzięli żołnierze wszystkich uczestniczących w ćwiczeniach państw oraz poczty sztandarowe JW 2305 GROM, 1. Pułk Specjalny Komandosów (JW Komandosów) i SOCEUR, dziennikarze mieli rzadką okazję wejść do Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych, by zapoznać się (oczywiście w ściśle ograniczonym zakresie) ze sposobem dowodzenia operacjami specjalnymi. Dość szczegółowo za to przedstawiono dziennikarzom przeznaczenie, zadania, organizację i wyposażenie Połączonego Komponentu Lotniczych Operacji Specjalnych (CJSOAC).
Jednak głównym punktem programu Dnia Mediów był pokaz umiejętności uczestniczących w szkoleniu komandosów, którzy zaprezentowali operację uwolnienia z rąk rebeliantów pojmanego żołnierza sił sojuszniczych. W wyniku rozpoznania stwierdzono, iż rebelianci znajdują się w dwóch wolno stojących budynkach, a więzień przetrzymywany jest w większym z nich. Plan operacji ratunkowej zakładał, że szturm zasadniczy mający na celu uwolnienie żołnierza przeprowadzony zostanie z wykorzystaniem śmigłowca MH-47G. Cała akcja rozpoczęła się od strzału snajpera, którym zlikwidował on strażnika. Po kilku sekundach nad budynek nadleciał śmigłowiec i metodą „szybkiej liny” desantowali się z niego amerykańscy i chorwaccy komandosi, mający za zadanie odwrócenie uwagi rebeliantów. Po zrzuceniu lin, MH-47G wylądował obok i jego pokład opuściła główna grupa uderzeniowa z 1. PSK. Dostała się ona do budynku po drabinach szturmowych po sforsowaniu okien metodą wybuchową. W tym samym czasie mniejszy budynek zaatakowany został przez zespół szturmowy złożony z komandosów amerykańskich i litewskich, których zadaniem była likwidacja znajdujących się tamrebeliantów, aby nie mogli oni wspomóc swoich kolegów przetrzymujących więźnia.
Działania komandosów z Lublińca we wnętrzu budynku można było obejrzeć na bieżąco na specjalnym monitorze dzięki minikamerom, które mieli zamontowane na hełmach. Po likwidacji rebeliantów i uwolnieniu więźnia, został on ewakuowany wraz z ochraniającymi go komandosami na pokładzie śmigłowca MH-47G.
Poza pokazem dynamicznym przygotowano również statyczną wystawę sprzętu będącego na wyposażeniu 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Zaprezentowano różnorodne konfiguracje wyposażenia i uzbrojenia, typowe dla szerokiego spektrum zadań realizowanych przez żołnierzy Pułku. Znalazło się wśród nich wyposażenie do działań w środowisku leśnym, misji uderzeniowych na terenach zurbanizowanych, sprzęt do skoków z dużych wysokości HAHO/HALO, nurkowy oraz specjalistyczny sprzęt łączności. Żołnierze uzbrojeni byli w będący już standardem w jednostce karabinek HK416 w wersjach D16RS (lufa o długości 16 cali) oraz D145RS (lufa o długości 14,5 cala), z których część wyposażona była w 40-mm granatniki podwieszane HK ELM (AG-HK416). Snajperzy pułku prezentowali 7,62 -mm karabiny wyborowe Sako TRG-22 oraz Accuracy International AWM-F na nabój .338 Lapua Magnum. Poza uzbrojeniem indywidualnym pokazano broń wsparcia w postaci granatnika automatycznego HK GMG 40 × 53 mm, wielokalibrowego karabinu maszynowego M2HB QCB 12,7 × 99 mm oraz 84 -mm działa bezodrzutowego Carl Gustaf.
Chorwacki komandos z Batalionu Operacji Specjalnych (Bojna za specijalna djelovanja) w mundurze pokrytym kamuflażem pikselowym, uzbrojony w karabinek H&K G36C.
Żołnierze z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca w nowych mundurach pokrytych kamuflażem Multicam oraz z nowymi hełmami TC-3002. Uzbrojeni są w karabinki HK416D145RS, z których lewyposiada podwieszony 40-mm granatnik HK ELM (AG-HK416).
Ujęcie prezentujące różne konfiguracje uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania, w jakie mogą być wyposażeni komandosi z Lublińca. Pierwszy z lewej snajper w stroju maskującym uzbrojony w karabin wyborowy Accuracy International AWM-F kalibru .338 Lapua Ma.
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.