Psy w działaniach AT

SPECIAL OPS

Psy były tresowane i wykorzystywane przez policyjne siły specjalne praktycznie od początku ich  powołania. Austria, Francja, Izrael i inne kraje bardzo szybko przygotowały psy służbowe do wsparcia działań swych pododdziałów kontrterrorystycznych, a z czasem niemal wszystkie liczące się policyjne i wojskowe jednostki specjalne na świecie doceniły zalety wykorzystywania psów bojowych oraz prowadzą programy tresury psów i szkolenie przewodników w tym zakresie. Szybkie i bezkompromisowe, stanowią doskonałe uzupełnienie grup szturmowych, niejednokrotnie przejmując na siebie główne niebezpieczeństwa zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi.

Dogs have been trained and used by the police special forces units from the very beginning of their foundation. Austria, France, Israel and other countries quickly prepared their service working dogs for the role of support for their counter-terrorist subunits, and after some time almost all recognized police and military special units in the world acknowledged the benefits coming from the use of combat dogs and have been running training programs for dogs and their instructors. Very fast and uncompromising, dogs complement perfectly the assault the teams, often covering on their own the main danger or factors that threaten the human life or health.

Zdjęcia: Andrzej Krugler, Mateusz J. Multarzyński

Psy bojowe mogą być w działaniach pododdziałów antyterrorystycznych wykorzystywane m.in. do wypełniania następujących funkcji:

  • rekonesans przed podjęciem działań bojowych – rozpoznanie terenu objętego działaniami z wykorzystaniem technologii audiowizualnej, poprzez umieszczoną na psie kamerę (np. w celu zbadania zabezpieczeń, jakiego rodzaju są zamki, drzwi itp.), także pod kątem ewentualnie rozmieszczonych tam pułapek, dzięki przenoszeniu przez psa urządzenia zagłuszającego sygnały radiowe, mikrofony w rejonie niebezpiecznym; pies jest w takich działaniach dużo szybszy niż zdalnie sterowany robot,– zwiększenie bezpieczeństwa realizowanych działań: psy dzięki swojej mobilności, precyzji i szybkości działania w znaczący sposób uzupełniają katalog środków, którymi mogą się posługiwać policjanci w trakcie działań bojowych i zwiększają bezpieczeństwo tych działań (co ważne, psy zaliczane są do grupy środków „non-lethal”),
  • przekazywanie informacji drogą przekazu wizji z kamery umieszczonej na psie w czasie rzeczywistym – dzięki zastosowaniu technologii teleinformatycznych obraz z kamer, w wysokiej rozdzielczości, może być jednocześnie przesyłany do sztabu dowódcy akcji/operacji policyjnej lub grupy szturmowej oraz zespołów bojowych.

Dowiedz się więcej: GSG9 - Ważne chwile

Psy bojowe są przede wszystkim doskonałym narzędziem pracy jednostki specjalnej w przypadkach, gdy zachodzi konieczność obezwładnienia niebezpiecznych osób. Gdyby nie było możliwości użycia w tym celu psów, funkcjonariusze jednostek specjalnych o wiele częściej musieliby używać broni palnej. Inne ważne przesłanki, dla których psy są wykorzystywane przez siły specjalne w walce z terroryzmem, to: zwiększenie bezpieczeństwa interweniujących policjantów, odwrócenie uwagi napastnika od głównego kierunku szturmu, element zaskoczenia, zwiększenie bezpieczeństwa także przy dostarczaniu terroryście przedmiotów lub odbieraniu ich od niego, np. broni. Użycie psa ma też pierwszorzędne znaczenie z punktu widzenia szybkości prowadzonych działań szturmowych.

Psy w działaniach AT

Spośród europejskich policyjnych sił specjalnych duże zaangażowanie w przygotowanie psów do działań bojowych ma zwłaszcza austriacka „Cobra” oraz francuska GIGN. Austriacy pracują z owczarkami belgijskimi od ponad 10 lat, bardzo często wykorzystując je w swoich działaniach, a tym samym dysponują odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Sposób szkolenia tych psów zdobył uznanie wśród wielu europejskich jednostek, które chętnie korzystają z doświadczenia instruktorów „Cobry”. Drugi renomowany ośrodek zajmujący się tresurą psów bojowych i szkoleniem przewodników istnieje przy Grupie Interwencyjnej francuskiej Żandarmerii Natrodowej, GIGN. Porównując oba ośrodki, należy przyznać, że francuscy żandarmi są niewątpliwie liderem w przygotowywaniu psów do działań AT. Wieloletnia tradycja i doświadczenie, rozbudowany pion zajmujący się tą problematyką, zaplecze treningowe, jak i weterynaryjne, plasują ich obecnie w światowej czołówce.

Mimo wieloletnich tradycji w tresurze psów służbowych i szkoleniu ich przewodników, w Polsce bardzo długo nie podejmowano inicjatywy w kierunku przygotowania psów do działań bojowych pododdziałów antyterrorystycznych. Nie dostrzegano korzyści, jakie płyną z posiadania tego typu „narzędzia” w wachlarzu środków, jakimi te pododdziały mogłyby dysponować. Sytuacja ta zmieniła się w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Przeczytaj również: K9 GROM

W 1996 r. polska Policja otrzymała od policji węgierskiej propozycję przeszkolenia przewodników psów służbowych w zakresie tresury psów do działań antyterrorystycznych. Jednym z uczestników szkolenia miał być funkcjonariusz z Wydziału AT KSP (po kolejnych reorganizacjach Wydział wyewoluował w dzisiejsze Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP). Warunkiem, jaki kierownictwo Wydziału postawiło kandydatowi, było zobowiązanie do opieki nad psem w domu przewodnika, a nie trzymanie go w kojcu na terenie pododdziału. Ostatecznie na szkolenie pojechał Marek Krzemiński. Oprócz niego skierowano na kurs trzech policjantów z Kompanii Antyterrorystycznych w Poznaniu (przedstawiciel poznańskiego pododdziału Piotr Rost wniósł do realizowanego tam szkolenia duży wkład merytoryczny, co znalazło uznanie w oczach węgierskich wykładowców), Gdańsku i Krakowie, a także funkcjonariusza z centrum Szkolenia Policji w Legionowie (z Zakładu Kynologii Policyjnej z siedzibą w Sułkowicach) – Grzegorza Wiorowskiego.

Szkolenie odbyło się w dniach 17 lutego – 12 lipca 1996 r. w miejscowości Dunakeszi na Węgrzech, w tamtejszej Szkole Tresury Psów i Koni. Psy szkolono do pokonywania różnych przeszkód, takich jak: włazy, okna, wyłomy, otwory, w tym z wykorzystywaniem przez przewodnika technik wysokościowych do zjazdów z budynków oraz przedostawania się do pomieszczeń przez otwory okienne na różnych piętrach i wysokościach. Były przewidziane do wykorzystania przy pracy z zespołem szturmowym w poszukiwaniu szczególnie niebezpiecznych osób uzbrojonych w broń palną w pomieszczeniach oraz w terenie, a także do zatrzymywania osoby poszukiwanej w zastawionej pułapce, w obiektach i środkach transportu. Psy były przygotowywane do poruszania się samochodami osobowymi, ciężarowymi, łodziami motorowymi, statkami żeglugi śródlądowej i morskiej; do desantu na budynki i teren przygodny z wykorzystaniem technik wysokościowych (alpinistycznych) ze śmigłowców, a także do ewakuacji z wykorzystaniem śmigłowców z terenu działania zespołu szturmowego, tj. z budynku, lasu, terenu przygodnego.

Czytaj też: „Holender” z Warszawy >>>

[psy, jednostki specjalne, k9 boa kgp, boa kgp, psy bojowe, antyterroryści, walka z antyterrorystami, jednostki policji, at ksp, psy służbowe, szkolenia psów, tresura psów]

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl