Bezpieczne mistrzostwa

Michał Piekarski  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  30-05-2010
Andrzej Krugler, KGP
Sonda
Czy służby specjalne w Polsce przygotowane są na? (Zagłosuj i skomentuj!)

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

 7  7. Ciąg dalszy artykułu...

Jakie elementy należy twoim zdaniem uzupełnić lub wprowadzić w pierwszej kolejności do szkolenia lub wyposażenia?

– Nie widzę poważnych luk czy niedociągnięć w szkoleniu. Natomiast są rzeczy, na które należy zwracać uwagę, a które wcześniej nie były tak uwypuklone w szkoleniu. Doświadczenie uczy, że należy brać pod uwagę bardzo różne scenariusze wydarzeń, nie tylko te optymistyczne. Zawsze istnieje zagrożenie, że sytuacja rozwinie się nie tak, jakbyśmy oczekiwali i na tę okoliczność należy być gotowym. Mam na myśli na przykład takie procedury jak ewakuacja osób rannych z pomieszczeń pod własnym ogniem zaporowym, osłonowym, „siłą ognia” w natarciu czy cały szereg czynności z zakresu SRT „taktyki czerwonej”. Zakres wiedzy na temat chociażby problemów związanych z proliferacją broni masowego rażenia jest również bardzo istotny. Proces szkolenia nigdy się nie kończy, zawsze będzie coś do dodania.

Czy możesz powiedzieć coś więcej na temat tego, czym charakteryzuje się „czerwona taktyka”?

– Jest to specyfi czny element taktyki specjalnej, łączący taktykę bojową i medycynę polową. Jest szczeblem pośrednim pomiędzy prostym udzieleniem elementarnej pomocy a działaniami wyspecjalizowanych służb ratowniczych. Ważne jest to, że jest ona kierowana do operatorów i jej założenia nie dotyczą osób cywilnych, ale członków grupy szturmowej. Zasadniczym założeniem jest umożliwienie skutecznego działania w razie nagłego zdarzenia, w tym także skutkującego koniecznością zmiany realizowanego planu działań. Działać zaś należy tak, aby zminimalizować straty własne i umożliwić skuteczne działanie – w tym udzielenie pomocy rannym – w zmienionych warunkach, np. po załamaniu szturmu.

Czy czas potrzebny na zmiany w szkoleniu, czy wdrożenie nowego sprzętu, twoim zdaniem jest wystarczający aby te zmiany były odczuwalne podczas imprezy, czy już jest za późno?

– Sądzę, że jeszcze jest czas na zmiany i zakupy – ale uważam, że należy dokonywać ich w sposób planowany i przemyślany. Zmiana danego elementu taktycznego wymaga czasu na jego ocenę. Ponieważ każde rozwiązanie czy typ sprzętu funkcjonują w określonym kontekście – należy spokojnie ocenić, na ile dane rozwiązanie jest w danej jednostce przydatne i jakie daje możliwości. Podobnie jest ze sprzętem.

Jak oceniasz świadomość polskiego społeczeństwa, dotyczącą sposobów zachowania się w sytuacji kryzysowej? Czy przed Euro 2012 należy przeprowadzić masową kampanię edukacyjną?

– Niestety, te sprawy w Polsce były do niedawna bardzo mało nagłośnione, ale już powoli zaczyna się to zmieniać. Większość ludzi nie reaguje na pozostawione paczki czy na inne nietypowe zachowania. Problem jest także z zachowaniem podczas np. interwencji czy innych sytuacji nadzwyczajnych. Nie mówię już tu o takich elementach jak zachowanie się w przypadku bycia zakładnikiem. Z całą pewnością, odpowiednie zachowania trzeba promować i uświadamiać społeczeństwo, ale niestety – ta wiedza nie jest upowszechniana przez samo społeczeństwo, choć jest łatwo dostępna.

Jaka podczas ochrony tych zawodów powinna być rola prywatnych podmiotów zajmujących się ochroną? Czy ich wyszkolenie, wyposażenie, umocowanie prawne pozwala im odegrać jakąś większą rolę, czy też jedynie porządkową?

– Zasadnicze ramy prawne i rolę dla tych podmiotów wyznacza ustawa o ochronie osób i mienia. Ochrona to szerokie pojęcie i sądzę, że w czasie tej imprezy będzie potrzebne zaangażowanie tego typu podmiotów w każdej formie – od pomocy w zabezpieczeniu imprez masowych, poprzez ochronę obiektów, wreszcie ochronę osobistą. Co do wyszkolenia, wyposażenia – nie da się ukryć, wszystko w tym momencie jest funkcją tego, ile na usługę przeznaczy zleceniodawca. Jeśli istnieje zapotrzebowanie na profesjonalną usługę, świadczoną przez dobrze wyszkolonych ludzi – to musi iść za tym gotowość wydania na bezpieczeństwo odpowiednich środków. To jest czynnik niezależny od istniejącego stanu prawnego. W Polsce jest to moim zdaniem niedoceniane, nie ma świadomości problemów z tym związanych. Wiele fi rm z tej branży niestety nastawiona jest na maksymalizację zysku, kosztem jakości usług. Z jednej strony – reagują na takie, a nie inne zapotrzebowanie rynku, ale z drugiej – tworzy się błędne koło, które daje o sobie znać, kiedy pojawia się zapotrzebowanie na profesjonalną ochronę – po prostu trudno dziś znaleźć taką na rynku. Natomiast aby zbudować solidny zespół, złożony z zawodowców, doświadczonych, wyszkolonych, potrzeba czasu. To może być poważny problem podczas Euro – tam będą potrzebni, nawet do prostych zadań ochronnych, ludzie znający języki obce, kompetentni, umiejący sobie radzić w trudnych sytuacjach – czy tacy będą chcieli pracować za minimalną stawkę? Innym problemem jest to, że nierzadko fi rmy liczą na to, że w razie czego policja się o wszystko zatroszczy i na nią zrzucają winę za swoje wpadki, zamiast spojrzeć prawdzie w oczy i samemu się rozliczyć ze swoich błędów...


Rozmawiał Michał Piekarski

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl