Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ratownicy

US DoD, USAF/DVIDS

US DoD, USAF/DVIDS

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo na terenie kontrolowanym przez przeciwnika lub w dzikich i niebezpiecznych rejonach.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Białostockie „Tygrysy”

Białostockie „Tygrysy” Białostockie „Tygrysy”

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Białegostoku jest jednym z najstarszych oddziałów KT w Polsce. Od 1980 roku operatorzy pododdziału, których znakiem rozpoznawczym jest naszywka z wizerunkiem...

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Białegostoku jest jednym z najstarszych oddziałów KT w Polsce. Od 1980 roku operatorzy pododdziału, których znakiem rozpoznawczym jest naszywka z wizerunkiem tygrysa, biorą udział w najbardziej wymagających zadaniach realizowanych przez polską Policję zarówno w kraju, jak i za granicą. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: arch. SPKP w Białymstoku

Krzysztof Mątecki Nowa jednostka specjalna Irlandii

Nowa jednostka specjalna Irlandii Nowa jednostka specjalna Irlandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie...

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie i restrukturyzacji istniejącej od 1980 roku jednostki specjalnej Army Ranger Wing (ARW). Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Óglaigh na hÉireann / Irish Defence Forces

Krzysztof Mątecki Podlaska GZD

Podlaska GZD Podlaska GZD

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie...

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie województwa podlaskiego i całej Polski, a jej głównym zadaniem jest wsparcie Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów (WDTiO) w czasie ich działań realizacyjnych. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Gazeta Policyjna, Marek Kupczewski, PUCS w Białymstoku

Według Air Force Policy Directive 16-12: "Pararescue stanowi komponent sił Combat Search and Rescue (CSAR – Ratownictwa i Poszukiwań Bojowych) i część niekonwencjonalnych Special Tactics Teams (STS – Zespołów Taktyki Specjalnej podległych USAF Special Operations Command), zapewniających dowódcom połączonych sił (Joint Force Commanders) zdolność do odzyskiwania członków załóg samolotów i śmigłowców bojowych oraz innego zagubionego personelu.

Pararescue jest jedyną formacją specjalistyczną ministerstwa obrony specyficznie wyszkoloną oraz wyposażoną do kierowania konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi operacjami odzyskiwania oraz wybraną do pomagania w odzyskiwaniu rozbitków. Pararescue stanowi zasadnicze połączenie powietrzno-lądowe między siłami powietrznymi a operacjami poszukiwawczymi, ratowniczymi oraz odzyskiwania, prowadzonymi przez siły specjalne, funkcjonując w ramach załóg lotniczych lub jako elementy i zespoły lądowe. Zapewnia zdolność natychmiastowego reagowania i operowania w różnorodnych warunkach geograficznych i środowiskowych, w dzień i w nocy, na lądzie i na wodzie, włączając w to tereny przyjazne, zakazane, wrogie lub „delikatne”.

Czytaj także: BT SPR300 – miejski szept >>>

  Dodatkowo zapewnia krótko- i długoterminową pomoc w przetrwaniu i unikaniu (SERE), krótko- i długoterminową pomoc oraz opiekę medyczną przy „urazach polowych”, a także ochronę. W przypadku, gdy bezpośrednie odzyskanie drogą lotniczą jest niemożliwe, siły Pararescue są przygotowane do przedostawania się z obiektem (osoby lub materiały) do bezpiecznego miejsca lub rejonu kontrolowanego przez siły zaprzyjaźnione”.

Powyższe zarządzenie US Air Force to najkrótsza z najdokładniejszych informacji na temat specjalności, nazywanej spadochronowymi ratownikami (pararescuers, pararescuemen) lub po prostu skoczkami spadochronowymi (PJ – Para Jumpers). Stanowią oni najbardziej elitarną formację amerykańskich sił powietrznych, utworzoną 13 marca 1946 r. pod nazwą Aerospace Rescue and Recovery Service (ARRS), a obecnie wchodzącą w skład US Air Forces Air Transport Command.

Czytaj dalej  o jednostkach specjalnych»

Jej początków można jednak doszukać się kilka lat wcześniej – historia spadochronowych ratowników rozpoczyna się w sierpniu 1943 r. w Birmie, gdy w dziewiczej dżungli, w pobliżu granicy z Chinami, rozbił się amerykański samolot C-46 z 21 osobami na pokładzie. Jedyną możliwością szybkiego dostania się na miejsce katastrofy był skok spadochronowy. Zadania dotarcia tam tą drogą, odnalezienia poszkodowanych i udzielenia im pomocy podjął się ppłk Don Fleckinger i dwaj ochotnicy z korpusu medycznego.

Po miesiącu przedzierania się przez dżunglę z pomocą tubylców, opiekując się rannymi rozbitkami, trzem ratownikom udało się doprowadzić ich do bezpiecznego miejsca – zdarzenie to uznawane jest za narodziny koncepcji Pararescue. Podobne akcje podejmowano jeszcze wielokrotnie w czasie walk na Dalekim Wschodzie, zdobywając coraz większe doświadczenie, a równocześnie udowadniając potrzebę stworzenia specjalnych, odpowiednio wyszkolonych sił, które mogłyby najskuteczniej wykonywać tak specyficzne zadania.

Dzięki tego typu szybkiej, profesjonalnej pomocy można było bowiem uratować wielu lotników, zagubionych żołnierzy i cywilów, dotąd traktowanych jako zaginionych, bez zbytnich szans na przeżycie czy odnalezienie. Wyspecjalizowaną Powietrzną Służbę Ratowania i Odzyskiwania ARRS (skrótowo zwaną Air Rescue Service) utworzono jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej, podporządkowując ją w 1948 r. MATS (Military Airlift Transport Service, później znanej jako MAC – Military Airlift Command).

Pierwszy team Pararescue utworzono formalnie 1 lipca 1947 r., ale gotowość do działania osiągnął w listopadzie. W skład zespołów wchodziło pięciu spadochroniarzy: lekarz i czterech techników, wyszkolonych w udzielaniu pomocy medycznej, ratownictwie, taktyce oraz surwiwalu. Wkrótce powstał także ośrodek szkoleniowy Pararescue and Survival School w bazie MacDill na Florydzie, podporządkowany 5th Rescue Squadron.

Podczas wojny w Korei spadochroniarze ARRS uratowali co najmniej 996 członków załóg zestrzelonych maszyn. Prawdziwy rozwój tej formacji rozpoczął się jednak w czasie wojny w Wietnamie, poczynając od przybycia tam w kwietniu 1962 r. pierwszych sześciu pararescuers. Ich liczba musiała szybko wzrosnąć – zapotrzebowanie na ludzi, którzy odważą się regularnie ryzykować własnym życiem latając nad wrogim terytorium, by nieść pomoc innym członkom swych sił zbrojnych rosło proporcjonalnie do amerykańskiego zaangażowania w Indochinach oraz liczby wylotów bojowych samolotów i śmigłowców USAF, US Army oraz US Marine Corps.

Początkowo misje ratownicze prowadzono z wykorzystaniem śmigłowców armii lub piechoty morskiej, ale od 1965 r. grupy pararescuers otrzymały do wyłącznej dyspozycji maszyny HH-3E „Jolly Green Giant”, a następnie „Super Giants”, rozmieszczone w bazach sił powietrznych w Bien Hoa, Da Nang, Udorn, Nakhon Phanom, Takhli i Korat.

PJ wkrótce wypracowali swoją własną technikę ratowniczą, nazwaną SARTAF, w której brały udział dwa helikoptery krążące nad strąconą maszyną lub miejscem ukrywania się strąconego lotnika, a w tym samym czasie dwa do czterech samolotów śmigłowych neutralizowało znajdujące się w pobliżu siły wroga (samoloty odrzutowe nie nadawały się do tego typu operacji, ze względu na ich zbyt dużą prędkość).

Podczas gdy niżej krążący śmigłowiec podejmował rozbitka, drugi pozostawał na nieco wyższym pułapie w gotowości do wsparcia lub zastąpienia go w wypadku niepomyślnego rozwoju wydarzeń. Śmigłowiec nie zawsze miał możliwość lądowania. Wówczas często wykorzystywano tzw. penetrator dżunglowy, czyli rodzaj ciężkiej kotwicy, która zrzucana w dół na linie przebijała się przez poszycie. Ewakuowany żołnierz musiał się tylko przypiąć do jej pętli, mógł też usiąść na jej rozkładanych ramionach, po czym wyciągarka na śmigłowcu sprowadzała go na pokład. Jeżeli był poważnie ranny, jeden lub kilku PJ zjeżdżało do niego po linach i pomagało w ewakuacji, w zależności od sytuacji opatrując od razu lub dopiero w śmigłowcu.

Oczywiście są to przykłady działania w najbardziej korzystnych sytuacjach – niemniej częste były bardziej skomplikowane przypadki, gdy np. silny ostrzał przeciwnika nie dopuszczał śmigłowców ratowniczych na wystarczającą odległość, gdy i one zostały strącone, gdy PJ ewakuowali członków strąconych załóg pod ogniem lub musieli uciekać z rannym pilotem pieszo, uczestnicząc w potyczkach z wrogiem, ukrywać w dżungli i dopiero po jakimś czasie udawało się im nawiązać łączność z kolejnymi maszynami ratowniczymi.

Czasem zespoły ratowników zrzucano na spadochronach lub desantowano ze śmigłowców, by w ramach tzw. LSO (Limited Surface Operations) prowadziły w terenie kontrolowanym przez przeciwnika krótkotrwałe patrole poszukiwawcze. W czerwcu 1966 r. 3rd Aerospace Rescue and Recovery Group, skupiająca PJ działających w Wietnamie, otrzymała własną bazę w Tan Son Nhut i została włączona pod dowództwo Połączonego Ośrodka Poszukiwań i Ratownictwa (Joint Search and Rescue Centre), który nadzorował wszystkie powietrzne operacje ratunkowe w Laosie, Kambodży i Wietnamie. 3rd ARRG składał się w następnych latach z czterech dywizjonów:

 • 37th Squadron w Da Nang,
 • 38th w Tan Son Nhut,
 • 39th w Tuy Hoa
 • i 40th w Udorn.

Prawdziwy boom na operacje PJ to rok 1968, gdy USAF rozpoczęły potężne naloty bombowe na siły komunistyczne nie tylko w Południowym, ale i w Wietnamie Północnym. W ciągu tego jednego roku PJ uratowali 916 strąconych lotników. Gdy spadochroniarze ARRS opuszczali Wietnam w 1973 r., mieli na koncie uratowanie 3883 członków załóg lotniczych i innych żołnierzy zagubionych w dżungli na terenie kontrolowanym przez przeciwnika. Kosztowało to życie 73 ratowników i utratę 45 maszyn.

Spośród 19 Krzyży Sił Powietrznych, nadanych w trakcie konfliktu w południowowschodniej Azji szeregowym, podoficerom i chorążym USAF, dziesięcioma odznaczono żołnierzy w czerwonych beretach. Takie nakrycie głowy zatwierdził dla PJ na początku 1966 r. szef sztabu sił powietrznych, gen. John P. McConnell, nie tylko jako symbol wojskowych skoczków spadochronowych, ale także krwi pararescuemen poświęcanej dla ratowania innych.

Formalne szkolenie PJ to w tym czasie nigdy niekończący się program, realizowany także w czasie misji bojowych, w czasie wojny i pokoju, połączony ze stałym doskonaleniem metod działania oraz poszukiwaniem nowych technik. Do skoków spadochronowych wkrótce doszło szkolenie nurkowe, a w zasadzie kombinacja obu specjalności: skoki spadochronowe do wody z wyposażeniem do nurkowania i dodatkowym sprzętem – w sumie blisko 80 kg.

Najbardziej znana, a z drugiej strony najdramatyczniejsza operacja Pararescue, z użyciem takich umiejętności, związana jest z lotem statku kosmicznego Gemini 8. Gdy zapadła decyzja o przerwaniu tej misji kosmicznej w związku z trudnościami zgłoszonymi przez astronautów Davida Scotta i Neila Armstronga, równocześnie postawiono w stan gotowości grupę ratowniczą na Dalekim Wschodzie.

Zespół specjalny natychmiast wyleciał z bazy sił powietrznych Naha AFB4 na Okinawie, kierując się w rejon spodziewanego uderzenia kapsuły z astronautami o powierzchnię oceanu. Trzech PJ zrzucono na spadochronach do wody, w której oczekiwali przez następne 20 minut na kosmonautów. Gdy tylko ich pojazd wylądował w oceanie, PJ udali się w ich stronę i pozostali z nimi około 3 godziny, udzielając niezbędnej pomocy, aż do przybycia niszczyciela marynarki, który zabrał wszystkich na pokład.

Pararescuemen pozostawali do dyspozycji NASA także podczas misji statku Skylab, a obecnie zapewniają stałe wsparcie ratownicze na wybranych etapach programów kosmicznych i prowadzą wspólne treningi z kosmonautami. Innymi przykładami pozawojskowego wykonywania zadań związanych z ratowaniem ludzkiego życia przez PJ, są ich akcje pomocy rosyjskim marynarzom.

Pierwsza rozegrała się na Atlantyku, gdy otrzymano sygnał od wycieńczonego sternika, który uległ poparzeniom słonecznym i nie był w stanie doprowadzić statku transportowego do odległego o 700 mil wybrzeża. Dwaj PJ odlecieli w jego kierunku z Azorów, wylądowali na spadochronach w pobliżu statku, a po dostaniu się na jego pokład zajęli się marynarzem i doprowadzili statek do portu. Dwa tygodnie później wyniknął problem z rosyjskim statkiem rybackim, który miał za sobą walkę ze sztormem na Pacyfiku, na wysokości wybrzeży Oregonu.

Tym razem nad oceanem wyskoczyło trzech spadochroniarzy, którzy po dotarciu do statku opatrzyli ciężkie urazy głowy jednego z marynarzy, a po zbliżeniu się statku do wybrzeża, ewakuowali go do szpitala z pomocą jednostki Straży Przybrzeżnej.

W 1989 r. pararescuemen brali udział w ratowaniu pasażerów samochodów, którzy zostali poszkodowani w wyniku zawalenia się odcinka autostrady pod San Francisco, spowodowanego trzęsieniem ziemi. PJ okazali się wówczas jedynymi przeszkolonymi ludźmi w tym rejonie, zdolnymi udzielić im wykwalifikowanej pomocy, za którą otrzymali później osobiste podziękowania od prezydenta Busha.

„Pidżeje” włączani są również w większość operacji pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, np. po huraganie „Katrina” w Luizjanie i na Florydzie w 2005 r., czy po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 r. Szacuje się, że od 2001 r. udzielili bezpośredniej pomocy co najmniej 5000 cywilów.

Główną rolą ARRS jest jednak „ratownictwo bojowe”.

1 marca 1983 r. jednostki specjalne USAF zostały zgrupowane w ramach MAC i obecnie ARRS dysponuje 160 samolotami transportowymi i ponad 50 śmigłowcami, a liczy wraz z dodatkowym personelem 3800 osób.

PJ byli pierwszymi amerykańskimi żołnierzami, jacy wylądowali w 1989 r. w Panamie, w ramach operacji „Just Cause”. 12 pararescuemen tworzyło wraz z ośmioma combat controllers zespół taktyki specjalnej (STT) USAF, który zrzucono na spadochronach o świcie 20 grudnia w pobliżu bazy Rio Hato, zanim desantowano tam główne siły pierwszego uderzenia, złożone z 500 rangersów.

Czytaj także: KJK Komandosi Fiordów >>>

PJ stanowią stały element każdego STT, a w tym wypadku zjawili się na polu walki nie w celu odzyskania znajdujących się już tam osób, lecz by zapewnić pomoc tym, którzy mieli nadciągnąć po nich. Ich przygotowanie medyczne i umiejętności przeprowadzania ewakuacji w styczności z nieprzyjacielem okazały się bardzo pomocne podczas tej krótkiej, ale bardzo intensywnej operacji. Wykorzystując specjalne pojazdy terenowe RATT-V (Rapid All Terrain Transport – Vehicle), sprawnie ewakuowali i opatrywali większość żołnierzy amerykańskich rannych podczas walk o opanowanie dwóch lotnisk kontrolowanych przez Panamczyków, w początkowej fazie inwazji.

PJ uczestniczyli także w operacji „Pustynna Burza” w Iraku (1990–1991), przeprowadzając misje odzyskiwania alianckich załóg, które uratowały się ze strąconych samolotów. W wyniku jednej z nich udało się zabrać nawigatora samolotu F-14, który wylądował na spadochronie ratunkowym w bardzo niebezpiecznym rejonie, silnie nasyconym irackimi oddziałami.

Spadochroniarzy-ratowników zaangażowano także do wsparcia operacji powietrznych, których celem było dostarczanie pomocy humanitarnej Kurdom w północnym Iraku.

Grupa pararescuemen z 24th Special Tactics Squadron z Pope AFB w Fayetteville (Płn. Karolina) pozostawała w gotowości do wypełniania misji poszukiwawczo-ratunkowych podczas międzynarodowej operacji UNOSOM w Somalii, gdzie brała udział m.in. w nieudanej próbie schwytania przez komandosów jednostki Delta oraz rangersów tamtejszego przywódcy Mohammeda Fhara Aidida 3 października 1993 r. Po strąceniu przez rebeliantów dwóch amerykańskich śmigłowców 16-osobowy zespół CSAR, złożony z PJ, combat controllers i rangersów, musiał wylądować między budynkami na ulicach Mogadiszu pod zmasowanym ogniem nieprzyjaciela. Za heroiczną pomoc udzielaną rannym członkom Task Force Rangers i załogom strąconych śmigłowców w trakcie wielogodzinnej bitwy, aż do nadejścia odsieczy, MSgt. Scott Fales został odznaczony Srebrną Gwiazdą, a Tech Sgt. Tim Wilkinson Krzyżem Sił Powietrznych.

PJ zostali oczywiście włączeni od początku w działania wojenne w Afganistanie, podjęte w ramach tzw. Globalnej Wojny z Terroryzmem po zamachach w USA 11 września 2001 r.

Pierwsi należeli do 71. Expeditionary Rescue Squadron (ERQS), przebazowanego do Uzbekistanu i już w początkowej fazie operacji „Enduring Freedom” ratowali m.in. personel samolotu KC-130, który musiał awaryjnie lądować na terenie wroga, pilota strąconego Mirage 5 pakistańskich sił powietrznych, rannych w walce żołnierzy australijskiego pułku SAS oraz żołnierzy kanadyjskich, poszkodowanych w wyniku przypadkowego ostrzału sojuszników (friendly fire) w strefie działań. Potem do działań na terenie Kandaharu i południowego Afganistanu dołączył 41. ERQS.

Od marca 2003 r. 71., 66. i 38. RQS zaczęły operować z Jordanii jako pierwszy ratowniczy Task Force USAF wspierający inwazję koalicji na Irak. Drugi tworzyły 301., 39. i 304. RQS przerzucone do Kuwejtu, a trzeci 129., 130. i 131. RQS Gwardii Narodowej, skierowane do Turcji. Do koordynacji ich działań powołano 52-osobowy Joint Search and Rescue Centre, ulokowany w Arabii Saudyjskiej.

PJ wchodzili w skład tzw. Guardian Angel Weapon System, przerzucani śmigłowcami HH-60 Pave Hawk pod osłoną samolotów A-10 Warthog na ratunek załogom zestrzelonych lub uszkodzonych maszyn, transportowanym nimi żołnierzom i innym. Czasem po prostu byli najszybciej docierającymi na miejsce specjalistami ratownictwa medycznego, gdy jakiś patrol trafił na pułapkę bombową IED (Improvised Explosive Device), a błyskawiczne udzielenie kwalifikowanej pomocy pozwalało przeżyć najciężej rannym. Regularnie towarzyszyli również siłom specjalnym, m.in. podczas operacji uwolnienia z niewoli irackiej Pfc Jessicki Lynch, przeprowadzonej 2 kwietnia 2003 r. przez Navy SEAL i rangerów.

Dokonania ratowników USAF w Iraku i w ciągu kilkunastu lat obecności w Afganistanie to szeroki temat na odrębny artykuł.

Według nadzorującego działania w tamtym regionie amerykańskiego Dowództwa Centralnego CENTCOM podczas tzw. drugiej wojny w Zatoce siły powietrzne USA przeprowadziły 55 misji ratowniczych, z czego ponad połowa miała charakter ewakuacji medycznych, a w ich wyniku uratowano życie 73 osobom.

Tylko do 2007 r. liczba ludzi zawdzięczających życie PJ przekroczyła w Iraku i Afganistanie 750. Kilkunastu pararescue zapłaciło podczas operacji „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom” najwyższą cenę za niesienie pomocy innym w najniebezpieczniejszych warunkach, zgodnie ze swym credo: „Moim obowiązkiem jako spadochroniarza-ratownika jest ratowanie życia i pomoc rannym. Będę cały czas gotowy do działania, by wypełniać moje obowiązki szybko i skutecznie, stawiając je przed osobistymi pragnieniami oraz wygodami. Czynię to, by inni mogli żyć”. Ostatnie słowa, „That Others May Live” widnieją na oznace pararescuers. Za poświęcenie w takich działaniach PJ uhonorowano największą liczbą odznaczeń w USAF: jednym Medalem Honoru, 12 Krzyżami Sił Powietrznych i ponad setką Srebrnych Gwiazd.

Obecnie funkcjonuje kilkanaście grup ratowniczych w regularnych siłach powietrznych na terenie USA i w bazach zagranicznych oraz sześć w Gwardii Narodowej.

Te pierwsze stacjonują w:

 • Hurlburt Field na Florydzie,
 • Moody AFB w Georgii,
 • Holloman AFB i Kirtland AFB w Północnym Meksyku,
 • Nellis AFB w Newadzie,
 • Lackland AFB w Teksasie,
 • Pope AFB w Płn. Karolinie,
 • Kadena AB na Okinawie,
 • Keflavik Air Station na Islandii,
 • w bazie RAF w Mildenhall, w Wielkiej Brytanii.

W dyspozycji Gwardii Narodowej pozostają grupy rozmieszczone w Suffolk County w stanie Nowy Jork, Moffett Field w Kalifornii, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Portland, Oregon, Patrick AFB na Florydzie oraz w bazie Army National Guard w Kulis, na Alasce.

Dowództwu Sił Specjalnych USAF (AFSOC – Air Force Special Operations Command) podlegają:

 • 24. Special Operations Wing (Hurlburt Field, Floryda), podzielone na 720. Special Tactics Group (21. Special Tactics Squadron z Pope Field, Płn. Karolina, 22. STS z Joint Base Lewis-McChord, w stanie Waszyngton i 23. STS w Hurlburt Field) oraz 724. Special Tactics Group (24. STS w Pope Field, wydzielony do współpracy z jednostkami JSOC, np. Deltą),
 • 353. Special Operations Group (320. STS w Kadena Air Base, Japonia),
 • 352. Special Operations Group (321. STS w bazie brytyjskiej RAF Mildenhall),
 • 123. STS Air National Guard (Louisville IAP, w Kentucky),
 • 125. STS Air National Guard (Portland IAP, Oregon).

Rola STS to rozpoznanie stref lądowania i zrzutowisk, naprowadzanie maszyn powietrznych na te strefy oraz wskazywanie im celów oraz bojowe misje ratownicze i odzyskiwania personelu CSAR/PR. W tym celu skupiają:

 • kontrolerów powietrznych CCT (Combat Controllers team),
 • specjalistów od wskazywania celów naziemnych i koordynowania ataków powietrznych TAC (Tactical Attack Control),
 • rozpoznania meteorologicznego SOWT (Special Operations Weather Team) oraz
 • ratowników powietrznych PJ.

Ci ostatni mogą działać w samodzielnych zespołach poszukiwawczo-ratowniczych, ale najczęściej towarzyszą podczas misji bojowych innym pododdziałom specjalnym jako tzw. recovery team, złożony z co najmniej dwóch PJ i jednego CC, zapewniając operatorom zespołów szturmowych oraz innym osobom pomoc i ewakuację medyczną.

Podobnie jak komandosi, zespoły PJ szkolą się w szybkim docieraniu różnymi metodami w najtrudniejszy teren, także opanowany przez wrogie siły, udziału w walce mającej na celu zdominowanie przeciwnika w wyznaczonym rejonie (w tym szturmowanie obiektów) oraz zabezpieczenie terenu na czas udzielenia pomocy i ewakuacji poszukiwanego personelu.

Wszyscy przechodzą w związku z tym zaawansowane szkolenie strzeleckie i taktyczne, desantowania po linach ze śmigłowców, spadochronowe, w tym skoków z dużych wysokości HALO/HAHO, w nurkowaniu bojowym, prowadzeniu różnych pojazdów i łodzi, ratownictwie wodnym, górskim i technicznym oraz paramedyczne, ukierunkowane na udzielanie pomocy na polu walki. Co najmniej jeden PJ w 12-osobowym zespole przygotowany jest do wykonywania skoków tandemowych, czyli z przypiętym „pasażerem” – osobą nieprzeszkoloną spadochronowo.

Droga do zawodowej służby w jednostkach US Air Force Pararescue prowadzi przez szereg specjalistycznych kursów i jest tak samo trudna, jak późniejsza w nich służba.

Kto chce nosić czerwony beret w szeregach amerykańskich sił powietrznych, musi wykazać się nie tylko głęboką wiedzą fachową w zakresie ratownictwa bojowego i działań specjalnych w różnych warunkach terenowych, ale także wysokim poziomem sprawności i wytrzymałości fizycznej.

Proces podstawowej edukacji Para Jumpers (PJ) określany jest przez nich żartobliwie „rurociągiem”. Kto zostanie weń wciągnięty podąża z jednego kursu na drugi, bez przerw i możliwości zwolnienia tempa – jak woda niesiona ułożonymi z rur kanałami. W odróżnieniu od niej nie ma tu jednak mowy o pasywności: cały czas wymagane jest maksymalne zaangażowanie.

Proces edukacji PJ nazywany jest też, ze względu na konieczność opanowania zaawansowanych umiejętności pod wieloma kątami, „szkołą supermenów”.

Faktycznie jest to jeden z najdłuższych, najintensywniejszych i najbardziej wszechstronnych szkoleń sił specjalnych.

Kandydat na PJ musi być przede wszystkim ochotnikiem, posiadać obywatelstwo amerykańskie, wiek poniżej 34 lat, dyplom uczelni wyższej (odpowiednik licencjatu), zdolność do zachowania tajemnicy oraz poziom zdrowia umożliwiający szkolenie spadochronowe, nurkowe i wymagany od członków załóg lotniczych III klasy.

Czytaj też: NOBLE SWORD - Combat ready >>>

Po zakończeniu sześciomiesięcznego podstawowego szkolenia ogólnowojskowego ochotnicy poddawani są trwającemu trzy godziny egzaminowi sprawnościowemu. Składa się on z następujących konkurencji:

 • przepłynięcie 25 m pod wodą bez jakiegokolwiek sprzętu pomocniczego, powrót na tym samym dystansie płynąc na powierzchni – 4 powtórzenia w czasie nie dłuższym niż 8 min, przy czym żadne powtórzenie nie może trwać dłużej niż 2 minuty,
 • po 8 min przerwy pokonanie pływaniem dystansu 1500 m stylem dowolnym w czasie nie dłuższym niż 37 i pół minuty,
 • po półgodzinnej przerwie bieg na dystansie  3 mil (blisko 5 km) w czasie poniżej 22 i pół minuty,
 • po 10 minutach przerwy wykonanie 10 prawidłowych podciągnięć na drążku w ciągu 1 minuty, a następnie z trzyminutowymi przerwami,
 • 65 „brzuszków” w ciągu 2 minut,
 • 50 „pompek” w takim samym czasie,
 • 60 powtórzeń specjalnego ćwiczenia gimnastycznego na 4 tempa w czasie 2 minut.

Nieukończenie którejkolwiek konkurencji według określonych warunków lub naruszenie narzuconej kolejności oznacza niezdanie egzaminu.

Ci, którzy pozytywnie przebrnęli przez sprawdzian fizyczny, kierowani są do Lackland AFB w Teksasie, na 10-tygodniowy Pararescue/Combat Control Indoctrination Course, zwany I-kursem, w którym – zgodnie z nazwą – uczestniczą także kandydaci do służby w CCT.

Słowo „indoktrynacja” w nazwie kursu nie oznacza, wbrew pozorom, że jego celem jest ideologiczne „urabianie” żołnierzy. Chodzi raczej o uświadomienie im w trakcie nauczania niezbędnych w ich specjalnościach umiejętności, jak wielkie obciążenia fizyczne i wynikające z nich psychiczne stoją przed PJ w czasie przyszłej służby.

Pierwsze cztery tygodnie to faza pod nazwą „Initial Familiarization Training” (IFAM), czyli rodzaj wstępnego szkolenia zapoznawczego, podczas którego kursanci nabywają podstawowych umiejętności indywidualnych, przygotowując się do pracy zespołowej.

W tym czasie uczestniczą oni codziennie w wykładach teoretycznych oraz ćwiczeniach utrzymanych w stylu zawodów w 2–3 dyscyplinach spośród 4: biegania, pływania, gimnastyki lub tzw. budowania pewności siebie w środowisku wodnym.

W każdy poniedziałek odbywa się sprawdzian postępów w bieganiu, pływaniu oraz podstawowych ćwiczeniach gimnastycznych („pompki”, „brzuszki” i podciągnięcia na drążku) – w tym czasie odbieganie od oczekiwanego poziomu nie grozi jednak jeszcze usunięciem z kursu, a jedynie większym „docenieniem” przez instruktorów w trakcie kolejnych ćwiczeń.

Faza druga, czyli tygodnie od 5. do 10., polega na treningu zespołowym, który koncentruje się na pogłębianiu nabytych już umiejętności i zgrywaniu w grupach.

Codziennie odbywają się ćwiczenia fizyczne, tym razem już we wszystkich wyżej wymienionych dyscyplinach. Do tego dochodzą wykłady m.in. z zakresu medycyny i terminologii używanej przy nauce nurkowania.

W ostatnim dniu pierwszej fazy i w każdy poniedziałek drugiej instruktorzy oceniają poziom sprawności uczestników kursu według wciąż podwyższanych norm.

Od 4 do 9 tygodnia żołnierze muszą zwiększyć liczb „pompek” wykonywanych w czasie 2 min z minimum 40 do co najmniej 65, liczbę „brzuszków” z 50 do 75, a podciągnięć z 5 do 13.

Dystans biegu zwiększany jest co tydzień o pół mili, a pływania o 500 m: o ile w 4 tygodniu biegali na 3,5 mili w czasie do 24 min i 30 s, to w 9 tygodniu muszą przebiec 6 mil w ciągu 43 min i 30 s. Od pływania w płetwach typu „Rocket” i masce na 1000 m w czasie do 25 minut muszą dojść natomiast do pokonywania 4000 m w 80 min.

Od piątego tygodnia w każdą środę poddawani są natomiast sprawdzianowi postępów w ćwiczeniach sprawdzających ich poziom oswojenia się z wodą, polegający na wykonywaniu określonych zadań bez oznak paniki lub topienia się.

Ćwiczenie „drown proofing” obejmuje cztery zadania, wykonywane na głębokim basenie ze skrępowanymi nogami i rękami (na plecach).

Pierwsze, pod wiele mówiącą nazwą „spławik”, polega na opadnięciu na dno i pozostaniu tam dopóki ćwiczącemu wystarczy powietrza, po czym ma on spokojnie wypłynąć na powierzchnię, zaczerpnąć tchu i ponownie opaść, powtarzając te czynności przez 5 minut.

Drugie zadanie to bierne unoszenie się na wodzie przez 2 minuty, z wyłączeniem pozycji na plecach, trudnej zresztą do zastosowania przy rękach związanych z tyłu.

Trzecim zadaniem jest pływanie ze związanymi kończynami na dystansie 100 m bez dotykania dna lub ścian basenu.

Czwarte rozpoczyna się od ponownego wykonania pięciu „spławików” zakończonych podwodnym obrotem w przód („fikołkiem”), a następnie kolejnych pięciu z obrotem przez plecy. Wówczas instruktor wrzuca do basenu maskę, po którą ćwiczący musi zanurkować, uchwycić ustami i wykonać z nią ostatnie 5 „spławików”.

Wszystkie zadania wykonuje się w jednym ciągu, bez przerw, przy czym w piątym tygodniu obowiązują tylko dwa pierwsze, w szóstym poszerza się je o pływanie, a dopiero w następnych sprawdzian obejmuje wszystkie cztery.

Następny sprawdzian polega na swobodnym zanurkowaniu na dno basenu, odszukaniu i nałożeniu prawidłowo, z wszystkimi czynnościami kontrolnymi, maski oraz fajki (rurki oddechowej), leżącej na głębokości 10 m, zwiększanej co tydzień o kolejne 5 do 35 m, a po daniu instruktorowi sygnału OK, na wypłynięciu tuż pod powierzchnię i zaprezentowaniu, że maska zapewnia dobrą widoczność, a przez rurkę można oddychać.

W sprawdzianie „Buddy breathing” bierze udział para ćwiczących, którzy pozostają bez zbędnych ruchów pod wodą, korzystając wymiennie z jednej fajki.

W kolejnych tygodniach instruktorzy utrudniają ćwiczenie przeszkadzając w różny sposób egzaminowanym, np. przez chwytanie na chwilę fajki, zdzieranie masek, burzenie wody, popychanie bądź rozdzielanie partnerów itp.

Początkowo para musi pozostać pod wodą przez 5 min, następnie przez 7 min, w kolejnym tygodniu również przez 7, lecz przy umiarkowanym przeszkadzaniu, w 8 tygodniu tylko przez półtorej minuty, ale przy maksymalnym zakłócaniu czynności i w końcu w takich samych warunkach przez 2 min.

„Deptanie wody” to z kolei sprawdzian, w czasie którego należy utrzymywać się pod powierzchnią wody w miejscu tylko za pomocą ruchów nóg, trzymając dłonie cały czas nad powierzchnią – od 30 s w 4 tygodniu, do dwóch i pół minuty w dziewiątym.

Pozostałe ćwiczenia to:

 • pływanie podwodne w masce i płetwach, z fajką oraz 16-funtowym pasem balastowym (w 4 tygodniu tylko 8 lbs) przez czas wydłużany od 4 do 7 min, bez prawa dotykania ścian lub dna basenu i obracania się na drugi bok niż ten, na którym rozpoczęło się ćwiczenie,
 • podwodne wiązanie węzłów na linkach, według określonego sposobu i w zadanych odległościach od siebie,
 • "ukrycie" na dnie sprzętu nurkowego (maski, fajki, płetw, pasa balastowego) z ułożeniem go w określony sposób, po czym – bez wychodzenia na powierzchnię – na znak instruktora odnalezienie go, założenie w odpowiedniej kolejności i z czynnościami kontrolnymi, zakończone daniem sygnału instruktorowi, który nadzoruje prawidłowość wykonywania czynności i zachowanie spokoju: czas pozostawania pod wodą od momentu zdjęcia sprzętu do jego ponownego nałożenia od 15 s w szóstym tygodniu do 1 minuty w dziewiątym.

Niewykonanie według oczekiwanych norm tego samego sprawdzianu fizycznego lub „wodnego” podczas kolejnych dwóch kontroli jest równoznaczne z usunięciem z kursu. Prosto z I-kursu kandydaci na PJ trafiają do Fort Benning w Georgii, na trzytygodniowy kurs spadochronowy.  112 godzin zajęć programowych dzieli się na trzy etapy: naziemny, skoki z wieży, właściwe skoki spadochronowe:

 • pierwszy tydzień obejmuje przygotowanie fizyczne do skoków, naukę lądowania oraz zapoznanie z komendami do skoków i techniką opuszczania samolotu,
 • drugi tydzień - to skoki z wieży, w czasie których doskonali się utrzymywanie właściwej sylwetki i lądowanie, a także uczy procedur kontroli otwarcia spadochronu i ratowania w wypadku jego awarii.
 • w trzecim, ostatnim, tygodniu kursanci odbywają pięć skoków spadochronowych, w tym jeden w nocy, zdobywając prawo do noszenia odznaki skoczka – popularnych „skrzydełek”.

Następne cztery tygodnie przyszli pararescuers spędzają w Key West na Florydzie, w Szkole Płetwonurków Bojowych US Army.

Żeby na ich mundurach znalazła się odznaka combat diver, muszą znów przejść przez intensywne ćwiczenia fizyczne, zdobyć umiejętności nurkowania w aparatach oddechowych o obiegu otwartym w trudnych warunkach i niezbędną do tego wiedzę teoretyczną, nauczyć się skoków do wody ze śmigłowca, nawigacji podwodnej w dzień i w nocy zaczynając od 500 m dystansów, a kończąc na trzykilometrowych, technik ratowniczych, prowadzenia podwodnych poszukiwań, skrytego przenikania na brzeg itp.

Wielu PJ powróci jeszcze w przyszłości do Key West na Water Infiltration Course, w ramach którego zostaną m.in. przygotowani do nurkowania w aparatach o obiegu zamkniętym oraz przenikania na tereny kontrolowane przez wroga za pomocą łodzi pneumatycznych lub kajaków.

Uzupełnieniem kursu nurkowego jest jednodniowe szkolenie „wychodzenia spod wody” w bazie Pensacola Naval Air Station (US Navy Underwater Egress Training). Przygotowuje ono do sytuacji awaryjnych, jakie mogą zdarzyć się podczas przelotu nad zbiornikami wodnymi.

Na specjalnym basenie kursanci uczą się ratowania ze śmigłowca (tj. makiety jego kadłuba) – oczywiście w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu – który wpada do wody w różnych pozycjach.

Podczas różnych scenariuszy (śmigłowiec unoszący się przez chwilę na powierzchni, wychodzenie z zatopionej maszyny kilkoma lub jednym wyjściem, także przy ograniczonej widoczności) wykorzystują małe, ratownicze aparaty oddechowe HEEDS, będące na wyposażeniu amerykańskich helikopterów.

Kolejne dwa i pół tygodnia to kurs przetrwania prowadzony przez USAF Survival School, mieszczącą się w bazie sił powietrznych w Fairchild, w Wirginii. Pierwsze 5 dni kursanci spędzają w bazie na wykładach teoretycznych, natomiast następne cztery już w oddalonym około 100 mil na północ dzikim środowisku, w zupełnie prymitywnych warunkach.

Na podstawie nabytych wcześniej wiadomości muszą przetrwać tam bez pomocy z zewnątrz, tylko dzięki posiadanemu standardowemu wyposażeniu, za to pod bacznym okiem instruktorów, którzy oceniają, na ile potrafią  je wykorzystać – na szczęście wyposażenie indywidualne żołnierzy amerykańskich sił powietrznych jest doskonale przygotowane na takie okoliczności.

Szkolenie praktyczne prowadzone jest w sposób przygotowujący przede wszystkim do przetrwania w terenie w warunkach wojennych, przy dążeniu do nawiązania kontaktu z siłami własnymi i zagrożeniu schwytaniem przez wroga.

Tak też się staje w 11 dniu kursu: wpadają w ręce pozorującego przeciwnika pododdziału, z wszystkimi szykanami towarzyszącymi temu w realnej sytuacji. Po tej „wpadce”, która pozwala odczuć im na własnej skórze powagę problemu, wracają na trzy dni do sal wykładowych, gdzie dowiadują się, jak postępować w takich okolicznościach. Dwa następne dni poświęcone są na praktyczne wypróbowanie otrzymanych informacji w trudnej roli jeńca.

17 dzień kursu mija na omówieniu ostatniego ćwiczenia oraz całego szkolenia, zakończonym wręczeniem dyplomów. Nie jest to ostatnia wizyta PJ w tym ośrodku – ci, którzy trafili do niego w lecie, powrócą na kurs przetrwania w warunkach zimowych, i odwrotnie.

Kto dotarł do tego momentu, kierowany jest do US Army Military Freefall Parachutist School w Yuma Proving Grounds, w Arizonie, na kurs skoków z wolnym otwarciem spadochronu tunelowego. Trwa on pięć tygodni, z których pierwsze trzy przeznaczone są na przygotowanie teoretyczno-naziemne.

Pierwszy z nich to zapoznanie z budową, parametrami i układaniem spadochronu oraz teorią skoku z wolnym otwarciem, sposobami zachowania w sytuacjach awaryjnych, budową i użytkowaniem osprzętu, a zwłaszcza aparatury tlenowej, niezbędnej podczas skoków z wysokości powyżej 4000 m.

Przez dwa następne tygodnie uczestnicy tego kursu trenują w specjalnych uprzężach oraz w wieży aerodynamicznej. Ci, którzy doskonale opanowali umiejętność swobodnego opadania i inne czynności wykonywane przy tego rodzaju skokach dopuszczani są do skoków w prawdziwych warunkach, ale dopiero po jeszcze jednym treningu w wieży aerodynamicznej, dzień wcześniej.

W ciągu następnych dni kursanci odbywają w towarzystwie instruktorów od 20 do 30 skoków typu HALO (opuszczenie samolotu na bardzo dużej wysokości – 3000–6000 m – z otwarciem spadochronu na niskim pułapie) i na zakończenie kursu skoki HAHO (z otwarciem spadochronu na dużej wysokości), w formie zadania szkolno-bojowego.

Żołnierze, którzy pozytywnie zakończyli ten kurs, mogą zamienić zwykłą odznakę skoczka na „skrzydełka” free-fall.

„Powrót na ziemię” oznacza rozpoczęcie następnego, najdłuższego (22 tygodnie) specjalistycznego kursu: Special Operations Combat Medic Course w bazie sił specjalnych w Fort Bragg, w Północnej Karolinie.

Od szkolenia medycznego rozpoczyna się również ostatni, 20-tygodniowy Pararescue Recovery Specialist Course, stanowiący zasadnicze szkolenie PJ, przygotowujące ich do wypełniania przyszłych misji. Odbywa się on w Kirtland AFB, w stanie Nowy Meksyk, a podzielony jest na następujące fazy: medyczną, operacji w polu i taktyki, operacji powietrznych.

Podczas fazy medycznej PJ nabywają umiejętności udzielania pomocy na poziomie paramedyka według amerykańskich standardów EMT.

Przeciętne szkolenie składa się z dwóch tygodni nauki teoretycznej, tygodnia praktyki w składzie załogi ambulansu oraz tygodnia egzaminów połączonych z ćwiczeniami praktycznymi, a następnie pogłębiania doświadczenia w trakcie dalszego szkolenia i misji bojowych.

PJ muszą umieć udzielać pomocy medycznej oraz przeprowadzić ewakuację w warunkach lądowych działań taktycznych, unikania i przetrwania, operacji w środowisku wodnym (skoki na akweny, nurkowanie, wydobywanie ofiar itp.) i w ramach operacji powietrznych (wszelkie metody wysadzania i zabierania na pokład statków powietrznych, a przy okazji obsługa systemów uzbrojenia wraz z ich neutralizacją w maszynach strąconych lub porzucanych w związku z awarią). Do tego dochodzi oczywiście dokładna znajomość wyposażenia stosowanego w takich akcjach: od standardowego, plecakowego zestawu medycznego po obsługę specjalistycznego pojazdu ewakuacyjnego RATT.

Druga faza szkolenia skupia się na przygotowaniu do udziału w operacjach lądowych, do przetrwania i skutecznego działania w każdym środowisku, w czasie pokoju i wojny.

Po dokładnym zapoznaniu z wykorzystywanym wyposażeniem, które nie odbiega od standardów w armii USA, szkoleni poznają metody zdobywania pożywienia w różnych warunkach, wykorzystania dostępnych systemów łączności, planowania i prowadzenia poszukiwań, nawigacji w terenie w dzień i w nocy (w tym drugim wypadku z użyciem środków noktowizyjnych i bez nich).

Dużo miejsca poświęca się operacjom w górach, począwszy od zdobywania przez PJ indywidualnych umiejętności wspinaczkowych, po sporządzanie mostów linowych i różne sposoby ewakuacji rannych z użyciem lin.

Podobne szkolenie prowadzi się na wieży zbudowanej w bazie, gdzie trenuje się zjazdy, wspinaczkę oraz ewakuację z użyciem profesjonalnego sprzętu i przy minimum wyposażenia, opierając się na improwizacji.

Poziom nabytych umiejętności sprawdzany jest podczas 10-dniowego ćwiczenia w górach, wypełnionego po założeniu obozu bytowaniem w terenie lesistym i górskim, prowadzeniem poszukiwań, pokonywaniem trudnych odcinków skalnych, rzek itp. Po nim przychodzi czas na 5-dniowe szkolenie, podczas którego szkoleni muszą wykazać się wiedzą w zakresie planowania dróg poruszania się w trudnym terenie i nawigacji bez pomocy GPS-u (wymagane określanie własnej pozycji z dokładnością poniżej 50 m).

Szkolenie taktyczne przygotowuje do działania w ramach zespołu bojowego, w najprzeróżniejszych scenariuszach. Choć PJ unikają walki, w razie potrzeby muszą umieć podjąć ją i rozegrać z dużą agresywnością, zgodnie z taktyką grup specjalnych.

Ponownie wraca się na tym etapie szkolenia do problemu znalezienia się w niewoli przeciwnika, który niekoniecznie przestrzega ustaleń dotyczących odpowiedniego traktowania jeńców wojennych, a także ćwiczy się ucieczki, ukrywania się i unikania obław. 90 procent zajęć prowadzonych jest w godzinach nocnych, zarówno z wykorzystaniem noktowizji, jak i przy jej braku. Żołnierze uczą się także działania w terenie zagrożonym skażeniem lub skażonym przez broń nuklearną, biologiczną i chemiczną.

Szkolenie taktyczne kończy 3–5-dniowe ćwiczenie sprawdzające.

Ostatnia faza edukacji PJ skupia się na operacjach powietrznych z wykorzystaniem wszystkich wcześniejszych umiejętności. W ramach załóg lotniczych uczą się koordynowania ich działania, technik przeszukiwania wskazanych rejonów z powietrza, procedur awaryjnych oraz zapoznają z całym systemem działań powietrznych w różnego rodzaju operacjach. Doskonalą również swoje wyszkolenie spadochronowe, wykonując średnio 10 skoków w różnorodnych warunkach, dwa na las w specjalnym stroju ochronnym i pięć z wyposażeniem nurkowym do wody – z tego 4–6 w nocy.

Następnie przychodzi czas na zaawansowane dwutygodniowe szkolenie w zakresie współpracy ze śmigłowcami: desantowanie z maszyny w niskim zawisie, skacząc z większej wysokości do wody, zjeżdżając po grubej linie lub po linach alpinistycznych, ewentualnie z użyciem drabinki sznurowej itd.

Dopiero po tych 17 miesiącach specjalistycznego szkolenia kandydaci na pararescuers mogą z dumą włożyć czerwony beret ze srebrnym znaczkiem swej formacji, przedstawiającym anioła obejmującego kulę ziemską, na tle spadochronu i ze wstęgą z napisem „That others may live”.

Udaje się to z reguły tylko około 30 procent kandydatów, których czeka jeszcze trudniejsza, niebezpieczna służba, będąca źródłem praktycznego doświadczenia oraz ciągłe doskonalenie umiejętności, od których zależy życie ratowanych ludzi i ich samych. W zamian mogą liczyć na comiesięczne dodatki: 150 USD za przeszkolenie nurkowe, 225 za tytuł skoczka spadochronowego i służbę lotniczą, 275 za funkcję ratownika.

W większości wypadków, gdy wyciągną kogoś z opresji, pozostają w cieniu, nigdy nie tak znani jak sealsi czy rangers...

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Mateusz J. Multarzyński Zostań komandosem!

Zostań komandosem! Zostań komandosem!

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych....

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. Do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu na półroczny kurs „Jata” przyjętych zostanie 30 osób niebędących żołnierzami Sił Zbrojnych RP lub funkcjonariuszami służb mundurowych. Wnioski o przyjęcie na szkolenie można składać do 30 września.

Ireneusz Chloupek US COAST GUARD DSF

US COAST GUARD DSF US COAST GUARD DSF

Amerykańska Straż Wybrzeża USCG (United States Coast Guard) nawet w samych Stanach Zjednoczonych kojarzona jest głównie z misjami poszukiwawczo-ratowniczymi na wodach przybrzeżnych oraz ich patrolowaniem...

Amerykańska Straż Wybrzeża USCG (United States Coast Guard) nawet w samych Stanach Zjednoczonych kojarzona jest głównie z misjami poszukiwawczo-ratowniczymi na wodach przybrzeżnych oraz ich patrolowaniem w ramach antyprzemytniczego zabezpieczania morskich granic USA i ochrony środowiska. Tymczasem, jako jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych tego państwa podporządkowany Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego DHS (Department of Homeland Security), łączy ona funkcje cywilne i wojskowe, w obu przypadkach...

Ireneusz Chloupek WZD MOSG

WZD MOSG WZD MOSG

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedynym w kraju pododdziałem specjalnym o charakterze policyjnym, posiadającym szczególne uprawnienia do prowadzenia działań na...

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedynym w kraju pododdziałem specjalnym o charakterze policyjnym, posiadającym szczególne uprawnienia do prowadzenia działań na morzu, wyspecjalizowanym pod tym kątem równolegle do wykonywania innych najtrudniejszych i niebezpiecznych zadań na lądzie oraz z powietrza.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.