Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

FUERZAS COMANDO 2015

US Army South Command

US Army South Command

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Białostockie „Tygrysy”

Białostockie „Tygrysy” Białostockie „Tygrysy”

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Białegostoku jest jednym z najstarszych oddziałów KT w Polsce. Od 1980 roku operatorzy pododdziału, których znakiem rozpoznawczym jest naszywka z wizerunkiem...

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Białegostoku jest jednym z najstarszych oddziałów KT w Polsce. Od 1980 roku operatorzy pododdziału, których znakiem rozpoznawczym jest naszywka z wizerunkiem tygrysa, biorą udział w najbardziej wymagających zadaniach realizowanych przez polską Policję zarówno w kraju, jak i za granicą. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: arch. SPKP w Białymstoku

Krzysztof Mątecki Nowa jednostka specjalna Irlandii

Nowa jednostka specjalna Irlandii Nowa jednostka specjalna Irlandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie...

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie i restrukturyzacji istniejącej od 1980 roku jednostki specjalnej Army Ranger Wing (ARW). Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Óglaigh na hÉireann / Irish Defence Forces

Krzysztof Mątecki Podlaska GZD

Podlaska GZD Podlaska GZD

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie...

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie województwa podlaskiego i całej Polski, a jej głównym zadaniem jest wsparcie Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów (WDTiO) w czasie ich działań realizacyjnych. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Gazeta Policyjna, Marek Kupczewski, PUCS w Białymstoku

Głównym organizatorem i sponsorem zawodów dla komandosów z armii oraz służb policyjnych tego regionu jest  US Southern Command oraz amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych „Południe” SOCSOUTH/COESUR  (US Special Operations Command South/hiszp. Comando de Operaciones Especiales Sur) z Homestead na Florydzie, wraz z podległą mu operacyjnie 7th Special Forces Group (Airborne) „Zielonych Beretów” US Army z Eglin AFB na zachodzie tego stanu.

Zawody, rozgrywane prawie corocznie od 2004 r. w kolejnych krajach, są jedną z form zacieśniania kontaktów szkoleniowych i wymiany doświadczeń między formacjami specjalnymi dla wzmacniania wspólnego bezpieczeństwa w regionie.

Gospodarzem Fuerzas Comando 2015, zorganizowanych w dniach 15–23 lipca 2015 r. była Gwatemala. W ośrodku szkoleniowym tamtejszych sił specjalnych Fuerzas Especiales „Kaibil” z brygady im. gen. Pablo Nuila Hub w miejscowości Poptún, w departamancie Petén, 500 km na północ od stolicy kraju, przy granicy z Belize, zmierzyli się w tym roku przedstawiciele wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych z 19 krajów obu Ameryk i regionu Karaibów.

Spośród uczestników wcześniejszych edycji zabrakło z różnych powodów Kanadyjczyków, reprezentantów Barbadosu, Brazylii, Ekwadoru, Nikaragui oraz Trynidadu i Tobago, a tradycyjnie zawody ignorują państwa pozostające w oziębłych stosunkach z USA, czyli Kuba i Wenezuela.

Poszczególne jednostki wystawiały w tym roku siedmioosobowe zespoły, w tym parę snajperską. Przebieg zawodów był podobny do wcześniejszych, opisywanych już  w SPECIAL OPS nr 4/2012 i 5/2014, dlatego przypomnimy tylko, że jak zwykle całość rozpoczęły tradycyjnie kwalifikacyjne sprawdziany fizyczne (najsprawniejsi okazali się gospodarze), a konkurencje tym razem obejmowały dwie grupy testów:

– fizyczne (tor przeszkód, pokonywanie przeszkody wodnej i marszobieg) oraz test strzelecki cqb w pomieszczeniach – w ostatnim triumfowały „Zielone Berety” z USA, ale we wszystkich pozostałych gwatemalscy Kaibiles, zaraz za którymi uplasowali się łączną liczbą punktów Meksykanie i Kolumbijczycy,

– snajperskie (strzelania dzienne, nocne, test FBI, skryte podchodzenie do celu) – najlepszymi strzelcami okazali się komandosi z Hondurasu, Salwadoru i Peru, – sześć zadań dla zespołów szturmowych, w tym dwa strzeleckie – aż w trzech nie mieli sobie równych reprezentanci Jamajki, wysuwając się w tej grupie na pierwsze miejsce, a kolejne miejsca zajęli Amerykanie i Urugwajczycy, choć w dwóch testach najlepsi byli komandosi z Gwatemali i Kolumbii.

Podsumowanie punktów z wszystkich testów zapewniło jednak czołową pozycję zespołowi z głównej kolumbijskiej jednostki kontrterrorystycznej Agrupación de Fuerzas Especiales Urbanas (SPECIAL OPS nr 4/2012 – zespół złożony z operatorów sił specjalnych wojsk lądowych oraz po jednym z sił powietrznych i policji), drugą zajęli żołnierze US Army Special Forces, a trzecią Salwadorczycy. Gospodarze musieli zadowolić się czwartym miejscem, niestety już poza podium.

Tak było 3 lata temu - warto przeczytać: FUERZAS COMANDO 2012 >>>

Fuerzas Comando to każdorazowo przede wszystkim okazja do poznania jednostek sił specjalnych z zachodniej półkuli, w tym wielu mało znanych, z bardzo egzotycznych krajów, przyjrzenia się trendom w ich uzbrojeniu i umundurowaniu. Przedstawiamy kilkunastu ich przedstawicieli spośród tegorocznych uczestników Fuerzas Comando – kolejne zawody planowane są w 2016 r. w Panamie.

Argentyna

W tym roku reprezentowana przez zespół z jednostki kontrterrorystycznej Fuerzas Especiales „Alacran” (Skorpion) tamtejszej Żandarmerii Narodowej GNA (Gendarmeria Nacional Argentina). Na zdjęciu w umundurowaniu w kamuflażu Selva Digital, podczas zawodów występowali również w jednolicie jasnozielonych mundurach żandarmerii argentyńskiej z kapeluszami dżunglowymi MultiCam oraz w popularnej w tamtejszych formacjach kopii amerykańskiego wzoru Marpat Woodland i hełmach PASGT produkcji izraelskiej (RBR). Broń krótka argentyńskich „Skorpionów” to 9-mm austriackie Glocki 17, długa – amerykańskie 5,56-mm kbk M4 (M720 ze stałym chwytem transportowym na komorze zamkowej), wyposażone w celowniki kolimatorowe M4 Trijicon 1x42 mm Reflex. Snajperzy posługiwali się 7,62-mm Remingtonami M24 SWS (USA).

Belize

Z tego niewielkiego kraju przybyła reprezentacja „Czarnych beretów” z kontrterrorystycznej grupy sił zbrojnych BSAG (Belize Special Assinment Group, szkolonej przez amerykańskie i kanadyjskie siły specjalne), w mundurach w kamuflażu MultiCam i hełmach PASGT. Posługiwała się 5,56-mm kbk M4 A1 (M927) z celownikiem optycznym Trijicon ACOG 4x32, systemem uniwersalnych szyn RIS zamiast łoża i dodatkowym chwytem przednim VFG oraz 9-mm włoskimi pistoletami Beretta M92FS (US M9), popularnymi w Ameryce Południowej i Środkowej za sprawą aktywnego marketingu producenta pod koniec ubiegłego wieku, ale także amerykańskiej pomocy wojskowej i wzoru US Army. Snajperzy z Belize strzelali z amerykańskich 7,62-mm Remingtonów M24 SWS, prawdopodobnie otrzymanych z amerykańskiego programu pomocowego JCET.

Chile

Ponownie reprezentowała ekipa „Czarnych beretów” z Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro”, a dokładnie: Compañía de Comandos N° 6 „Iquique” i Compañía de Comandos N° 5 „Lientur”. Nowocześnie wyposażeni komandosi chilijskich wojsk lądowych nosili umundurowanie w amerykańskim kamuflażu Desert Marpat i hełmy MICH Mid-cut lub Ops-Core FAST Ballistic High-cut, uzbrojeni byli w przyjęte niedawno nowe, włoskie 9-mm pistolety Beretta PX4 Storm oraz 5,56-mm kbk M4A1 z systemem uniwersalnych szyn TDI Arms X6X, wyposażone w celowniki holograficzne HWS EOTech 552 i lekkie kolby Magpul MOE lub inne, indywidualnie dobierane typy. Snajperzy z chilijskiej BOE używali szwajcarskich 7,62-mm karabinów powtarzalnych BT APR308.

Dominikana

Dominikana jak zwykle skierowała na zawody operatorów w czerwonych beretach z wojskowej jednostki Commando Especial Contra Terrorismo/Secretaria de las FAD (Fuerzas Armadas de Dominicana). Umundurowani w klasyczne BDU Woodland (na uroczystości otwarcia i zamknięcia w swych tradycyjnych czarnych BDU), i stare hełmy PASGT w czarnym kolorze, posługiwali się izraelskimi 9-mm pistoletami Jericho 941F, 5,56-mm subkbk Colt M4 Commando z lufą długości 11,5 cala, zwykłym łożem i tylko mechanicznymi przyrządami celowniczymi (celownikiem w chwycie transportowym) oraz snajperskimi 7,62-mm karabinami powtarzalnymi Remington M700 BDL, oczywiście jak prawie wszystkie karabiny innych par z dwójnogiem Harrisa.

Gujana

Żołnierze z 31. Special Forces Squadron GDF (Guyana Defence Force) z bazy Camp Stephenson, którzy w ubiegłym roku, nie czując się na siłach do rywalizacji, pojawili się tylko w roli obserwatorów, tym razem wystawili zespół wyróżniający się umundurowaniem w oryginalnej odmianie lokalnej wzoru tiger stripes, uzupełnionym o zielone hełmy PASGT. Uzbrojenie przedstawicieli Gujany składało się z 9-mm pistoletów Glock 17, 5,56-mm kbk M4 z 16-calową lufą, systemem szyn STAR-R firmy Samson Manufacturing Corp i dodatkowym, składanym (kilkupozycyjnym) chwytem przednim ATI Forend Pistol Grip, zaopatrzonych w celowniki holograficzne HWS EOTech 552 oraz z 7,62-mm powtarzalnych karabinów snajperskich Remington M700 BDL.

Gwatemala

Gospodarze występujący w mundurach w lokalnej odmianie kolorystycznej amerykańskiego kamuflażu Marpat Woodland i czarnych hełmach MICH high-cut, zaskoczyli 5,56-mm włoskimi kbk automatycznymi ARX w najnowszej wersji 160A3, w kolorze piaskowym i czarnym, z celownikami holograficznymi HWS EOTech – mimo że w ostatnich latach standardową bronią Kaibiles stały się izraelskie kbk Tavor TAR-21. Broń krótką gwatemalskich „Czerwonych beretów” stanowiły popularne 9-mm austriackie Glocki 17, a snajperzy prowadzili ogień z „customowych” odmian Remingtonów M700 z kolbami McMillan A4 i lufami przystosowanymi do montażu tłumika dźwięku, prawdopodobnie firmy G&A Precision (zbliżone do jej modelu FBI HRT).

Haiti

Kraj  ten nieposiadający regularnych sił zbrojnych, reprezentowany był przez zespół Special Weapons and Tactics (SWAT) PNH (Polícia Nacional do Haiti), szkolony m.in. przez antyterrorystów z francuskiej policji i Żandarmerii Narodowej, w mundurach w „miejskim” kamuflażu cyfrowym o odcieniach typowych dla firmy Propper i US Navy Working Uniform. Uzbrojenie policjantów z Republiki Haiti składało się z 5,56-mm kbk M4A1 RIS ze szwedzkimi celownikami kolimatorowymi Aimpoint CompM2 (M68 CCO) i popularnej 9-mm Beretty M92FS (US M9). Snajperzy dysponowali natomiast 7,62-mm samopowtarzalnymi karabinami wyborowymi SCAR MK 20 SSR (Sniper Support Rifle) belgijskiej firmy FNH.

Poznaj także i ten tekst: Tactical Prison Rescue 2015 >>>

Honduras

Kraj ten jak zawsze wystawił wojskowy zespół z Primer Batallón de Fuerzas Especiales Dowództwa Operacji Specjalnych COES (Comando de Operaciones Especiales), w tym żołnierzy z zaszczytnym tytułem specjalisty-rangera TESON (Tropa Especializadas en Selvas y Operaciones Nocturnas). Nosili mundury w lokalnej odmianie kolorystycznej amerykańskiego kamuflażu Marpat Woodland, a uzbrojeni byli w 9-mm pistolety Beretta M92FS (US M9) oraz 5,56-mm kbk M4A1 RIS z izraelskimi celownikami kolimatorowymi Meprolight M21. Zwycięscy snajperzy z tego kraju (francotiradores), najlepsi m.in. podczas testu FBI i dziennych strzelań w stresie, mieli na wyposażeniu popularne amerykańskie 7,62-mm karabiny powtarzalne Remington M24 SWS.

Jamajka

Reprezentowali ją operatorzy i snajperzy z wojskowej jednostki kontrterrorystycznej CTOG (Counter Terrorism Operations Group), którzy pojawili się w nowych mundurach Digital Combat Uniform (DCU), opracowanych specjalnie dla JDF (Jamaica Defence Force) przez wyspecjalizowaną w projektowaniu nowoczesnych kamuflaży firmę Hyperstealth. Jak większość zespołów nosili kewlarowe hełmy starego typu PASGT i nowsze MICH w kolorze czarnym. Uzbrojeni byli w amerykańskie 5,56-mm kbk M4A1 RIS ze szwedzkimi celownikami kolimatorowymi Aimpoint CompM2 (M68 CCO) bądź holograficzne HWS EOTech 552 i 9-mm pistolety Glock 17. Para snajperska strzelała z karabinów samopowtarzalnych kalibru 7,62 mm: starego amerykańskiego M21 z dwójnogiem Harrisa z celownikiem Schmidt & Bender PMII oraz belgijskiego FNH SCAR MK 20 Mod. 0 SSR.

Kostaryka

Ponieważ kraj ten nie dysponuje armią, więc przysłał, podobnie jak we wcześniejszych latach zespół z jednostki antyterrorystycznej UEI (Unidad Especial de Intervención) podporządkowanej służbie bezpieczeństwa i wywiadu DIS (Dirección de Inteligencia y Seguridad Nacional). Operatorzy z tego kraju byli wyposażeni w czarne hełmy Ops-Core FAST, część konkurencji zaliczał on w umundurowaniu Marpat Woodland, inne w ACU UCP. Jak większość, posługiwali się 9-mm pistoletami Beretta M92FS, natomiast bronią długą UEI były 5,56-mm kbk SIG 516 z celownikami Aimpoint CompM3 (takiej broni z celownikiem Trijicon ACOG używał także kolumbijski policjant ze zwycięskiego zespołu AFEAU) i kolbami Magpul MOE. Kostarykańscy snajperzy strzelali z klasycznych Remingtonów M700 na dwójnogach Harrisa.

Panama

Ten kraj reprezentował zespół złożony z funkcjonariuszy głównej jednostki kontrterrorystycznej Policji Narodowej UFEC (Unidad de Fuerzas Especiales Contraterrorismo), noszących mundury w „miejskim” kamuflażu pikselowym jak haitański SWAT i jednego z sił specjalnych służby granicznej SENAFRONT (Servicio Nacional de Fronteras – Agrupación de Fuerzas Especiales), który występował w mundurze w kamuflażu zbliżonym do amerykańskiego Marpat Woodland. Wszyscy wyposażeni byli w 9-mm pistolety Beretta M92FS i 5,56-mm kbk M4A1, głównie z amerykańskimi celownikami optycznymi Trijicon ACOG, a snajperzy w 7,62-mm powtarzalne karabiny Remington M700 z zielonymi kolbami McMillan A4 i lufami przystosowanymi do montażu tłumika dźwięku.

Paragwaj

Żołnierze z jednostki Comandos de las Tropas Especiales z Cerrito umundurowani byli we wprowadzone nieco ponad rok temu uniformy firmy Pilar w krajowym kamuflażu pikselowym, ale nosili również mundury amerykańskiego wzoru BDU Woodland, a do tego zielone hełmy MICH. Oni również uzbrojeni byli w 9-mm pistolety Beretta M92FS i 5,56-mm kbk M4A1 (produkcji amerykańskiej, choć Paragwaj zakupił także w mniejszje liczbie chińskie kopie Norinco CQ-A) z celownikami holograficznymi HWS EOTech 553, a broń snajperską Paragwajczyków stanowiły amerykański Remington w wersji M700 P Urban Sniper Rifle z szynami MARS oraz nowy Remington MSR (PSR Mk 21) dostosowane do naboju 7,62 mm NATO.

Peru

Kraj ten reprezentował zespół złożony z pięciu żołnierzy w czarnych beretach z 1. Brigada de Fuerzas Especiales wojsk lądowych, jednego z jednostki specjalnej sił powietrznych GRUFE (Grupo de Fuerzas Especiales) i jednego w zielonym berecie z Batallon de Comandos piechoty morskiej. Podczas uroczystości otwarcia i zakończenia zawodów nosili mundury w kamuflażu MultiCam, na czas konkurencji zastąpione peruwiańską odmianą Marpatu, typową dla piechoty morskiej tego kraju (plus chorwackie hełmy Sestan Busch BK-3). Posługiwali się pistoletami Beretta M92FS i belgijskimi 5,56-mm kbk SCAR-L Short i Standard (z lufami o długości 10 i 14 cali, także w wersji wyborowej z celownikiem S&B PMII), wyposażonymi w celowniki holograficzne EOTech 552 lub optyczne Trijcon ACOG, a para snajperska 7,62-mm karabinami powtarzalnymi AW brytyjskiej firmy Accuracy International.

Salwador

Jak co roku reprezentował go zespół z obchodzącej w tym roku trzydziestolecie służby wojskowej jednostki do walki z terroryzmem CEAT (Comando Especial Antiterrorista), umundurowany i wyposażony podobnie jak przedstawiciele wielu innych krajów regionu z programu pomocowego FMS (Foreign Military Sale) amerykańskiego Departamentu Obrony: w lokalnej wersji Marpat Woodland, czarnych hełmach MICH, z 9-mm pistoletami Beretta M92FS (M9) oraz amerykańskimi 5,56-mm kbk Colt M4A1 RIS z celownikami optycznymi Trijicon ACOG 4x32 i dodatkowym chwytem przednim VFG. Salwadorska para snajperska strzelała z amerykańskich kb powtarzalnych Remington M24 SWS i okazała się najlepsza podczas nocnej konkurencji rażenia celów pojawiających się znienacka na krótko, na różnych dystansach.

Surinam

Kraj ten od niedawna próbuje swych sił na zawodach Fuerzas Comando nie zrażając się zajmowaniem ostatnich miejsc. Zespół komandosów z Korps Speciale Troepen (KST), z sił zbrojnych tego kraju Surinaams Nationaal Leger (SNL), nosi nadal mundury starego amerykańskiego wzoru BDU Woodland i hełmy PASGT w pokrowcach w tym samym kamuflażu. Uzbrojony był również w 9-mm pistolety M9 i 5,56-mm kbk M4A1 RIS, jeszcze z najstarszymi kolbami Colt Type 4 i szwedzkimi celownikami kolimatorowymi Aimpoint CompM2 (M68 CCO). Znacznie nowocześniejszą bronią dysponowała natomiast para snajperska surinamskich „Zielonych beretów” – 7,62-mm samopowtarzalnymi karabinami FNH SCAR MK 20 SSR produkcji belgijskiej. Chociaż mierząc się ze znacznie lepiej dofinansowanymi, uznanymi i często doświadczonymi bojowo jednostkami większych państw regionu komandosi z Surinamu nie mają dużych szans, to słusznie postrzegają udział w międzynarodowych zawodach jako cenną okazję do weryfikacji własnego poziomu, szukania profesjonalnych wzorów, zapoznania się z wyposażeniem, uzbrojeniem i szczegółami sposobów działania odpowiedników z innych krajów oraz nawiązania ciekawych kontaktów.

Urugwaj

Podobnie jak w poprzednich latach, w zawodach wystartował wojskowy zespół z Compañía Especial Contraterrorista (dawniej Compańía de Comandos) „Escorpión”, ze składu jednostki spadochronowej Batallón de Infantería Paracaidista Nº14, który przybył w mundurach (m.in. combat-shirtach) w kamuflażu US Woodland i lekkich izraelskich hełmach RBR Attack koloru czarnego. Wyróżniał się bronią niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH: 5,56-mm kbk G36C z celownikami holograficznymi HWS EOTech 552 oraz pistoletami – po jednym HK P7M13 i po jednym HK P30 na każdego zawodnika. Snajperzy CECT wyposażeni byli w 7,62-mm karabiny powtarzalne AW brytyjskiej firmy Accuracy International Ltd. oraz jeden samopowtarzalny HK MSG-90. Urugwajskie „Skorpiony” okazały się najlepsze w drużynowych strzelaniach dynamicznych w warunkach nocnych.

 

Warte przeczytania: BT SPR300 – miejski szept >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Mateusz J. Multarzyński Zostań komandosem!

Zostań komandosem! Zostań komandosem!

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych....

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. Do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu na półroczny kurs „Jata” przyjętych zostanie 30 osób niebędących żołnierzami Sił Zbrojnych RP lub funkcjonariuszami służb mundurowych. Wnioski o przyjęcie na szkolenie można składać do 30 września.

Ireneusz Chloupek US COAST GUARD DSF

US COAST GUARD DSF US COAST GUARD DSF

Amerykańska Straż Wybrzeża USCG (United States Coast Guard) nawet w samych Stanach Zjednoczonych kojarzona jest głównie z misjami poszukiwawczo-ratowniczymi na wodach przybrzeżnych oraz ich patrolowaniem...

Amerykańska Straż Wybrzeża USCG (United States Coast Guard) nawet w samych Stanach Zjednoczonych kojarzona jest głównie z misjami poszukiwawczo-ratowniczymi na wodach przybrzeżnych oraz ich patrolowaniem w ramach antyprzemytniczego zabezpieczania morskich granic USA i ochrony środowiska. Tymczasem, jako jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych tego państwa podporządkowany Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego DHS (Department of Homeland Security), łączy ona funkcje cywilne i wojskowe, w obu przypadkach...

Ireneusz Chloupek WZD MOSG

WZD MOSG WZD MOSG

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedynym w kraju pododdziałem specjalnym o charakterze policyjnym, posiadającym szczególne uprawnienia do prowadzenia działań na...

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedynym w kraju pododdziałem specjalnym o charakterze policyjnym, posiadającym szczególne uprawnienia do prowadzenia działań na morzu, wyspecjalizowanym pod tym kątem równolegle do wykonywania innych najtrudniejszych i niebezpiecznych zadań na lądzie oraz z powietrza.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.