Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

FUERZAS COMANDO 2015

US Army South Command

US Army South Command

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy! GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...

Krzysztof Mątecki BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

BOPE Zwycięstwo nad śmiercią! BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski 15 lat Wojsk Specjalnych

15 lat Wojsk Specjalnych 15 lat Wojsk Specjalnych

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony...

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony odrębny Rodzaj Sił Zbrojnych (RSZ) – Wojska Specjalne (WS), które obecnie stanowią ok. 3% liczebności polskich Sił Zbrojnych. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę tego ważnego wydarzenia, dlatego warto przypomnieć proces dochodzenia do ich powstania oraz zaistniałe zmiany i rozwój.

Głównym organizatorem i sponsorem zawodów dla komandosów z armii oraz służb policyjnych tego regionu jest  US Southern Command oraz amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych „Południe” SOCSOUTH/COESUR  (US Special Operations Command South/hiszp. Comando de Operaciones Especiales Sur) z Homestead na Florydzie, wraz z podległą mu operacyjnie 7th Special Forces Group (Airborne) „Zielonych Beretów” US Army z Eglin AFB na zachodzie tego stanu.

Zawody, rozgrywane prawie corocznie od 2004 r. w kolejnych krajach, są jedną z form zacieśniania kontaktów szkoleniowych i wymiany doświadczeń między formacjami specjalnymi dla wzmacniania wspólnego bezpieczeństwa w regionie.

Gospodarzem Fuerzas Comando 2015, zorganizowanych w dniach 15–23 lipca 2015 r. była Gwatemala. W ośrodku szkoleniowym tamtejszych sił specjalnych Fuerzas Especiales „Kaibil” z brygady im. gen. Pablo Nuila Hub w miejscowości Poptún, w departamancie Petén, 500 km na północ od stolicy kraju, przy granicy z Belize, zmierzyli się w tym roku przedstawiciele wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych z 19 krajów obu Ameryk i regionu Karaibów.

Spośród uczestników wcześniejszych edycji zabrakło z różnych powodów Kanadyjczyków, reprezentantów Barbadosu, Brazylii, Ekwadoru, Nikaragui oraz Trynidadu i Tobago, a tradycyjnie zawody ignorują państwa pozostające w oziębłych stosunkach z USA, czyli Kuba i Wenezuela.

Poszczególne jednostki wystawiały w tym roku siedmioosobowe zespoły, w tym parę snajperską. Przebieg zawodów był podobny do wcześniejszych, opisywanych już  w SPECIAL OPS nr 4/2012 i 5/2014, dlatego przypomnimy tylko, że jak zwykle całość rozpoczęły tradycyjnie kwalifikacyjne sprawdziany fizyczne (najsprawniejsi okazali się gospodarze), a konkurencje tym razem obejmowały dwie grupy testów:

– fizyczne (tor przeszkód, pokonywanie przeszkody wodnej i marszobieg) oraz test strzelecki cqb w pomieszczeniach – w ostatnim triumfowały „Zielone Berety” z USA, ale we wszystkich pozostałych gwatemalscy Kaibiles, zaraz za którymi uplasowali się łączną liczbą punktów Meksykanie i Kolumbijczycy,

– snajperskie (strzelania dzienne, nocne, test FBI, skryte podchodzenie do celu) – najlepszymi strzelcami okazali się komandosi z Hondurasu, Salwadoru i Peru, – sześć zadań dla zespołów szturmowych, w tym dwa strzeleckie – aż w trzech nie mieli sobie równych reprezentanci Jamajki, wysuwając się w tej grupie na pierwsze miejsce, a kolejne miejsca zajęli Amerykanie i Urugwajczycy, choć w dwóch testach najlepsi byli komandosi z Gwatemali i Kolumbii.

Podsumowanie punktów z wszystkich testów zapewniło jednak czołową pozycję zespołowi z głównej kolumbijskiej jednostki kontrterrorystycznej Agrupación de Fuerzas Especiales Urbanas (SPECIAL OPS nr 4/2012 – zespół złożony z operatorów sił specjalnych wojsk lądowych oraz po jednym z sił powietrznych i policji), drugą zajęli żołnierze US Army Special Forces, a trzecią Salwadorczycy. Gospodarze musieli zadowolić się czwartym miejscem, niestety już poza podium.

Tak było 3 lata temu - warto przeczytać: FUERZAS COMANDO 2012 >>>

Fuerzas Comando to każdorazowo przede wszystkim okazja do poznania jednostek sił specjalnych z zachodniej półkuli, w tym wielu mało znanych, z bardzo egzotycznych krajów, przyjrzenia się trendom w ich uzbrojeniu i umundurowaniu. Przedstawiamy kilkunastu ich przedstawicieli spośród tegorocznych uczestników Fuerzas Comando – kolejne zawody planowane są w 2016 r. w Panamie.

Argentyna

W tym roku reprezentowana przez zespół z jednostki kontrterrorystycznej Fuerzas Especiales „Alacran” (Skorpion) tamtejszej Żandarmerii Narodowej GNA (Gendarmeria Nacional Argentina). Na zdjęciu w umundurowaniu w kamuflażu Selva Digital, podczas zawodów występowali również w jednolicie jasnozielonych mundurach żandarmerii argentyńskiej z kapeluszami dżunglowymi MultiCam oraz w popularnej w tamtejszych formacjach kopii amerykańskiego wzoru Marpat Woodland i hełmach PASGT produkcji izraelskiej (RBR). Broń krótka argentyńskich „Skorpionów” to 9-mm austriackie Glocki 17, długa – amerykańskie 5,56-mm kbk M4 (M720 ze stałym chwytem transportowym na komorze zamkowej), wyposażone w celowniki kolimatorowe M4 Trijicon 1x42 mm Reflex. Snajperzy posługiwali się 7,62-mm Remingtonami M24 SWS (USA).

Belize

Z tego niewielkiego kraju przybyła reprezentacja „Czarnych beretów” z kontrterrorystycznej grupy sił zbrojnych BSAG (Belize Special Assinment Group, szkolonej przez amerykańskie i kanadyjskie siły specjalne), w mundurach w kamuflażu MultiCam i hełmach PASGT. Posługiwała się 5,56-mm kbk M4 A1 (M927) z celownikiem optycznym Trijicon ACOG 4x32, systemem uniwersalnych szyn RIS zamiast łoża i dodatkowym chwytem przednim VFG oraz 9-mm włoskimi pistoletami Beretta M92FS (US M9), popularnymi w Ameryce Południowej i Środkowej za sprawą aktywnego marketingu producenta pod koniec ubiegłego wieku, ale także amerykańskiej pomocy wojskowej i wzoru US Army. Snajperzy z Belize strzelali z amerykańskich 7,62-mm Remingtonów M24 SWS, prawdopodobnie otrzymanych z amerykańskiego programu pomocowego JCET.

Chile

Ponownie reprezentowała ekipa „Czarnych beretów” z Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro”, a dokładnie: Compañía de Comandos N° 6 „Iquique” i Compañía de Comandos N° 5 „Lientur”. Nowocześnie wyposażeni komandosi chilijskich wojsk lądowych nosili umundurowanie w amerykańskim kamuflażu Desert Marpat i hełmy MICH Mid-cut lub Ops-Core FAST Ballistic High-cut, uzbrojeni byli w przyjęte niedawno nowe, włoskie 9-mm pistolety Beretta PX4 Storm oraz 5,56-mm kbk M4A1 z systemem uniwersalnych szyn TDI Arms X6X, wyposażone w celowniki holograficzne HWS EOTech 552 i lekkie kolby Magpul MOE lub inne, indywidualnie dobierane typy. Snajperzy z chilijskiej BOE używali szwajcarskich 7,62-mm karabinów powtarzalnych BT APR308.

Dominikana

Dominikana jak zwykle skierowała na zawody operatorów w czerwonych beretach z wojskowej jednostki Commando Especial Contra Terrorismo/Secretaria de las FAD (Fuerzas Armadas de Dominicana). Umundurowani w klasyczne BDU Woodland (na uroczystości otwarcia i zamknięcia w swych tradycyjnych czarnych BDU), i stare hełmy PASGT w czarnym kolorze, posługiwali się izraelskimi 9-mm pistoletami Jericho 941F, 5,56-mm subkbk Colt M4 Commando z lufą długości 11,5 cala, zwykłym łożem i tylko mechanicznymi przyrządami celowniczymi (celownikiem w chwycie transportowym) oraz snajperskimi 7,62-mm karabinami powtarzalnymi Remington M700 BDL, oczywiście jak prawie wszystkie karabiny innych par z dwójnogiem Harrisa.

Gujana

Żołnierze z 31. Special Forces Squadron GDF (Guyana Defence Force) z bazy Camp Stephenson, którzy w ubiegłym roku, nie czując się na siłach do rywalizacji, pojawili się tylko w roli obserwatorów, tym razem wystawili zespół wyróżniający się umundurowaniem w oryginalnej odmianie lokalnej wzoru tiger stripes, uzupełnionym o zielone hełmy PASGT. Uzbrojenie przedstawicieli Gujany składało się z 9-mm pistoletów Glock 17, 5,56-mm kbk M4 z 16-calową lufą, systemem szyn STAR-R firmy Samson Manufacturing Corp i dodatkowym, składanym (kilkupozycyjnym) chwytem przednim ATI Forend Pistol Grip, zaopatrzonych w celowniki holograficzne HWS EOTech 552 oraz z 7,62-mm powtarzalnych karabinów snajperskich Remington M700 BDL.

Gwatemala

Gospodarze występujący w mundurach w lokalnej odmianie kolorystycznej amerykańskiego kamuflażu Marpat Woodland i czarnych hełmach MICH high-cut, zaskoczyli 5,56-mm włoskimi kbk automatycznymi ARX w najnowszej wersji 160A3, w kolorze piaskowym i czarnym, z celownikami holograficznymi HWS EOTech – mimo że w ostatnich latach standardową bronią Kaibiles stały się izraelskie kbk Tavor TAR-21. Broń krótką gwatemalskich „Czerwonych beretów” stanowiły popularne 9-mm austriackie Glocki 17, a snajperzy prowadzili ogień z „customowych” odmian Remingtonów M700 z kolbami McMillan A4 i lufami przystosowanymi do montażu tłumika dźwięku, prawdopodobnie firmy G&A Precision (zbliżone do jej modelu FBI HRT).

Haiti

Kraj  ten nieposiadający regularnych sił zbrojnych, reprezentowany był przez zespół Special Weapons and Tactics (SWAT) PNH (Polícia Nacional do Haiti), szkolony m.in. przez antyterrorystów z francuskiej policji i Żandarmerii Narodowej, w mundurach w „miejskim” kamuflażu cyfrowym o odcieniach typowych dla firmy Propper i US Navy Working Uniform. Uzbrojenie policjantów z Republiki Haiti składało się z 5,56-mm kbk M4A1 RIS ze szwedzkimi celownikami kolimatorowymi Aimpoint CompM2 (M68 CCO) i popularnej 9-mm Beretty M92FS (US M9). Snajperzy dysponowali natomiast 7,62-mm samopowtarzalnymi karabinami wyborowymi SCAR MK 20 SSR (Sniper Support Rifle) belgijskiej firmy FNH.

Poznaj także i ten tekst: Tactical Prison Rescue 2015 >>>

Honduras

Kraj ten jak zawsze wystawił wojskowy zespół z Primer Batallón de Fuerzas Especiales Dowództwa Operacji Specjalnych COES (Comando de Operaciones Especiales), w tym żołnierzy z zaszczytnym tytułem specjalisty-rangera TESON (Tropa Especializadas en Selvas y Operaciones Nocturnas). Nosili mundury w lokalnej odmianie kolorystycznej amerykańskiego kamuflażu Marpat Woodland, a uzbrojeni byli w 9-mm pistolety Beretta M92FS (US M9) oraz 5,56-mm kbk M4A1 RIS z izraelskimi celownikami kolimatorowymi Meprolight M21. Zwycięscy snajperzy z tego kraju (francotiradores), najlepsi m.in. podczas testu FBI i dziennych strzelań w stresie, mieli na wyposażeniu popularne amerykańskie 7,62-mm karabiny powtarzalne Remington M24 SWS.

Jamajka

Reprezentowali ją operatorzy i snajperzy z wojskowej jednostki kontrterrorystycznej CTOG (Counter Terrorism Operations Group), którzy pojawili się w nowych mundurach Digital Combat Uniform (DCU), opracowanych specjalnie dla JDF (Jamaica Defence Force) przez wyspecjalizowaną w projektowaniu nowoczesnych kamuflaży firmę Hyperstealth. Jak większość zespołów nosili kewlarowe hełmy starego typu PASGT i nowsze MICH w kolorze czarnym. Uzbrojeni byli w amerykańskie 5,56-mm kbk M4A1 RIS ze szwedzkimi celownikami kolimatorowymi Aimpoint CompM2 (M68 CCO) bądź holograficzne HWS EOTech 552 i 9-mm pistolety Glock 17. Para snajperska strzelała z karabinów samopowtarzalnych kalibru 7,62 mm: starego amerykańskiego M21 z dwójnogiem Harrisa z celownikiem Schmidt & Bender PMII oraz belgijskiego FNH SCAR MK 20 Mod. 0 SSR.

Kostaryka

Ponieważ kraj ten nie dysponuje armią, więc przysłał, podobnie jak we wcześniejszych latach zespół z jednostki antyterrorystycznej UEI (Unidad Especial de Intervención) podporządkowanej służbie bezpieczeństwa i wywiadu DIS (Dirección de Inteligencia y Seguridad Nacional). Operatorzy z tego kraju byli wyposażeni w czarne hełmy Ops-Core FAST, część konkurencji zaliczał on w umundurowaniu Marpat Woodland, inne w ACU UCP. Jak większość, posługiwali się 9-mm pistoletami Beretta M92FS, natomiast bronią długą UEI były 5,56-mm kbk SIG 516 z celownikami Aimpoint CompM3 (takiej broni z celownikiem Trijicon ACOG używał także kolumbijski policjant ze zwycięskiego zespołu AFEAU) i kolbami Magpul MOE. Kostarykańscy snajperzy strzelali z klasycznych Remingtonów M700 na dwójnogach Harrisa.

Panama

Ten kraj reprezentował zespół złożony z funkcjonariuszy głównej jednostki kontrterrorystycznej Policji Narodowej UFEC (Unidad de Fuerzas Especiales Contraterrorismo), noszących mundury w „miejskim” kamuflażu pikselowym jak haitański SWAT i jednego z sił specjalnych służby granicznej SENAFRONT (Servicio Nacional de Fronteras – Agrupación de Fuerzas Especiales), który występował w mundurze w kamuflażu zbliżonym do amerykańskiego Marpat Woodland. Wszyscy wyposażeni byli w 9-mm pistolety Beretta M92FS i 5,56-mm kbk M4A1, głównie z amerykańskimi celownikami optycznymi Trijicon ACOG, a snajperzy w 7,62-mm powtarzalne karabiny Remington M700 z zielonymi kolbami McMillan A4 i lufami przystosowanymi do montażu tłumika dźwięku.

Paragwaj

Żołnierze z jednostki Comandos de las Tropas Especiales z Cerrito umundurowani byli we wprowadzone nieco ponad rok temu uniformy firmy Pilar w krajowym kamuflażu pikselowym, ale nosili również mundury amerykańskiego wzoru BDU Woodland, a do tego zielone hełmy MICH. Oni również uzbrojeni byli w 9-mm pistolety Beretta M92FS i 5,56-mm kbk M4A1 (produkcji amerykańskiej, choć Paragwaj zakupił także w mniejszje liczbie chińskie kopie Norinco CQ-A) z celownikami holograficznymi HWS EOTech 553, a broń snajperską Paragwajczyków stanowiły amerykański Remington w wersji M700 P Urban Sniper Rifle z szynami MARS oraz nowy Remington MSR (PSR Mk 21) dostosowane do naboju 7,62 mm NATO.

Peru

Kraj ten reprezentował zespół złożony z pięciu żołnierzy w czarnych beretach z 1. Brigada de Fuerzas Especiales wojsk lądowych, jednego z jednostki specjalnej sił powietrznych GRUFE (Grupo de Fuerzas Especiales) i jednego w zielonym berecie z Batallon de Comandos piechoty morskiej. Podczas uroczystości otwarcia i zakończenia zawodów nosili mundury w kamuflażu MultiCam, na czas konkurencji zastąpione peruwiańską odmianą Marpatu, typową dla piechoty morskiej tego kraju (plus chorwackie hełmy Sestan Busch BK-3). Posługiwali się pistoletami Beretta M92FS i belgijskimi 5,56-mm kbk SCAR-L Short i Standard (z lufami o długości 10 i 14 cali, także w wersji wyborowej z celownikiem S&B PMII), wyposażonymi w celowniki holograficzne EOTech 552 lub optyczne Trijcon ACOG, a para snajperska 7,62-mm karabinami powtarzalnymi AW brytyjskiej firmy Accuracy International.

Salwador

Jak co roku reprezentował go zespół z obchodzącej w tym roku trzydziestolecie służby wojskowej jednostki do walki z terroryzmem CEAT (Comando Especial Antiterrorista), umundurowany i wyposażony podobnie jak przedstawiciele wielu innych krajów regionu z programu pomocowego FMS (Foreign Military Sale) amerykańskiego Departamentu Obrony: w lokalnej wersji Marpat Woodland, czarnych hełmach MICH, z 9-mm pistoletami Beretta M92FS (M9) oraz amerykańskimi 5,56-mm kbk Colt M4A1 RIS z celownikami optycznymi Trijicon ACOG 4x32 i dodatkowym chwytem przednim VFG. Salwadorska para snajperska strzelała z amerykańskich kb powtarzalnych Remington M24 SWS i okazała się najlepsza podczas nocnej konkurencji rażenia celów pojawiających się znienacka na krótko, na różnych dystansach.

Surinam

Kraj ten od niedawna próbuje swych sił na zawodach Fuerzas Comando nie zrażając się zajmowaniem ostatnich miejsc. Zespół komandosów z Korps Speciale Troepen (KST), z sił zbrojnych tego kraju Surinaams Nationaal Leger (SNL), nosi nadal mundury starego amerykańskiego wzoru BDU Woodland i hełmy PASGT w pokrowcach w tym samym kamuflażu. Uzbrojony był również w 9-mm pistolety M9 i 5,56-mm kbk M4A1 RIS, jeszcze z najstarszymi kolbami Colt Type 4 i szwedzkimi celownikami kolimatorowymi Aimpoint CompM2 (M68 CCO). Znacznie nowocześniejszą bronią dysponowała natomiast para snajperska surinamskich „Zielonych beretów” – 7,62-mm samopowtarzalnymi karabinami FNH SCAR MK 20 SSR produkcji belgijskiej. Chociaż mierząc się ze znacznie lepiej dofinansowanymi, uznanymi i często doświadczonymi bojowo jednostkami większych państw regionu komandosi z Surinamu nie mają dużych szans, to słusznie postrzegają udział w międzynarodowych zawodach jako cenną okazję do weryfikacji własnego poziomu, szukania profesjonalnych wzorów, zapoznania się z wyposażeniem, uzbrojeniem i szczegółami sposobów działania odpowiedników z innych krajów oraz nawiązania ciekawych kontaktów.

Urugwaj

Podobnie jak w poprzednich latach, w zawodach wystartował wojskowy zespół z Compañía Especial Contraterrorista (dawniej Compańía de Comandos) „Escorpión”, ze składu jednostki spadochronowej Batallón de Infantería Paracaidista Nº14, który przybył w mundurach (m.in. combat-shirtach) w kamuflażu US Woodland i lekkich izraelskich hełmach RBR Attack koloru czarnego. Wyróżniał się bronią niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH: 5,56-mm kbk G36C z celownikami holograficznymi HWS EOTech 552 oraz pistoletami – po jednym HK P7M13 i po jednym HK P30 na każdego zawodnika. Snajperzy CECT wyposażeni byli w 7,62-mm karabiny powtarzalne AW brytyjskiej firmy Accuracy International Ltd. oraz jeden samopowtarzalny HK MSG-90. Urugwajskie „Skorpiony” okazały się najlepsze w drużynowych strzelaniach dynamicznych w warunkach nocnych.

 

Warte przeczytania: BT SPR300 – miejski szept >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE

KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE

„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to...

„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to znaczy, że jesteś naprawdę bardzo dobry. Gdy powiedzą tak o tobie Brytyjczycy z SAS lub SBS, możesz być pewien, że należysz do najlepszych, bo oni rzadko prawią komplementy”. Jedną z jednostek specjalnych, o której wszyscy wymienieni zawsze wyrażają się z uznaniem, jest Kampfschwimmerkompanie niemieckiej...

Ireneusz Chloupek EOG

EOG EOG

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops