Bezpieczne mistrzostwa

Michał Piekarski  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  30-05-2010
Andrzej Krugler, KGP
Sonda
Czy służby specjalne w Polsce przygotowane są na? (Zagłosuj i skomentuj!)

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

 5  7. Ciąg dalszy artykułu...

Z przedstawionych elementów można wyciągnąć kilka najważniejszych wniosków. Przede wszystkim, biorąc pod uwagę czynniki polityczne i prestiżowe – nie można pozwolić sobie na znaczące zakłócenie przebiegu Euro 2012, a już na pewno nie na sytuację, która skompromitowałaby polskie służby, tak jak „Monachium” niemieckie. Należy pamiętać, że sytuacja polityczna Polski jest szczególna, a co za tym idzie, konsekwencje ewentualnej porażki w wymiarze bezpieczeństwa będą miały długofalowe skutki polityczne.

Po drugie, współczesne środki przekazu informacji sprawiają, że akty przemocy – czy to o naturze kryminalnej, czy politycznej – mogą być (i są) łatwo upubliczniane. Konsekwencje w wymiarze politycznym i prestiżowym mogą być bardzo dotkliwe i prowadzić do szeregu nieoczekiwanych konsekwencji. Co za tym idzie, zadania wykonywane przez poszczególne służby i jednostki, niezależnie od ich podporządkowania i możliwości, należy uważać za jednakowo ważne, co oznacza konieczność równego ich traktowania w zakresie finansowania, wyszkolenia, wyposażenia. Każda formacja musi być przygotowana do działania na jak najwyższym poziomie, oczywiście adekwatnym do zakresu jej zadań. Wymaga to racjonalnego gospodarowania nakładami, ale i sporych wydatków. Jest sferą decyzji politycznej przyznanie adekwatnych do potrzeb środków budżetowych, co może być problemem w czasie recesji gospodarczej – jest jednak krokiem niezbędnym.

Szerokie współdziałanie jednostek specjalnych różnych służb wymusza doskonalenie ich współpracy, umożliwiającej realizowanie działań połączonych sił na dużą skalę. Pozwala to także na efektywne wykorzystanie dostępnego potencjału. Jak już zostało to udowodnione empirycznie – jest to wykonalne i takie operacje mogą być prowadzone w sposób skuteczny i bezpieczny.

Za najważniejszy czynnik decydujący o możliwości skutecznego wykonania każdego z zadań związanych z zabezpieczeniem Euro 2012 należy uznać czynnik ludzki. W działaniach przeciwterrorystycznych – podobnie jak w każdym innym rodzaju działań specjalnych – ludzie są dużo ważniejsi niż sprzęt. Znacznie łatwiej i szybciej jest kupić nowy rodzaj uzbrojenia niż wyszkolić nowych specjalistów. Dlatego też, jednym z priorytetów podczas przygotowań służb policyjnych do ochrony tak ważnej imprezy powinno być polepszenie warunków służby funkcjonariuszy tak, aby nie tracić tak ważnego elementu, jakim jest nabywana latami specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Konsekwencje zaniedbań w tym obszarze należy uznać za szczególnie dotkliwe.

Rozmawiamy z Grzegorzem „Cichym” Mikołajczykiem, specjalistą w zakresie taktyki kontrterrorystycznej, strategii bezpieczeństwa i ochrony.

Jakie, z twojej perspektywy, są najpoważniejsze wyzwania i zagrożenia związane z ochroną tak dużej i prestiżowej imprezy jak Euro 2012?

– Problemów tego rodzaju jest sporo i trudno je hierarchizować. Po prostu każdy element tej układanki jest jednakowo ważny, zaczynając od ochrony fi zycznej, poprzez służby medyczne, straż pożarną, skończywszy na pododdziałach AT Policji. Zagrożeń jest także mnóstwo – od samych kibiców, którzy łagodnymi owieczkami często nie są, poprzez wszelkie wypadki komunikacyjne i inne tragiczne zdarzenia aż po zamachy terrorystyczne czy terror kryminalny. To co uważam za największe wyzwanie, to konieczność działania kilkunastu służb przez długi okres, ze świadomością, że zapewne cała Europa patrzy na Polskę i Ukrainę. Taka impreza na pewno będzie ważną próbą dla naszych służb, weryfi kującą dotychczasowe szkolenie. Dlatego też za wyzwanie uważam staranną analizę wniosków z jej przebiegu, i doskonalenie szkolenia już po Euro – w końcu na roku 2012 świat się nie kończy. Pocieszające jest to, że mamy jeszcze czas i można racjonalnie planować szkolenie, nie jest to presja czasu liczonego w dniach czy tygodniach.

Jak oceniasz stopień trudności ochrony tego przedsięwzięcia, w porównaniu z dotychczasowymi działaniami, jakie miały miejsce w Polsce?

– Jest dużo wyższy niż inne działania dotąd prowadzone. Mnogość zagrożeń, mnogość miejsc, czas, przez jaki trzeba będzie działać. Pielgrzymki papieskie oraz wizyty i szczyty polityczne wysokiego szczebla też były wyzwaniem – ale tam do zabezpieczenia było tylko jedno miejsce na raz i tylko na dość krótki czas. Inne imprezy sportowe nie przyciągały tylu ludzi co piłka nożna, a więc obecność dużej liczby ludzi w kilku miejscach podnosi skalę trudności.

Czy twoim zdaniem czas, jaki do tej pory upłynął, od chwili, kiedy ogłoszono organizację tej imprezy w Polsce, został właściwie spożytkowany?

- Mogę mówić tylko za siebie, nie chcę oceniać innych. Ja i koledzy dotychczasowy okres wykorzystaliśmy w pełni, a czas, jaki pozostał do mistrzostw, wykorzystujemy na tyle, na ile mamy możliwości.

Jakie w tym momencie widzisz najpilniejsze problemy związane z doskonaleniem wyszkolenia policyjnych pododdziałów specjalnych w Polsce?

– Przede wszystkim, jest to doskonalenie współdziałania, jeśli mamy na myśli pododdziały AT Policji jako całość. Wyszkolenie na poziomie pojedycznego funkcjonariusza, grupy szturmowej czy całego pododdziału uważam za stojące na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście nie oznacza to, że można stać w miejscu, ale pewne priorytety muszą zostać określone – w tych dziedzinach, w których jest najwięcej do zrobienia, czyli właśnie we współdziałaniu.

Czy twoim zdaniem, policyjne pododdziały antyterrorystyczne same poradzą sobie z zabezpieczeniem tak dużej imprezy?

– Myślę, że w razie takiej konieczności jest to wykonalne, jednak trzeba pamiętać, że nawet najlepsi specjaliści nie mogą być w kilku miejscach naraz, nie mogą też być w gotowości w nieskończoność..., ale jeśli będzie taka potrzeba, jestem przekonany, że każdy da z siebie wszystko. Bardzo ważny jest tutaj element kierowania i koordynacji służb na wypadek sytuacji kryzysowej oraz efektywność funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego w warunkach krytycznych.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pomimo panującej pandemii zwiadowcy intensywnie się szkolą

W dniach 01-02.12.2020 r. w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym przeprowadzone zostały coroczne zawody użyteczno - bojowe dla grup dalekiego rozpoznania i plutonów rozpoznawczych.

Aktualny numer

5/2020
SPECIAL OPS 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe oblicze komandosów RM
  • - Arystokracji na wojnie nie ma - wywiad z NAVALEM
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl