Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Trenuj efektywnie i testuj siłę izometrii

Aleksandra Musielak | 2020-06-08
62-letni Amerykanin George Hood, aktualny rekordzista na najdłuższy czas w pozycji deski (plank). Rekord Guinessa (8 godzin, 15 minut i 15 sekund) ustanowił 15.02.2020 r. w Naperville w USA. Fot. www.biurorekordow.pl

62-letni Amerykanin George Hood, aktualny rekordzista na najdłuższy czas w pozycji deski (plank). Rekord Guinessa (8 godzin, 15 minut i 15 sekund) ustanowił 15.02.2020 r. w Naperville w USA. Fot. www.biurorekordow.pl

Siła niejedno ma imię i dlatego chciałabym zwrócić Twoją uwagę na siłę mięśni pochodzącą z ich napięcia izometrycznego. Ten, pozornie „łatwy” sposób treningu, w rzeczywistości jest niezwykle trudny i wymaga ogromnej koncentracji oraz umiejętności utrzymania stałego napięcia mięśni, bez zmiany ich długości (tzn. bez wykonywania ruchu). Przykładem tego rodzaju wysiłku będą ćwiczenia wielostawowe, konkretniej „utrzymanie pozycji ciała danego ćwiczenia w czasie” np. zatrzymanie pozycji ciała w podporze przodem przy różnych ułożeniach.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Selekcja do KT Policji

Selekcja do KT Policji Selekcja do KT Policji

Wyzwania stojące przed służbami specjalnymi, w tym policyjnymi kontrterrorystami, zaowocowały wprowadzeniem istotnych zmian i przynajmniej formalnym otwarciem drzwi do tych elitarnych jednostek dla grona...

Wyzwania stojące przed służbami specjalnymi, w tym policyjnymi kontrterrorystami, zaowocowały wprowadzeniem istotnych zmian i przynajmniej formalnym otwarciem drzwi do tych elitarnych jednostek dla grona nowych kandydatów. Znoszenie kolejnych barier formalnych i wzrost zapotrzebowania na kandydatów do służby nie oznacza jednak rezygnacji z rygorystycznych kryteriów przyjęcia do grona kontrterrorystów. Dlatego warto zapoznać się przed złożeniem swojej aplikacji do służby z aktualnymi informacjami...

Tomasz Łukaszewski Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie

Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie Poszukujemy ludzi, którzy nie są tylko specjalistami w jednej dziedzinie

Rozmowa z podkom. Kamilem Winterem, koordynatorem krajowym ds. służby kontrterrorystycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Rozmowa z podkom. Kamilem Winterem, koordynatorem krajowym ds. służby kontrterrorystycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Aleksandra Wilczek-Musielak Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję? Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności...

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności fizycznej, w ramach naboru do poszczególnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji, tzw. „selekcji”.

Siła izometryczna

Najczęściej siłę izometrii testuje się wykonując podpór przodem na przedramionach, czyli ćwiczenie zwane deską lub plankiem. Jednakże, siłę napięcia izometrycznego mięśni rozwiniesz zatrzymując pozycję ciała w każdym możliwym do wykonania ruchu, np. przysiadzie. Przykładem takiego wysiłku jest utrzymanie pozycji „krzesełka” przy ścianie (oczywiście, bez przyboru) lub utrzymanie pozycji przysiadu z ciężarem utrzymywanym nad głową.

Innym przykładem, będą ćwiczenia na drążku tj. zatrzymanie brody nad drążkiem (czyli podciąganie na drążku z zatrzymaniem ciała w górnej pozycji, na ugiętych ramionach z brodą znajdującą się nad drążkiem).

Każdy z nas podejmując swoją aktywność treningową dąży do wypracowania imponującej tężyzny fizycznej i sprawności, dlatego generowanie świadomych napięć izometrycznych mięśni jest niezbędne, aby budować swoją siłę. Zwróć uwagę, że dynamometr, czyli przybór do pomiaru siły, mierzy siłę skurczu izometrycznego mięśni. W praktyce wygląda to tak: musisz zacisnąć dłoń na uchwycie dynamometra i wytworzyć maksymalne napięcie mięśni dłoni i ramienia.

To urządzenie potwierdza tezę, iż w skurczu izometrycznym wyzwalana jest ich największa siła. Oczywiście podczas wykonywania różnych ćwiczeń na sali treningowej, ta wartość siły będzie się od siebie znacząco różniła. Inną wartość siły uzyskasz przebywając w podporze przodem na prostych ramionach a inną wartość siły otrzymasz, przebywając w pozycji podporu przodem na ugiętych ramionach, tzn. przyjmując pozycję niskiej pompki.

Wspólne ćwiczenia na drążku

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Decydując się na trening i świadome kształtowanie siły swoich mięśni, pamiętaj, aby dodatkowo napiąć ciało i utrzymywać to napięcie wykonując swoje ćwiczenia oporowe. Przykładowo, trenując podciąganie na drążku, aby zwiększyć swoją efektywność i poziom siły w tym ćwiczeniu, musisz najpierw zacisnąć mocno dłonie na drążku (chwytem dowolnym), następnie ściągnąć łopatki w tył (retrakcja) i dół (depresja). Stale utrzymuj wygenerowane napięcie izometryczne mięśni stabilizujących łopatkę, a więc mięśni „przyklejających” Twoje łopatki do ciała, wykonaj wolno ruch podciągnięcia, uginając ramiona do momentu, aż broda znajdzie się nad drążkiem (to faza skurczu koncentrycznego zwana „fazą pozytywną ruchu”), a następnie wolno i świadomie opuść ciało prostując ręce (faza skurczu ekscentrycznego zwana „fazą negatywną ruchu”).

Pamiętaj, aby prostować ramiona do momentu kontrolowania ich napięcia mięśniowego. Zbyt duży wyprost spowoduje rozluźnienie mięśni i rozpoczniesz fazę ich rozciągania, poprawiając mobilność obręczy barkowej i wykonując rozluźnienie przestrzeni międzykręgowej (elongacja kręgosłupa). Twoim celem jest przyrost siły, więc nie możesz rozluźniać mięśni tylnej strony pleców podczas ich treningu siłowego.

Teraz wiesz, dlaczego stabilizacja mięśni przed rozpoczęciem ruchu danego ćwiczenia jest tak istotna w kształtowaniu treningu siłowego. Ta forma aktywności fizycznej wykorzystująca technikę napięcia izometrycznego, powinna być twoją „podstawą treningu siłowego” inaczej przyjmowaniem „bezpiecznej pozycji startowej” do wykonania ćwiczeń wielostawowych, jakie zamierzasz wykonać na sesji treningowej.

Oczywiście, aby nie było wątpliwości w ten sposób będziesz rozwijać głównie swoją siłę lub wytrzymałość siłową. Dlatego rozróżnia się „podciąganie siłowe” wykonywane w sposób wolny z napięciem mięśni od „podciągania dynamicznego” wykonywanego szybko i często z wykorzystaniem wymachu, które odbywa się za pomocą oddziaływania sił rozpędu, aniżeli sił pochodzących z napięcia izometrycznego mięśni. Tym sposobem, tzn. trenując szybko poprawisz swoją wydolność tlenową zamiast siły mięśni, którą zamierzasz budować.

Chciałabym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, korzyści wprowadzenia „skurczu izometrycznego” do swojego planu treningowego. Konkretniej mam na myśli stabilizację ułożenia miednicy w jej neutralnej pozycji, czyli utrzymania pozycji bioder równoległe (w pozycji podporu) lub prostopadle do podłoża (w pozycji stania), przy stałym utrzymaniu napięcia izometrycznego mięśni brzucha, pośladków, przedniej części ud, a także mięśni obręczy barkowej. To właśnie stabilizacja w obrębie pracy mięśni dna miednicy i dolnego odcinka pleców (zwana jako „core stability”), odciąża Twój układ kostny od wykonywania nadmiernego wysiłku, który jest niebezpieczny dla ciała.

Czytaj też: Call of Duty: Warzone >>>

Przyjmowanie niewłaściwej pozycji startowej, w której mięśnie nie wytwarzają swojego napięcia izometrycznego, zwiększa prawdopodobieństwo powstania urazu w obrębie dolnego odcinka pleców, powodując stan przeciążenia, objawy bólowe a nawet dyskopatie. Zatem wiedz, że nie warto za wszelką cenę utrzymywać jak najdłużej danej pozycji ćwiczenia np. testując swoją siłę izometrii w desce (planku), jeżeli ciało w tej pozycji nie generuje napięcia izometrycznego wszystkich możliwych do zaangażowania w tym ćwiczeniu mięśni.

Plank jako sposób trenowania siły izometrycznej

Nieprzypadkowo, omawiam plank jako sposób trenowania siły izometrycznej, gdyż deskę chętnie wykonują na treningach zarówno pasjonaci aktywności fizycznej jak i profesjonaliści. Ponadto, wszechstronność wyboru miejsca do realizacji tego ćwiczenia oraz możliwość zwiększenia jego intensywności, jest jego dodatkowym atutem. Dodanie obciążenia, które można położyć na dolnym odcinku pleców (np. obciążenie olimpijskie zwane „talerzem ciężarowym”) dodatkowo potęguje efekt zwiększenia siły. Wykorzystanie większości przyborów treningowych ze strefy funkcjonalnej (tj. taśmy TRX, bosu, piłki etc.)  będzie również zwiększało efektywność tego ćwiczenia i dodatkowo wpłynie na wzrost „uczucia satysfakcji”, wynikającego z prawidłowego utrzymania pozycji deski w stosunkowo długim czasie.

Między innymi, popularność testowania swojej siły izometrycznej mięśni, a właściwie czas utrzymania ciała w tej pozycji (bez wykorzystania dodatkowych przyborów treningowych), jest uaktualniany na liście światowych rekordów w Księdze Guinnessa. Obecnie, reprezentant grupy mężczyzn, 62-letni George Hood, były amerykański żołnierz, ustanowił rekordowy czas wynoszący 8 godzin 15 minut i 15 sekund (dane na rok 2020), natomiast w grupie kobiet rekord ustanowiła Dana Głowacka, kanadyjka polskiego pochodzenia, wynoszący 4 godziny 19 minut i 55 sekund (dane na rok 2019). Te imponujące wyniki, wymagają poświęcenia ogromnej ilości godzin treningów, przygotowujących zawodników do próby bicia obecnych rekordów. Środowisko mundurowe oraz pasjonaci sportu również podejmują taką rywalizację sportową i biją swoje indywidualne rekordy w planku. To właśnie na podstawie Ich wyników, można dokonać porównania swojego poziomu siły izometrycznej.

Plank jako trening siły izometrycznej

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Zastanawiasz się, ile czasu powinieneś poświęcić na rozwój swojej siły izometrii w pozycji deski (podporu przodem na przedramionach). Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż każdy z nas reprezentuje inny poziom siły absolutnej i staż treningowy. Oczywiście im dłużej utrzymujesz poprawną pozycję tym lepszy uzyskasz efekt. Jednak badania wykazują, że już 10 sekundowe poprawne utrzymywanie pozycji, skutecznie zwiększy poziom siły izometrycznej trenowanych mięśni. Tu chciałabym zwrócić Twoją uwagę na prawidłowy sposób utrzymania pozycji ciała w jednej linii (równolegle do podłoża z neutralnym ułożeniem miednicy).

Brak napięć izometrycznych mięśni brzucha, czworogłowych ud, pośladków oraz mięśni stabilizujących (również tych „przyklejających” łopatki do ciała) sprawi, że to układ kostny przejmie na siebie nadmierny wysiłek i zaangażujesz mięśnie toniczne do pracy, które odczujesz w postaci „drżenia mięśni” będąc w pozycji podporu. Trening z takim drżeniem mięśni przy wygiętych plecach w dolnym odcinku jest niebezpieczny i zamiast efektu w postaci siły, może przynieść „efekt” w postaci przeciążenia lub urazu dolnego odcinka pleców.

Wzmożony wysiłek izometryczny wszystkich mięśni w planku, zwiększa jego efektywność i przybliża Cię do osiągnięcia wysokiego poziomu siły, do jakiego każdy z nas stale dąży. Jednak do określenia swojego poziomu siły izometrycznej przydatne będą wartości ogólne. Osoby, które utrzymują pozycję podporu przodem na dłoniach (pompka) czy przedramionach (deska) w czasie 60 -120 sekund, określane są jako osoby reprezentujące poziom „bazowy inaczej początkujący”. To osoby, które posiadają umiejętność wygenerowania napięcia wystarczającego do uzyskania stabilizacji mięśni i przygotowania ciała do wzmożonego wysiłku siłowego.

Osoby, których wynik przekracza czas 10 minut, reprezentują poziom wysoce zaawansowany. Tylko nieliczni, przekraczają powyższy wynik, dlatego dla osób zaawansowanych w treningu, czas 10 minut jest „godny” do porównywania własnego poziomu siły izometrycznej mięśni. Należy jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu utrzymania ciała w danej pozycji, zwiększa  się także siłę własnego charakteru. To sposób testowania siły izometrii przeznaczony głównie dla osób chcących sprawdzać siłę własnego charakteru, posiadających „zacięcie rywalizacji sportowej”. Utrzymanie przez nich omówionej powyżej pozycji ciała w coraz to dłuższym czasie, nie jest nudnym ćwiczeniem, lecz staje się z każdą upływającą sekundą prawdziwym wyzwaniem i walką ze swoimi słabościami.

Specyfika służby środowiska mundurowego, wymusza na funkcjonariuszach, stałą pracę nad rozwojem psychomotorycznym. Ponadto, regularnie testuje się ich poziom siły i kondycji, podczas testów sprawności fizycznej. Najsprawniejsi mają nierzadko sposobność przejścia do specjalistycznych komórek organizacyjnych, gdzie wymagany jest wysoki poziom siły. Już na starcie przekonują się o tym młodzi adepci grup realizacyjnych lub szturmowych. To właśnie oni wiedzą, jak ważny jest rozwój siły mięśni, sprawności i tężyzny fizycznej. Między innymi swój twardy charakter i zacięcie sportowe mogą doskonalić za pomocą „prostych metod” na własnym treningu. Jedną z tych prostych metod jest właśnie test siły skurczu izometrycznego mięśni i zapisanie wyniku na „tablicy rekordów”.

Czytaj też: Trening wytrzymałości siłowej cz. I >>>

Również Ciebie zachęcam do testowania swojej siły podczas treningów! Każdorazowo pamiętaj o generowaniu świadomych napięć izometrycznych, zarówno podczas utrzymywania konkretnej pozycji ciała przez długi czas,  jak i wygenerowaniu napięcia izometrycznego wszystkich mięśni w trakcie przyjmowania pozycji startowej, rozpoczynającej ruch danego ćwiczenia. Taka świadoma praca nad swoim ciałem, szybko uwidoczni wypracowane efekty w postaci siły, wytrzymałości siłowej oraz podkreśli „definicję” mięśni, co wprost przełoży się na wygląd Twojej sylwetki.

Powodzenia na treningach! 

Aleksandra Musielak 

Trener przygotowania motorycznego AdrenalineFIT

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Tomasz Łukaszewski Trening ze śmigłowcem

Trening ze śmigłowcem Trening ze śmigłowcem

We wrześniu 2019 r. funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP) z różnych Komend Wojewódzkich Policji brali udział w szkoleniach taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem...

We wrześniu 2019 r. funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP) z różnych Komend Wojewódzkich Policji brali udział w szkoleniach taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca policyjnego Black Hawk, który na wyposażenie Policji wszedł w 2018 r. („SPECIAL OPS” 1/2019).

Globemaster Long Range Mykita

Long Range Mykita Long Range Mykita

W dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko rozegrana została VI edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Na wstępie należy dodać, że tegoroczna...

W dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko rozegrana została VI edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Na wstępie należy dodać, że tegoroczna edycja pobiła poprzednie pod względem liczby startujących osób. Na zawody zarejestrowało się 112 strzelców, natomiast na odprawie stawiło się 94 zawodników. Przy tej formule zawodów to istny rekord, co bardzo cieszy. Tym bardziej że jest to wzrost frekwencji o 100% w porównaniu z poprzednią edycją....

Globemaster God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym...

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym imprezę strzelecką. Imprezę dla elity elit, czyli snajperów. Zdjęcia: Archiwum JWF

Ireneusz Chloupek Fuerzas Comando - Chile 2019

Fuerzas Comando - Chile 2019 Fuerzas Comando - Chile 2019

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA...

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA okazała się drużyna z Kolumbii. Gospodarze tegorocznego spotkania, czyli Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro” wojsk lądowych Chile, musieli uznać wyższość kolumbijskich kontrterrorystów i zadowolić się drugą pozycją. Zdjęcia: DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez,...

Tomasz Łukaszewski To nie była ostatnia Selekcja

To nie była ostatnia Selekcja To nie była ostatnia Selekcja

O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady...

O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Paweł Kucharski Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019 Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna. ...

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna.  Na twarzach kilku osób widać skupienie, kiedy pogrążają się w modlitwie. Nikt nie przeczuwa tego, co stanie się za chwilę… Zdjęcia: kpt. rez. pil. Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Jagna Gill VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna...

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna i dyskretna identyfikacja osób mających niebezpieczne materiały w miejscu publicznym, wewnątrz dużej grupy ludzi. Do tej pory stanowiło to lukę w systemach zabezpieczeń. Rozwiązanie dostarczyli naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Auburn w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystując zdolności psów...

Zespół Prasowy KWP w Katowicach Strzały w Porębie

Strzały w Porębie Strzały w Porębie

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie pod Zawierciem pod koniec stycznia 2019 r. padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności...

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie pod Zawierciem pod koniec stycznia 2019 r. padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności taktyczne wspólnie z żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej i zagrażającej bezpieczeństwu, współpraca służb jest istotnym elementem taktyki specjalnej. To kolejne tego typu szkolenie przeprowadzone wspólnie z Wojskami Specjalnymi.

Ireneusz Chloupek KASOTC AWC – pojedynek wojowników

KASOTC AWC – pojedynek wojowników KASOTC AWC – pojedynek wojowników

Jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center – „SPECIAL OPS” nr 5/2018) należy do czołówki tego typu obiektów na...

Jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center – „SPECIAL OPS” nr 5/2018) należy do czołówki tego typu obiektów na świecie, a ze względu na związane z jego lokalizacją warunki geograficzne i klimatyczne jest cenionym miejscem przygotowywania jednostek specjalnych z wielu państw m.in. do działań w Afganistanie oraz walki z ekstremistami tzw. Państwa Islamskiego. Światową sławę przyniosły KASOTC także organizowane...

Paweł Kucharski, Bogdan Serniak Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego,...

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego, sprawne i skuteczne udzielanie pomocy w warunkach taktycznych to niezbędna umiejętność naszych kontrterrorystów warunkująca efektywną realizację zadań. Zdjęcia: Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Ireneusz Chloupek MantisX

MantisX MantisX

Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje...

Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje się instruktorom amerykańskich marines – okręgiem podzielonym promieniście na 6-10 pól z opisami błędów, skutkujących zazwyczaj trafianiem w jedno z nich, zamiast w środek tarczy. Dzięki firmie Mantis z Oswego na południowozachodnich obrzeżach Chicago, w stanie llinois, obecnie mamy do dyspozycji...

Ireneusz Chloupek Jegertroppen

Jegertroppen Jegertroppen

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych....

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych. Uruchomiony w połowie 2014 r. jako trzyletni projekt próbny, został dzięki bardzo obiecującym wynikom przedłużony na okres pięciu lat, po których zapaść ma decyzja, czy płeć piękna na stałe uzupełni pion bojowy norweskiego FSK (Forsvarets Spesialkommando). Wbrew sensacyjnym doniesieniom różnych mediów,...

Ireneusz Chloupek Centrum výcviku LEŠŤ

Centrum výcviku LEŠŤ Centrum výcviku LEŠŤ

„Ćwicz tak, jak będziesz walczył” – to mądra dewiza, wskazująca, jak ważny jest w szkoleniu bojowym realizm, weryfikujący techniki, taktykę i procedury działania, umiejętności ich stosowania w trudnych...

„Ćwicz tak, jak będziesz walczył” – to mądra dewiza, wskazująca, jak ważny jest w szkoleniu bojowym realizm, weryfikujący techniki, taktykę i procedury działania, umiejętności ich stosowania w trudnych warunkach, a także wykorzystywany sprzęt. O warunki maksymalnie zbliżone do rzeczywistych jednak stosunkowo trudno, dlatego realizm treningów i ćwiczeń często, ze względu na różne ograniczenia, ustępuje – w większym lub mniejszym stopniu – pewnej umowności lub muszą one zostać rozbite na elementy możliwe...

Matys/Karol Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Wspólne ćwiczenia w Chorwacji Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizo­wanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę­drzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...

Ireneusz Chloupek Za Tatrami

Za Tatrami Za Tatrami

W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski...

W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski i Słowacji. Było ono nie tylko okazją do skorzystania z unikatowych możliwości oferowanych przez jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie, ale również do zacieśnienia kontaktów i wymiany fachowych doświadczeń z odpowiednikami z sąsiednich krajów.

Jarosław Wiśniewski XX Selekcja

XX Selekcja XX Selekcja

W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu,...

W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu, za dnia i nocą wykuwali się zwycięzcy Selekcji. Z tysięcy kandydatów niewiele ponad 300 osób usłyszało słowa majora Arkadiusza Kupsa „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Gratuluję, że udało się wam wdrapać do tego naprawdę elitarnego klubu”.

Wojtek „Lichy” Lichota PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).

Globemaster „God bless our troops, especially our snipers”

„God bless our troops, especially our snipers” „God bless our troops, especially our snipers”

Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw...

Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zorganizowano w Ośrodku Szkoleń Poligonowych w Strzepczu w dniach 4-9 czerwca 2017 r.

Ireneusz Chloupek SOF Delta Cup 2017

SOF Delta Cup 2017 SOF Delta Cup 2017

17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed...

17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed obchodami 10-lecia Wojsk Specjalnych reprezentanci należących do nich jednostek WP, funkcjonariusze jednostek specjalnych policji, Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów oraz zaprzyjaźnionych organizacji zmierzyli się podczas dynamicznych strzelań w dzień i w nocy – tym razem nie na typowej strzelnicy,...

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Globemaster Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...

Błażej Bierczyński Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu” Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Wybrane dla Ciebie

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.