Wspólne ćwiczenia w Chorwacji
Pierwsze jednostki policji/żandarmerii wojskowej w siłach zbrojnych Chorwacji (VP – Vojna Policija, powstały w połowie 1991 r., poczynając od Batalionu Ochrony Sztabu Gwardii Narodowej w Zagrzebiu, przemianowanym niedługo później na 66. batalion „Kobra”. Foto: Leny/Kaczor
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego oraz desantowania w środowisku wodnym.
At the turn of September and November 2017, once again the soldiers of the Military Police Specialized Unit from Warsaw (OSŻW) had an opportunity to participate in joint-exercises with their partners from the Croatian special military police company - SSVP (Satnija Specjalne Vojna Policjie). This time the Croatians hosted a group of several special MP-soldiers from Warsaw. During the ten days of workshops several issues were trained: protection tactics, special shooting as well as the elements of EOD recon and landings/drops in the maritime environment.
Zdjęcia: Leny/Kaczor
Zobacz także
Globemaster SOF SNIPER CUP - druga edycja
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy...
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy reprezentujących polskie i zagraniczne Jednostki Wojsk Specjalnych (JWS).
Tomasz Łukaszewski Forces Cooperation Poznań 2024
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział...
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Poznaniu. Wydarzenie, w którym udział wzięli instruktorzy i operatorzy z 17 jednostek reprezentujących różne służby mundurowe, odbyło się w dniach 11-15 marca 2024 roku.
Krzysztof Mątecki Siły specjalne ćwiczyły w Arktyce
W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów...
W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
W pierwszym etapie ćwiczeń odbywających się na terenie ośrodka poligonowego przeprowadzono wspólne strzelania, w czasie których strony prowadzące zajęcia prezentowały swoje rozwiązania poszczególnych wariantów taktyczno-strzeleckich. Operatorzy OSŻW przeprowadzili pokazowe zajęcia metodyczne w zakresie strzelania z karabinka HK 416, natomiast gospodarze zaprezentowali szereg ciekawych strzelań z pistoletów maszynowych i broni krótkiej, sprawdzających wiele elementów z wyszkolenia operatora oraz zespołu.
Strzelcy wyborowi mieli doskonałą okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w czasie zajęć, podczas których prowadzono strzelania do celów ustawionych na różnych odległościach, porównując skuteczność kilku rodzajów karabinów wyborowych będących na wyposażeniu obu jednostek.
Zasadniczym przedsięwzięciem żandarmów z Wydziału Ochrony OSŻW („SPECIAL OPS” 4/2016) było zgrywanie procedur postępowania w sytuacjach szczególnych podczas pobytu osoby ochranianej poza granicami państwa.
We współdziałaniu z chorwacką ATVP przygotowano i przeprowadzono wspólne ćwiczenie ze scenariuszem, który przewidywał wizytę przedstawicieli władz państwowych objętych ochroną chorwackich i polskich żandarmów. W jego trakcie symulowano próbę ataku bezpośredniego na VIP-a oraz na kolumnę pojazdów ochronnych.
Polscy żandarmi odpowiadali za zorganizowanie ochrony bezpośredniej, a Chorwaci za zabezpieczenie terenu oraz wsparcie taktyczne w przypadku ataku.
Oprócz praktycznych ćwiczeń zorganizowano również warsztaty z zakresu planowania, przygotowania i realizacji zadania ochronnego.
Wymiana doświadczeń obejmowała proces dowodzenia, utrzymania łączności oraz współdziałania z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa. Kolejny etap szkolenia odbył się w ośrodku specjalizującym się w prowadzeniu działań w środowisku wodnym.
Zajęcia rozpoczęto od przećwiczenia postępowania podczas sytuacji szczególnych, awaryjnych, do których może dojść na akwenie wodnym.
Zrealizowano zagadnienia z technik przeprawowych w warunkach morskich oraz elementy desantowania z łodzi motorowych. Na tym etapie ćwiczenia skupiono się głównie na nauce technik rozpoznania pirotechnicznego obiektów pływających, infrastruktury portowej znajdującej się pod wodą oraz na sposobach przeprowadzenia rozpoznania dna w strefie przebywania osób podlegających ochronie.
Wspólne polsko-chorwackie ćwiczenia były doskonałą okazją do doskonalenia taktyki i techniki zarówno działań specjalnych w kontekście kontrterrorystycznym, jak i działań ochronnych z naciskiem na prowadzenie rozpoznania pirotechnicznego rejonów, obiektów i instalacji nawodnych oraz podwodnych.
Pobyt na chorwackim poligonie zakończono omówieniem całości zadań zrealizowanych w ramach szkolenia oraz przedstawiono wnioski, które będą uwzględnione przy opracowywaniu planu na kolejne wspólne ćwiczenia.
Antiteroristička Vojna policija
Pierwsze jednostki policji/żandarmerii wojskowej w siłach zbrojnych Chorwacji (VP – Vojna Policija, bezpośrednio podporządkowana ministerstwu obrony tego kraju, a od 2002 r. Szefowi Sztabu Generalnego) powstały w połowie 1991 r., poczynając od Batalionu Ochrony Sztabu Gwardii Narodowej w Zagrzebiu, przemianowanym niedługo później na 66. batalion „Kobra”.
W 1993 r. w szeregach tej formacji powołano do życia pododdziały antyterrorystyczne, znane jako Antiteroristička Vojna policija, ATVP.
W stołecznym 66. bVP sformowano kompanię antyterrorystyczną (AT satnija), a w kolejnych czterech batalionach policji wojskowej nr 67, 68, 71 i 72 przy pierwszorzutowych brygadach typu A armii chorwackiej – plutony tego typu (Antiteroristički vodovi VP).
W 66. batalionie utworzono prócz tego pododdział ochrony VIP, a przy kompanii antyterrorystycznej rozwinięto służbę ewakuacyjno-ratowniczą.
ATVP wzięła aktywny udział w wojnie domowej na Bałkanach (1991–1996), zajmując się przede wszystkim zwalczaniem grup terrorystycznych, dywersyjnych i przestępczych, a nawet wykonując zadania specjalne na bliskich tyłach przeciwnika.
Jeszcze niedawno połowę kompanii ATVP z Zagrzebia stanowili doświadczeni weterani wojenni.
W czerwcu 2008 r. ten centralny pododdział podporządkowano Pułkowi Policji Wojskowej Wojsk Lądowych Chorwacji (PVP HKoV) jako kompanię specjalnego przeznaczenia SPN (Satnija za posebne namjene) VP, niedługo później skracając jej nazwę do kompanii specjalnej SSVP (Satnija specijalne Vojne policije).
Przeznaczona jest do wykonywania operacji specjalnych w ramach działań policji wojskowej, a zwłaszcza w roli sił interwencyjnych typu QRF i CAT (ang. Counter Assault Team) w ochronie obiektów i ważnych osób z sił zbrojnych Chorwacji.
Główne zadania to:
- odbijanie zakładników w obiektach pod jurysdykcją wojskową,
- udział w innych operacjach kontrterrorystycznych i akcjach bezpośrednich VP,
- wsparcie działań poszukiwawczo-ratowniczych prowadzonych przez chorwackie siły zbrojne.
Kandydaci do SSVP dobierani są spośród wyszkolonych żołnierzy podczas wymagającej 35-dniowej selekcji na poligonie „Eugen Kvaternik”, którzy przechodzą następnie dwumiesięczny podstawowy kurs specjalny w Centrum Szkolenia Policji Wojskowej „Bojnik Alfred Hill” w Zagrzebiu, a dalsze szkolenie już w ramach kompanii, pod okiem jej zespołu instruktorów.
Edukacja SSVP obejmuje m.in. szkolenie wysokościowe, snajperskie, nurkowe i narciarskie.
Żołnierze SSVP brali udział w misji ISAF w Afganistanie oraz wchodzą z kolegami z Polski, Czech i Słowacji w skład międzynarodowego batalionu policji wojskowej MNMPBAT NATO (Multinational Military Police Battalion). Pierwsze kontakty robocze z polską Żandarmerią Wojskową nawiązali w 2005 r., a niedawno trenowali w Polsce podczas ćwiczenia pk. „Anakonda’16”.
Podstawowa broń antyterrorystów chorwackiej policji wojskowej to:
- 5,56 mm subkbk G36C oraz
- kbkk G36K i KV niemieckiej marki HK (z celownikami kolimatorowymi Aimpoint i holograficznymi HWS EOTech lub oryginalnym G36 Hensoldt Dual Optic Red Dot w chwycie transportowym, oświetleniem taktycznym Streamlight TLR-1 i Super TAC X, w tym egzemplarze z 40 mm granatnikiem AG36), uzupełnione 9 mm pm HK UMP9, które zastąpiły zużyte MP5, ale w użyciu są też w niedużej ilości MP5SD i 4,7 mm MP7 A1 („SPECIAL OPS” 6/2016) tej firmy.
Vojna Policija ma na wyposażeniu również krajowe 5,56 mm kbk VHS-D i subkbk VHS-K w układzie bull-pup.
Broń krótka to chorwackie 9 mm HS-9 („SPECIAL OPS” 5/2016), przenoszone w kaburach udowych Kroko M153 z kydeksu lub M128 z kordury.
Snajperzy używają kb powtarzalne Elmech EM-992 produkcji krajowej z celownikiem Leupold & Stevens Vari-X 3.5–10x i austriackie Steyr SSG69 Police na nabój .308 Winchester, a w arsenale SSVP znajduje się prócz tego samopowtarzalny HK PSG1 i 12,7 mm powtarzalny Barrett M95.
ATVP dysponuje również 5,56 mm rkbkm Ultimax 100, ukm Zastawa M84 na nabój 7,62 mm x 54R, HK21 na amunicję 7,62 mm NATO, strzelbami Ithaca M37 Defense, Winchester 1300, a wcześniej SPAS-12 i Striker/Protecta kalibru 12 oraz granatami rewolwerowymi Milkor MGL. Do tego dochodzą Tasery X26 oraz noże bojowe Waffentechnik Knives KM2K i Cold Steel SRK.
Żołnierze SSVP noszą mundury w krajowym kamuflażu pikselowym CROPAT lub czarne, a ostatnio najczęściej zielone kombinezony.
Czarne berety VP zastępują w działaniach bojowych hełmami balistycznymi słynnego chorwackiego producenta Sestan Busch, dawniej BK-4, a obecnie BK-SPL high-cut (z bocznymi szynami montażowymi Typ 2 i gniazdem czołowym dla gogli noktowizyjnych), uzupełnionymi o gogle ESS Profile NVG lub rzadziej ESS Advancer V12 Tactical Goggles.
Krajowy producent wyposażenia taktycznego, Kroko International, dostarcza im oprócz kabur i pasów także kamizelki taktyczne M460 (prsluk intervencijski za VP) oraz plate-carriery M413B z płytami klasy NIJ IIIA i IV.
Park pojazdów kołowych ATVP to terenowe Mercedesy G 300 CDI, opancerzone Iveco LMV i MRAP M-ATV Oshkosh z 12,7 mm wkm Browning M2 HB.
Tekst: ICH